Skocz do zawartości

Zasilacz/transformator -> instalacja elektryczna 220/12V


CamperDiem

Rekomendowane odpowiedzi

Dla wszystkich "zosi samosi" vel Adam Słodowy :] proponuję zakup np. na allegro :

- transformator toroidalny 12V/300W (25A) ~ 50,- zeta

- mostek prostowniczy 25A ~ 6,- zeta

- kondensator elektrolit (duży wedle uznania) ~ 8,- zeta

- duży radiator do mostku ~ 15,- zeta

- obudowa według własnej inwencji

Tym sposobem mamy prosty mocny zasilacz bez stabilizacji (do żarówk , pompki i wiatraków nie potrzeba ) za maksymalnie 100,- :zlo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 87
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

hehe ale wynalazki.... trasformator toroidalny czy nie ma taki sam prad rozruchu jak inny i zalezy tylko od obciazenia jakie do niego przylozymy... ale z jednym sie zgadzam ...kup lepiej gotowy... abys nie zrobil krzywdy sobie i innym przede wszystkim.. i nie od ruskich czasami ... tam to dopiero sa wynalazki....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bezpiecznik musi być solidny bo toroidy mają ostry pobór przy rozruchu
co do bezpiecznika to zabezpieczać on powinien to co jest po stronie wtórnej transformatora. Natomiast sam rozruch to już z kolei zabezpieczenie na uzwojeniu pierwotnym :zlo:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co to znaczy :solidny: ????????? panowie obyscie sie nie spali.

pierw sie zastanowcie co chcecie zabezpieczyc i przed czym a dopiero pozniej dobierzemy zabezpieczenia ok??

aby cokiolwiek zrobic musimy znac pewne parametry aby zabezpieczenia byly SKUTECZNE czyli obciażenie max transformatora.. dalej ile obwodow na raz bedzie dzialalo? jaka moc maja nasze odbiorniki? ,.... nie wystarczy wsadzic "solidnego" - nie wiem co cto znaczy bezpiecznika... solidny to duzy???? che?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kiszon, probujesz na sile zrobic ze mnie idiote....

Z postow, ktore mozna tu poczytac na temat elektryki mozna wywnioskowac, ze gro ludzi wlozylo by topikowy 0,5A...reszte domysl sie sam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

drogie ale dobre... moj zasilacz w kampie byl chyba montowany fabrycznie a wyglada jak samoroba... kiepskiej jakosci plastik na obudowe luty ktore trzeba bylo, poprawiac brak zabezpieczen i nie mow mi ze nie warto wydac nieraz wiecej a kupic solidna i bezpieczna rzecz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i nie mow mi ze nie warto wydac nieraz wiecej a kupic solidna i bezpieczna rzecz...

oczywiscie, ze warto ale ludzie juz tacy sa, ze kombinuja, lataja na zasadzie byle by bylo "tanio" :]

Partyzantka w karawaningu to normalna sprawa, kupujacy przyczepe nierzadko nie potrafia dojsc z instalacja do ladu bo...poprzednikowi sie nudzilo albo zalowal 100zl :zlo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z racji zawodu jestem wyczulony na pewne kombinacje... kiedys w poradniku dla pan byl taki "przepis' jak zrobic sobie lampke nocna.... autora tego artykulu to prokurator powinien zamkac a ja mam nadzieje ze zadnej kobicie nie chcialo sie robic tej lampki...

 

no a majsterkowanie to mu jako narod to mamy we krwi chyba hihi bo znajomy nemec chwalil mi sie ostatnio jakie to on narzedzia sobie nie kupil i jaki cudny ma warsztacik (fakt cudny) a na moje pytanie zo zrobil , co naprawil stwierdzil z enic (hi hi) bo on nie umie... i to znow jest z kolei baardzo niemieckie..

 

[ Dodano: Czw 29 Mar, 2007 20:35 ]

http://www.telto.pl/ zobacz po ile sa prostowniki... czy warto kombinowac??? tylko przekaznik na przelaczanie awaryjne i tyle....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli mogę to popieram w całej rozciągłości Marcina.To co nasi rodacy potrafią zmajstrować toświat nie widział.Czy jest to zawsze bezpieczne to raczej wątpię.Tanie mięso jedza psy,jak mówią gdzieś.Jeżeli kupujecie drogi sprzęt "ładujecie"do niego swoich najdroższych,parkujecie obok przyjaciół to może warto trochę zainwestować i nie stwarzać zagrożenia.A co do Niemców,oni już naście lat kempingują i jakoś bezpiecznie a to między innymi że są kontrolowani pzez wiele instytucji i ponoszą konsekwencje finansowe.Czy wyjedziesz na drogę samochodem bez przeglądu albo bez ubezpieczenia?Jak myślisz ile by Cię to kosztowało w razie wypadku?W Niemczech są różni agenci którzy szukaja pretekstu aby w takich sytuacjach płacił klient a nie firma ubezp. dlatego jak nie ma uprawnień to nie grzebie chyba że trzonek do miotły obsadzi.Miłego wieczoru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ Dodano: Czw 29 Mar, 2007 20:35 ]

http://www.telto.pl/ zobacz po ile sa prostowniki... czy warto kombinowac??? tylko przekaznik na przelaczanie awaryjne i tyle....

Kiszon oświeć mnie ,bo ja na tej stronce nic ciekawego nie znajduje. Najmocniejszy zasilacz stabilizowany ma 8A za 306,- .A niestabilizowany 15A za 178,- . Niestety do żadnego z nich nie podłacze urządzenia 12V/240W. Nie potrzebuję prostownika , bo nie mam akumulatora w przyczepie , tylko mocny zasilacz. :zlo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie daje mi to spokoju poszedlem po porade i ..

transformator jest ciezki to po pierwsze :zlo: taki toroidalny mocy 300W to jakieś 3,5kg czy li nie tak znowu malo w stosunku do tych komputerowych zasilaczy :) sie czepilem ich:)

ANDY zaproponowal dos ciekawe rozwiazanie ale jak podlaczymy prostownik to juz nie mamy z niego 12V sprawdzilem doswiadczalnie:)

dodam do tego ze jak obciazylem taki 300W radiem i zpodalem 4 halogeny 30W to radio powiedzialo dziekuje i przestalo grac:)

wiem powinienem zalozyc kondensator ale jakiej on musi byc wielkosci zeby zniwelowac taki przysiad napiecia

dopytalem o ten zasilacz impulsowy i troszke sprawdzilem na

http://pl.wikipedia.org/wiki/Zasilacz_impulsowy

moze zbyt wiele info nie podali no ale zawsze cos

schemat jakos podobny do tego ze zdjecia:)

chyba przylaczam sie do ostatniego pytania ANDY-ego

Nie potrzebuję prostownika , bo nie mam akumulatora w przyczepie , tylko mocny zasilacz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.