Skocz do zawartości

Kawa, ekspresy, kawiarki i spieniacze. Kawa w przyczepie/kamperze


Cathay

Rekomendowane odpowiedzi

Ale wejdź rano do włskiej knajpki leżącej "na szlaku" do pracy. Czasem ciężko się wcisnąć. Do takiej kawki bierze się jakąś przegryzkę śniadaniową, a że czas goni, zamieni się parę słów ze znajomymi, przejrzy gazetę i leci dalej, zwolnić miejsce dla następnych. Za to obsługa przy ekspresie uwija się jak ośmiornica z podwójnym zestawem macek. Ilość, nie cena jednostkowa :)  Inna tradycja, inaczej "skalkulowany" biznes, na espresso zarobek w centach, a to tylko zachęta do "może coś jeszcze". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 261
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

44 minuty temu, czyś napisał(a):

Ale wejdź rano do włskiej knajpki leżącej "na szlaku" do pracy. Czasem ciężko się wcisnąć. Do takiej kawki bierze się jakąś przegryzkę śniadaniową, a że czas goni, zamieni się parę słów ze znajomymi, przejrzy gazetę i leci dalej, zwolnić miejsce dla następnych. Za to obsługa przy ekspresie uwija się jak ośmiornica z podwójnym zestawem macek. Ilość, nie cena jednostkowa :)  Inna tradycja, inaczej "skalkulowany" biznes, na espresso zarobek w centach, a to tylko zachęta do "może coś jeszcze". 

Ja to wszystko rozumiem, ale to nie tłumaczy wszystkiego.

Przy okazji wszedłem akurat w międzyczasie na menu restauracji, w której piłem espresso za 11,- zł i już kosztuje 12,- zł...:(

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie ostatnio na włoskim szlaku cena była w zasadzie wszędzie ta sama 1,2Eur. Gdybym miał tak w Polsce w drodze do pracy (najchętniej gdzieś u siebie na osiedlu) to z pewnością bym korzystał ale niestety obawiam się, że taki lokal w mało popularnym miejscu nie przetrwałby w polskich realiach. U nas po prostu nie ma tej kultury picia porannej kawy w kawiarni :(.

Z gazetami też w sumie zwyczaj czytania papierowych gazet u nas zaniknął a we Włoszech nadal się trzyma całkiem nieźle z tego co widziałem.

Edytowane przez eastnomad (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, eastnomad napisał(a):

U nas po prostu nie ma tej kultury picia porannej kawy w kawiarni

No nie ma, bo kawa i cistko w kafejce to w PL pod 50zł podchodzi. Czyli 1000zł/miesiąc. Dla mnie za drogo. Inna sprawa, że w biurowcach jest moda. żeby w każdej kuchni stały po 2 wielkie ekspresy, więc tym bardziej nie ma sensu tracić 50 zeta w kawiarni.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie ma, bo kawa i cistko w kafejce to w PL pod 50zł podchodzi. Czyli 1000zł/miesiąc.
 

Dlatego musiałaby pojawić się oferta podobną do włoskiej. Ja chętnie bym z takiej korzystał mimo, że u mnie „na zakładzie” ekspresów z kawą nie brakuje ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, eastnomad napisał(a):

Dlatego musiałaby pojawić się oferta podobną do włoskiej.

W sumie z lodami (a na te popyt w Polsce jest) jest podobnie u mnie daleko od centrum i prestiżu gałka lodów 8pln a słyszałem i o takich miejscach wcale nie w centrum gdzie 10pln to norma a i wiecej sie zdarzy. I jak ma to się do Włoch gdzie w cenie ~2,50Eur dostaje się dwie solidne łopaty dwóch smaków? i jakoś się im to opłaca a porcja jest co najmniej jak te 3 gałki u mnie. Ja przez takie jazdy zrezygnowałem z tego miejsca. U nas to każdy musi się od razu naharatać i marżę kosmiczną narzucić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W naszym klimacie każdy jednodniowy przedsiębiorca musi postawić dom i auta dla rodziny ogarnąć. Pozdrawiam Hermogenes

Byłbym zapomniał i jeszcze na 3 obcych składkę 800+ odprowadzić.

Edytowane przez Hermogenes (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Zulos Jak przeczytałem że masz ekspres korbowy, to pomyślałem że używasz Kazak Rota :)

@eastnomad Espresso warzy się na 8-9 bar i wiele większe ciśnienie jest zbędne.

Mam ekspres Ascasso Drem PID z zaworem upustowym nastawionym na 10 bar i jeśli proces parzenia przebiega w większości na tym ciśnieniu, co słychać po pracy zaworu i widać na manometrze, to znaczy że za drobno zmieliłem ziarna kawy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, cezarypl napisał(a):

Espresso warzy się na 8-9 bar i wiele większe ciśnienie jest zbędne.

Jasne. Tyle że w tych tanich ekspresach te wartości z reguły są zawyżone więc jak napisali 15 bar to w rzeczywistości spodziewał się wartości zbliżonych do tych wartości, które podałeś ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.