Skocz do zawartości

Zasilacz/transformator -> instalacja elektryczna 220/12V


CamperDiem

Rekomendowane odpowiedzi

instalacja elektryczna w mojej przyczepie jest dla mnie dosyć zaskakująco rozwiązana. wiąże się to z przeróbkami poprzedniego właściciela z pewnością, ale nade wszystko z tego, że muszę mieć właściwie wszystko na 12V.

najważniejszym elementem w tym układzie jest transformator 220->12V, który nie tylko przetwarza napięcie, ale automatycznie rozpoznaje napięcie sieciowe, a w razie jego braku pracuje jako przekaźnik prądu z aku.

stary transformator dogorywa, będę musiał wymieniać.

pytanie do znawców tematu: jakie urządzenia są na rynku, czym się różnią. szukałem wczoraj i nawet na niemieckich stronach trudno było mi znaleźć jakieś konkretne dane...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 87
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Mam takie urządzenie którym zainteresowany jest affa. Jest fabrycznie zamontowane w mojej przyczepie: obniża i prostuje napięcie sieciowe z 230 V na 12 V, zasila całe oświetlenie przyczepy, lodówkę oraz pompy, ładuje dodatkowy akumulator. W razie zaniku napięcia z sieci przełącza przyczepę na odbiór prądu właśnie z dodatkowanego akumulatora i jeżeli napięcie na nim spadnie poniżej 10,8 V całkowicie odcina zasilanie. Współpracujący z tym urządzeniem sterownik pozwala w przypadku konieczności oszczędzania energii akumulatora wyselekcjonować urządzenia które najbardziej potrzebują zasilania np: lodówka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co Lepciak pisze to wszystko fajnie, ale cała instalacja musi się schodzić do transformatora, poza tym lodówka może sobie chodzić na gazie, więc luzik :ok:

 

mnie interesuje natomiast bardziej inna sprawa: jakie urządzenia są na rynku no i ceny. i jaką moc trzeba mieć - 30, 60, 75 W?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to zbytek łaski. Wystarczy kupić prostownik do akumulatora takiego jaki masz w przyczepie. Na każde 10Ah - 1A natężenia prostownika. Dobrze by było gdyby prostownik był wyposażony w wyłącznik napięciowy że by nie przeładować akumulatora. Podczas gdy jesteście podłączeni do 230V ładuję się akumulator i zasila resztę przyczepy, oczywiście pobór nie może być większy niż moc prostownika. Trzeba policzyć jakie są odbiorniki i jaki posiadasz akumulator. Przykładowo radio, oświetlenie i jakiś mały telewizorek pobierają 100W/12V=8,3A (jeżeli dobrze pamiętam) wniosek: jak założysz 10A prostownik będziesz mógł bezpiecznie ładować akumulator 100Ah i wystarczy ci na podtrzymanie życia przyczepy. Chwilowe zwiększenie poboru będzie rozładowywało baterię ale nie uszkodzi prostownika. W identyczny sposób pracuje alternator w samochodzie. :ok:

 

 

 

[ Dodano: Nie 25 Lut, 2007 09:54 ]

jakie urządzenia są na rynku, czym się różnią. szukałem wczoraj i nawet na niemieckich stronach trudno było mi znaleźć jakieś konkretne dane...
http://elcamp.movera.com/?navID=61&pID=14400&tpl=details&lang=6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

affa, w przyczepach m. in. Hobby instalowane sa zasilacze Dometic. Zasilacz ma cztery wyjscia 12V i jedno wejscie 12V z akumulatora. Podczas zaniku pradu z sieci przekaznik natychmiast przelacza zasilania na akumulatorowe. Kazdy bezpiecznik ma swoja diode led, ktora sygnalizuje jego przepalenie.

Schemat przekaznikow jest niemal identyczny jak na rysunku nr 4. Mozna to sobie zrobic samemu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest coś takiego Powiem szczerze nędza. Mam pytanie są 4 końcówki Dwie to Uitgang to wyjście, dwie Ingang - czy to jest wejście gdzie mogę podłączyć przewody od Akumulatora. Dotychczas odpinałem kabelki od Uitgang i podpinałem w nie przewody od aku.

post-10131-imported-6b2c7ef0-3c46-42a0-bdbe-886874e6b084_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.