Skocz do zawartości

Zasilacz/transformator -> instalacja elektryczna 220/12V


CamperDiem

Rekomendowane odpowiedzi

Jeżeli któryś z forumowiczów jest naprawdę zainteresowany wykonaniem odpowiedniego zasilacza albo prostownika do swojej przyczepy to zapraszam na majowy meeting do Zdworza gdzie każdy karawanignowiec od ręki otrzyma materiały i instrukcje pozwalające na samodzielne wykonanie interesującego go urządzenia zgodnie z obowiązującymi przepisami. Zaprezentuję konkretną dokumentację na podstawie której każdemu dobiorę wszystkie podzespoły potrzebne do wykonania urządzenia jak na wstępie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 87
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

ja mam takie cus i wystarcza a co ma zailacz do prostownika??? dla mnie to samo ... zalezy od parametrow oczywiscie.. i co ma prostownik dodatkowo....

Napisałem prostownik w sensie urządzenie o niskim prądzie służące do ładowania akumulatora. Takie "cuś" to i ja miałem ,ale było cienkie i się skończyło.Do tego to można podłączyć pomkę i jedną żarówkę :zlo: .Dlatego też muszę zrobić/kupić zasilacz , nie ładowarkę , który mógłbym obciążyć chwilowo odbiornikami "żrącymi" łącznie 20A. Jak widzisz zasilacz DOMETIC można obciążyć ponad 30A ,tylko cena... Za 250 eurasków wolałbym kupić markizę OMNISTORA

Ten zasilacz poniżej jest niezły :]

zasilacz 25

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

znalazłem elektryka który zrobi taki zasilacz

niestety nie na przetwornicy ale na transformatorze

stabilizowany z napięciem wyjściowym 14V i o mocy 28A

wysokość 60 mm średnica 125mm waga 3.2kg

w środku ma być filtr przeciwzakłuceniowy(czy jak to się pisze:))

i zabezpieczenie przeciw przepięciowe

koszt 440zł

jak będe miał to się pochwale jak to wyszło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

witam, mam problem z podłączeniem 2 przewodów w przyczepie kempingowej.... Prąd na 12 volt...... może mógłby mi ktos pomóc ..... mam zdjęciatej instalacji, ..... pozdrawiam . mój emeil oskardas@tlen.pl

 

witam, mam problem z podłączeniem 2 przewodów w przyczepie kempingowej.... Prąd na 12 volt...... może mógłby pan mi pomóc ..... mam zdjęcia tej instalacji,..... pozdrawiam . mój emeil oskardas@tlen.pl

post-4741-0-52180100-1358375236_thumb.jpg

post-4741-0-29799600-1358375632_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, mam problem z podłączeniem 2 przewodów w przyczepie kempingowej.... Prąd na 12 volt...... może mógłby mi ktos pomóc ..... mam zdjęciatej instalacji, ..... pozdrawiam . mój emeil oskardas@tlen.pl

 

Oba przewody (wyjątkowo druty) pochodzą od transformatora sieciowego , którego na zdjęciu nie ma . Powinien być poniżej zielonej płytki.

Sądząc po zacieku brązowej plamy , uw transformator uległ dość spektakularnemu przepaleniu aż się zagotował i wyciekł z niego szelak.

 

Ps. Jeśli nie chcesz mieć skrzynki zawalonej spamem to wystrzegaj się publikowania swego adresu na ogólnym forum. Zwłaszcza że do odpowiedzi na Twoje pytanie Twój e-mail jest nam niepotrzebny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuje za odpowiedz.... Dokładnie to nie wiem co mam dokupić i jak to wygląda.....

 

jakie zadanie ma ten transformator sieciowy ? i czy w sklepie elektrycznym można go kupić , czy musi być na kilka wejsc.... prosze odpisac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Witam serdecznie. Podpinam się pod temat bo przeszukałem już chyba wszystko w temacie na forum a nie widzę odpowiedzi niestety.. Zacznijmy od początku. W moim KIPie zamontowany jest zasilacz VS30 12v 30VA . są tam jeszcze oznaczenia nic mi nie mówiące tzn T40/E 0.25A. I teraz tak. Zostało dołożone 5m taśmy LED, wszystko niby działa, pompki, swiatło i lodówka na 12v (po włączeniu lodówki wszystko dosc mocno przygasa, nadmuch od pieca praktycznie staje). Ledy dołożone i nadmuch tez ale trumavent na 12v. Jakis czas temu zapragnałem samochodowego radia wewnątrz mojej budki, zamontowałem instalacje, dwa głośniki i samo radio. I teraz problem polega na tym, że spaliłem już trzecie radio.. podłączone prawidłowo, bieguny poprawnie. nie mam pojęcia w czym jest problem, bodam że w momencie włączenia radia wszystkie odbiorniki wyłączone.. Winny zasilacz? bo już glupi jestem.. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!
Aż dziw bierze, że ten zasilacz jeszcze Ci działa. To bardzo proste urządzenie i o bardzo małej mocy.
"T40/E 0.25A" - to jest oznaczenie bezpiecznika, który jest zastosowany (bezpiecznik szklany, rurkowy, 250 mA/250 V).
Nic dziwnego, że po podłączeniu do tego zasilacza lodówki wszystko przygasa. Grzałka standardowej lodówki ma najczęściej moc ok. 90 - 135 W, a Twój zasilacz max 30.
Poza tym, lodówka może być zasilana z 12V, ale tylko z instalacji samochodu i to wyłącznie, gdy pracuje silnik, inaczej rozładuje szybko akumulator w samochodzie.

 

post-8228-0-40845500-1488497823_thumb.jpg

 

Na postoju zasilasz lodówkę tylko z sieci ~230 V, a gdy jej brak, to gazem.
Na forum jest mnóstwo tematów to omawiających (sposoby podłączenia). Dokładasz dużo różnych rzeczy zasilanych z tego zasilacza, a on praktycznie może tylko zasilić pompkę wody i standardowe oświetlenie, które fabrycznie było w przyczepie zamontowane (to na 12 V) - nic więcej, chyba że każda rzecz (o niewielkim poborze prądu - najlepiej max do 2 A) będzie pracowała indywidualnie, a inne będą w tym czasie wyłączone
Instalację lodówki musisz bezwzględnie odłączyć i ew. prawidłowo podłączyć do wtyczki haka i dalej, od gniazda do instalacji samochodu, z uwzględnieniem przekaźnika i odpowiednich przekrojów przewodu.
Generalnie, ten zasilacz nie nadaje się do tylu urządzeń i jeszcze do radia. Jeśli chcesz mieć wszystko dobrze działające, to powinieneś kupić porządny zasilacz przeznaczony dla przyczep, a potem przystosować do niego wszystkie podłączenia (rozdział na poszczególne obwody z indywidualnymi zabezpieczeniami).

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedz. ;) dodam że dotychczas lodówka nie była używana na 12V że tak powiem w terenie. zawsze było to 230V. Ale nie w tym rzecz.  Odkryłem dziś cos o czym pisaliście w innym temacie że po włączeniu przeciwmgielnego w aucie, działa zasilanie 12v w przyczepie. No i u mnie działa. Tylko teraz dylemat na temat wyboru zasilacza.. impulsowy czy może nie? 200Eur to troche za dużo... nie chce jakoś mega oszczędzać ale też nie chcę sie spalić we śnie.. jest jakiś kompromis? czy może odpowiednio zabezpieczony impulsowy zasilacz da sobie rade z tym co opisałem? dodam że lodówka na pewno nie będzie na nim działać. chodzi mi o radio ledy i pompki.. nic więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym temacie było o tego typu zasilaczu:

http://forum.karawaning.pl/topic/16894-hvs-30/

W takiej sytuacji, zapytam się Ciebie tak: czy nie warto by było pomyśleć bardziej kompleksowo, aby przy tej okazji zmian, zamontować już w przyczepie samodzielne zasilanie (z akumulatorem), aby być bardziej niezależnym  :hmm:

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiu, podłączę się do tematu, co prawda nie do przyczepy potrzebuję ale zasada ta sama.

Masz pomysł jak zrobić "energoblok" mając do dyspozycji zasilacz od ledów, prostownik z Lidla i aku ??

Coś prostego z założeniem zabezpieczenia aku przed zabiciem poniżej 10V i automatem przełączającym na aku przy zaniku 240V. Włączanie ładowania akumulatora po powrocie 230V ręczne ( bo prostownik sam się nie włącza na tryb ładowania)

 

wysłane z telefonu

 

Edytowane przez chris_66 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W co najmniej kilku tematach rysowałem odpowiednie przykłady. Musiałbym ich poszukać, chyba że uda Ci się to zrobić przede mną.

Tymczasem napisz, jaki max prąd z accu mogą pobierać odbiorniki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W co najmniej kilku tematach rysowałem odpowiednie przykłady. Musiałbym ich poszukać, chyba że uda Ci się to zrobić przede mną.

Tymczasem napisz, jaki max prąd z accu mogą pobierać odbiorniki?

 

pogrzebię , może wyszukam coś dla mnie 

 

z aku około 1 A będzie brane pod nieobecność 230V , myślę, że max przez 5-12 h , potem jest nadzieja na 230V i doładowanie aku 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.