Skocz do zawartości

Wywietrznik wentylator Dachowy czy używacie ?? Czy Warto


Rekomendowane odpowiedzi

59 minut temu, smok_wawelski napisał:

Wentylator typu biurkowego miesza tylko wewnątrz a tlenu nie przybywa mimo ze wieje i niby chłodniej to dalej duszno
Wentylator w dachu odwrotnie a pokazany 230m3/h to naprawde spora wymiana i odczuwalny powiew nawet jak zejdziesz z obrotów dla cichości to polowa tez sporo założywszy ze buda ma kubature 5x2x2=20m3 Wiec na full powietrze zostanie calkowicie wymienione 11 razy w ciągu godziny o puszce nie wspomniawszy bo to malizna :)

Wysłane przy użyciu Tapatalka
 

Nie zgodzę się. Biurkowy da lepsze efekty niż dachowy w kwestii chłodzenia. Jeździłem z takim domowym i super się sprawdzał.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja jednak polecam dachowy. Miałem stacjonarny oraz miałem taki płaski wiatrak w oknie dachowym. Pompowanie chłodniejszego powietrza wieczorem do przyczepy robi robotę. Stacjonarny bardziej pomaga przeżyć w ciągu dnia bo dachowe zasłonięte ale w ciągu dnia siedzimy nad wodą ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że każdy musi znaleźć rozwiązanie dobre dla siebie. Ja nie lubię siedzieć w strumieniu powietrza non stop. Przy siedzeniu w przyczepie to ruch powietrza jest wskazany i do tego nada się biurowy z rotacją. 
Podczas spania w moim układzie śpimy w dwóch końcach przyczepy więc potrzebowałbym dwóch wentylatorów i nadal pozostaje kwestia cyrkulacji powietrza w przyczepie. 
Wentylator wyciągający mam nadzieję, że spełni to zadanie. 
Co do podanego wentylatora to w ciągu 1h "wymieni" 10x powietrze przy głośności 13dB i koszcie 60zl  - sprawdzę. Jeśli nie zda egzaminu to może służyć do robienia ruchu powietrza wewnątrz. 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ja myślę o takim rozwiązaniu w celu poprawy wentylacji.
Są dwie kwestie:
1. wymiana powietrza i tu się to sprawdzi
2. dmuchanie w celu ochłodzenia i tutaj trzeba leżeć siedzieć w strumieniu powietrza więc stacjonarny
Przyczepa jest dosć duzą kubaturą wiec można czesciowo sobie pozwalać tylko na mieszanie bez wymiany ale w malej kulturze kampervana to nie załatwia sprawy i na dłuższy okres czasu w przyczepie tez nie załatwia ilość tlenu maleje nim przeciez oddychamy
Leżenie i spanie z chłodzeniem u mnie załatwi jeden bo będzie nad samym łóżkiem ale i tak planuje drugi bo najskuteczniejsza wentylacja to zawsze nawiew i wywiew

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba założę drugi wiatrak dachowy -   jakiś wolnoobrotowy. A ten Truma Went  wymienię na cichszy.  Biurowy z rotacją się nie sprawdził.

Nie będę musiał wtedy kombinować z odwracaniem wiatraka. Jeden będzie wpychał a drugi wyciągał powietrze.  Zmiana obrotów wymusza symetryczny przekrój śmigła, czyli będzie mniej wydajne i głośniejsze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odświeży powietrze jak na zewnątrz będzie dość chłodno albo jak zupę gotujesz  Na upały na pewno za dużo nie pomoże, lepiej sprawdzi się zwykły wiatrak. Chyba że chodzi tylko o odświeżenie powietrza. 

 

Odświeży w sensie wymieni na świeże . Temperatura nie ma znaczenia. Zazwyczaj bardzo pomaga.

 

A cichy komputerowy do wymuszenia ruchu powietrza w środku np.w nocy

 

Każdy lubi co innego i musi wypracować swoje metody

Niektórzy nawet śpią przy włączonej klimie

 

 

Wysłane z telefonu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, AdamH napisał:

Chyba założę drugi wiatrak dachowy -   jakiś wolnoobrotowy. A ten Truma Went  wymienię na cichszy.  Biurowy z rotacją się nie sprawdził.

Nie będę musiał wtedy kombinować z odwracaniem wiatraka. Jeden będzie wpychał a drugi wyciągał powietrze.  Zmiana obrotów wymusza symetryczny przekrój śmigła, czyli będzie mniej wydajne i głośniejsze. 

Adam, a jakby tak zrobić aby "zaciągający" ciągnął z dołu czyli z podłogi ? Teoretycznie powinno tam być chłodniejsze powietrze.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Maras napisał:

Adam, a jakby tak zrobić aby "zaciągający" ciągnął z dołu czyli z podłogi ? Teoretycznie powinno tam być chłodniejsze powietrze.  

Szczerze polecam AIRMIXa. Odczuwalnie poprawiał komfort przebywania w przyczepie w upale. Właśnie będę planował wznowienie poszukiwań, bo brakuje mi go w obecnej budce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, szary11 napisał:

Szczerze polecam AIRMIXa. Odczuwalnie poprawiał komfort przebywania w przyczepie w upale. Właśnie będę planował wznowienie poszukiwań, bo brakuje mi go w obecnej budce.

I to się nazywa profesjonalne podejście :ok: :)  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AIRMIX spełni swoje zadanie jeżeli da się go wcisnąć między dmuchawę a radiator.  To rzeczywiście rewelacja bo zabiera chłodniejsze powietrze spod cepki i rozprowadza kanałami wewnątrz.  Ale w mojej tak jak w poprzedniej obydwa wentylatory są na tylnej ściance piecyka i mogą tylko mielić wewnętrzne powietrze. Niewiele to daje.

Mój sposób to włączenie wentylatora wyciągowego i  rozszczelnienie okien do północno - wschodniej strony .Tam ściana jest trochę chłodniejsza. Reszta powietrza wpływa przez otwory  w podłodze. Delikatny ruch powietrza nam starcza.   Dodatkowo przez chwilę pracują wentylatory Trumy i usuną ciepłe powietrze z zamkniętych przestrzeni.

Zastanawiałem się wielokrotnie nad klimą ale za każdym razem dochodzę do wniosku, że ma więcej wad niż zalet.

Za pomocą AIRMIXu zamierzam wyprowadzić ciepłe powietrze do przedsionka.  To może być jakaś namiastka grzania w chłodniejsze dni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.