Skocz do zawartości

Hermanek Misia


Misio

Rekomendowane odpowiedzi

Witam
W końcu pomału zaczynam realizować moje kolejne marzenie...a mianowicie młodszy braciszek dla mojego Osiołka (Ducato 1992) jako jego uzupełnienie.
Tak - ma być to uzupełnienie, a nie następca.
Tym bardziej iż ten projekt traktuję troszkę jak prototyp...by ewentualnie podobnego wybudować później na nowym aucie.
Ale do rzeczy:
Z założenia miało być to auto młodsze, z wygodną szoferką (dla dwóch osób), z dość mocnym silnikiem i klimą...by gdzieś dalej możliwie szybko i komfortowo dojechać, móc się tam umyć, coś zjeść i jakoś przespać - nie będzie to van na długie wypady i mieszkanie w środku.
Ma nie być z zewnątrz kojarzony z kamperem, ma nie mieć okien bocznych i mieć nadal homologację ciężarową (w ramach rozsądku).
Typ padł na Craftera 1 generacji L2/H2 (z opisu długi rozstaw osi + wysoki dach) z silnikiem 2,5tdi - by następcą ma być Crafter II generacji L1/H2 (średni rozstaw osi + wysoki dach)
Udało nam się kupić takiego srebrzaka z 2008r, który po wielu propozycjach dostał nazwę Herman (gdyż na tablicy rejestracyjnej ma napis SS).

1271166610_przd.thumb.jpg.444e849a4ad62f2cc61b1cbf52f8be70.jpgprawy.thumb.jpg.7468ea24f22c647507f0e959b3efe9bb.jpglewy.thumb.jpg.83c1c6e6266eb7cf2ac9b4a702255e6e.jpg1663518269_zgry.thumb.jpg.66769c1b0ac611fd5bcb10ea26e226d9.jpg
Paka około szerokość 1,7m i długości 4,3m, która zmalała po zakupie kurierskiej ściany grodziowej z drzwiami przesuwnymi o 20cm.
Taki wstępny szkic rozplanowanego wnętrza.

1437207308_ukadszkic.thumb.jpg.fdb5a63ad723530a03c8a16161115c58.jpg
dla wyjaśnienia szkicu - łóżko (około 190x130), tapczan składany na lewą ścianę "odsłoni" "wagonik" (fotelik, stół, fotelik).
Te szare prostokąty to okna dachowe, a miedzy nimi będą wepchane 3panele po 230W.

Spora łazienka z toaletą C4 lub C200 zależy jak to mi "siądzie" z nadkolem (bez zbiornika spłuczki + SOG) i z osobnym prysznicem jest u nas konieczna, obok prysznicu przed łóżkiem na lewej ścianie lodówka kompresorowa, a między łóżkiem a ścianą grodziową jeszcze wciśnięta szafa.
Za łazienką będzie "garaż" na około 50cm...
Na prawej ścianie kuchnia i mini szafka przy wejściu. Drzwi suwane, będą otwierane elektrycznie.
Zbiornik na czystą wodę prawdopodobnie na płasko w garażu (około 125l), może z czasem drugi zbiornik na czystą pod podłogą na dodatkowe 60-80-100l na ciepłe dni, bojler elektryczny 15l., zbiornik na szarą wodę (ocieplony) pod podwoziem.
Ocieplenie ścian i sufitu styropian + piana podłoga styrodur 5cm. Raczej nie będzie to auto do jeżdżenia w niskich temperaturach...do tego będzie służył nam Osiołek.
Do ogrzewania miał byś piec gazowy, ale ostatnio (szczególnie po odpuszczeniu sobie bojlera gazowego Trumy) skłaniam się z wielu powodów do dieslowskiego Chińskiego suchego "webasta"...
By na gaz była tylko kuchenka - może na kartusza, a może na małą butle...jeszcze nie wiem (na razie za świeża zmiana koncepcji i muszę się nad tym zastanowić...
Jako magazyn prądu niestety na razie tylko kwasiak 220Ah...może z czasem LiPo...Przetwornica z ładowarką ups 2500/5000W + regulator napięcia Victron 50A + Cyrix 120A

Na razie nie mam czasu zająć się nim - a na pierwszy ogień pójdzie ogólny stan mechaniczny, później blacharsko lakierniczy i może do wiosny ogarnę ocieplenie + "dach" (gdzie mocno liczę na pomoc Andrewy1).
Koniec projektu planuję na wiosnę 2022...wiec jak widać będzie to powolne spełnianie marzeń...ale jak to kiedyś powiedziałem - dla mnie budowa jest na tyle tez atrakcyjna jak samo podróżowanie ?

Moje pierwsze pytanie...Gdzie mądrze by było ulokować piec "webasto"- szoferka, szafka pod lodówką, garaż, szafka pod zlewem, a może całkiem pod autem.
Resztę mam w miarę przemyślane, a zmiana ogrzewania wprowadziła mi małe zamieszanie i sam aktualnie nie wiem, które z rozwiązań będzie najlepsze...

 

Podobny wątek umieszczę na CT i pewnie tam większość dyskusji będę prowadził, a tu bardziej "reportersko" będę informował o postępie prac (pewnie rzadko, bo wolno prace będą się posuwały), ale jak ktoś coś by miał do dodania, to oczywiście z chęcią i tu podyskutuję ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 77
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Webasto pod podłogą podwójną pod stolikiem i rozprowadzenie promieniście na całość.

My tak mamy i zdaje egzamin. Nawet jak uchyli się drzwi łazienki to nadmuch ją ogrzeje. Mała wadą jest obieg powietrza zamknięty. Często musimy otwierać okno bo lubimy tzw.świeże  powietrze nawet zimne.

Fajny ten Helmut,będzie służył.

Przepraszam -Herman

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, no, no - gratki Panie?

Piec pod auto dawaj i dobrze wycisz, byście mógli w nocy spać?.

P.S. czy tyljo ja kiepsko widzę ten rysunek? (tak czy siak przed @andrewa1 i Tobą  barszo dużo roboty, co dobrze wiecie. Proszę Ciebie tylko o jedno-by relacja z budowy była bogatszą od tej z przebudowy Osiołka?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Wam

 

bozka Podwójna podłoga - pod autem i ta część zamknięta? Nie wiem, czy chce piec pod łóżkiem...

Okna z mikro wentylacją dają radę w Osiołku to i tu chyba będzie dobrze...

 

polo63 Postaram się więcej pisać - szczególnie że tu nie wszystko wiem co bym chciał robić...a w Osiołku z reguły wiem i wiedziałem co i jak...

Jakość szkicu fatalna, ale może kiedyś zrobi się lepsza... ?

Edytowane przez Misio (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, bozka napisał:

Mała wadą jest obieg powietrza zamknięty. Często musimy otwierać okno bo lubimy tzw.świeże  powietrze nawet zimne.

Któreś okna dachowe Heki mają opcję braku całkowitej szczelności właśnie po to żeby była wentylacja w zimie. 

Mam takie dwa w przyczepie. Minus tego jest taki ze to okno jest „głośniejsze” od szczelnego.  

https://www.dometic.com/de-de/de/produkte/klima/fenster-und-tueren/wohnmobil-dachfenster/dometic-mini-heki-style-_-25083

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Misio, super blaszak się zapowiada. A po tym co widziałem w Osiołku jestem pewien że za 2 lata będzie co szczerze podziwiać. Trzymam kciuki za brak problemów przy budowie lub za przyjemność ich rozwiązywania. 
PS. Skąd niechęć do gazu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam niecheci do gazu, wręcz odwrotnie...

Każdy kto buduje Vana dziwił się że ja chcę gaz...

Ale...niedawno mozna było kupić bojler gazowy trumy za 800zł, ostatnio za 1500-1600zł i to najczęściej niekompletne...no i problemik z "kominkiem" i tak byłby dachowy, ale i tak byłby to problem. W takiej sytuacji zdecydowaliśmy na większą elektrownię i bojler gazowy...

Rozmawiając z kilkoma osobami, przekonywali mnie że pięć gazowy zajmuje dużo miejsca, to samo butle itd...I złapałem sie i od wczoraj stwierdziliśmy że jednak chyba będzie webasto...I tak została tylko gaz do kuchenki...

Edytowane przez Misio (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Misio napisał:

A chyba 4lata dojrzewałem do tej mysli...

A teraz będę budował podstawę w 2lata, więc "spokojnie"...

Ale ja myślę o kolejnym ? 

... I budowałem też 2 ... miesiące  ?

 

Ja mam gaz i nie narzekam ... A w następnym też będzie chyba gaz I nawet solara wtedy nie trzeba ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem ze masz...

Ja już myślę o drugim...

Można i tak, ale jednak my lubimy prąd...i sprobujemy tym razem zrezygnować z gazu (oprócz kuchenki).

Jak nie spasi to przeróbka na gaz będzie realna...

Co ciekawe mamy dwa piece gazowe i były dyskusje czy pojedynczy czy podwójny....A chyba właśnie wejdzie webasto...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.