Skocz do zawartości

Montaż elastycznego solara - gdzie kupić, jak zamontować, czego się wystrzegać itp.


jacek00

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz, Voku napisał:

Ok czyli nie bezpośrednio do dachu. Jaka grubość tych listew?

W leroy są dostępne takie:
https://www.leroymerlin.pl/szukaj.html?q=płaskownik+PCV&sprawdz=true

Więc 3 mm, musze sprawdzić czy to się nadaje w ogóle. Jak uznam, że to się nie nadaje, to przymontuje bezpośrednio do dachu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już lepiej kupić aluminiowy skoro 3mm podnosisz.
Mnie tylko ciekawi jak taki panel wpływa na nagrzewanie się dachu, nie powoduje to jakiś skutków ubocznych, czy te 3mm wystarczy?  
Sztywny jest na podporach które jednak podnoszą go dość wysoko co daje odpowiedni przepływ powietrza pod.
Tak gdybam bo nie jestem żadnym ekspertem tylko mnie to zastanawia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok czyli nie bezpośrednio do dachu. Jaka grubość tych listew?


935ac814410bf540105d79b6f2ce85cf.jpg

Przyklejony do dachu działa fantastycznie. Nie ma z tym żadnych problemów.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Voku napisał:

To już lepiej kupić aluminiowy skoro 3mm podnosisz.

Może być aluminiowy, wszystko jedno chyba :) Jeszcze decyzji nie podjąłem żadnej. 

1 minutę temu, Voku napisał:

Mnie tylko ciekawi jak taki panel wpływa na nagrzewanie się dachu, nie powoduje to jakiś skutków ubocznych, czy te 3mm wystarczy?  

Też się nie znam, poczytałem tego typu strony, z których wynika, że obecna technologia paneli elastycznych już w niczym nie odbiega od tych szklanych i problemu z wentylacją też być nie powinno. 
https://systemy-fotowoltaika.pl/panel-sztywny-czy-elastyczny-do-kampera/

 

 

3 minuty temu, witus napisał:

 


935ac814410bf540105d79b6f2ce85cf.jpg

Przyklejony do dachu działa fantastycznie. Nie ma z tym żadnych problemów.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

Wypisz wymaluj moja przyczepa : P Też będę montował przy krawędzi i obok klmy. Powidxz jak kleiłeś go, czy przygotowywałeś podłoże specjalnie jak w przypadku panela sztywnego czy zrobiłeś na sam klej? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypisz wymaluj moja przyczepa : P Też będę montował przy krawędzi i obok klmy. Powidxz jak kleiłeś go, czy przygotowywałeś podłoże specjalnie jak w przypadku panela sztywnego czy zrobiłeś na sam klej? 


Umyliśmy, odtłuściliśmy dach i sam klej. Jak macie dawać przekładki, podkładki kupcie tradycyjne tańsze panele. Po co kombinować jak one są sprawdzone.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Umyliśmy, odtłuściliśmy dach i sam klej. Jak macie dawać przekładki, podkładki kupcie tradycyjne tańsze panele. Po co kombinować jak one są sprawdzone.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Ile kleju poszło na taki jeden panel? Jedna tuba mi wystarczy?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, jacek00 napisał:

Też się nie znam, poczytałem tego typu strony, z których wynika, że obecna technologia paneli elastycznych już w niczym nie odbiega od tych szklanych i problemu z wentylacją też być nie powinno. 
https://systemy-fotowoltaika.pl/panel-sztywny-czy-elastyczny-do-kampera/

Jak dla mnie same głupoty w tym artykule (tym bardziej w przyczepie) :( Reklama :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, lbuster napisał:

Jak dla mnie same głupoty w tym artykule (tym bardziej w przyczepie) :( Reklama :hmm:

Dlaczego same głupoty? Wiadomo, że to jest artykuł napisany dla laika. Ja nie mam zamiaru się sprzeczać co jest lepsze, czy to czy to, bo nie ma to dla mnie sensu. Dla mnie osobiście sztywny panel ma więcej wad niż zalet. Zobaczymy jak się będzie sprawować taki elastyczny. Też nie wydaje mi się, żeby to stanowiło jakiś problem dla dachu, nagrzewania się, widziałem, że ludzie takie panele elastyczne montują nawet na szmacianych dachach jakiś łodzi i nic się nie dzieje. Przecież to właśnie zostało stworzone do bezpośredniego montażu na powierzchniach narażonych na działanie słońca. 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, jacek00 napisał:

Dlaczego same głupoty?

Cytuję:

"To po prostu zależy od mocy, panel 100W sztywny polikrystaliczny będzie ładował tak samo szybko jak mniejszy 100W panel elastyczny monokrystaliczny."

Co ma piernik do wiatraka, zarówno jeden jak i drugi może być wykonany w obu technologiach i trzeba porównywać te same.

"100W to takie same 100W w jednym i drugim module."

Ja jestem laikiem, ale wiem, że to nie prawda.

"Nie wolno ulec namowom sprzedawcy, że jeden albo drugi będzie ładował szybciej."

Hmmm. Skoro wszystkie tak samo ładują to po co wybierać markowy z dobrymi parametrami? Najlepiej najtańszy z ALI

"Oznacza to że taki sam moduł 100W będzie zajmował mniej miejsca niż tradycyjny moduł szklany."

To także dla mnie bujda - niech mądrzejsi się wypowiedzą.

"Faktycznie panel sztywny jest tańszy o średnio 30% ale jeżeli weźmiemy pod uwagę, że  do modułu szklanego musimy dokupić system montażowy narożny lub spojler różnica cenowa zaczyna się zacierać."

Markowe elementy montażowe kosztują ponad 100PLN a można kupić niemarkowe lub zastosować własne mocowanie. Cokolwiek nie wybierzemy, to jest daaaaaleko do zakładanych 30% różnicy.

"Ponadto warto zauważyć, że panele sztywne z uwagi na prześwit między panelem a karoserią podczas jazdy powodują uciążliwe świszczenie zarówno przy montażu narożnym jak i z wykorzystaniem spojlera."

Nie wiem jak to jest w kamperze, choć nie wierzę, że po użyciu spojlera nadal będzie to świszczenie. W budzie mam to w d....ie, bo siedzę w wyciszonym samochodzie a panel jest za mną kilkanaście metrów i nic nie słyszę ;)

"Faktycznie w początkowej fazie panel sztywny może mieć odrobinę wyższa wydajność a dokładnie napięcie pracy z uwagi na wyższe napięcie spowodowane niższa temperaturą. Z czasem jednak oba moduły nagrzewają sie do takiego samego poziomu i odstęp przy montażu modułu szklanego traci na swojej wartości"

Większej bzdury to już dawno nie czytałem.

"Jeżeli jednak panel znajduje się w ruchu możemy liczyć na nieco wyższą liczoną w max 1% wzroście wydajności ładowania z uwagi na chłodzenie."

Nie wiem, nie znam się, ale skąd oni wzięli te 1% ???

"Należy jednak pamiętać, że różnica jest niewielka a ładowanie podczas jazdy przeważnie realizowane jest za pomocą alternatora."

Ja nie mam ładowania z alternatora ;) A słowo niewielka to może oznaczać i 1% i 10%. Tak więc poproszę jakieś wyliczenia.

 

 

No i podsumowanie:

 

"Polecamy wybór modułu elastycznego."

Nie dziwię się :P

"Po pierwsze porównywalny koszt zakupu."

Bzdura do kwadratu

"Po drugie możliwość trwałego zamontowania bez obawy zerwania przy szybkiej jeździe."

Jeszcze nie słyszałem, żeby komuś zerwało ;) Choć oczywiście nie sposób tego wykluczyć przy błędnym mocowaniu.

"Po trzecie komfort podróżowania z większymi prędkościami bez odgłosów dźwiękowych."

W przyczepie nie ma różnicy, w kamperze chyba nie ma dramatu, jednak niech się wypowiedzą osoby posiadające taki zestaw.

"Po czwarte panele elastyczne zajmują zdecydowanie mniej miejsca na dachu niż konstrukcję szklane."

Nadal w to nie wierzę. Przecież nie mówimy o wysokości np. 10 cm, dzięki czemu mamy chłodzenie.

"Jedyna wada modułu elastycznego to trudne oderwanie go od dachu w przypadku serwisu."

Czy ktoś się na to zdecydował? Przecież to jest raczej stały, niedemontowalny element ;)

"Niemniej jednak zdecydowanie bardziej polecamy to rozwiązanie niż instalację paneli sztywnych szklanych."

A ja wręcz przeciwnie :P

 

 

Oj Jacuś, zmusiłeś mnie do takiej analizy :nono:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, lbuster napisał:

Cytuję:

Ja tam nie będę polemizował i analizował aspektów technicznych. Powiem więcej, mam to gdzieś ;) Jak to będzie, to się okaże. Nie słyszałem jeszcze narzekania na moduły elastyczne, że dach się przegrzewa itp. Też nie udało mi się znaleźć żadnego porównania na ten temat. 

Teraz, lbuster napisał:

Nie dziwię się :P

"Po pierwsze porównywalny koszt zakupu."

Bzdura do kwadratu

A tu się nie zgodzę. Koszt zakupu obecnie  jest porównywalny. Kupiłem elastyczny za 700 zł, podobny sztywny kupiłbym za 500 zł. Do sztywnego muszę kupić uchwyty i aktywator. Reszta to to samo - wyjdzie bardzo podobnie. Ceny elastycznych są wyższe, ale to nie jest taka różnica już jak kiedyś. 

Teraz, lbuster napisał:

Jeszcze nie słyszałem, żeby komuś zerwało ;) Choć oczywiście nie sposób tego wykluczyć przy błędnym mocowaniu.

Ale to w obu przypadkach nam grozi, chociaż sztywny jest z pewnością bardziej na to podatny.

Teraz, lbuster napisał:

W przyczepie nie ma różnicy, w kamperze chyba nie ma dramatu, jednak niech się wypowiedzą osoby posiadające taki zestaw.

W kamperze i tak się wszystko tłucze :P 

Teraz, lbuster napisał:

"Po czwarte panele elastyczne zajmują zdecydowanie mniej miejsca na dachu niż konstrukcję szklane."

Nadal w to nie wierzę. Przecież nie mówimy o wysokości np. 10 cm, dzięki czemu mamy chłodzenie.

No tutaj to prawda. Panel elastyczny ma tą właśnie zaletę, ze przyklejasz go niemal na równi z dachem. Panel szklany wystaje na 7-8 cm. U mnie zwyczajnie panel elastyczny ma ten plus, że   z niczym mi nie będzie kolidował, ani z niczym nie będzie się stykał. 

Teraz, lbuster napisał:

Oj Jacuś, zmusiłeś mnie do takiej analizy :nono:

Przynajmniej masz co robić :P 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, jacek00 napisał:

Koszt zakupu obecnie  jest porównywalny.

Jak ja kupowałem to było co najmniej 50% różnicy - teraz nie wiem, ale w artykule jest napisane 30% i tego się trzymałem.

40 minut temu, jacek00 napisał:

No tutaj to prawda. Panel elastyczny ma tą właśnie zaletę, ze przyklejasz go niemal na równi z dachem. Panel szklany wystaje na 7-8 cm.

Jak dla mnie to wystawanie panelu do góry to same zalety, bo chłodzenie i inne elementu nie będą Ci robiły cienia ;)

40 minut temu, jacek00 napisał:

Ja tam nie będę polemizował

Ja też nie, ale jednak artykuł do :pupa:

Edytowane przez lbuster (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja stoi w Prokocimiu z przyklejonym elastycznym 250 bezpośrednio do dachu. Jak będzie słońce możesz przyjechać sprawdzić. Daleko to nie jest.

Z tym grzaniem to lipa. Lepiej kupić trochę większy panel niż kombinować na dachu z montażem. Mój trzyma się już trzeci rok.

:ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, AdamH napisał:

Moja stoi w Prokocimiu z przyklejonym elastycznym 250 bezpośrednio do dachu. Jak będzie słońce możesz przyjechać sprawdzić. Daleko to nie jest.

Z tym grzaniem to lipa. Lepiej kupić trochę większy panel niż kombinować na dachu z montażem. Mój trzyma się już trzeci rok.

:ok:

No fakt daleko nie jest nawet go z okna widzę, Ja ogólnie cały czas bardziej myślę nad tym niż chce montować, zobaczymy jak się sytuacja rozwinie z wirusem. Pieniądze niby nie duże, ale w tych czasach ciężko się je wydaje.  Na razie obserwuje temat i dopytuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.