Skocz do zawartości

Makaroniarska piętka - [RELACJA]


lbuster

Rekomendowane odpowiedzi

Problemem we Włoszech na stacjach samoobsługowych jest to, że mają ich mnóstwo różnych typów i praktycznie w każdej tankowanie wygląda inaczej. Jako, że tankowanie za gotówkę jest w każdej z nich łatwe, wyrobiłem sobie tam nawyk tankowania za 50 EUR. Gdy poziom paliwa spada mi do 1/4 wtedy wiem, że spokojnie za 50 EUR mi do zbiornika się zmieści. Do pełna można oczywiście ale tylko używając karty. No, ale to już wyższa szkoła jazdy.

lbuster - dzięki za relację. W przyszłym tygodniu też będę zaliczać tamte rejony więc na pewno skorzystam z podpowiedzi :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 306
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

2 godziny temu, glomir napisał(a):

Do pełna można oczywiście ale tylko używając karty

I nie zawsze uda się napełnić zbiornik za jednym razem bo są kwoty maksymalne na jedno tankowanie. W tym roku trafiło się dwukrotnie za maksymalnie 100e. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.08.2023 o 11:22, Łza Włóczynutka napisał(a):

Strumien swoją drogą, ale czasem są dystrybutory z grubymi pistoletami 

Na shellu na autostradzie zaraz na południe od Gdańska (pierwsza stacja za bramkami) fajnie się omijało kolejki, już za budynkiem stacji było stanowisko TIR, i na tym samym dystrybutorze dwa pistolety - zwykły i "gruby". Dawno nie byłem parę lat bywam tam tylko benzyniakami.

Zwykły dystrybutor na stanowiskach dla osobówek wydaje do 40 l/minutę. 

Na dedykwanych stanowiskach dla TIR może być też wąż z pistoletem z cienką fajką, ale dystrybutor może pracować w trybie HSD (High Speed Distribution) - albo stale, albo uruchamianym przyciskiem, i wtedy będzie pompowane do ok. 80l/min ze zwykłej fajki, to jest trochę pod ciężarówki, ale bardziej pod dostawczaki itp.. Wtedy trzeba tylko uważać, czy zbiornik w osobowym nadąża się odpowietrzać, bo jeśli nie, to paliwo może "wybić" wlewem. Tu weże, pistolety, fajki itp niczym się nie różnią od "zwykłych".

Tam gdzie jest pistolet z grubą "fajką", jest inna pompa w dystrybutorze - VHSD [Very High Speed Distribution] (plus specjalne, inne węże, i oczywiście pistolet) i toto wydaje z marszu cirka do 120-140 litrów na minutę. Tym lepiej nie próbować tankować osobówki z pełną wydajnoscią, jest to przeznaczone do napełniania zbiorników "beczkowych", gdzie paliwo nie przechodzi przez zakrzywione karbowane węże o ograniczonej średnicy. Po chwili można mieć gejzer ropy z wlewu. Oczywiście są modele samochodów nawet osobowych, które mają względnie duży przelot do baku, ale nie wszystkie. 

Edytowane przez czyś (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W fordach jest ten system easy fuel, który nie ma zakretki i podobno nie da się zatankować złego paliwa. Nie wiem w jaki sposób to jest realizowane, czy pistolety do benzyny i diesla są inne, podobno nie da się włożyć nieprawidlowego pistoletu. Nigdy nie próbowałem wsadzić pistoletu od benzyny, ale te grube pistolety od ciezarowek się nie mieszczą ani w małym ani w dużym fordzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mojej wiedzy auta na benzynę nie zatankujesz pistoletem dla diesla bo jest po prostu grubszy. W druga stronę raczej nie da się tego ograniczyć bo pistolet do benzyny zawsze jest cieńszy os tego do diesla i to właśnie najczęściej niewłaściwe paliwo benzynę zamiast diesla zdarza się zatankować kierowcom aut z silnikiem wysokoprężnym :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.08.2023 o 22:56, Eastnomad napisał(a):

Co mogłem podpowiedzieć na bazie swoich doświadczeń w temacie Słowenii to podpowiedziałem i cieszę się, że było to dla Was w jakimś stopniu przydatne ;) 

:dzieki:

W dniu 28.08.2023 o 09:03, petek napisał(a):

Szacun za relację. Przeczytałem całą. To były piękne wakacje, choć z racji wielu odwiedzonych przez Was miejsc nieco pracowite ;)

Dzięki. U nas to standard, że męczymy się na urlopie, by odpocząć w pracy :D

W dniu 28.08.2023 o 09:03, petek napisał(a):

Najbardziej rozbawiła mnie końcówka ze statystykami. Zawsze podziwiam skrupulatność tych, którym chce się zapisywać dystanse, spalanie itp. Fajnie jest to wiedzieć, ale mi na ogół brakuje chęci i systematyczności.

Ja to robię zawsze z każdym samochodem od kilkunastu lat - conajmniej. Tak więc wakacje są z automatu "zaksięgowane" ;)

W dniu 28.08.2023 o 09:03, petek napisał(a):

W każdym razie inspiracja na przyszłoroczny urlop jest. Może nie w tak rozbudowanej wersji, ale zawsze coś się wybierze.

Ucieszę się, jeżeli Tobie lub komukolwiek innemu się moje wypociny przydadzą. Tylko dlatego na chyba każdy punkt daje precyzyjne namiary.

W dniu 28.08.2023 o 09:03, petek napisał(a):

Gratuluję

:dzieki:

 

12 godzin temu, glomir napisał(a):

lbuster - dzięki za relację. W przyszłym tygodniu też będę zaliczać tamte rejony więc na pewno skorzystam z podpowiedzi :D

Cała przyjemność po mojej stronie :)

Udanego wypoczynku :ok:

10 godzin temu, mac28 napisał(a):

W tym roku trafiło się dwukrotnie za maksymalnie 100e. 

Ja niestety mam mały zbiornik, więc zawsze się w 100E wyrabiałem.

Ale dobrze, że wspominasz o tym fakcie dla innych :ok:

Bardzo fajnie opisane @czyś, zastanawiałem się i kusiło mnie naciśnięcie tego przyciska "tir", ale chyba dobrze, że nie zaryzykowałem. Przecież tankowanie trwa minutę, dwie ;)

7 godzin temu, Eastnomad napisał(a):

to właśnie najczęściej niewłaściwe paliwo benzynę zamiast diesla zdarza się zatankować kierowcom aut z silnikiem wysokoprężnym :(

Żona pracowała przez jakiś czas przy leasingowych samochodach i mogę potwierdzić Twoje słowa ;)

 

Edytowane przez lbuster (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.08.2023 o 15:58, Eastnomad napisał(a):

Według mojej wiedzy auta na benzynę nie zatankujesz pistoletem dla diesla bo jest po prostu grubszy. W druga stronę raczej nie da się tego ograniczyć bo pistolet do benzyny zawsze jest cieńszy os tego do diesla i to właśnie najczęściej niewłaściwe paliwo benzynę zamiast diesla zdarza się zatankować kierowcom aut z silnikiem wysokoprężnym :(

Święte słowa. Mi po 40 latach praktyki za kółkiem też się tak przydarzyło  :sciana:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.