Skocz do zawartości

Oświetlenie diodowe


ML

Rekomendowane odpowiedzi

Ja używam wszystkie 220V żarówki energooszczędne ,nawet w przedsionku.Nawet gdy wszystkie się świecą odpowiadają jednej żarówce 60 watt, więc mam zapas mocy i mogę spokojnie i czajnik włączyć lub popkorn sobie zrobić i korków nie wywali :krzykacz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kocur, jeżeli będziesz używał tylko zasilania z akumulatora, to by było warto zamiast rezystorów zastosować zasilacze (przetwornice) ze stabilizacją prądu. Do swoich górnych lamp kupiłem płytki z 3 LED-ami 1W / 350 mA i stabilizator (tyle. że na 230 V) - świecą rewelacyjnie. Przy rezystorach mogą być różnice w jasności świecenia w zależności od napięcia akumulatora no i strata mocy na rezystorach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wotar, jestem jeszcze bardziej zachęcony do próby wykonania lampek LEDowych. 7 Listopada jadę na targi do Poznania. Jak nic pasującego do moich oprawek nie znajdę to wezmę się za "produkcję". Myślę, że wtedy będę miał jeszcze wiele pytań :niewiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie są na razie tradycyjne żarówki. nad drzwiami od zewnątrz 40W, w środku na suficie dwa żyrandole po 25W każdy i nad kuchnią 25W.

Dodatkowo lampka nocna 10W i żyrandol w przedsionku 60W.

Czyli w sumie 160W.

Moja przyczepa nie ma niestety 12V w lampach sufitowych więc muszę mieć 220V z zewnątrz. Generalnie na 12V to mam tylko lampę nad kuchnią dlatego szkoda mi kasy na energooszczędne żarówki. Inna sprawa jest natomiast z gniazdkami. Część gniazd mam na stałe pod 220V, a część z UPSa z akumulatorem 60Ah. Stałych gniazd używam do czajnika, mikrofali itp. a upsowe do zasilania audio-tv, alarmu, i jak trzeba lampki nocnej, która i tak wystarcza do oświetlenia całej przyczepy.

Nie byłem jeszcze w miejscu, gdzie nie ma prądu, więc mój układ może nie jest najszczęśliwszym rozwiązaniem, ale puki co wystarcza. Nie wybieram się w dzicz, zanim dzidzia nie podrośnie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem najlepsze oświetlenie do wszelakiej turystyki,

to lampki jarzeniowe-świetlówki.

W sklepach można je kupić o mocy 8, albo 12 wat.

Zapewniają naprawdę dużo światła a sprawność ich

jest najlepsza z ogólnie dostepnych źródeł swiatła.

 

Pamietajcie koledzy że przetwornica to nie jest złoty środek ,

i ona sama pobiera wcale niemało prądu, zamieniając je na ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szantymen napisał;

Światło jarzeniowe jest nie zdrowe dla wzroku, by było przyzwoite trzeba podłączyć układ z dwoma świetlówkami.

 

To znaczy że wszyscy niedługo ze wzrokiem będziemy mieli problem gdyż unia europejska

dąży, żeby zwykłe żarówki zastąpić energooszczędnymi, a to są też przecież jarzeniówki,

tylko inaszej wyglądają.

Zresztą żadne światło sztuczne nie jest i nigdy nie było zdrowe.

Nasze życie też jest ostatnio zdecydowanie niezdrowe i kończy się zawsze w jeden sposób.

 

Pozdrawiam Cię szantymenie! :niewiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli już ktoś ma oświetlenie jarzeniowe to ok. Ja mam nad kuchenką i jest chyba jedna rurka. Jednak jeśli ktoś wymienia, to zdecydowanie lepiej na diodowe.

Energo oszczędne również są szkodliwe zgadzam się.

 

Pozdrawiam 2mirek2 :niewiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuję szantymenie.

Jak zauważyłeś jesteśmy w posiadaniu wózków

tej samej firmy - hymer, a więc są tam podobne rozwiązania

ziomuś. Piszę tak bo też mieszkam w Łodzi.

 

:niewiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja kupiłem na allegro taśme z diodami 3 diody = 5cm w cenie 1,7zł,

taćma ta sprawdza się idealnie, jest samo przylepna.

Przyklejasz pod sufit czy gdzie tam się chce, bez żadnych oprawek i już

I świeci ciałkiem przyjemie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.