Skocz do zawartości

CB radio. Czy jeszcze warto.


Commander

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 80
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

29 minut temu, Gregor887 napisał:

Niby Tomasz. a Wanda :D.

PAR... ja gdzieś mam wydane przez Państwową Inspekcję Radiową. I też mi imię zmienili na Łukasz 77.

znaki wywoławcze  nadawane  przez PIR potem PAR w oznaczeniu miały literę miasta urzędu wydającego zezwolenie radiowe (dla Wrocławia WR  czyli Wanda Roman + numer kolejny).

W łącznościach międzynarodowych w paśmie CB też stosuje się literowanie znaków w systemie międzynarodowym, kto robił DX w SSB ten wie o co chodzi  ;)

obraz.png.e702f72f24b71c7e9ee5b9f3a5cb615c.png

choć nawet w latach 90-tych mało kto stosował wywołania po numerach  z zezwolenia tylko raczej po znakach "klubowych"  ( SSB) lub "ksywach" (AM) :rolleyes:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Suzu4x4 napisał:

choć nawet w latach 90-tych mało kto stosował wywołania po numerach  z zezwolenia tylko raczej po znakach "klubowych"  ( SSB) lub "ksywach"

:lol:Sie mi przypomniało. Początek 90-tych, CB w rozkwicie, siedzimy u kolegi pod Jarocinem w gabinecie. Na stole TS940, jakaś rozmowa na 80m. W pewnym momencie słychać dziewczęcy głos: "brek, koledzy jak ja tam dolatuję?" Cisza jakby ktoś uciął, po dłuższej chwili jeden z rozmówców pyta: " koleżanko, a jaki jest twój znak?" A dziewczę zalotnie - "skorpion" :D:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Gregor887 napisał:

:lol:Sie mi przypomniało. Początek 90-tych, CB w rozkwicie, siedzimy u kolegi pod Jarocinem w gabinecie. Na stole TS940, jakaś rozmowa na 80m. W pewnym momencie słychać dziewczęcy głos: "brek, koledzy jak ja tam dolatuję?" Cisza jakby ktoś uciął, po dłuższej chwili jeden z rozmówców pyta: " koleżanko, a jaki jest twój znak?" A dziewczę zalotnie - "skorpion" :D:D

Pewnie córka jakiegoś KFowca z naleciałościami CBisty  który zostawił włączony TRX na 3,5 mHz i oddalił się ze stanowiska radiooperatora pozostawiając dziewczę bez należytej opieki :-]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.01.2022 o 07:44, reflexes napisał:

Faktycznie komunikacja w grupie była fajna i nie raz to przetestowałem, ale w sumie dzisiaj gdy każdy ma smartfona z internetem ten problem załatwia byle aplikacja typu walki talki, na przykład Zello.

Problem w tym, że często-gęsto jest brak zasięgu ;) 

Ja nadal używam CB na trasach (głównie z budką). W mieście demontuję antenę, by nie dostała nóg ;) 

Czy według Was przyczepa kempingowa ogranicza zasięg CB do tyłu? Mi się wydaje, że tak, ale mam zbyt małą praktykę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, lbuster napisał:

Czy według Was przyczepa kempingowa ogranicza zasięg CB do tyłu? Mi się wydaje, że tak, ale mam zbyt małą praktykę.

oczywiście . nie jakoś drastycznie ale ogranicza. Jak chcesz mieć dobry zasięg to długa antena najlepiej zamontowana na stopce na stałe centralnie na dachu  ;)

obraz.png.89aa3e23a3751b7b2cd7df971fd58625.png

jak nie chcesz wiercić to na magnesie:

obraz.png.8980d8279b8664f195114f16af869941.png

obraz.thumb.png.de4798704918beac5074145c65629c18.png

Generalnie zasada i krótsza antena tym gorszy zasięg  a do prawidłowej pracy większości anten (montowanych na stałe) potrzebna jest "dobra masa" (czyli mechaniczne i elektryczne połączenie pomiędzy  "stopką " mocującą antenę a karoserią samochodu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Suzu, no ja niestety mam magnetyczną antenę z boku od kierowcy i w czasie jazdy oprócz przyczepy, rowery na dachu mi zapewne także osłabiają zasięg. Z boku i składana dlatego, że trzeba było codziennie składać przed wjazdem do garażu podziemnego i nie chciało mi się wysiadać. Teraz, jak przerzuciłem rowery z przyczepy na dach to już w ogóle słabo by wyglądała i działała antena pomiędzy rowerami ;) Antena dość rozsądna, ale z boku i krzywo oraz są przeszkadzajki no i auto niskie ;) 

image.png.3fb5f7cb5491c5cea176c628be893102.png

 

Edytowane przez lbuster (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, lbuster napisał:

Czy według Was przyczepa kempingowa ogranicza zasięg CB do tyłu? Mi się wydaje, że tak, ale mam zbyt małą praktykę.

Tak ogranicza - na ile trudno powiedzieć , nie zawsze odbiorca odbiera Cie na wprost niejednokrotnie odbiera z odbicia.
Takoż samo np. ogranicza jadąca za Toba ciężarówka 

7 godzin temu, lbuster napisał:

ja niestety mam magnetyczną antenę z boku od kierowcy i w czasie jazdy oprócz przyczepy, rowery na dachu mi zapewne także osłabiają zasięg

Na pewno te czynniki będą miały wpływ na możliwość dobrego zestrojenia anteny - co również przełoży się na zasięg. Natomiast w ogóle przy łącznościach na fali przyziemnej trudno mówić o możliwościach zasięgu. Przy takim samym radiu i antenie oraz mocy nadajnika zasięg będzie zupełnie  inny na równinie bez przeszkód terenowych, inny w terenie górzystym a jeszcze inny w mieście.
Kiedyś zrobiliśmy próbę  - na mojej bazówce odbierała córka, kumpel nadawał znad Wisły ręczniak cegła A38    AM 4W z kocim ogonem   odbierała go 4/4 ja wjechałem na plac Wolnica w studnie kamienic z batem na aucie  1,9m długim  - AM 4W - byłem niesłyszalny, 100W ledwie na szumach,  200W  2/3 nieco lepiej było w FM i SSB  i spierniczałem zaraz szybciutko bo pewnie ludziom w lodówkach zagadałem a PAR juz pewnie jechał z pelengiem :) ponadto antena umieszczona w znacznym stopniu nie w środkowej części dachy będzie również wykazywała lekką kierunkowość.

Na fali  przyziemnej  przy przeszkodach terenowych nie pomoże nawet taka zabawka jak moja niżej na focie 

qq_trawna_g.jpg.1e68e579bcbe3356a76422491bd63930.jpg

11 godzin temu, Suzu4x4 napisał:

.....jakiegoś KFowca z naleciałościami CBisty ...

:) zabrzmiało to prawie jak u wielu Panów SP i SQ - ja tylko jako ten z Jolly Roger/em na antenie zapytam nieśmiało  iluż to SP i SQ rozpoczynało na EE WACku czy AT  ?

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, smok_wawelski napisał:

(...)  zapytam nieśmiało  iluż to SP i SQ rozpoczynało na EE WACku czy AT  ?

to zależy od tego w jakich latach zaczynali ;)

i jak już to starzy SP bo to oni pogardliwie traktowani "CBistów"  a  SQ  początkowo też byli traktowani przez SP jako "drugi sort"

ale to zamierzchłe czasy bo  dziś znak już nie ma żadnego znaczenia odnośnie stażu na paśmie bo od dawna nie ma już chronologii podczas przydzielania znaków i nie ma rejonizacji więc możesz sobie wybrać dowolny znak z puli wszystkich wolnych znaków dostępnych w PL.

https://amator.uke.gov.pl/pl/individuals

 

Edytowane przez Suzu4x4 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.