Skocz do zawartości

CB radio. Czy jeszcze warto.


Commander

Rekomendowane odpowiedzi

Tak,  zgadza się  pisze o dość zmierzchłych czasach "titawowego krótkofalarskiego betonu" , wiem że dziś znaki są przydzielane z wolnej puli.  Masz racje że   tak traktowano SQ a nawet powiedziałbym więcej niegdyś również SP z 2-ka też tak traktowano,  początek SQ to przecież już prawie  czasy nowożytne. Niemniej jednak w środowisku licencjonowanych ta nieco pogardliwość dla "braci mniejszych" rzeczywiście dziś na pewno dużo mniej ale jednak nadal jeszcze gdzie nie gdzie pokutuje 
Mnie po prostu śmieszy jak wiem że ktoś przez parę lat wołał 161 i  jarał się pocztówkowymi QSLkami wyciąganymi ukradkiem ze skrytki pocztowej  a później jako SP czy SQ staje się legalistą i mówi o bandplanie  i praworządności  :)  Oczywiście nie pije tu do Ciebie Suzu4x4 ani nie uogólniam do całej społeczności SP czy SQ - jednak znam trochą  takich śmiesznych i niekonsekwentnych ludzi ot przykładzik   z 1,5km ode mnie mam taka panią SP  co użalała się wszędzie że ja i kumpel przeszkadzamy w łącznościach a przez  dobre 5 lat wrzeszczała z mocą 200W na  trzech piątkach, co więcej wrzeszczała również gdy już była SP    :) a my obaj  spokojne ciche chłopaki zwolennikami QRP oraz anten kierunkowych  jesteśmy i raczej na EE siedzieliśmy  :) 

Tak natomiast wracając do topica - CB czy dziś jeszcze warto ? 
Owszem faktycznie skłaniam się do zdania że na 19tke dziś nie warto ale też zawsze twierdziłem i dalej twierdze że łączności radiowe to ciekawa sprawa i wciągające hobby - jak kogoś ciekawią łączności oraz chce spróbować i upewnić się czy mu się to spodoba i czy warto pójść dalej   to na początek  pozostając w zgodzie z prawem i  bez licencji KF można właśnie zacząć na CB, można zacząć też trochę od nasłuchu pasm KF,  nabyć w ten sposób trochę doświadczenia operatorskiego i np. doświadczenia z konstrukcjami anten itp itd.....  
Choć wielokrotnie byłem odsądzany od czci i wiary za twierdzenie że na podstawowej 40-tce CB można DX-ować nadal z uporem maniaka podtrzymuję takie twierdzenie i zapewniam Was że radyjkiem 4W posiadającym tylko podstawowe 40 kanałów i mogącym pracować w FM   w 5-tkach można trochę DX-ów zrobić.  zrobiłem w ten sposób wielokrotnie np. Hiszpanię, Ukrainę, Niemcy, Francję i parę innych krajów - owszem na pewno nie były to żadne  wyczyny  ale na początek i otrzaskanie się z łącznościami parę krajów chyba to starczy
Podobnie choć może narażę się koleżankom i kolegom SP i SQ - zawsze twierdziłem i dalej z uporem maniaka twierdzę że o wartości operatora stanowi jego wiedza, umiejętności i kultura a nie papierek z nadaniem znaku - zdany egzamin to nie jest wszystko - po zdaniu na prawko tez jeszcze nie umie się jeździć a są ludzie którzy z prawkiem w kieszeni jeżdżą jak cielęta lub chamsko.
Kolejne moje twierdzenie z uporem maniaka to to że największą radochą to jest oblecieć pół świata z 1W mocy i przy użyciu własnoręcznie skonstruowanej anteny kierunkowej a nie kupić byle mobilówke, zapiąć ją do jakiegoś szumofonu + dopadł 200W  byle jak to zestroić i gadać ludziom w telewizorach robiąc łączność na raptem 100 czy 200km.
Dziś zrobienie takiego monstrum jak na mojej wyżej zamieszczonej focie to nie żaden problem - problemem było to wtedy gdy robiłem tego QQ - to były czasy że rurki alu czy byle izolatora do linki nie szło kupić  - dziś jest wszystko i zmaścić QQ czy Yagę dla wygody na rotorze poczytawszy trochę po necie to nie jest żaden problem a naprawdę z taka antena można już trochę poszaleć nawet zwykłym 4W radyjkiem :)  Z mobilówki 1,5m i nawet krótszej  porządnie zestrojonej tez można bo jak mawiają - przy dobrej propagacji i z kawałka druta poleci  - i to jest prawda :) 

Może zatem odpowiedź na topicowe pytanie CB czy dziś jeszcze warto ? choć nie w drogowym aspekcie ale jednak brzmi:    warto........ :) 

 

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 80
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

4 godziny temu, smok_wawelski napisał:

(...)

Może zatem odpowiedź na topicowe pytanie CB czy dziś jeszcze warto ? choć nie w drogowym aspekcie ale jednak brzmi:    warto........ :) 

 

tylko kolega @Commander nic nie wspominał o fascynacji jakąkolwiek formą komunikacji radiowej,  do łączności między autami ma W-T  i wyraźnie sprecyzował zapytanie że chodzi o zakup CB radio pod kątem łączność z TIRami.

więc moim zdaniem jak tylko do tego co dotyczyło zapytania autora tematu to zdecydowanie NIE WARTO.

a łączności DX czy to w paśmie CB czy jakimkolwiek innym to zupełnie inna bajka, do ich przeprowadzenia nie potrzeba  anteny kierunkowej czy kilkuset watowego dopału. ;)

w latach 90 ze zwykłego dipola rozwieszonego w ogrodzie między drzewami z poczciwego Alana 87 z mocą ok 20w przeprowadziłem setki łączności z większością kontynentów ale to podobnie zresztą jak zaliczenie większości krajów EU z mocą 4w w FM nie było wtedy żadnym wielkim wyczynem w trakcie maximum cyklu propagacyjnego. Za to jak przyszedł "dołek" to już  sprzęt miał nie mniejsze znaczenie co wiedza i zdolności operatora. Jednak przestało mnie to kręcić  jak przyszedł internet, DX-clustry gdzie wystarczyło siedzieć przed komputerem i na tacy miałeś podane jaki DX i na jakiej częstotliwości się pojawia.

Dla mnie straciło to swój urok i praktycznie przestałem DXować , dziś już tylko od czasu do czasu rozmawiam  z kilkoma kolegami na przyziemnej i od czasu do czasu na EE głównie z kampera podczas podroży  choć w domu dalej mam kącik "vintage CB" ze sprzętem o którym marzyłem w latach 90 a wtedy to mogłem sobie go tylko oglądać na obrazkach :-]

1108350838_Image2022-01-16at12_05_06.thumb.jpeg.315d77d853db9633a3bb5a2bd0884c6e.jpeg

1773581080_Image2022-01-16at12_05.06(1).thumb.jpeg.4511f43044f68f23cbbc9abefef64040.jpeg

681301605_Image2022-01-16at12_05.06(2).thumb.jpeg.4fdf35df665acc90fb37c35ad4540950.jpeg

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Suzu4x4 napisał:

tylko kolega @Commander nic nie wspominał o fascynacji jakąkolwiek formą komunikacji radiowej,  do łączności między autami ma W-T  i wyraźnie sprecyzował zapytanie że chodzi o zakup CB radio pod kątem łączność z TIRami.

12 godzin temu, smok_wawelski napisał:

Owszem faktycznie skłaniam się do zdania że na 19tke dziś nie warto .....

tu  jak najbardziej jesteśmy zgodni :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.01.2022 o 00:36, smok_wawelski napisał:

Tak ogranicza - na ile trudno powiedzieć , nie zawsze odbiorca odbiera Cie na wprost niejednokrotnie odbiera z odbicia.
Takoż samo np. ogranicza jadąca za Toba ciężarówka 

Dzięki Smoku.

Wracając do tematu, to ja mam podobnie, jak Peja. Nawet jak jadę w ekipie (by gadać ze sobą) to denerwuje mnie, że nie słyszę 19-nastki :( 

 

W dniu 10.01.2022 o 17:17, peja76 napisał:

jak nie mam CB w aucie to się czuję jak bym był głuchoniemy i niewidomy,

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie na jeszcze jedno pytanie techniczne do fachowców.

Czy jak jedno auto ma ustawione FM a drugie AM to czy cokolwiek da się usłyszeć? Podczas ostatniej wspólnej wycieczki z braciakiem mieliśmy tragiczną łączność - na końcu braciak powiedział, że radio miał na FM i nie wiem, czy tylko to było przyczyną, czy w takiej konfiguracji (AM z FM) by było cokolwiek słychać :niewiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Gregor887 napisał:

Im nowsze radio, tym większa szansa na dogadanie się, zwłaszcza na nieduże odległości.

Obydwa sprzęty mają z 10 lat, jak nie więcej ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, lbuster napisał:

Pozwolę sobie na jeszcze jedno pytanie techniczne do fachowców.

Czy jak jedno auto ma ustawione FM a drugie AM to czy cokolwiek da się usłyszeć? Podczas ostatniej wspólnej wycieczki z braciakiem mieliśmy tragiczną łączność - na końcu braciak powiedział, że radio miał na FM i nie wiem, czy tylko to było przyczyną, czy w takiej konfiguracji (AM z FM) by było cokolwiek słychać :niewiem:

Często słychać, że Mobilki na CB mówią żeby ktoś się przełączył na AM bo pewnie jest na FM  i go słychać "jak z kosmosu".

TOM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Gregor887 napisał:

Gdyby ktoś chciał mieć papierowe źródło wiedzy

https://allegro.pl/oferta/anteny-cb-radio-krzysztof-markiewicz-11211487458

Kolega kiedyś popełnił takie wydanie, odstąpię za coś symbolicznego. Książka nowa, nieużywana, z pierwszego wydania.

ja jestem chętny , zasili moją kolekcję :slina:

 

 

WhatsApp Image 2022-01-17 at 16.20.23.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, lbuster napisał:

że mogliśmy się kiepsko słyszeć z AM i FM.

W tym przypadku nawet powinniście sie kiepsko słyszeć - nie słuchaj Grześka te radia nie takie złe skoro ciężko sie Wam było dogadać z bliska - nie obraź się bo żartem:     radio bomba ino operatory trąba  - to się zdarza :)
Teoretycznie dobre radio z dobrymi filtrami nawet na bliskiej odległości odbierze inna emisje niż ta na której pracuje odbiornik tylko jako niezrozumiałe zakłócenia/szumy/bełkot   - gorsze radio puści cos tam ale nie będzie to w pełni zrozumiała rozmowa

4 godziny temu, Gregor887 napisał:

Gdyby ktoś chciał mieć papierowe źródło wiedzy

Grzsiek niewątpliwie jest to źródło wiedzy i niewątpliwie ciekawy temat - lecz bardziej wiedzy antenowej, dla poczatkujących ja jednak  doradzałbym np. pokazanego wyżej Janeczka :) 

5 godzin temu, Gregor887 napisał:

Czyli nowe, a co za tym mniej selektywne.

Amen Grzesiek  - będę jednak przekorny i tak Cię zapytam:   a jakie to jest stare, selektywne  i dobre  - jakiś Kenio lampówka  może być albo coś z lampowej militarki  ? 
No dobra na Stara to sie toto załaduje ale do osobówki ciężko :) nie wiń ludzi ze szumofony kupują - po prostu kupują to co jest w sklepie a w sklepie jest to co i wszędzie  - marna chińszczyzna a radia z porządnym przewlekanym montażem elementów a nie 5-ma scalakami na kilku warstwowm laminacie to można dziś juz tylko powspominać i  pomarzyć - to se Pane ne wrati - to je za drogie :) . Ale niech żywi nie tracą nadziei - czasem trafia się jakiś nowożytny modelik całkiem niezły i w cenie dla ludzi  - miałem z 8-10 lat temu właśnie takie małe TTI chyba 770 - kupiłem dosłownie z łapanki bo moje małe radio padło a wyjeżdżaliśmy na wakacje, nie miałem już czasu nawet pogrzebać co padło   a Lolek gdzieś w budzie juz był zadekowany. Poszedłem do TTI  pełen nieufności jak pies do jeża i z załozeniem ze będzie jako tylko do auta na 19tkę miła niespodzianka  radyjko okazało jak na takie maleństwo z podstawką bardzo zacne - bywało że Lolek pauzował a ja z tego maleństwa i DXy i lokalne pogaduchy ciupałem :) 

Tu jeszcze wydaje mi sie Grzesiek że jest jeszcze  jeden temat który drivery nie bardzo ogarniają  a różne pseudo serwisy CB ich rzeźbią jak młodych baranków na rzeź
Owszem radio radiem ale słucha się i gada się nie z samego radia - stacja czy to mobilna czy bazowa to jest antena, radio i mikrofon, odpowiednie zasilania a w mobilu ofiltrowanie zasilania bo zakłóceń radioelektrycznych tu jak psów, dobra masa anteny i wiele innych rzeczy
Jeśli zestrojenie anteny jest kiepskie to i gaduchy będą kiepskie,  o możliwości uwalenia radia nie wspomniawszy - dzisiejsze radia nie wytrzymują już nadawania z wysokim SWR jak Onwa kiedyś do której końcówka mocy kosztowała 2,50 - dlatego dla zaczynających z CB -  pierwsze to zaznajomić się z reflektometrem i miernikiem uniwersalnym a nie z radiem, pamiętac o tym żeby od czasu do czasu skontrolować połączenia i przemierzyć itp itd .....
Czemu jeszcze mic - a temu że jeśli zaszalejemy w aucie mikrofon z dużym wzmocnieniem to zbierzemy nawet pierdnięcie pasażera na tylnym siedzeniu  albo będzie totalny przester   a naszemu rozmówcy chyba nie całkiem o to chodzi - o echu  już nawet nie wspomnę na szczęście zwolennicy tego idiotycznego pseudo wynalazku chyba pomału wymierają 

 

W dniu 16.01.2022 o 12:12, Suzu4x4 napisał:

do ich przeprowadzenia nie potrzeba  anteny kierunkowej czy kilkuset watowego dopału.

W dniu 16.01.2022 o 12:12, Suzu4x4 napisał:

Za to jak przyszedł "dołek" to już  sprzęt miał nie mniejsze znaczenie co wiedza i zdolności operatora.

Te 2 stwierdzenia nieco sobie przeczą     Dobra spoko jasne że się droczę   :)  jasne że piszesz o górce i dołku propagacji. 
Ale nie do końca się z Tobą zgodzę w kwestii anten nawet w górce propagacji  - kierunek umożliwia ustawienie się na interesujący nas obszar i częściowe wycięcie śmieci z boku a dookólna zbiera wszystko - to również jest zmorą łączności na 19tce bo walą do Twojego bata i te interesujące  rzeczy i te śmieci które Ci przeszkadzają na aucie nie bardzo idzie zmaścic kierunek wiec pomocnikiem pozostaje jedynie zmniejszenie czułości odbiornika.
Tu też taka dygresja  - jeśli radio tylko na auto i 19tke - wtedy tylko krótki bat - bo RF Gaina nie starczy żeby jazgot wyciąć. 

Nie wiem na jakich antenach kierunkowych sie bawiłeś @Suzu4x4 - na 11m zrobiłem i przetrenowałem  Yage i QQ obie hulały na rotorze -  komfort zabawy był nieporównywalny z patykiem 1/2 czy 5/8 vertical i powiedziałbym zwłaszcza właśnie w górce propagacji - zapytam może tak:  ile razy łapałeś cos ciekawego a tu Byki ole! ole! sie darły albo Zaporoże z drugiej strony  i przeszkadzali - na kierunku znacznie mniej to boli. Natomiast jeśli chodzi o łączności w dołku propagacji na pewno pomaga  w nich zysk anteny i tez nie trzeba chyba tłumaczyć że kierunki leją na łeb na szyje patyki. Ale masz też rację  - słoneczko nie zawsze jest łaskawe operatorom taka uroda tej zabawy - jak propagacji nie ma to choć postawimy 1000W dopału i 3 elementowy QQ to jednak prędzej nam sąsiad z bejsbolem przyleci niż my do Hameryki dolecimy - taki to jest ten radiowy live :) .
Z poczciwością A87 też nie bardzo się bym zgodził poza jego ceną w porównaniu może nawet nie do Lolka ale żeby pozostać w tej samej klasie to weźmy porównajmy do Jacksona,    - jako seria  A87  to było dość szerokie radio i sporo trzeba było z nim powalczyć żeby go  zawęzić - po krótkim czasie używania lunąłem A87 coby somsiady mnie nie zlinczowały - na biwaku tak, w mobilu tak ale na bazę A87 jest dla mnie mocno kontrowersyjny.
Dopał do nadajnika  - właściwie jest mi rzeczą raczej obcą poza kilkoma próbami z ciekawości - co by  to nie był za cud kaloryfer   to zawsze jest to proteza i trochę sieje,  jedynie  może porządny wzmacniacz lampowy to jeszcze jak dla mnie ujdzie ale wole to osiągnąć antena kierunkową :) 

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, smok_wawelski napisał:

nie obraź się bo żartem:     radio bomba ino operatory trąba  - to się zdarza :)

Niestety, ale taka prawda :ph34r: Na swoje wytłumaczenie pozostaje mi tylko brak czasu w trasie na naprawy/weryfikacje oraz zamocowanie CB u brata tyłem do przodu :palacz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, smok_wawelski napisał:

Te 2 stwierdzenia nieco sobie przeczą     Dobra spoko jasne że się droczę   :)  jasne że piszesz o górce i dołku propagacji. 
Ale nie do końca się z Tobą zgodzę w kwestii anten nawet w górce propagacji  - kierunek umożliwia ustawienie się na interesujący nas obszar i częściowe wycięcie śmieci z boku a dookólna zbiera wszystko - to również jest zmorą łączności na 19tce bo walą do Twojego bata i te interesujące  rzeczy i te śmieci które Ci przeszkadzają na aucie nie bardzo idzie zmaścic kierunek wiec pomocnikiem pozostaje jedynie zmniejszenie czułości odbiornika.
Tu też taka dygresja  - jeśli radio tylko na auto i 19tke - wtedy tylko krótki bat - bo RF Gaina nie starczy żeby jazgot wyciąć. 

Nie wiem na jakich antenach kierunkowych sie bawiłeś @Suzu4x4 - na 11m zrobiłem i przetrenowałem  Yage i QQ obie hulały na rotorze -  komfort zabawy był nieporównywalny z patykiem 1/2 czy 5/8 vertical i powiedziałbym zwłaszcza właśnie w górce propagacji - zapytam może tak:  ile razy łapałeś cos ciekawego a tu Byki ole! ole! sie darły albo Zaporoże z drugiej strony  i przeszkadzali - na kierunku znacznie mniej to boli. Natomiast jeśli chodzi o łączności w dołku propagacji na pewno pomaga  w nich zysk anteny i tez nie trzeba chyba tłumaczyć że kierunki leją na łeb na szyje patyki. Ale masz też rację  - słoneczko nie zawsze jest łaskawe operatorom taka uroda tej zabawy - jak propagacji nie ma to choć postawimy 1000W dopału i 3 elementowy QQ to jednak prędzej nam sąsiad z bejsbolem przyleci niż my do Hameryki dolecimy - taki to jest ten radiowy live :) .
Z poczciwością A87 też nie bardzo się bym zgodził poza jego ceną w porównaniu może nawet nie do Lolka ale żeby pozostać w tej samej klasie to weźmy porównajmy do Jacksona,    - jako seria  A87  to było dość szerokie radio i sporo trzeba było z nim powalczyć żeby go  zawęzić - po krótkim czasie używania lunąłem A87 coby somsiady mnie nie zlinczowały - na biwaku tak, w mobilu tak ale na bazę A87 jest dla mnie mocno kontrowersyjny.
Dopał do nadajnika  - właściwie jest mi rzeczą raczej obcą poza kilkoma próbami z ciekawości - co by by nie był to za cud kaloryfer   to zawsze jest to proteza i trochę sieje,  jedynie  może porządny wzmacniacz lampowy to jeszcze jak dla mnie ujdzie ale wole to osiągnąć antena kierunkową :) 

ja piszę w dużym uproszczeniu żeby było w miarę jasne dla kolegów dla których zysk energetyczny anteny , polaryzacja , charakterystyka promieniowania i tłumienie wiązki  bocznej mogą być pojęciami mocno obcymi.

ale generalnie zgadzam się z powyższym :yes:

co do ALANA 87 również.

po prostu używany 87 kosztował wtedy połowę tego co używany Jackson  o Lincolnie to jak pisałem powyżej mogłem co najwyżej pomarzyć ;)

nie mniej jednak z całej mojej radiowej przygody najmilej wspominam tamte czasy.

Alan 87 i dipol rozwieszony pomiędzy drzewami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.