Skocz do zawartości

CB radio. Czy jeszcze warto.


Commander

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 80
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Miałem. Od 3-4 lat leży i zbiera kurz gdzieś w garażu. Moja fascynacja była krótka, bo CB kupiłem razem z autem gdzieś w 2010 czy 2011 roku. Wtedy jeszcze było fajne i używałem na każdym wyjeździe, a jeżdżąc po swoich okolicach starałem się pomagać innym jak mogłem. Niestety z biegiem lat było coraz gorzej, a końcówka to już tylko bluzgi, chamstwo i awantury. Przestałem włączać, a później bez sentymentów wywaliłem z auta. Faktycznie komunikacja w grupie była fajna i nie raz to przetestowałem, ale w sumie dzisiaj gdy każdy ma smartfona z internetem ten problem załatwia byle aplikacja typu walki talki, na przykład Zello. No, a antymiśkowo od lat z powodzeniem używam Yanosika. Na marginesie dodam, wczoraj gdzieś czytałem, że wprowadzenie nowego taryfikatora powoduje lawinowy wzrost liczby użytkowników więc będzie on coraz skuteczniejszy, a dodatkowo użytkownicy zaczęli go włączać nawet na krótkich trasach więc jest szansa, że w mniejszych miastach i miasteczkach jego skuteczność też wzrośnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsze jeżeli już ktoś chce mieć to aby nie było jak z kupowanymi za parę groszy świeczkami do jazdy dziennej w starych autach a coś porządnego a to już wydatek około tysiąca.

No i problem w nowych autach gdzie to zamontować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszecie o komunikacji w grupie razem jadących aut.
Ok tu nie zaprzecze przydatności natomiast nalezy pamiętać i tym ze nie sprawdzi sie tu zarowno radio pracujące tylko w AM no moze jedynie wtedy jak ma AM to bardzo dobry RF Gain
Jak rowniez radio nie sprawdzi sie radio z FM bez squelch/a

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, mundek28 napisał:

Najważniejsze jeżeli już ktoś chce mieć to aby nie było jak z kupowanymi za parę groszy świeczkami do jazdy dziennej w starych autach a coś porządnego a to już wydatek około tysiąca.

No i problem w nowych autach gdzie to zamontować.

Mam taki zestaw jak poniżej i daje radę, jest wieszak na kratkę nadmuchu i nie ma problemu

https://www.google.pl/aclk?sa=l&ai=DChcSEwjc4t3L5671AhW4SJEFHbZCBRUYABALGgJscg&sig=AOD64_0iKswfjlIiR9oK0r_-p-G344_Ohg&adurl&ctype=5&ved=2ahUKEwirldHL5671AhUBsyoKHSfHAZ4Qvhd6BAgBEF0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zauważyłem że antena robi dużą różnicę. Mam do auta tanie CB i to z tych najtańszych kupione z 10 lat temu. Na początku miałem antenę 100cm coś o oznaczeniu ic100. Nie działało to jakoś źle. Później dostałem antenę president 30cm i mimo że jest 1/3 długości poprzedniej to działa o wiele lepiej. Po prostu inna bajka. Zdecydowanie lepszy odbiór tych samych sygnałów.

W ogóle chyba już jak mało kto wciąż mamy w mieszkaniu cb zrobione na bazowe cały komplet wraz z zamontowaną anteną gotowe do użycia. Nie uruchamiane lata :palacz:

Edytowane przez Tomek515 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Commander napisał:

Przystępna cena. Myślałem że tysiąc minimum....

Tak to wygląda w aucie. Uchwyt trochę lipa bo musiałem użyć trytki żeby nie wylatywał:D, żeby też sobie ktoś nie myślał że jest to nie wiadomo jaki sprzęt, szału nie ma ale najgorzej nie jest, słychać i nadawać idzie;), jest też do tego dostawka z bateriami i anteną, może służyć wtedy jako sprzęt mobilny.

20220113_153343.jpg

20220113_153740.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.01.2022 o 13:51, dudek_t napisał:

Osobiście zrezygnowałem ładnych kilka lat temu. Powiedzieć że nasłuch na 19 to szambo to nic nie powiedzieć. Po prostu się nie da, nawet bez dzieci.

w zasadzie wszystko prawda, aktualnie do niczego nie jest potrzebne

miałem, nie mam i od paru lat nie zauważyłem żadnej sytuacji w której by się przydało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, chris_66 napisał:

w zasadzie wszystko prawda, aktualnie do niczego nie jest potrzebne

miałem, nie mam i od paru lat nie zauważyłem żadnej sytuacji w której by się przydało

Koło zapasowe, klucz do kół, lewarek, trójkąt i kamizelka nie przydały mi się przez kilka lat......................

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem, ale od kilku lat już nie używam - główny powód, to ten co koledzy wyżej wymienili: chamstwo, przekleństwa, ogólny bajzel :/
Tych co znałem na CB, albo zrezygnowali, albo uciekli w krótkofalarstwo.
Nawet w zeszłe wakacje wyciągnąłem mój zestaw, ale chyba coś jest nie tak - muszę oddać gdzieś do jakiegoś elektronika do sprawdzenie/wystrojenia.

A i takie coś mam :D

IMG_2937.thumb.jpeg.a0935246363083def4d34b795c1d7574.jpegIMG_2936.thumb.jpeg.54b8577ce340b7c5d9067e92a4c53fd8.jpeg

Edytowane przez Bombee (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.