Skocz do zawartości

Dobór regulatora do panelu


danielw

Rekomendowane odpowiedzi

10 minut temu, czyś napisał:

Chodzi mi tylko o to, że to co pokazują regulatory (konkretnie - pełne naładowanie) czy jak przełączają między aku, trzeba traktować z pewną rezerwą.

Dokładnie tak, pokazują tylko napięcie na zaciskach i słupki w graficznej informacji są przyporządkowane do napięcia a nie rzeczywistej zgromadzonej energii.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 143
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

W dniu 25.03.2021 o 02:01, Ushuaia napisał:

Victron'a można ustawić max. prąd ładowania w Tracer nie.

 

W dniu 25.03.2021 o 14:26, Misio napisał:

Działa...

Screenshot_20210325-103627.thumb.jpg.6299c9e1b180749b1ad13e44f812c933.jpg

To mnie jednocześnie pocieszyliście i zasmuciliście.

Tak więc @filipert, jeżeli chcesz przewymiarować solary, to pozostaje Ci tylko VE :) :( 

 

Co do wyboru wyświetlacz VS telefon, to ja bym się tym aż tak bardzo nie przejmował. Wyświetlacz jest fajny, bo jest zawsze na widoku. Ja go na początku sporo używałem/oglądałem. Teraz tylko w przy słabej pogodzie oraz w zimie, jak raz na miesiąc wpadnę sprawdzić napięcie AKU. Spokojnie mógłbym to załatwić telefonem. 

Tak więc dla mnie "wyświetlacz VS telefon" to powinna być najmniej brana pod uwagę właściwość regulatora. Ale jedno albo drugie powinien mieć ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, lbuster napisał:

To mnie jednocześnie pocieszyliście i zasmuciliście

A czemu to tak? 

Godzinę temu, lbuster napisał:

Co do wyboru wyświetlacz VS telefon, to ja bym się tym aż tak bardzo nie przejmował. Wyświetlacz jest fajny, bo jest zawsze na widoku. Ja go na początku sporo używałem/oglądałem. Teraz tylko w przy słabej pogodzie oraz w zimie, jak raz na miesiąc wpadnę sprawdzić napięcie AKU. 

Mnie zależy na podglądzie parametrów aby mieć oko, czy wszystko jest OK i "nauczyć się" swojej instalacji w różnych warunkach. Ważne aby mieć kontrolę nad zużyciem w ogóle i chwilowym. Pewnie po czasie ten stały podgląd stanie się zbędny a aplikacja pozwala czytelniej śledzić dane historyczne więc płakał nie będę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, filipert napisał:

A czemu to tak? 

No bo, tak jak wcześniej pisałem, wydawało mi się, że regulator powinien regulować natężenie prądu ładowania i Misio to potwierdził a wychodzi na to, że mój regulator tego nie ma. Na szczęście u mnie ładowanie jest max 10A i na mój aku 90 Ah nie jest to za wysoka wartość. W waruknach bojowych sprawdzę, czy da się u mnie obniżyć ładowanie.

Tak, podgląd chwilowego zużycia prądu bez wyjmowania telefonu jest fajny ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak chcesz mieć info o obecnej chwili to chyba jednak dużo więcej dowiesz się montując dodatkowy monitor akumulatora...no i kolejna kasa...

Jakoś ja anie widzę potrzeby zobaczyć to gdzieś na wyświetlaczu - jak chce zobaczyć to telefon mam najczęściej przy sobie...i sprawdzić to siedząc przy stole (w kamperze czy na zewnątrz), leżąc w łóżku, a nawet siedząc u znajomego w jego kamperze...tak samo mam czujniki temperatur i info na ile działa moja lodówka (z przodu i z tyłu) itd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, że są święta, bo człowiek może zagłębić się w czytanie tych wszystkich postów. Niektóre wątki czytałem znowu od początku, bo przebudowuję swoją elektrownię i nie mogłem się zdecydować : Victron Smart 100/20 czy Tracer 3210AN + MT50? Jak zwykle trzeba pójść na jakiś kompromis. Cena na początku nie była decydującym kryterium, przeważał Victron, ale lubię mieć stały podgląd na wartości akumulatora i biorąc pod uwagę koszt dokupienia dodatkowego osprzętu do Victrona kwota zaczęła się robić nierozsądna. Jak wcześniej kolega @Suzu4x4 napisał, moja przyczepa nie musi być "smart". 
W moim wypadku wygląda to tak, że do posiadanego sztywnego panela 250 W dobrałem Tracer 3210AN + MT50, akumulator mam 100 Ah. Dla mnie jest to dobry kompromis. 
Co prawda dalej nie jestem na 100% pewien, że podjąłem najlepszy wybór, ale zamówienie złożone, w przyszłym tygodniu sobie zamontuję i chcę wreszcie temat prądu w przyczepie zakończyć :) Myślę sobie, że tak wielu ludzi używa tego Tracera od lat i nie narzekają, więc może też nie będę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W święta byli u mnie znajomi, kolega zobaczył miernik prądu, napięcia, mocy, wpompowanych Wh itd.
I podłączyliśmy jego telefon pod ładowarkę.
I co się okazało a mnie też zdziwiło, jego telefon ładuje się napięciem 5V i tylko 0,5A. Czyli 2,5W.
Stwierdziłem, że jakoś licho się ładuje i podłączyłem mój telefon. Po chwili 9V i 1,75A.
Kolega nie mógł tego przeboleć, że tak słabo mu telefon się ładuje.

Morał: Dopóki nie widział żył w nieświadomości i wszystko grało. Zobaczył i go męczy ;) .

Gdyby Tracer nie pokazywał wszystkich parametrów pewnie połowa by nawet nie wiedziała, że kiepsko se radzi przy zachmurzeniu.
Być może Victron też ma swoje za uszami ale, że obserwacja utrudniona to nie zawsze widać . . .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Paweł7 napisał:

Być może Victron też ma swoje za uszami ale, że obserwacja utrudniona to nie zawsze widać . . .

?pewnie i tak może być.

Mnie przekonał Victron możliwością ustawienia prądu ładowania a lepsza praca w pochmurne dni to dobry dodatek. Panele zapewne będą miały około 300W i do mojego aku 110Ah spokojnie wystarczy prąd max 15A więc Victron 100/20 bez problemu i wysiłku da radę. Ale teraz myślę, że jak za kilka lat spełni się sen o LiFePo4, to będę chciał brać z solarów ile dadzą i wtedy praca na granicy wydajności z ładowaniem 20A odbije się niekorzystnie, bo Victron gwarantuje wydajność do 40*C i tutaj rozważania idą w kierunku 100/30A ale to już nie 600+ a mocno 1000+ PLN...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pewnie i tak może być.
Mnie przekonał Victron możliwością ustawienia prądu ładowania a lepsza praca w pochmurne dni to dobry dodatek. Panele zapewne będą miały około 300W i do mojego aku 110Ah spokojnie wystarczy prąd max 15A więc Victron 100/20 bez problemu i wysiłku da radę. Ale teraz myślę, że jak za kilka lat spełni się sen o LiFePo4, to będę chciał brać z solarów ile dadzą i wtedy praca na granicy wydajności z ładowaniem 20A odbije się niekorzystnie, bo Victron gwarantuje wydajność do 40*C i tutaj rozważania idą w kierunku 100/30A ale to już nie 600+ a mocno 1000+ PLN...


Pamiętajcie, że to co za uszami ma Victron załatwi updatem oprogramowania.

7c56406fc5553668b13b08129552fa1c.jpg


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli coś mocno nie tak z nimi skoro coś ciągle poprawiają :D Nie no, żart taki :)

Może kiedyś i Tacer doczeka się update. . .
Bo gdyby poprawili algorytm i dołożyli ograniczenie prądu ładowania to Victron miałby już mocnego konkurenta. Nawet jeśli by trochę podnieśli cenę za to udoskonalenie.

Tracerowi można by zrobić ograniczenie prądu od strony PV, takie zwykłe liniowe nawet nie jest za trudne. Ale wiadomo wtedy nadmiar mocy idzie w gwizdek.

Czy ktoś już się bawił kontrolerami AZO? Kumpel chciał mi pożyczyć na testy taki 20A, teraz żałuję że nie zdecydowałem się. Potrzebowałem 30A.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Np w sofcie widać zmiany (bo to widać)

dawniej nie było wykresów - tylko pierwsze dwa panele, nie było wskaźnika mocy zasięgu bt, jak kupiłem kontroler nie działał z moim htc...jakiś rok później już było OK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo taki:

https://allegro.pl/oferta/solarny-regulator-ladowania-mppt-60a-12-24-48v-10498239451?reco_id=f19ec47c-976f-11eb-ab83-bc97e12c3c80&sid=1147bbb04b955b96a226cab2e664258d9124ef0862320b2d7366fdd6604cf017

4 minuty temu, Misio napisał:

Np w sofcie widać zmiany (bo to widać)

dawniej nie było wykresów - tylko pierwsze dwa panele, nie było wskaźnika mocy zasięgu bt, jak kupiłem kontroler nie działał z moim htc...jakiś rok później już było OK

Oj kusisz... kusisz... ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Paweł7 napisał:

W święta byli u mnie znajomi, kolega zobaczył miernik prądu, napięcia, mocy, wpompowanych Wh itd.
I podłączyliśmy jego telefon pod ładowarkę.
I co się okazało a mnie też zdziwiło, jego telefon ładuje się napięciem 5V i tylko 0,5A. Czyli 2,5W.
Stwierdziłem, że jakoś licho się ładuje i podłączyłem mój telefon. Po chwili 9V i 1,75A.
Kolega nie mógł tego przeboleć, że tak słabo mu telefon się ładuje.

W tym poście napisałem, że jedna moja ładowarka QC nie ładuje mi telefonu w QC, w tym poście zweryfikowałem, że nie każdy telefon współpracuje z każdą ładowarką :( 

U Twojego kolegi mogło być podobnie i prawdopodobnie jego telefon nie mógł się dogadać z ładowarką QC :( 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, lbuster napisał:

W tym poście napisałem, że jedna moja ładowarka QC nie ładuje mi telefonu w QC, w tym poście zweryfikowałem, że nie każdy telefon współpracuje z każdą ładowarką :( 

U Twojego kolegi mogło być podobnie i prawdopodobnie jego telefon nie mógł się dogadać z ładowarką QC :( 

Możliwe, jest to oryginalna ładowarka to mojego telefonu. Ale żeby tylko 0,5A ?

2 godziny temu, Misio napisał:

Np w sofcie widać zmiany (bo to widać)

dawniej nie było wykresów - tylko pierwsze dwa panele, nie było wskaźnika mocy zasięgu bt, jak kupiłem kontroler nie działał z moim htc...jakiś rok później już było OK

Tak teraz mi się pomyślało...
Te zmiany to w sofcie na telefon czy softu kontrolera?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.