Skocz do zawartości

Koniec viaTOLL, początek e-TOLL.


Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...

23 kwietnia 2023 r. napisałem do centrum obsługi maila, ze w trakcie jazdy padł mi telefon i nie skasowało mi ok 5 PLN. Dzisiaj- o blisko 9 miesiącach - otrzymałem odpowiedź x:))) 

w odpowiedzi na zgłoszenie numer (...), informuję, że zgodnie z zapisami ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych brak jest możliwości pobrania należności wstecz za ewentualne zaległości w opłatach za przejazd drogami płatnymi pojazdu ciężkiego.

Przypominam, że zgodnie z art. 13i ust. 4c ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych: „Właściciel, posiadacz albo użytkownik pojazdu są obowiązani wyposażyć pojazd samochodowy w prawidłowo funkcjonujący zewnętrzny system lokalizacyjny, albo prawidłowo funkcjonujące urządzenie pokładowe albo urządzenie mobilne wraz z oprogramowaniem i zapewnić przekazywanie aktualnych danych geolokalizacyjnych z tego urządzenia, przez okres przejazdu po drogach, określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 13ha ust. 6.”

Przed rozpoczęciem przejazdu użytkownik powinien zweryfikować dane urządzenia wykorzystywanego w pojeździe oraz zapewnić przekazywanie aktualnych danych geolokalizacyjnych z tego urządzenia.

Zgodnie z treścią art. 13ic ust. 1b ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych w przypadku awarii urządzeń lub systemów, umożliwiających przekazywanie danych geolokalizacyjnych, niezbędnych do poboru opłaty elektronicznej, warunkiem kontynuowania przejazdu jest podanie przez właściciela, posiadacza albo użytkownika pojazdu w Systemie Poboru Opłaty Elektronicznej KAS informacji o trasie przejazdu wraz z numerem rejestracyjnym pojazdu, a jeżeli opłata elektroniczna jest wnoszona w trybie przedpłaty – po uiszczeniu tej opłaty za ten przejazd.

Dokonanie opłaty za przejazd możliwe jest w Internetowym Koncie Klienta (funkcja „Uzupełnij przejazd”). Opłatę za zadeklarowany przejazd należy uiścić z góry. Dla kont przedpłaconych wymagane jest posiadanie środków na opłacenie deklaracji przejazdu. W przypadku braku środków, należy je uzupełnić przed złożeniem deklaracji. 

W wyjątkowych sytuacjach określonych w art. 13ic ust. 1c ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych np. gdy pojazd:

- uczestniczy w akcji ratowniczej;

- jest używany do przewozów żywych zwierząt, mleka, lekarstw, towarów niebezpiecznych, betonu, odpadów komunalnych;

- w przypadku autobusów przewożących pasażerów

zadeklarowanie przejazdu może nastąpić do 3 dni po jego zakończeniu.

Pragnę także zaznaczyć, że naruszenie obowiązku związanego z uiszczeniem opłaty elektronicznej może skutkować wszczęciem postępowania administracyjnego. Karę pieniężną za naruszenie obowiązku wniesienia opłaty elektronicznej nakłada Główny Inspektor Transportu Drogowego.

W przypadku jej otrzymania, mogą się Państwo od niej odwołać do GITD zgodnie z pouczeniem, które widnieje na końcu pisma.

Z wyrazami szacunku

Centrum Obsługi Klienta e-TOLL

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Mi też nie "pykło" przejazdu, jak ciul posłuchałem konsultanta i zakończyłem przejazd. Powinno się przez serwis internetowy i swoje konto (a nie przez aplikację) uzupełnić brakujący odcinek przed zakończeniem przejazdu.  

Wykonywanie przewozów w e-TOLL w razie awarii urządzenia - GPS Guardian

Napisałem po fakcie zgłoszenie z wyliczoną opłatą i prośbą o obciążeinie konta. Odpowiedź dokładnie j.w. ale przed upływem 3 dni od daty przejazdu. Opłaciłem przez system jako "przejazd specjalny" (pewnie, że to nie to, ale nie ma wtedy innej opcji), przesłałem im FW ten mail z informacją o naliczonej o pobranej opłacie (a niech mam taki mail na swojej skrzynce).

Przejazd specjalny się zaliczył, i tyle, jest w miesięcznej nocie obciążeniowej. 

Mam wrażenie że w incydentalnych rzypadkach nie będą tego drążyć, kasa się zgadza. Takie przypadki musi grzebać ktoś z palca, bo mając opłacony przejazd w ciągu 3 dni, nawet jako specjalny, system tego nie wyrzuci jako przejazd bez opłaty. Najwyżej będę szedł w zaparte, że świeży beton w kastrach wiozłem w busie (sam sobie na działce urobiłem, żeby w domu nie paprać - akurat idealnei pasujący odcinek na trej trasie), trudno, ciągnięcie przy okazji 8-metrowej lawety nie jest zabronione, tak jeżdżę bo lubię . Gorzej jak w takiej sytuacji człowieka drapnie na drodze patrol KAS, bo patrzą czy apka włączona i czy opłata się nalicza, i wtedy nie ma zlituj, 250 zeta w plecy (betonu na zawołanie nie urodzę, z drigiej nie piszą ile go ma być, nawet kilo starczyłoby, i nie musi być rozrobiony (nicpompa to inna katgoria):)  Jest jeszcze przewóz żywych zwierząt (jak ktoś np. z psem w szoferce), 

Edytowane przez czyś (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Oni chyba wysyłają, te maile z automatu. W lipcu wysłałem maila z zapytaniem jak korzystać skonfigurować ich apke, bo instrukcja jest dla mnie niezrozumiała. W lutym dostałem ja maila odpowiedź o treści jak powyżej. Zdębiałem jak to przeczytałem i odpisałem, że nie kojarzę, żebym zgłaszał jakiś problem z płatnością. Kolejny mail przyszedł szybciej, bo po około 10 dniach i załączyli moje zapytanie. Więc odpisałem, że owszem pisałem do nich ale pytanie moje dotyczyło zupełnie innej kwestii, a odpowiedź nie dotyczy żadnego z moich pytań. Pogratulowałem im również czasu reakcji na zapytanie. Więcej się nie odezwali. To z naczyń do tej pory jeszcze nie. Może do lipca tego roku mi odpowiedzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.