Skocz do zawartości

Przygotowanie przyczepy do zimy.


Tomii

Rekomendowane odpowiedzi

Postarałem się zebrać wszystko w jednym miejscu i stworzyłem mały przewodnik na YT.
Przewodnik znajdziecie w tym miejscu: tu.be/l6QlGmt9Dto

Lista rzeczy do zrobienia:
1. Przedsionek/markiza
- markiza workowa - najlepiej zdjąć i zabrac do suchego pomieszczenia
- markiza kasetowa - wyczyścić, wysuszyć, równo zwinąć
- przedsionek - najlepiej zabrać z przyczepy, równo złożony spakowac do przewiewnego worka i zmagazynować, z przyczepy warto jest zabrać również stelaż aby było lżej

2. Kratki lodówki
- zamykamy przestrzeń wentylacyjną na plecach lodówki

3. Umycie i zabezpieczenie przyczepy

4. Wtyczka 7/13 pin - zabezpieczyć sprejem kontaktowym

5. Przesmarowanie podpór i kółka manewrowego

6. Przesmarowanie zamków
- zamek drzwi, zamki klap serwisowych, zamek przedniej bakisty, zamek zabezpieczenia antykradzieżowego 

7. Zabezpieczenie uszczelek środkiem do gum
- okna, drzwi, klapy serwisowe, przednia bakista

8. Butle z gazem
- przynajmniej zamknąć główny zawór, a najlepiej butle zabrac z przyczepy w celu jej odciążenia

9. Akumulator

10. Wybór odpowiedniego miejsca

11. Opony
- sprawdzamy ciśnienie
- smarujemy bok opony środkiem do konserwacji gumy/

12. Prawidłowe podparcie i odciążenie osi

13. Zwolnienie hamulca ręcznego

14. Przykrycie zaczepu pokrowcem

15. Opróżnienie i przedmuchanie instalacji wodnej
- nie zapominamy o zbiorniku toalety chemicznej i o wyczyszczeniu kasety

16. Wnętrze
Odkurzamy, czyścimy (nie zapominamy o lodówce i łazience), wyjmujemy baterie z pilotów, czujników, lodówki i Trumy 

17. Wentylacja
Sprawdzamy wloty i wyloty, można zostawić któreś z okien na mikrowentylacji. Zostawiamy pootwierane szafki, schowki i drzwi. wijamy rolety okien i moskitiery.

Przez zimę:
- wietrzymy
- przestawiamy (jesli nie odciążyliśmy osi)
- zrzucamy śnieg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 41
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

31 minut temu, Tomii napisał(a):

12. Prawidłowe podparcie i odciążenie osi

Ja używam: Podkład Pod Koła Ochronny Przeciw Deformacji Opon, do dostania na portalu pod numerem: 10056037541 Przyczepa stoi na tym 6 miesiecy u mnie od Listopada do Maja :)

https://i.postimg.cc/TwJk9j4T/2023-10-29-12-29-38.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.11.2023 o 18:37, Tomii napisał(a):

11. Opony
- sprawdzamy ciśnienie

Tutaj zastanowiłbym się czy wzorem producentów aut samochody stokowane pompuje się dużo wyższym ciśnieniem (ok. 3.5 bar dla osobowek) aby zapobiec deformacji opon.

 

W dniu 1.11.2023 o 20:25, dommm80 napisał(a):

Ja wyrzucam wszystkie materace na strych

To zimą bez materacy jeździsz? ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Bercik77 napisał(a):

Tutaj zastanowiłbym się czy wzorem producentów aut samochody stokowane pompuje się dużo wyższym ciśnieniem (ok. 3.5 bar dla osobowek) aby zapobiec deformacji opon.

Niemieckie czasopismo zaleca podniesienie ciśnienia o 0,5 bar. Powiem że nie bardzo widzi mi się zostawienie moich opon (dla których producent zaleca 4,5 bara) na zimę z ciśnieniem 5 bar. Nie pamiętam jaka była wartość graniczna na oponie. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Tomii napisał(a):

Nie pamiętam jaka była wartość graniczna na oponie. 

I to jest jak sądzę wartość decydujaca. W jednoosiowkach są z reguły opony z oznaczeniem C i w nich ciśnienia są rzeczywiście dużo większe - cały ciężar przyczepy musza przenieść 2 koła . Ja u siebie w tandemie mam zwykle opony "osobowe" a ciśnienie standardowe ok.2.2 bar.

Jak sądzę deformacje opon w przyczepie dużo trudniej zaobserwować niż w samochodzie. Miałem kiedyś "przyjemność " jazdy niewłaściwie stokowanym samochodem przez ponad rok. Trząsł się jak mięsko ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co sądzisz o takim pomyśle żeby do spłuczki wlać niewielką ilość np. płynu niezamarzającego do spryskiwaczy (-25st C)? Nie wiem czy wężykiem informującym o stanie wody w spłuczce można zlać całą ilość wody do zera, a taka mieszanka zabezpieczy przed zamarznięciem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, sebak napisał(a):

A co sądzisz o takim pomyśle żeby do spłuczki wlać niewielką ilość np. płynu niezamarzającego do spryskiwaczy (-25st C)? Nie wiem czy wężykiem informującym o stanie wody w spłuczce można zlać całą ilość wody do zera, a taka mieszanka zabezpieczy przed zamarznięciem.

Z tego co pamiętam zbiornik spłuczki był tak zrobiony że wężyk "wodowskazu" zrzucał wszystko + trzeba było przekręcić jeszcze lejek od wlewania o 180stopi bo w nim stała woda. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 1.11.2023 o 18:37, Tomii napisał(a):

15. Opróżnienie i przedmuchanie instalacji wodnej

Co do opróżniania instalacji wodnej, to dziś wziąłem się za sprawdzenie dlaczego woda dość słabo leci. Wykręciłem perlatory i powiem szczerze, że włosy stanęły mi dęba?.

Myślę, że czyszczenie i dezynfekcja instalacji wodnej to teraz Must Have !!!

Przyczepa ma 3 lata :sciana:

Screenshot_20231120_194608_Gallery.thumb.jpg.1750a4371b7a872cf2a0b5238c2c6551.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.