Skocz do zawartości

Zestaw solarny pomoc przy doborze


Adam Rogowski

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 60
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

hejka tez zakupiłem ten panel i zastanawiam się jak pociągnąć przewody z dachu bez wiercenia. mam 2 koncepcje wwiercić się w boczek kominka i wyjść w cepce przy suficie dalej pościć w szafce i dać regulator lub w antenie sat. co możne stać się gdy dam go 2 cm w kominku ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, bosik napisał:

hejka tez zakupiłem ten panel i zastanawiam się jak pociągnąć przewody z dachu bez wiercenia. mam 2 koncepcje wwiercić się w boczek kominka i wyjść w cepce przy suficie dalej pościć w szafce i dać regulator lub w antenie sat. co możne stać się gdy dam go 2 cm w kominku ??

Jak wejdziesz przez komin, to potem w przyczepie gdzieś będziesz musiał z tego komina wyjść - czyli zrobisz dziurę w instalacji kominowej, która powinna być szczelna. Czyli wszystko co powinno wylatywać przez komin częściowo wleci Ci do budy w miejscu wyjścia kabli? IMO dość ryzykowne, a nawet głupie.

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, bosik napisał:

hejka tez zakupiłem ten panel i zastanawiam się jak pociągnąć przewody z dachu bez wiercenia. mam 2 koncepcje wwiercić się w boczek kominka i wyjść w cepce przy suficie dalej pościć w szafce i dać regulator lub w antenie sat. co możne stać się gdy dam go 2 cm w kominku ??

"Rewelacyjny" pomysł - szybko go opatentuj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hejka tez zakupiłem ten panel i zastanawiam się jak pociągnąć przewody z dachu bez wiercenia. mam 2 koncepcje wwiercić się w boczek kominka i wyjść w cepce przy suficie dalej pościć w szafce i dać regulator lub w antenie sat. co możne stać się gdy dam go 2 cm w kominku ??


Dobrze kombinujesz, bezkolizyjnie wejdziesz kominkiem wentylacyjnym. Zrobiłem tak teściom, oni po sezonie zabierają panel z dachu. Nie zostaje ślad po instalacji.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, witus napisał:

Dobrze kombinujesz, bezkolizyjnie wejdziesz kominkiem wentylacyjnym. Zrobiłem tak teściom, oni po sezonie zabierają panel z dachu. Nie zostaje ślad po instalacji.

 

I jak przedostałeś się z przewodu kominowego do środka przyczepy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jak przedostałeś się z przewodu kominowego do środka przyczepy?

 

Nie kominowego tylko grzybka wywietrznikowego. Od dołu masz kratkę która wykręcasz co jakieś czas żeby umyć z kurzu. Wtedy wrzucasz kable z góry.

Dwa otworki w tym sitku powiększyłem żeby przeszły przewody. U teściów grzybek jest w łazience wiec korytko 10 cm do ściany łazienki i na ścianie od zenetrz regulator. Godzinka roboty instalacja pracuje 2 rok. Zdejmowana po sezonie.

 

Nie mam zdjęć tej instalacji ale u mnie mógłbym to zrobić na szybko tym grzybkiem. Obok jest szafa na niej regulator. Jak ktoś potrzebuje tymczasowo szybka piłka.

 

1a2f6de38757bab5b6738cb246e651c0.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, witus napisał:

Nie kominowego tylko grzybka wywietrznikowego. Od dołu masz kratkę która wykręcasz co jakieś czas żeby umyć z kurzu. Wtedy wrzucasz kable z góry.

No w takim to wiercić można :) Tylko było pytanie o kominek, a tego bym nie wiercił jednak ;) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, ed napisał:

"Rewelacyjny" pomysł - szybko go opatentuj.

Dzięki pomocny jesteś 

Tak dla sprostowania chodziło o kominek. 

Wlasnie dlatego napisałem na forum by nie zrobic błędu z wierceniem w tym kominku i teraz wiem by tego błędu nie popełnić. Możliwe że uratowaliscie wlasnie mnie, zonke i 2.5 rocznego synka. Dzięki lecz koledze 'ed' dziękuję za takie komentarze...

A co myślicie o antenie by w nia sie wiercic ?? 

20200618_000131.jpg

Jeśli jednak wiercic bezpośrednio to jakie akcesoria najlepiej dokupić? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, bosik napisał:

Wlasnie dlatego napisałem na forum by nie zrobic błędu z wierceniem w tym kominku i teraz wiem by tego błędu nie popełnić.

Witam! Rozumiem, że najłatwiej zadać pytanie i czekać na gotową odpowiedź, ale gdybyś jednak poświęcił trochę własnego czasu na przejrzenie wątków, o tematyce, która Ciebie interesuje, to wszystkiego byś się dowiedział. Pierwszy, lepszy z brzegu.

32 minuty temu, bosik napisał:

Jeśli jednak wiercic bezpośrednio to jakie akcesoria najlepiej dokupić? 

Odpowiedź znajdziesz w w/w temacie lub np. w kolejnym.

32 minuty temu, bosik napisał:

Dzięki lecz koledze 'ed' dziękuję za takie komentarze...

Nie dziw się, że takie trochę ironiczne komentarze się pojawiają, bo jak wspomniałem, powinieneś wcześniej poczytać, a dopiero potem pytać. Wtedy Twoje pytania byłyby bardziej rozsądne. Wiele osób ma najzwyczajniej dosyć odpowiadania po 100 razy na te same pytania, bo pytający szanuje tylko własny czas ... ;)

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na razie to zestaw spisuje się bdb. Co prawda nie było czasu zamontować regulatora na stałe ale plan mam taki.    1. Zamontować regulator na ścianie nad panelem w rogu pod szafkami, przewody wszystkie pociągnąć do AKU a do panela podwiesze pod przyczepą długi przewód tak aby starczyło do góry dachu panela .  2 opcja jak wyżej ale przewód pójdzie przez okienko dachowe. Tak jak pisałem na stałe panela nie mam szans zamontować, będzie leżał na dachu tylko podczas biwakowania ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.06.2020 o 20:45, BUMERANG napisał:

Sprawdzałeś jaki prąd max. generuje regulator w porównaniu do możliwości panela?

Jak to sprawdzić?. Ze mnie elektryk jak z koziej dupy trąba. Miernik jakiś mam....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Adam Rogowski napisał:

Miernik jakiś mam....

Na panelu z tyłu jest tabliczka znamionowa gdzie masz podany teoretyczny maksymalny prąd jaki może wygenerować panel. Na pewno jest to poniżej 10A. Na mierniku przełącz przewody do pomiaru większego prądu ( będzie do 10A lub 20A ) Miernik wpinasz szeregowo w obwód akumulatora ( czyli przedłużasz jeden przewód miernikiem ;) ) panel próbujesz ustawić max. do słońca i widzisz co płynie w instalacji. Porównujesz obydwie wartości. Aha. Akumulator raczej musi być częściowo rozładowany bo regulator może zmniejszyć / odłączyć tam prąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.