Skocz do zawartości

Montaż elastycznego solara - gdzie kupić, jak zamontować, czego się wystrzegać itp.


jacek00

Rekomendowane odpowiedzi

15 godzin temu, smok_wawelski napisał:

technologia idzie do przodu to tez pewne.............ta opinia  dotyczyła długiego czasu i mogła być obarczona negatywami z wcześniejszego okresu

To jest odpowiedź na to co napisałeś - jeśli blacha alu przyklejona jest do blachy dachu też z alu to tu naprężeń termicznych nie będzie bo rozszerzalność będzie podobna.
Jeśli takowe nastąpią to pomiędzy materiałami mającymi rożną rozszerzalność cieplną czyli panelem a wkładką  ale to już broszka producenta i pewnie jest to tak zrobione że jest ok. więc ten typ raczej mnie przekonuje :) 
Zerknąłem na linkowany, fajne te elastyki ale cena jednak powala - z elastykiem wszystko jest fajnie jak nie potrzebujesz dużej mocy :) - musiałbym 3 takie dać i bulnąć  grubo ponad 3 tys a porządny sztywny 400-500W + 2 belki bagażnikowe i kawałki profilu to ok 1500zł 

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
14 minut temu, smok_wawelski napisał:

aktywator i odpowiedni dla materiału primer natomiast na obie

Użyłem 252 i primer sika 207. Chciałem się upewnić, bo w karcie sikaflexu 252 nic o tym nie piszą, a przynajmniej, ja nie znalazłem. Klej położyłem na jedną stronę, więc myślę że będzie dobrze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozna było dać jeszcze wcześniej aktywator ale juz po zabiegu :) 
na stonie 22 tego wątku dyskutowaliśmy ten temat  
https://forum.karawaning.pl/topic/19000-ogniwo-fotowoltaiczne-solar-montaż-witus/?do=findComment&comment=692190

W zał. pdf  masz wszystkie informacje 

 

 

Poliuretany przewodnik przygotowania powierzchni.pdf

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do klejenia myślę że będzie ok. Sika primer 207 jest takim 2 w 1, czyli pełni rolę aktywatora i primera (wg. producenta). 

Zapytam trochę grzecznościowo. Teść też kombinuje z solarem, i pojawiła się opcja zakupu panela - takiego samego jak mój - nowego, ale z uszkodzeniem (fotki). Ma wgniecenie zrobione od spodu. Jego cena to przysłowiowe 0,7l "czystej", więc różnica w porównaniu do nowego/nowego to "przepaść". Pytanie: czy takie uszkodzenie dyskwalifikuje ten panel? Dodam że był on mierzony miernikiem - panel położony na balkonie w słońcu z lekkim zacienieniem barierką - pokazał prawie 21V, więc wygląda na sprawny. Jak i co ew. można jeszcze sprawdzić w tym przypadku, i czy wogóle brać taki panel pod uwagę? Przyjechały dwa: nowy/nowy i nowy z uszkodzeniem - musi wybrać - a różnica w cenie duuuża. Panel docelowo do kampera (o ile ma to jakieś znaczenie). 

 

IMG_20200605_195520.jpg

IMG_20200605_195106.jpg

IMG_20200605_201124.jpg

IMG_20200605_200457.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, czepkateam napisał:

Co do klejenia myślę że będzie ok. Sika primer 207 jest takim 2 w 1, czyli pełni rolę aktywatora i primera (wg. producenta).

poradnik Siki mówi dla ABS inaczej 

Screenshot_14.jpg

21V mało ale piszesz tylko jak naświetlony - nie piszesz jak był ustawiony w stosunku do oświetlenia  leżący płasko to minimum -10% mocy,  być też może ściezka jest przerwana , za flaszke to można zaryzykować najwyżej jedną mniej wypijesz :) a tego jak się zachowa po dłuższym okresie nie przewidzisz, 
nie podajesz tez jaki prad został uzyskany podajesz tylko 
napięcie - sprawdźcie go pod obciążeniem i zmierzcie prad

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, smok_wawelski napisał:

21V mało ale piszesz tylko jak naświetlony - nie piszesz jak był ustawiony w stosunku do oświetlenia  leżący płasko to minimum -10% mocy,  być też może ściezka jest przerwana , za flaszke to można zaryzykować najwyżej jedną mniej wypijesz :) a tego jak się zachowa po dłuższym okresie nie przewidzisz, 
nie podajesz tez jaki prad został uzyskany podajesz tylko 
napięcie - sprawdźcie go pod obciążeniem i zmierzcie prad

Panel mierzony na płasko z lekkim zacienieniem. Czy mierzony miernikiem w pełnym słońcu powinien pokazać idealne napięcie z tabliczki (naklejki)? Jakie są objawy przerwanej ścieżki? 

Piszesz że można zaryzykować. Pytanie jak duże jest to ryzyko i czego konkretnie dotyczy? Czy takie uszkodzenie może np. generować wyższą temperaturę, wyższy/niższy prąd w miejscu uszkodzenia itp. Bo jak Teść ma sfajczyć kampera za flaszkę, to takie ryzyko mu się raczej nie opłaci?

Czy pomimo stwierdzonego napięcia na panelu, może on nie dawać prądu? Myślałem że jedno z drugim idzie w parze - jest napięcie, to jest i prąd... 

Godzinę temu, smok_wawelski napisał:

poradnik Siki mówi dla ABS inaczej 

Teraz to i tak "po ptokach" mam nadzieję że będzie trzymać:hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to uszkodzenie przejdzie i będzie ok, nikt nie rozstrzygnie z góry, tylko czas pokaże. Nie prześwietlisz struktury materiału, i czy np. w miejscu uszkodzenia nie powstały mikropory/pęknięcia w strukturze materiału,którymi będzie mogła dostać się do ścieżek i ogniw woda. To zmatowienie wskazywałoby jak dla mnie, że to właśnie nastąpiło, w wskutek zmian temperatury/nagrzewania, zimą wychłodzenia, będzie to tylko postępować. Podziała tydzień, może rok, może dwa, na końcu koncertowo przepali gdzieś ścieżki

Zbagatelizowałem takie maleńkie delikatne zmatowienie przy krawędzi plastikowego reflektora (drobna stłuczka, nic się nie stało) i przez kilka miesięcy tak było. Przyszły na przemian mżawki w dzień i mróz w nocy, i co? Aktywny led z przesłonami do wymiany, weszła woda do środka (zaczął bardzo minimalnie parować, czego przez pewien czas nie zauważyłem) a potem uwalony sterownik (korozja od wilgoci).. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, czepkateam napisał:

Panel mierzony na płasko z lekkim zacienieniem. Czy mierzony miernikiem w pełnym słońcu powinien pokazać idealne napięcie z tabliczki (naklejki)?

Panel dla max pracy ma być oświetlany prostopadle do jego pow. wiec przy takim te mniejsze wartości są ok - tabliczka podaje wg testu w warunkach STC - tu masz to ładnie opisane   http://artykuly.info/standaryzacja-pracy-modulow-fotowoltaicznych-testy-stc-oraz-noct/ i tutaj  http://www.instsani.pl/513/parametry-pracy-paneli-pv

Tu ciekawy kalkulatorek dla kata ustawienia panela: https://darekk.com/sun/solar-position-calculator  dla Krakowa dzisiaj aby dać max panel powinien byc ustawiony pod katem ok 50st od gleby

Żle mnie zrozumiałeś - napisałem aby stwierdzić jaki prąd - ściślej powinienem napisać zmierz natężenie prądu pod obciążeniem - przepraszam
 moc P = U x I  ( napiecie x natężenie) to w uproszczeniu
obrazowo to tak jak lichy akumulator ma te nawet 12-13V ale nie zakręci rozrusznikiem

Przerwanie ścieżki wg mnie wyłączy część panelu, czy ono nastąpiło ze zdjęcia nie sposób orzekać, czy są tam uszkodzenia mogące spowodować zwarcia, sfajczenia  i czy takowe z czasem nie nastąpią - nie mogę Ci autorytatywnie odpowiedzieć z dwu powodów nie widziałem uszkodzenia i też nie znam się aż tak na PV a nawet jakbym się znał to też nie przewidzę co się dalej będzie działo w użytkowaniu - dawanie gwarancji czy doradzenie komuś  jest odpowiedzialnością - sorry nie mogę tu takiej odpowiedzialności podjąć
Osobiście gdybym miał dać za niego flaszkę u siebie przetestowałbym taki panel pod katem pracy pod obciążeniem i jeśli testy byłyby pozytywne to zamontowałbym taki panel tylko tyle mogę napisać

 

9 godzin temu, czepkateam napisał:

Teraz to i tak "po ptokach" mam nadzieję że będzie trzymać:hmm:

Powinno być OK ale sprawdzać trzeba
Tak jak Ci linkowałem - temat 207 -  jest wyjaśniony dokładnie w tym poście https://forum.karawaning.pl/topic/19000-ogniwo-fotowoltaiczne-solar-montaż-witus/?do=findComment&comment=695523

 

 Sprawę konsultował kol. filipert - wypowiedź przedstawiciela Sika jedno a poradnik drugie - dziwie się po prostu niespójności 

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wskazówki. Wieczorem będę u Teścia to mu nakreślę, co się dowiedziałem. Sam musi podjąć decyzję - jego panel i jego kamper.

34 minuty temu, smok_wawelski napisał:

Żle mnie zrozumiałeś - napisałem aby stwierdzić jaki prąd - ściślej powinienem napisać zmierz natężenie prądu pod obciążeniem - przepraszam
 moc P = U x I  ( napiecie x natężenie) to w uproszczeniu

Jakie obciążenie "testowe" zastosować w tym przypadku? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo proszę - tyle co wiedziałem mogę podpowiedzieć, niestety moja wiedza w temacie PV nie pozwala na więcej .
Najlepiej wg mnie byłoby zasymulować warunki rzeczywiste - wpiąć panel na regulator z trochę rozładowanym akumulatorem i odbiornikiem dość dużej mocy, mozna nawet tu wykorzystać żarówki od świateł mostkując krótkie+długie masz wtedy 60+55 W w czyli prawie 10A na stronie 12V i zobaczyć jak sobie to radzi
Nie wpinałbym raczej obciążenia bezpośrednio na panel a tylko mierzył pomiędzy panelem a regulatorem, jeśli jest to regulator mppt to robi swoje dopasowując się do warunków i max możliwości ładowania więc pomiar po regulatorze nie będzie adekwatny do wartości z tabliczki panela
Uwaga na kolejność łączenia/rozłączania układu PV i akumulatora  aby nie ugotować regulatora

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.06.2020 o 10:55, smok_wawelski napisał:

Nie wpinałbym raczej obciążenia bezpośrednio na panel a tylko mierzył pomiędzy panelem a regulatorem, jeśli jest to regulator mppt to robi swoje dopasowując się do warunków i max możliwości ładowania więc pomiar po regulatorze nie będzie adekwatny do wartości z tabliczki panela

Nie bardzo rozumiem. Wg. "przepisu" mamy zamiar zrobić "testowy" zestaw: panel - regulator - aku i z wyjścia regulatora na odbiorniki do żarówy. Regulator to Tracer 2210an. 

W dniu 6.06.2020 o 10:55, smok_wawelski napisał:

pomiar po regulatorze nie będzie adekwatny do wartości z tabliczki panela

Czy patrzeć na wskazania regulatora (wyświetlacz), czy mierzyć miernikiem na zaciskach pomiędzy panelem a regulatorem, (bo chyba tylko tak można by sprawdzić, wartości między nimi)? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.