Skocz do zawartości

Naprawa instalacji 12V


filipert

Rekomendowane odpowiedzi

Jak przebicia zwarcia czy czegokolwiek innego dostanie przetwornica to przy zasilaniu 24V bedziesz miał na wyjściu 24V i tyle, a jak cokolwiek pójdzie nie tak z zasilaczem i nawet będzie trafo separacyjne 230-230 to jest szansa że na wyjściu tego zasilacza pojawi się 230V.  

 

Transformator bezpieczeństwa 24V używany koszt koło 50-80 zł, przetwornica około 20zł. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 64
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Tak zgadza się - jeśli zasilacz nawali ale będzie to 230 separowane

Nie bardzo załapałem z przetwornicą że chcesz przetwarzać 24 na 12

Trafo bezpieczeństwa 230/24 też przecież może nawalić a nie ma tu separacji więc 230 może iść na przetwornice.

Blokada dla 230 faktycznie będzie sama w sobie przetwornica - koszty fakt podobne. Natomiast czy taka przetwornica stanowi 100% zabezpieczenia - tu się nie wypowiem bo moja amatorska wiedza jest zbyt mala

 

Wysłane przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Temat zmiany 230 na 12V pozostaje w zawieszeniu bo aktualnie grubsze sprawy się dzieją w przyczepie. Ale przy okazji remontu, jak już ruszyłem "rozdzielnię" 12V do oświetlenia zewnętrznego to postanowiłem poprawić fabrykę.

Oryginalnie albo inaczej, jak kupiłem to kostka rozdzielajaca zasilanie 12V z auta na przyczepę była przykręcona w tylnym narożniku do podłogi i na to "daszek" z kawałka sklejki na listwie dystansowej

1556280866630.jpg.6e369de6dc9cb553184b48b5f91d5f0e.jpg

1557606481429.jpg.897a783febed2539fea98c7161b6d490.jpg

Podczas składania przyczepy do kupy, umieściłem wszystko w puszce. Uważam, że tak jest bezpieczniej w razie gdyby któryś ze styków zaszwankował (przeciwpożarowo) i trochę estetyczniej a przezroczysta pokrywa pozwala łatwiej skontrolować sytuację na stykach.

IMG_20200523_194704.thumb.jpg.5b5f76e6dac2e55c856fc6a919634f32.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Odkopuję. 

czy to:

DDR-60 - Przetwornice DC-DC na szynę DIN - Elmark

ma separację galwaniczną?

Bo to:

Przetwornica podwyższająco-obniżająca napięcie Pulsar DC/DC50SE-SEP - 9,5-16V/12V - 5A (z separacją galwaniczną) - Ted.NET.pl

na pewno. 

Czy dając taką przetwornicę jak w ostatnim linku na wyjściu zasilacza impulsowego 12V ze stabilizacją (powiedzmy, zamknięty, hermetyczna metalowa obudowa), tylko do podłączenia do niego obwodów pompek (ochrona przeciwporażeniowa) i ew. oświetlenia (stabilizacja napięcia w led-ach) [moce powinny w miarę przypasować, tym bardziej że rzadko korzysta się z calego oświetlenia i wszystkich pompek]] - miałoby to rację bytu?

Ew. zostawić małe MIKO żeby po podpięciu cepy do 230V AC, zasilało tym swoim 12VAC tylko i wyłącznie pompki?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.05.2022 o 01:41, czyś napisał:

dając taką przetwornicę jak w ostatnim linku na wyjściu zasilacza impulsowego 12V ze stabilizacją (powiedzmy, zamknięty, hermetyczna metalowa obudowa), tylko do podłączenia do niego obwodów pompek (ochrona przeciwporażeniowa) i ew. oświetlenia (stabilizacja napięcia w led-ach) [moce powinny w miarę przypasować, tym bardziej że rzadko korzysta się z calego oświetlenia i wszystkich pompek]] - miałoby to rację bytu?

Jeżeli zapewnia ochronę przeciwporażeniową to pewnie, że warto, szczególnie, że przy okazji stabilizuje napięcie. W obecnej przyczepie odpuściłem stabilizację, kupiłem trochę lepsze ledy i po jednym sezonie nic się nie przepaliło. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.