Skocz do zawartości

Dobór odpowiednich bezpieczników oraz przekroju przewodów.


Grzesex

Rekomendowane odpowiedzi

14 minut temu, BUMERANG napisał:

Podłączenie szeregowe jest prawidłowe. W ten sposób masz wyższą efektywność paneli. A panele nie generują 24V tylko ok 40V max. Chyba wszystkie regulatory są dostosowane do napięcia coś koło 48V.

To nie teoria tylko konieczność. Dlatego pisałem o wyłączniku - heblu od strony paneli. Napisałeś, że będziesz je rozłączał konektorem, no to ok. :niewiem:

1. Czyli szeregowo może być  ?..... a co gdy połączę je równolegle ?

2. Nie o to chodzi,  w nowym, planowanym schemacie, dzięki Twojej sugestii będzie wyłącznik. Ale co stanie się z regulatorem ,  który powinien mieć bezpiecznik na wyjściu ,  czyli na podłączeniu z akumulatorem..... gdy np. ten bezpiecznik się przepali  a solary będą w pełnym słońcu ?????  Powstaje sytuacja  odwrotna niż konieczność, o której piszesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 58
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

41 minut temu, Grzesex napisał:

a co gdy połączę je równolegle ?

Też dobrze, tylko V max. będzie w okolicach 20 voltów. Panele później będą "startować" i wcześniej odłączy je regulator. Jak masz jeden panel nie ma wyboru. 

45 minut temu, Grzesex napisał:

Ale co stanie się z regulatorem ,  który powinien mieć bezpiecznik na wyjściu ,  czyli na podłączeniu z akumulatorem.....

Ja nie mam tego zabezpieczenia. Dopiero za akumulatorem. Bezpiecznik przed akumulatorem powinien być odpowiednio duży. Tylko na wypadek zwarcia w regulatorze. Wtedy i tak jest po regulatorze :niewiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej schemat udostępniony przez Krzyśka, u niego jest zabezpieczenie na wyjściu z regulatora w kierunku akumulatora. Podejrzewam, że ma tam jakieś 40 A.

Nasuwa się pytanie, co jest gorsze.... nie mieć tego zabezpieczenia czy je mieć  ?  Gdy go nie masz, to w zasadzie regulator możesz uwalić tylko osobiście, odłączając bezmyślnie  akumulator bez rozłączenia solarów. Gdy je masz, to przed czy chroni, skoro w sytuacji przepalenia bezpiecznika idzie się pasać regulator ???? Ciekawe czy ktoś zna na to pytanie odpowiedź ?  Podejrzewam, że chodzi o jakieś mniejsze zło, ale jakie ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę jeszcze nad przełącznikiem źródła zasilania,  podobnie jak na schemacie Krzyśka, ale nie jestem pewien, czy moja przetwornica Sinus Plus 2000/4000W,  nie posiada przypadkiem funkcji "miękkiego startu", co wyklucza ją z opcji podłączenia z poniższym przełącznikiem.

 

obraz.png.b4a62631b290e2bc51e85031d12cd07e.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Grzesex napisał:

Gdy je masz, to przed czy chroni,

Przed uwaleniem akumulatora w przypadku zwarcia regulatora :)

8 godzin temu, Grzesex napisał:

Bardzo proszę wszystkich, o ponowne pochylenie się nad moim schematem

Coś tam chyba przekombinowałeś. Z przetwornicy powinien iść przewód bezpośrednio do akumulatora ( z zabezpieczeniem ), a dopiero od aku przewód zasilający odbiorniki przyczepy. U Ciebie bezpiecznik 50A wyklucza zadziałanie bezpiecznika 150A na linii regulator-akumulator. Po za tym na ładowarce 15A wystarczy Ci zabezpieczenie 20A. To tak na szybko ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Grzesex napisał:

Bardzo proszę wszystkich, o ponowne pochylenie się nad moim schematem i o wszelkie uwagi, na które  schemat zasługuje.

 

 

 

schemat 3.png

Jeszcze jedna istotna myślę informacja....akumulatory na schemacie, to KM Battery Gel.

2 godziny temu, BUMERANG napisał:

Przed uwaleniem akumulatora w przypadku zwarcia regulatora :)

Coś tam chyba przekombinowałeś. Z przetwornicy powinien iść przewód bezpośrednio do akumulatora ( z zabezpieczeniem ), a dopiero od aku przewód zasilający odbiorniki przyczepy. U Ciebie bezpiecznik 50A wyklucza zadziałanie bezpiecznika 150A na linii regulator-akumulator. Po za tym na ładowarce 15A wystarczy Ci zabezpieczenie 20A. To tak na szybko ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, BUMERANG napisał:

Przed uwaleniem akumulatora w przypadku zwarcia regulatora :)

Coś tam chyba przekombinowałeś. Z przetwornicy powinien iść przewód bezpośrednio do akumulatora ( z zabezpieczeniem ), a dopiero od aku przewód zasilający odbiorniki przyczepy. U Ciebie bezpiecznik 50A wyklucza zadziałanie bezpiecznika 150A na linii regulator-akumulator. Po za tym na ładowarce 15A wystarczy Ci zabezpieczenie 20A. To tak na szybko ;)

To w takiej sytuacji trzeba by się zastanowić, co droższe ... regulator czy aku ? ;)

Nie bardzo rozumiem, dlaczego bezpiecznik 50A wyklucza działanie bezpiecznika 150A,  skoro jest mniejsze, czyli zadziała  w sytuacji zwarcia w regulatorze jako pierwsze. A poza tym chyba takie stopniowanie powinno być, a nie na odwrót  ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Grzesex napisał:

dlaczego bezpiecznik 50A wyklucza działanie bezpiecznika 150A

Mówiąc najprościej - są zamontowane na jednym przewodzie jeden po drugim. Przynajmniej tak wynika ze schematu :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafał, coś nie tak czytam - czy nie chodziło Ci o to, że wyjścia regulatora solarnego powinny iść bezpośrednio do aku (na klemy) i dopiero z aku zasilanie odbiorników?

M.zd. linia ładowania akumulatorów z solara powinna iść bezpośrednio z regulatora na akumulatory (na klemy), nie do żądnych zbiorczych punktów podłączeń (głównego rozdziału). Nie powinno się mieszać zasilania z regulatora z szyną z aku, z pominięciem bezpośredniego podłączenia wyjść regulatora do biegunów akumulatora, załączenie przetwornicy może powodować błąd i wyłączenie regulatora solarnego. 

Tak samo prostownik powinien być podłączony bezpośrednio na klemy akumulatora. 

I proszę, mam nadzieję, że to tylko błąd na rysunku, i nie planujesz "uniwersalnego" gniazda 230V DC na zewnątrz cepy, tj. zarówno do korzystania na zewnątrz z 230V z przetwornicy i do podpięcia się do zewnętrznego 230V z zewnątrz? Bo na to wygląda. Jeśli ma to być gniazdo, to niech to będzie gniazdo, nie ma mowy o tym, żeby jednocześnie w to miejsce podpisać zewnętrzne 230V do zasilania. Poza tym chcesz to 230 V podpinać kablem zakończonym męskim wtykiem ?!

Edytowane przez czyś (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Grzesex napisał:

Bardzo proszę wszystkich, o ponowne pochylenie się nad moim schematem i o wszelkie uwagi, na które  schemat zasługuje.

nie analizowałem dogłębnie całego schematu ale na pewno jest kilka błędów. wyjście z przetwornicy nie może być spięte z wejściem "ze słupka"

przed tym bezpiecznikiem 10A należało by zastosować przełącznik  I-0-II:

https://www.hager.pl/katalog-produktow/rozdzial-energii/aparatura-modulowa/aparatura-sterujaca/modulowe-przelaczniki-instalacyjne-i-o-ii/sfb116/245979.htm

ponadto bezpiecznik 150A dla przetwornicy 2/4kW może być za mały. Ja mam przetwornice 1,5/3kW i zmierzyłem max 140A poboru a nie obciążałem jej więcej niż niecałe 1,4kW.

Nie wiem jaka długość kabli do przetwornicy ale też dałbym przynajmniej 35 mm2.

wyjście z kontrolera solarów powinno iść bezpośrednio do aku (oczywiście z odpowiednim zabezpieczeniem)  wyłączysz hebel główny to możesz uwalić kontroler jak będą ładować solary  a zapomnisz je odciąć wyłącznikiem .

to tak na szybko.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, czyś napisał:

M.zd. linia ładowania akumulatorów z solara powinna iść bezpośrednio z regulatora na akumulatory (na klemy), nie do żądnych zbiorczych punktów podłączeń (głównego rozdziału). Nie powinno się mieszać zasilania z regulatora z szyną z aku, z pominięciem bezpośredniego podłączenia wyjść regulatora do biegunów akumulatora

Oczywiście masz rację. Ale ze schematu wynika, że z regulatora jest tylko jedno wyjście. Więc tak czy siak coś do poprawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, czyś napisał:

Rafał, coś nie tak czytam - czy nie chodziło Ci o to, że wyjścia regulatora solarnego powinny iść bezpośrednio do aku (na klemy) i dopiero z aku zasilanie odbiorników?

M.zd. linia ładowania akumulatorów z solara powinna iść bezpośrednio z regulatora na akumulatory (na klemy), nie do żądnych zbiorczych punktów podłączeń (głównego rozdziału). Nie powinno się mieszać zasilania z regulatora z szyną z aku, z pominięciem bezpośredniego podłączenia wyjść regulatora do biegunów akumulatora, załączenie przetwornicy może powodować błąd i wyłączenie regulatora solarnego. 

Tak samo prostownik powinien być podłączony bezpośrednio na klemy akumulatora. 

I proszę, mam nadzieję, że to tylko błąd na rysunku, i nie planujesz "uniwersalnego" gniazda 230V DC na zewnątrz cepy, tj. zarówno do korzystania na zewnątrz z 230V z przetwornicy i do podpięcia się do zewnętrznego 230V na zewnątrz? Bo na to wygląda. Jeśli ma to być gniazdo, to niech to będzie gniazdo, nie ma mowy o tym, żeby jednocześnie w to miejsce podpisać zewnętrzne 230V do zasilania cepy. Poza tym chcesz to 230 V podpinać kablem zakończonym męskim wtykiem ?!

widzę napisaliśmy w tym samym czasie ale sens ten sam :)

puści 230 z przetwornicy na gniazdo zewnętrzne i słupek i będą fajerwerki :-]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, BUMERANG napisał:

Mówiąc najprościej - są zamontowane na jednym przewodzie jeden po drugim. Przynajmniej tak wynika ze schematu :hmm:

Bezpieczniki instalowane będą na szynie, która będzie przykręcona do klemy + .  To jedyny sposób, żeby pomieścić bezpieczniki instalowane bezpośrednie na akumulatorze. To nie jest przewód, tylko szyna. Coś w rodzaju tej poniżej, ale z innym uchwytem, typowym na śrubę do klemy przy żelu.

obraz.png.844452874473783093beb9e09a7c47a5.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.