Skocz do zawartości

Zestaw solarny pomoc przy doborze


Adam Rogowski

Rekomendowane odpowiedzi

Miejsce nieszczególne jak na panel w aluminiowej ramie, akurat zbiera cały napór wiatru z obła przedniej ściany (już lepiej leżałby tu przylepiony do dachu elastyczny). 

Patrzyłem na pierwsze zdjęcie z krawędzią dachu, tak jakby warstwy nad listwą krawędziową, daszki "zagłębione" jak w coś lekko elastycznego, drugie zdjęcie - coś jakby dodatkowa warstwa na dachu przyszczypywana do listew krawędziowych. Ale może to złudzenie optyczne, albo taka akurat konstrukcja?

I listwa właśnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 60
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

5 minut temu, jacek00 napisał:

Przepraszam, że odbiegam od tematu, ale gdzie masz tą listwę i uszczelnienie?

Wszystko jest na miejscu, fotka była robiona jak zmieniałem uszczelnienia całej przyczepy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, BUMERANG napisał:

A tak poważnie 66 cm to nie tak dużo, może znajdziesz takie miejsce gdzie jednak uda się sensownie położyć panel.

Sorki że jeszcze raz Cię zacytuję, fakt masz rację może wejdzie ale tylko w poprzek tuż przed okienkami dachowymi i obok anteny. Na spokojnie pomierzę w piątek bo jutro niestety mam wyjazd. Że o tym nie pomyślałem od razu???:mlot::jump::mlot::jump::mlot:. A tak z innej beczki montaż poprzeczny nie będzie w niczym kolidował??? i nie odleci???, ja z ogonkiem śmigam max 80km/h tak jak bozia przykazała

Edytowane przez Adam Rogowski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Adam Rogowski napisał:

A tak z innej beczki montaż poprzeczny nie będzie w niczym kolidował???

Problem jest tylko z naporem powietrza przy jeździe. Czyli bardzo solidny montaż albo deflektor przed co by odwijał strugę z panela.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej sobie samodzielnie wystrugać bo ceny zabijają. Ty byś musiał chyba ze 3 założyć.

https://allegro.pl/oferta/spojler-okna-przyczepy-kempingowej-40x40-owiewka-8816777451

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może (Jula?) zwrócić to, co masz, i skompletować samemu zestaw, a co do paneli do rozważenia byłoby kilka "nowych" opcji:

1) panel elastyczny - jeden o mocy 120-130 W - nakleić na skosie z przodu

2) małe panele - 40-50W, w cienkich ramkach - zamocować 2, 3 lub 4 jeden za drugim, "śledząc" obło dachu. Do 3 paneli 2 komplety mocowań 6-punktowych, i zostałby zapas na zamocowanie 4-tego. 2 panele powinno się dać radę upchnąć na 1 komplecie mocowań 6-punktowych (są stosunkowo lekkie, 50-ka waży ok. 4 kg).

3) może mniejszy panel (80-100W), który zmieści Ci się na dach i będzie miał takie wymiary, żeby był mocowany tylko na rogach, lub który będzie sporo krótszy niż te 150 cm i przy mocowaniach 6/8 punktowych dać go wzdłuż, ale mocować na krawędziach z przodu i z tyłu, zostawiając środek nie podparty - np. gdyby był bardziej kwadratowy (to miesiłoby się mniej więcej w budżecie) - są mocowania troche wyższe, dają z 3,5-4 cm przestrzeni między dachem a panelem, co przy krótszym panelu mogłoby starczyć. 

Edytowane przez czyś (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, czyś napisał:

skompletować samemu zestaw,

Tylko cena będzie już zupełnie inna. Za porządny panel elastyczny tej mocy to ok. 6-8 stówek by trzeba + reszta.

Widziałem na Alledrogo takie wąskie i długie panele w okazyjnej cenie tylko coś Allegro padło i nie mogę podesłać linku o ile jeszcze są.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem, długaśne i wąskie, ale nie pamiętam mocy, i nie mogę znaleźć. W każdym razie używki. 

Cena będzie sporo wyższa, ale dostosowany nietypowy zestaw do nietypowej przyczepy :) To jest w cenie, zawsze :) 

Dać 2x50W spięte równolegle. i taniego PWMa (obsługującego jednak nie 100, a 200W z paneli czyli 20-kę), jak styknie, to ok, zostawić, jak nie, rozbudowywać za jakiś czas, np. o 2x30 czy 2x40/50W zależy co się zmieści, a na końcu spiąć 2 szeregi po 2 solary połączone szeregowo pod MPPT i byłoby jak ta lala, prądu by raczej nie brakło, a i krzywizna dachu byłaby w miarę odwzorowana :)  

 

Edytowane przez czyś (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, czyś napisał:

 jak nie, rozbudowywać za jakiś czas

Z jakiś czas to elastyczne będą tanie jak barszcz i problem się sam rozwiąże :)

Ja na razie zainwestowałem w takie cudo ( 1 szt. ) Jak potanieją to dokupię ewentualnie kolejne.

IMG_0266.thumb.JPG.90a37cd6f0d9321187ba37ba379a8b34.JPG

IMG_0265.thumb.JPG.8a1ec22f244ad669eb0253f8723c6545.JPG

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No grubo, znaczy się cienizna :)

100W można dorwać za ok. 500-550 zł. Dochodzi klej, ale odpadaja mocowania,  i o ile lżej. Gdyby poprzedni właściciel do mocowania panela nie powiercił dachu, to coś bym już może zmieniał, ale z biegiem czasu może takimi panelami przykryje się dziury (po ich zabezpieczeniu) i będzie gitara. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, czyś napisał:

i o ile lżej

To był argument :) I ten w przeciwieństwie do tych naklejanych na cieniutki plastik wygląda na pancerny ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc Panowie zostaje to co zakupiłem i będzie dostawiany, ja śmigam przyczepą 2-3 razy do roku na kilkanaście dni więc panel mobilny a nie stały to nic strasznego. Wiem trzeba uważać podczas transportu ale to nic trudnego, na razie na krótko działa zarąbiście tylko muszę zakupić dłuższy przewód do panela. Sterownik będzie zamontowany w środku na stałe, na razie to taka prowizorka ale działa bardzo dobrze. 

20200612_150227.jpg

20200612_150235.jpg

20200612_150250.jpg

20200612_151226.jpg

Edytowane przez Adam Rogowski
Dodanie zdjęcia (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc Panowie zostaje to co zakupiłem i będzie dostawiany, ja śmigam przyczepą 2-3 razy do roku na kilkanaście dni więc panel mobilny a nie stały to nic strasznego. Wiem trzeba uważać podczas transportu ale to nic trudnego, na razie na krótko działa zarąbiście tylko muszę zakupić dłuższy przewód do panela. Sterownik będzie zamontowany w środku na stałe, na razie to taka prowizorka ale działa bardzo dobrze. 
20200612_150227.thumb.jpg.48e3d9af1df4d57a3d0e3e4d9b4e667f.jpg
20200612_150235.thumb.jpg.abb4ce16fc4a380bc12254b2c250c0cc.jpg
20200612_150250.thumb.jpg.66368a5c318a4887ac2ba26c6d70d561.jpg
20200612_151226.thumb.jpg.b2a21de8f3776a8c5daaca93e34d451a.jpg


Wyciągnij instalację na dach na stałe i wpinaj go po przyjeździe kładąc na dachu. Ja tak zrobiłem teściom, nie widać go, nie trzeba pilnować, nikt się nie potknie.

Działa już drugi sezon fantastycznie.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.