Skocz do zawartości

CB radio. Czy jeszcze warto.


Commander

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Zastanawiam się nad sensem zakupu i montażu CB, z zamiarem użytkowania na terenie PL. Nigdy tego nie miałem, nawet nie patrzyłem na ceny, czy też sposób montażu.

Skąd taki kaprys? Miałem kilka takich sytuacji, gdzie łączność z kierownikiem TIRa ułatwiła by jazdę moją, czy też jego. Nie było ich znów tak wiele, żeby śnić o tym po nocach. Nasłuchałem się o  hm.... specyficznym języku....tak to ujmę, którego dzieci nie powinny słuchać, jaki leci na 19 kanale.

Powiedzcie więc proszę, czy Waszym zdaniem warto się w to jeszcze bawić, czy to już przeżytek. Nadmienię, że do ew.  jazdy ze znajomymi mam dobre W-T , które mają kodowane kanały i całkiem niezły zasięg.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 80
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

W obecnym "nowymładzie" niestety zaczyna mieć to nowy sens. Kiedy jeszcze niedawno wjeżdżałem do kraju z południa, od granicy do stolicy był "ogień". Nowy taryfikator - i chwała mu - ograniczy zapędy - także i moje. Dlatego bardzo chętnie będę wiedział, gdzie stoi " misiaqłe z termometrem" i czy ścieżka do xxx jest czysta. 

 Niestety, nowoczesne samochody generują tragiczną ilość zakłóceń - kiedyś na starym dieslu mogłem liczyć na zasięg 20 km, to obecnie, na wszystkich postawionych filtrach mogę liczyć na co najwyżej 5 km - a radio mam "porządne". Dlatego wykluczam wszelkie "szumofony" i ufam tylko tym, które mają pancerne filtry, z wyższej pólki, umożliwiające komunikację z podobnymi na "duzych" mobilkach..

 Jak chcesz "pogadać" i liczysz na dobry zasięg, musisz odżałować kilka złotych na dobre radio i antenę..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawa to bardzo dobra antena zestrojona z radyjkiem ; czy warto ??? ; ja mam bo kupiłem już ładnych kilka lat temu i nie powiem : już mi się zwróciło kolkunastokrotnie :smirk: jak jezdzisz z dzieciakami to radzę wyłączać ; trzeba też wziąć pod uwagę , że w wielu krajach Europy jest zakazane. Wybór należy do Ciebie :hej:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w większości aut mam...

Jest to jednak relikt przeszłości...już nawet często ciężarówki ich nie mają...

Dawniej używałem jej głównie by poinformować ciężarówkę że jak będzie chciała wyprzedzać, to niech rusza, a jak wyskoczy coś z przeciwna to ja przyhamuję...

Teraz w długą trasę leci się 2 jezdniówkami i najczęściej to ja wyprzedzam ciężarówki...

 

Aktualnie tylko chyba używane do komunikacji ze znajomymi jadącym w kolumnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Misio napisał:

Ja w większości aut mam...

Jest to jednak relikt przeszłości...już nawet często ciężarówki ich nie mają...

Dawniej używałem jej głównie by poinformować ciężarówkę że jak będzie chciała wyprzedzać, to niech rusza, a jak wyskoczy coś z przeciwna to ja przyhamuję...

Teraz w długą trasę leci się 2 jezdniówkami i najczęściej to ja wyprzedzam ciężarówki...

 

Aktualnie tylko chyba używane do komunikacji ze znajomymi jadącym w kolumnie...

Właśnie do takich zastosowań myślałem to ustrojstwo zamontować. Po prostu, żeby było bezpieczniej przy wyprzedzeniu na krajowkach.  Ze znajomymi tylko Walkie Talkie. Tak sądziłem, że to już schyłek CB. 

Wielkie dzięki Koledzy, zostałem wyleczony ?

Edytowane przez Commander (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Misio napisał:

 

Jest to jednak relikt przeszłości...już nawet często ciężarówki ich nie mają...

 

 

 

Mają. Zapewiam Cię, że mają tylko nie chcą gadać z "qurduplami".  Jeżdżę po Europie ponad 10 lat. Nie zdarzyło się by ktoś nie odpowiedział. Polskich aut jest cała masa. Ja mogę nie mieć świateł czy przedniej szyby, ale CB MUSI być na stanie.  Nawet nie liczę, ile E zaoszczędziłem na misiopstrykach, nie mówiąc o objazdach czy mijankach na terenie całej Europy. To nadal jest podstawowe narzędzie pracy dla kierowcy zawodowego, a także dla Swiadomego turysty... .

Edytowane przez jarekvolvo (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj podstawowe się kupi za grosze. Kup używkę pobaw się i jak coś to się pozbędziesz. 

Bajo jajo Bajo jajo :laugh:

Co jakiś czas wrzucam cb ale nie na stałe żeby posłuchać czy jeszcze to działa i zainspirował mnie autor tematu aby wyciągnąć z szafy. CB to specyficzny klimat :palacz:

Edytowane przez Tomek515 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, jarekvolvo napisał:

Mają. Zapewiam Cię, że mają tylko nie chcą gadać z "qurduplami". 

Dokładnie tak - niestety te antagonizmy duży mały które tak na prawdę zawsze były sa obecnie jeszcze większe niż kiedyś.
Kultura ....   szczerze mówiąc nigdy jej nie było na 19 choć kiedyś byli tu operatorzy którzy siedząc za kierą nadawali tak że koledzy z licencjami KF mogliby sie od nich uczyć
9-tka juz dawno po prostu nie istnieje nikt jej nie nasłuchuje,  już kilkanaście lat temu raz w życiu użyłem wywołania "na ratunek" wioząc dziecko z wypadku - nie odpowiedział mi ani duży ani mały a na pogotowiu w Lesku stała 5/8 fali tyle że radio na dyspozytorce skręcone aby nie gadało 
Poza antymiśkowe zastosowanie - kiedyś tak  -  było super zrobiłem z mobila Kanadę i wiele  innych ciekawych DX , wiele godzin przegadałem z trasy z polonusami na świecie czy na krótkiej odbitej po Polsce ale dziś na EE  czy WAC jest cichutko o ile już  to tylko na AT coś czasem gada.
Chłopaki z MDW też sie zestarzeli przeszli na telefony - to już niestety nie te czasy gdy MDW414 stawał na św. Ance, stawiał na galeryjce cementowozu  maszcik a na nim pełnowymiarowy  patyk 1/2 fali i jak dobrze szło to gadał z Krakowem :) 

Moim zdaniem  na osobówce CB ma dziś mały sens,  kolejnym aspektem w większości jest do d...y informacja jak nawet podaje ją duży i chrzani o miśkach za 30km
Prowadzenie w mieście czy po objazdach po prostu wyparły navi nie słyszy się dziś "ogólne Kraków - mobil prosi" - kiedyś naprawdę  wiele ciężarówek przeprowadzałem przez Kraków i kilku kolegów również to robiło  ale to tez już historia, u mnie 5/8 zleciało z dachu wiele lat temu  a w Kraku już nikt też nie prowadzi
Wracając do 19-tki nie zgodzę się z Toba Jarku że to narzędzie dla świadomego turysty jak dziś zawołasz z małego targającego przyczepę do dużego żeby dał się wyprzedzić - 9 razy  na 10 usłyszysz pałuj sie - to smutne ale takie są realia, kiedyś było inaczej - drajwujesz już Jarek trochę chyba nie zaprzeczysz że CB i bardziej schamiało i jest mniej życzliwe czy uczynne niż kiedyś.   Owszem Cymbał Radio na pewno mocno wyparła technika i technologia ale ludzie tez się tu zmienili na przestrzeni czasu - taki syndrom dzisiejszych czasów.

Ale tak w sumie jednak Jarek obiecałem sobie że do busa wsadzę radio no może nie Kenia bo trochę przyduży  ale Lolka i popróbuje  na lokalu i na DX - lecz to chyba już tylko moja nostalgia za tym co bardzo lubiłem i miło wspominam :) 

28 minut temu, Tomek515 napisał:

Dzisiaj podstawowe się kupi za grosze. Kup używkę pobaw się i jak coś to się pozbędziesz. 

Owszem radio z podstawą kosztuje obecnie niewiele - aby od razu sie nie zrazic to jednak koniecznie z dobrym RF-Gainem i squelchem - albo zatyczki do uszu :) 

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Commander napisał:

(...)

Wielkie dzięki Koledzy, zostałem wyleczony ?

mogę Cię utwierdzić w słuszności wyboru.

pomimo że CB radio posiadam nieprzerwanie od początku lat 90  i pasjonuje się łącznością radiową (nie tylko w pasmie CB) to uważam że posiadanie w celu łączności na tylko 

kanele 19 w obecnych czasach nie ma już sensu .

osobiście mam zamontowane ale używam tylko do łączności  pomiędzy  autami  w grupie ze znajomymi oraz do łączności międzynarodowych w SSB ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ma CB praktycznie od zawszę, jak nie mam CB w aucie to się czuję jak bym był głuchoniemy i niewidomy, jeszcze parę lat do tyłu był duży hałas na 19 kanale, teraz jak by się uciszyło i wydaję mi się że  mają to tylko użytkownicy co im potrzebne to pracy. Przydało mi się wiele razy, czy coś nie leży na drodze, misiaczki, zwierzęta na poboczu a o rowerzystach i pieszych nieoświetlonych nie wspomnę, mi pomaga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.