Skocz do zawartości

Naprawa instalacji 12V


filipert

Rekomendowane odpowiedzi

 

24 minuty temu, filipert napisał:

Lodówka ma 100W i dlatego pisalem o ewentualnym 80% pokrycia zapotrzebowania 

Teoretycznie pobór prądu to 12A. Jaki prąd generuje Twoją instalacja w optymalnym nasłonecznieniu? 

Edytowane przez danielpoz (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 64
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

W dniu ‎14‎.‎05‎.‎2019 o 10:21, ed napisał:

W/g mnie podłączenie lodówki do instalacji światła p-mgielnego to poroniony pomysł. Przewody mają zdecydowanie za mały przekrój i jak piszesz dosyć długie. Kiedy u siebie robiłem zasilanie lodówki na czas jazdy zrobiłem próby. Dopiero przewody o przekroju 6 mm2 dały oczekiwane rezultaty i to prowadzone od akumulatora przez bezpiecznik i przekaźnik (zabezpieczenie akumulatora w czasie postoju) do gniazd i dalej do lodówki w przyczepie. Przekroje mniejsze to tylko namiastka napięcia do lodówki a co za tym idzie słabe chłodzenie w lodówce w czasie jazdy. Małe przekroje przewodów to spory spadek napięcia na nich i o tyle mniej dostaje grzałka lodówki. To powoduje zmniejszenie prądu, a moc spada z kwadratem prądu ( np. gdy prąd zmniejszy się dwukrotnie moc spada cztery razy). Na Forum temat był już wałkowany - poszukaj.

Rozgryzam coraz bardziej instalację.

Lodówka i światełko nad blatem to jedyne odbiorniki podłączone do prądu z samochodu, całość wygląda na fabryczną konstrukcję, nie mają też przyłączonego zasilania z zasilacza czyli nie działają na 12V po podpięciu 230V. Skoro to fabrycznie to znaczy powinno działać...

Do złączy pod lampą są doprowadzone przewody z miejsca gdzie jest zasilacz ale to zdecydowanie samoróbka,  to ten gruby kabel na zdjęciu chyba 4x2,5mm2 i ma zarówno tutaj jak i przy zasilaczu sparowane po dwie żyły (swoją drogą czy 2x2,5mm2 to to samo co 1x5mm2?). gdyby to podpiąć do przewodów lodówki to było by to w miarę poprawne, co do przekrojów, zasilanie lodówki z aku przyczepy.

Pytanie na ile to wystarczy.

Niestety nie zmierzyłem prądu solara bo miernik odmówił posłuszeństwa (uszkodzony).

IMG_20190511_204752.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomnij o zasilaniu lodówki z akumulatora przyczepy. Zasilanie lodówki napięciem 12 v tylko w czasie jazdy z instalacji samochodu. Dodatkowo aby zbytnio nie obciążać alternatora mam światła do jazdy dziennej. Te przewody 2x 2,5 na każdy z biegunów mogą być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanów się czy potrzebujesz zasilania lodówki z 12V. Potrzebne jest w sytuacji jeżeli z pełną lodówką planujesz wyjeżdżać z domu. Jeżeli tak zrób tak jak radzi ED, porządne kable, wymiana instalacji w samochodzie i przyczepie na 13.

Jeżeli zakupy robisz dopiero na miejscu nie zawracaj sobie tym głowy.

Skup się głównie, żeby całe oświetlenie wewnętrz przerobić na led i podpiąć do solara/akumulatora. Zainstaluj kilka ładowarek na stałe do telefonów i tabletów.

Lodówka na gaz i jesteś niezależny.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, ed napisał:

Zapomnij o zasilaniu lodówki z akumulatora przyczepy. Zasilanie lodówki napięciem 12 v tylko w czasie jazdy z instalacji samochodu. Dodatkowo aby zbytnio nie obciążać alternatora mam światła do jazdy dziennej. Te przewody 2x 2,5 na każdy z biegunów mogą być.

Tylko te 2x2,5 to by było z aku przyczepy. A z samochodu idzie cienizna, może 1,5mm2.

Chyba porubuję obu rozwiązań. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozebralem mój zasilacz aby wiedzieć jaki prąd mogę ciągnąć z niego. 

Proszę o pomoc w rozszyfrowaniu i ocenę tego zestawu. Jak na razie dobrze się sprawował przez kilka wyjazdów. 

Czy 60 VA oznacza że maksymalnie mogę załączyć urządzeń na 60W? 

I nie wiem co to ta szara kostka przez którą płynie prąd ... 

IMG_20190518_231253_BURST001_COVER.jpg

IMG_20190518_231431.jpg

IMG_20190518_231425.jpg

IMG_20190518_231301.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To szare to mostek prostowniczy. Czyli cztery diody.
Ja bym całość wyrzucił i dał nowy zasilacz do ledów, taki ze 100W żeby było na zapas.
Bo to co jest na zdjęciu to jakaś kpina i rzeźba w g00wnie.

Może przemyśl co chcesz i co masz i zrób wszystko solidnie i od nowa, chwila zabawy i spokojna głowa.

To szare to mostek prostowniczy. Czyli cztery diody.
Ja bym całość wyrzucił i dał nowy zasilacz do ledów, taki ze 100W żeby było na zapas.
Bo to co jest na zdjęciu to jakaś kpina i rzeźba w g00wnie.

Może przemyśl co chcesz i co masz i zrób wszystko solidnie i od nowa, chwila zabawy i spokojna głowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś to wyrzeźbił bóg wie z czego w obudowie po starym zasilaczu komputerowym.Oczywiście drewniane dodatki to kpina z elektroniki, brak tylko jeszcze wyściółki z papieru toaletowego. Masakra... :(  Przyznać trzeba ludzie mają talent :) Ale stare przysłowie mówi - Polak potrafi :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, chris_66 napisał:

To szare to mostek prostowniczy. Czyli cztery diody.

Ja bym całość wyrzucił i dał nowy zasilacz do ledów, taki ze 100W żeby było na zapas.
Bo to co jest na zdjęciu to jakaś kpina i rzeźba w g00wnie.

Może przemyśl co chcesz i co masz i zrób wszystko solidnie i od nowa, chwila zabawy i spokojna głowa.

Chodzi o coś takiego?

https://allegro.pl/oferta/zasilacz-slim-impulsowy-12v-250w-21a-ip20-tasm-led-7627109208

Dodam, że na obecnym zasilaczu pracują:

1. pompka wody - 40W

2. pompka spłuczki - 40W?

3. radio samochodowe - 60W?

4. oświetlenie led - około 20W

5. gniazdo zapalniczki w bakiście (nigdy nie używałem)

6. wentylator lodówki 4W

7. chcę dodać 2 porty USB - w sumie 7,5A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o coś takiego?
https://allegro.pl/oferta/zasilacz-slim-impulsowy-12v-250w-21a-ip20-tasm-led-7627109208
Dodam, że na obecnym zasilaczu pracują:
1. pompka wody - 40W
2. pompka spłuczki - 40W?
3. radio samochodowe - 60W?
4. oświetlenie led - około 20W
5. gniazdo zapalniczki w bakiście (nigdy nie używałem)
6. wentylator lodówki 4W
7. chcę dodać 2 porty USB - w sumie 7,5A


Mniejszy też będzie z zapasem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.