Skocz do zawartości

Montaż elastycznego solara - gdzie kupić, jak zamontować, czego się wystrzegać itp.


jacek00

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 9.04.2020 o 21:20, lbuster napisał:

5 telefonów, telewizor kilka godzin, radio wiele wiele godzin, listwa led wiele godzin, oświetlenie wewnętrzne kilka godzin, podładowywanie JBL'i aparatów, kamer, laptopów, nawigacji, power banków. Przetwornica rzadko jest używana a przydałaby się mocniejsza, by odpalić toster, mover dosyć często używany.

Jest tego trochę :ee:

?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś usunąłem starą przelotkę, klej trzymał jak oszalały. Na szczęście wsyzstko się udało usunąć i przykleić nową puszkę, o której mówił @smok_wawelski. Minusem są duże dławice, które trzeba dodatkowo uszczelnić. Ale w poprzedniej przelotce też uszczelniałem je butylem, i po zerwaniu przelotki okazuje się, że nie było tam żadnej ingerencji wody, więc i tu niczego złego nie przewiduje. Panel też przyklejony, kable zrobione. Jutro podłączanie wszystkiego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Jaśki napisał:

@jacek00 zapodaj fotki :)

Jak skończe, nie umiem czegoś robić i przy tym strzelać fotek. 

Z prac to już zrobiłem:

  • Podłączony solar
  • Podłączone całe okablowanie
  • Uszczelniona przelotka
  • Podłączony regulator, akumulator i 12V - ładuje :D
  • Zrobione gniazdo samochodowe 12V pod telewizor
  • Zrobione gniazdo sanochodowe 12V do ładowarki samochodowej do ładowania telefonów.

Do zrobienia jeszcze:

  • Podłączenie wyłącznika solara 

I to chyba wszystko. Niestety musze kupić konektory oczkowe, bo mam za małe - kupiłem gniazdo takie jak Ty, a tam konektor M10, a mam tylko M8 :)

Na przyklejenie solara i puszki poszedł cały jeden kartusz kleju. Przezornie najpierw przykleiłem puszkę, aby nie okazało się, że mi kleju nie starczyło ;) Jak mi się aku naładuje dziś, to sprawdzę czy aku nie zakłóca mi TV :)

Dla potomnych. Jakbym teraz miał kupowąc puszkę to nie kupowałbym takiej konkretnie jak wrzucał wcześniej @smok_wawelski (https://allegro.pl/oferta/puszka-natynkowa-hermetyczna-pg16-122x122x44-ip67-8609092823) tylko brałbym taką: https://allegro.pl/oferta/puszka-polaczeniowa-hermetyczna-ip68-jsgh687-3-7521815086 są też białe

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, jacek00 napisał:

Jak skończe, nie umiem czegoś robić i przy tym strzelać fotek. 

Z prac to już zrobiłem:

  • Podłączony solar
  • Podłączone całe okablowanie
  • Uszczelniona przelotka
  • Podłączony regulator, akumulator i 12V - ładuje :D
  • Zrobione gniazdo samochodowe 12V pod telewizor
  • Zrobione gniazdo sanochodowe 12V do ładowarki samochodowej do ładowania telefonów.

Do zrobienia jeszcze:

  • Podłączenie wyłącznika solara 

I to chyba wszystko. Niestety musze kupić konektory oczkowe, bo mam za małe - kupiłem gniazdo takie jak Ty, a tam konektor M10, a mam tylko M8 :)

Na przyklejenie solara i puszki poszedł cały jeden kartusz kleju. Przezornie najpierw przykleiłem puszkę, aby nie okazało się, że mi kleju nie starczyło ;) Jak mi się aku naładuje dziś, to sprawdzę czy aku nie zakłóca mi TV :)

Dla potomnych. Jakbym teraz miał kupowąc puszkę to nie kupowałbym takiej konkretnie jak wrzucał wcześniej @smok_wawelski (https://allegro.pl/oferta/puszka-natynkowa-hermetyczna-pg16-122x122x44-ip67-8609092823) tylko brałbym taką: https://allegro.pl/oferta/puszka-polaczeniowa-hermetyczna-ip68-jsgh687-3-7521815086 są też białe

Szkoda, że te puszki nie są zaślepione, wtedy można by zamontować dławiki takie jak potrzeba. Dlatego ja się męczyłem z modyfikacją dedykowanej przelotki.

 

IMG_1947.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, witus napisał:

Szkoda, że te puszki nie są zaślepione, wtedy można by zamontować dławiki takie jak potrzeba. Dlatego ja się męczyłem z modyfikacją dedykowanej przelotki.

Pewnie można i kupić zaślepione. Tak czy inaczej raczej woda nie ma szans się tam dostać. Ja swoją (tą z pierwszego linka) na około potraktowałem klejem, w środku jeszcze butylem dziurę całą okleiłem. Każde gumowe wejście też potraktowałem butylem z obu stron rzecz jasna. 

Plus dla mnie tych hermetycznych jest taki, że mogę odkręcić wieszko i spojrzeć jak tam się sprawy mają. Ale raczej nic nie powinno podciekać. IMO nie ma szans. 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

27 minut temu, jacek00 napisał:
  • Podłączenie wyłącznika solara 

I to chyba wszystko. Niestety musze kupić konektory oczkowe, bo mam za małe - kupiłem gniazdo takie jak Ty, a tam konektor M10, a mam tylko M8 :)

Rozumiem, że chodzi o poniższy hebel?

I tutaj mi przypomniałeś, że miałem dokładnie ten sam problem :) i musiałem kilka dni czekać aż mi z allegro przyjdzie. Co prawda znalazłem w jednym punkcie niedaleko mojego domu...ale mieli pakowane po 100 Sz :) 

 

hebel.jpg.4ee189abbf1ef4daa4359c0a76ed736b.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Jaśki napisał:

 

Rozumiem, że chodzi o poniższy hebel?

I tutaj mi przypomniałeś, że miałem dokładnie ten sam problem :) i musiałem kilka dni czekać aż mi z allegro przyjdzie. Co prawda znalazłem w jednym punkcie niedaleko mojego domu...ale mieli pakowane po 100 Sz :) 

 

hebel.jpg.4ee189abbf1ef4daa4359c0a76ed736b.jpg

Dokładnie. Kupując w ogóle nie zwróciłem na to uwagi i byłem przekonany, że konektorki M8 wystarczą jak w przypadku zwykłego hebla :) 

Aaaa i zapomniałem że jeszcze mam do podłączenia ten sterownik. Ale nie chcę go podłączać w tej grubej ramce, więc muszę wywiercić dziurę w ściance - ale nie mam tak wielkiej otwornicy :D

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do odłączenia solara taki wyłącznik znalazłem. 25A, 3 polowy, IP65

Jeszcze dodam, myślałem o zastosowaniu zwykłego "s" zabezpieczenia nadprądowego jako wyłącznik. "S"-ki mają niestety kilka W straty. Porządne firmy podają wartości w dokumentacji. Walczymy o każdy W że słońca.

 

674ec4bd0e6ba0807179033561d6d0b1.jpg&key=4a092f8674cdae77a42d446b74527ea5fa87034abcfbc9591cd7fdd7d222e7db

 

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod ten wątek, bo pytanie dotyczy klejenia solara. Chce przykleić panel na zestaw Sikaflex252 + grunt + aktywator. Jak rozumieć zapisy instrukcji odnośnie temperatur? W jednym miejscu piszą, że aplikacja możliwa przy minimum +5 st, w drugim, że minimum +10. Ale to tyczy się wyraźnie aplikacji. A co z temperaturami w nocy?
Pytanie brzmi, czy mogę kleić jak w nocy może być koło zera? Z drugiej strony + 10 w nocy będzie dopiero w połowie maja pewnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to Ciebie interesuje, to w tym poście zebrałem z grubsza plan/wymagania do klejenia solara. Masz tam linki do Kart Danych Technicznych, gdzie jest opisane, że klej nakłada się w temperaturze 10-35 stopni. Tak więc według mnie, jeżeli nie będziesz kleił wieczorem, to jak najbardziej tak ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, lbuster napisał:

Jak to Ciebie interesuje, to w tym poście zebrałem z grubsza plan/wymagania do klejenia solara. Masz tam linki do Kart Danych Technicznych, gdzie jest opisane, że klej nakłada się w temperaturze 10-35 stopni. Tak więc według mnie, jeżeli nie będziesz kleił wieczorem, to jak najbardziej tak ;)

Pamiętasz mniej więcej po dacie kiedy to było? Nie mogę coś znaleźć....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, raven napisał:

Pamiętasz mniej więcej po dacie kiedy to było? Nie mogę coś znaleźć....

Klikasz na czerwonym -> w tym poście

i pod koniec postu masz to:

4. Sikaflex 252. Zgodnie z Kartą Danych Technicznych końcówkę przycinam pod ukosem na dosyć gruby otwór i rozprowadzam po profilu aluminiowym wężykiem w taki sposób, aby po dociśnięciu wewnątrz nie pozostały pęcherzyki powietrza. Panel układam w miejsce klejenia i lekko dociskam tak, by klej wypłynął lekko na zewnątrz pozostawiając minimum 3mm spoiny. Podłączam przewody i pozostawiam do schnięcia na co najmniej 2-3 dni ( w zależności od grubości spoiwa).

gdzie także klikasz na czerwonym. Możesz kliknąć powyżej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.