Skocz do zawartości

Bagażnik na rowery


RadekP

Rekomendowane odpowiedzi

cd w sprawie transportu rowerów na dyszlu przyczepy.

Dzisiaj znalazłem na allegro ogłoszenie UCHWYT DO MONTOWANIA BAGAŻNIKA ROWEROWEGO za 289 zł kontakt :

„MAYER”

tel. 0697 071 717

e-mail: mayer.sklep@gmail.com

Myślę, że można wykorzystać ten pomysł i samemu zrobić podobny uchwyt. Zastanawiam się też nad wykorzystaniem uchwytów rowerowych (rynienka i uchwyt) montowanych na dachu samochodu. Czy ktoś z Państwa rozważał taką adaptację ?

 

 

 

Właśnie ja mam tak zamiar zrobić, mam rynienki na dwa rowery i w najbliższą sobotę spróbuję zamontować je na dyszlu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteście pewni że takie samoróbki są dozwonolne? Czy oby to nie musi mieć jakiś TUV albo coś w tym rodzaju dopuszczające to do użycia w taki sposób. Bo może się okazać że bagażnik nadachowy nie będzie się nadawał na dyszel bo w trakcie jazdy inaczej będą rozłożone siły jak będzie bokiem zamontowany i się może np złamać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobny miałem problem z zawieszeniem rowerów na cepce. Posiadałem bagażnik rowerowy na hak THULE. Przewożąc rowery w środku (w cepce) ciągle myślałem, że będą przemieszczać się bezwładnie po całym pomieszczeniu i demolując je, jak i kalecząc się na wzajem. Można je pasami zabezpieczyć przed tym :niewiem: ,ok. Ale pozostaje problem co z nimi zrobić w nocy, kiedy idziemy na kolacje i spać :przytul: . Trochę byłoby to nie wygodne. Więc pomyślałem, że zrobię drugi hak, który będzie zamocowany do zazadniczej ramy przyczepy. Z założenia nowy hak miał spełniać podstawowe zadania:

 

1 spełniać (tylko i wyłącznie) rolę fundamenu pod bagażnik rowerowy (żadnego ciągania, holowania, zaczepiania itp :czerwona: )

 

2 ztabilnie utrzymywać bagażnik i rowery żadanej wysokości ok. 98-100 cm nad ziemią, aby zamontowane rowery z bagażnikiem nie zasłaniały świateł przyczepy

 

3 tylne okno miało możliwość otwierania ok 30% (wystarczający kompromis tymbardziej, że jest to okno od korytarzyk gospodarczy (zlewozmywak, szafka, szafa itp.)

 

4 konstrukcja powinna byś lekka, solidna i nie zajmująca miejsca no i bezpieczna na 100 %

 

 

Ten post zawierał zdjęcia lub inne załączniki, które zostały utracone w wyniku awarii technicznej.

Edytowane przez marios (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteście pewni że takie samoróbki są dozwonolne? Czy oby to nie musi mieć jakiś TUV albo coś w tym rodzaju dopuszczające to do użycia w taki sposób. Bo może się okazać że bagażnik nadachowy nie będzie się nadawał na dyszel bo w trakcie jazdy inaczej będą rozłożone siły jak będzie bokiem zamontowany i się może np złamać

 

Nie wydaje mi się, żeby działały większe siły niż na dachu, przecież jeżeli rowery są zamontowane na dachu, działa na nich oprócz oporu powietrza, siła odśrodkowa na zakrętach. Zamontowane na dyszlu będą schowane za samochodem, no i napewno prędkość jest dużo mniejsza z przyczepą niż solówka z rowerami na dachu, przynajmniej ja śmigałem normalnie z rowerami na dachu. Oczywiście rowery muszą być zamontowane na solidnych (nie biedronkowych) uchwytach rowerowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Tak rozważałem dość dogłębnie,......Niestety konieczność zmiany terminu urlopu nie pozwoliła mi zrealizować

tej konstrukcji na bieżące wakacje, wracam do tematu ......

 

Fakt wróciłem ale nie po tych tylko po następnych, odgrzeję temat opisując jak u mnie to poszło.

 

Grzesiek - jesteś prorokiem :-)

a nie lepiej kupić bagażnik na plecy przyczepki i tani na tylną klapę autka? .

Nie poszedłem droga mojego krajana Misio choć taki był już mocno ugruntowany zamiar i projekt (z drobną różnicą że u mnie belka i kulka na tył).

 

Rok zwłoki pozwolił mi na owocne polowania :-) bagażnik na tył budy (Fiamma na 2 rowerki prawie nówka) trafił się za 220złociszy, prawie w tym samym czasie trafiła się Padova 2 za 60zł i to przesądziło o zmianie planów. Żeby było śmieszniej to też w tym samym czasie trafiła się Fiamma na tył budy pod okno na 3 rowery za 250zł.

Ot i smokowi w żłoby dano - wybór był trudny a decyzje musiały być szybkie.

 

Ponieważ u mnie zapotrzebowanie przewozowo-rowerowe to wakacje 3szt a weekendowe to z reguły 2szt wybrałem Fiammę na 2rowery i Padovę 2.

Odrzuciłem z bólem i łzą w oku nowiutką Fiammę pod okno na 3 rowery - powód licha konstrukcja szkieletu budy i konieczność wykonania dość mocnych wzmocnień w widocznych miejscach wnętrza budy pod oknem.

 

Ale i tak kupując Fiammę (model do starych przyczep na 2 rowery) nie uniknąłem schodów, mój dinozaur ma tyłek mocno podwinięty dołem i niespecjalnie pasowało mi mocowanie dolnych zaczepów.

 

Zatem została wykonana beleczka z profili stalowych 30x20x3 zamocowana do ramy a do beleczki dopiero zaczepy.

Żal d... ściska bo niestety ten typ bagażnika pozwala tylko na niewielkie uchylenie okna, problem nie jest wielki bo w miejscu docelowym demontaż zajmuje 2min. ale na przelotowym noclegu gdy nie zdejmuję rowerów to trochę boli.

 

Koniec końców Padova nawet nie była użyta w wakacje, moje panie stwierdziły iż i tak 1os ma dyżur z piesem więc na wakacje pojechały tylko 2 rowery.

 

Dokumentacji technicznej brak, tylko poglądowe foty zamieszczam.

 

 

Ten post zawierał zdjęcia lub inne załączniki, które zostały utracone w wyniku awarii technicznej.

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt wróciłem ale nie po tych tylko po następnych, odgrzeję temat opisując jak u mnie to poszło.

 

Grzesiek - jesteś prorokiem :-)

Nie poszedłem droga mojego krajana Misio choć taki był już mocno ugruntowany zamiar i projekt (z drobną różnicą że u mnie belka i kulka na tył).

 

ciach...

 

Dokumentacji technicznej brak, tylko poglądowe foty zamieszczam.

 

To jeszcze napisz, dołączfoty jak zamocowałeś tą belkę pod przyczepą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwilowo musisz niestety zadowolić się szybkimi szkicami popełnionymi na Corelu i opisem. Prościej i szybciej mi to było zrobić w naturze niż "wyCADzić" bo CAD'a nie mam w chałupie a i w robocie b. rzadko używam i słabo mi to idzie.

Jestem dinozaurem z pokolenia deski i ołówka a konstrukcja jest banalna to metr, kartka i ołówek załatwiają sprawę, no sorry było też naukowo - poradnik mechanika i wskaźniki wytrzymałości dla profili poczytałem :-) - trochę zapasu wytrzymałości doliczyłem.

Nawet już nie pamiętam na 100% jakie tam profile dawałem (chyba 30x20x3) - jeśli kogoś będzie mocno interesowała taka konstrukcyjka to oczywiście pomierzę i podam szczegółowe informacje. Może "sfocę" w najbliższych dniach to dorzucę foty.

 

Jak robiłem:

1/ Poogladałem, podumałem, pomierzyłem.

2/ Ciachłem oryginalne śruby mocujące, przy okazji za głupotę dostałem w dziób nakrętką z kawałkiem odcietej śruby bo rama odprężyła - ale przeżyłem :-)

3/ Ciachłem profile, znajomy pospawał bo mnie to średnio idzie.

4/ Owierciłem otwory, zaminiowałem konstrukcję, w środek poszedł Fluidol .

5/ Podwindowałem odprężoną ramę podnośnikiem

6/ Włożyłem śruby dłuższe o analogicznej wytrzymałości mechanicznej jak oryginalne oraz podkładki

7/ Skręciłem z pomocą brata, który kontrował mi śruby od wewnątrz.

8/ Zamocowałem górne uchwyty, powiesiłem bagażnik

9/ Zakręciłem dolne zaczepy do bagażnika i odznaczyłem ich otwory na belce.

10/ Zdjąłem bagażnik, poskręcałem dolne zaczepy z belką, prysłem konserwacją, jak wyschło powiesiłem i poskręcałem całość na gotowo

11/ "Gabarytce" dorobiłem zaczepy do przykręcenia jej na rurę bagażnika (z typowych uchwytów do rur instalacyjnych)

12/ Zrobiłem elektrykę do światła "gabarytki", wywaliłem żarówki wstawiłem ledowe - sporo już tych światełek mój biedny akumulatorek i altek muszą wydolić :-)

Ot i wszystko - pół dnia i po robocie - prościzna :-)

 

 

Ten post zawierał zdjęcia lub inne załączniki, które zostały utracone w wyniku awarii technicznej.

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wymodziłem coś takiego koszty ok 50-60 zl plus własna robocizna

 

 

Ten post zawierał zdjęcia lub inne załączniki, które zostały utracone w wyniku awarii technicznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Głęboko - na ok 80cm (całe miało 1,0m a wystaje poza ramę ok. 20cm, profil stalowy, dobrałem tak aby wszedł pasownie w ceownik ramy, śruby bliżej tyłu na pewno była to wymiana oryginalnych na dłuższe, te 2 bliżej osi na 90% też, muszę zerknąć i się upewnić (poznam to na 100% po wewn. stronie) w weekend Ci napiszę.

Śruby wychodziły mi w komorach pod siedzeniami więc nie było problemu.

Ponieważ śruby wchodziły dość ciężko (rama prężyła) i wyszły mi kapkę za długie nie wyciągałem żeby skracać a cięcie pod spodem było mocno niewygodne i nie chciałem jechać iskrami po świeżej konserwacji więc chamsko podłożyłem 1-ną większą nakrętkę jako dystans (wiem, wiem sztuka cierpi, ale wyjazd był już tuż tuż).

Podkładki sprężyste zwijało przy mocnym dokręceniu a i tak ich zastosowanie było bez sensu na dużej podkładce zwykłej więc zdecydowałem się na 2-ga nakrętkę kontrującą. Od wewnatrz oczywiście poszły duże podkładki pod łby śrub.

 

 

Ten post zawierał zdjęcia lub inne załączniki, które zostały utracone w wyniku awarii technicznej.

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

 Witam, nie mogę znaleźć odpowiedniego działu więc tu zadam pytanie.

 

Gdzie w Polsce mogę kupić dobry oryginalny wieszak na 4 rowery, do mojej Adrii lub uniwersalny wyłącznie na tył,(możliwość wywiercenia otworów w tylnej ściance).

Kupiłem na hak Rawlink składany, używany był tylko raz na haku auta, myślałem by go przerobić  ale się nie da.

Proszę o pomoc :blagac:  i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bajonet , w sklepach karawaningowych lub np. tu : http://www.bagazniki.eu/karawaning-bagazniki-akcesoria-c-110.html

 

Bywa tak ,że bagażnik na trzy rowery można powiększyć do czterech sztuk o orginalne płatne elementy. Najlepiej zapytać  sprzedawcę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.