Skocz do zawartości

Naprawa instalacji 12V


filipert

Rekomendowane odpowiedzi

Ale chyba przewymiarowanie tutaj nie zaszkodzi?


Jeżeli nie generuje dźwięku to nie. Ja nie lubię dźwięków wydawanych przez zasilacze. Powinien być ok, poprostu zastanawiałem się czy w większych zasilaczach nie pojawia się jakieś aktywne chłodzenie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 64
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

11 minut temu, witus napisał:

 


Jeżeli nie generuje dźwięku to nie. Ja nie lubię dźwięków wydawanych przez zasilacze. Powinien być ok, poprostu zastanawiałem się czy w większych zasilaczach nie pojawia się jakieś aktywne chłodzenie.

 

u zalinkowanego sprzedawcy aktywne chłodzenie jest od 300W.

Już się bałem, że chodzi ci o "buczenie" transformatora

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u zalinkowanego sprzedawcy aktywne chłodzenie jest od 300W.
Już się bałem, że chodzi ci o "buczenie" transformatora


Nie, tam sama elektronika siedzi. Mam jeden z nich chyba 200W. Ale nie używam, od czasu zainstalowania solara jeździ sobie w szafie, ale działa i nigdy nie sprawiał problemów.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pracę trwają a wyjazd tuż tuż. 

Jeden aku mniej 

IMG_20190522_003304.jpg

IMG_20190521_203926.jpg

IMG_20190522_003247.jpg

Zostawiłem przewody do drugiego aku bo może jeździć jako awaryjny

IMG_20190522_000214.jpg

Zasilacz wymieniony na 180W

IMG_20190522_003709.jpg

Rozdzielenia 12V i na razie bezpieczniki jakie miałem 

IMG_20190522_003407.jpg

I całość

IMG_20190522_003528.jpg

Domyślam, się, że to nie ideał instalacji i chętnie posłucham konstruktywnej krytyki :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołożyłem jeszcze 2 gniazda USB na oddzielnych obwodach a akumulator został odgrodzony. 

 

Do szukałem się nowej rozdzielni pod zalewem w łazience i okazało się, że pompki też są zasilane z przeciwmgielnego. 

IMG_20190525_211226.jpg

IMG_20190525_211151.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

W poniższym wątku pojawił się temat separacji zasilacza

Żeby koledze nie robić dużego ot zapytam tutaj. 

Czy dobrze rozumiem, że zamontowałem zasilacz bez separacji i jeśli trafię w gniazdku niesprzyjające podłączenie L i N to będzie coś nie tak? 

IMG_20190522_003709.thumb.jpg.fe68434ebb545efd7f21de6bb54f2d94.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem u skwarka w cytowanym temacie. Producenci przyczep wstawiając zasilacze (elektrobloki ) do przyczep stosują właśnie takie z separacją  galwaniczną. Nie wiem co zasila ten zasilacz u Ciebie, ale ja osobiście nie zastosowałbym takiego do do zasilania pompki wody i innych urządzeń które nie odpowiedniej ochrony przeciw-porażeniowej. W takim zasilaczu regulacja napięcia po stronie wyjściowej odbywa się poprzez sprzężenie zwrotne na stronę pierwotną, zastosowany jest transformator impulsowy i sterowanie PWM, (co samo w sobie nie jest złe). Transformator bezpieczeństwa ma osobne uzwojenia które są połączone ze sobą tylko rdzeniem.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, lucas_ka napisał:

Pakujesz jakąś kasę w te ustrojstwa, a wykonanie robisz nie wiele lepiej niż było. Ogarnij trochę te kable. Idzie to zrobić estetycznie - uwierz mi.  

Na pewno idzie :)

Roboty wykonywałem na kilka dni przed wyjazdem do Chorwacji, wiec estetyka poszła na drugi plan. Miało być bezpiecznie i sensownie oraz zgodnie z jakimś planem abym zarówno ja jak i potencjalni przyszli użytkownicy mogli połapać się w instalacji.

14 godzin temu, PolariS napisał:

W takim zasilaczu regulacja napięcia po stronie wyjściowej odbywa się poprzez sprzężenie zwrotne na stronę pierwotną, zastosowany jest transformator impulsowy i sterowanie PWM, (co samo w sobie nie jest złe)

A można prościej, tak dla laika ;)

Na wejściu podpinam 230V a na wyjściu mam ok. 14V. Czego złego mogę się spodziewać i kiedy w przypadku takiego zasilacza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.05.2019 o 10:21, ed napisał:

W/g mnie podłączenie lodówki do instalacji światła p-mgielnego to poroniony pomysł. Przewody mają zdecydowanie za mały przekrój i jak piszesz dosyć długie

Dokładnie - żarówka p. mgielna to 21w  jak znam życie to więcej niż 1,5mm2 do niej nikt nie pociągnął - lodówka chyba 120 - pomijając że grożnawe pożarowo to straty będą  potworne
 

W dniu 14.05.2019 o 08:02, filipert napisał:

b) Zasilanie z akumulatora solara (nowej rozdzielni) to odległość około 3 metrów - założenie, że będzie to awaryjne zasilanie na długie przejazdy w ciągu dnia więc pytanie, czy solar 100W da radę pokryć choćby z 80% zapotrzebowania lodówki, wtedy po dotarciu do celu podróży nawet bez 230V pozostała by rezerwa w akumulatorze.

nie sposób odpowiedzieć - podajesz moc nominalna solara 100w - i moc grzałki 100w  - solar nie zawsze będzie pracował w max mocy słońce/zachmurzenie/deszcz ale nawet jeśli to za mało realnie wydajność w może być rzędu 60-70w w niesprzyjających warunkach - tu mamy teraz pytanie czy rezerwa z aku wystarczy zakładając że je np. naładujesz przed wyjazdem na full - mamy pytanie bo nie znamy pojemności aku - ale to wsio idzie pomierzyć sprawdzić doświadczalnie i policzyć
Zasilanie lodówki z auta - wg mnie zły pomysł - właśnie ze na straty na długości przewodu a i dodatkowe obciążenie altka nie jest najkorzystniejsze - został dobrany tak aby pokryć auto i ładować aku auta

 

W dniu 12.05.2019 o 22:29, filipert napisał:

A ten "zasilacz" to tak może być czy coś z nim robić? 

Zależy co to jest i jaki mocny - używałem zasilaczy zarówno komputerowych jak i impulsowych montażowych jeśli nie jest to jakiś tani chłam to ok jeśli chodzi o samo zasilanie, Oczywiście jest ten temat co napisał Polaris - w tym przypadku brak separacji galwanicznej
Koszt elektrobloku w używce 300-400zł 


 

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, smok_wawelski napisał:

Te  jak je nazywasz rozdzielnie są również w wersji z gniazdami na bezpieczniki - może warto się zastanowić i porobić to kompleksowo jak w książce pisze
zerknij na Alego - u nas też są tyle że droższe https://pl.aliexpress.com/af/fuse%252dbox.html?d=y&origin=n&SearchText=fuse-box

Dokładnie taka zainstalowana kilka postów dalej ;)

Temat zasilania lodówki z aku odpuściłem. Z samochodu też bo w tym roku testowałem gaz i na przyszły sezon dokupię monocontrol i będę jeździł na gazie :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie wróciłem i zauważyłem - edytłem ale byłeś szybszy :)
Mam niespecjalne zaufanie do gazu w czasie jazdy - co tu da monocontrol ? chyba że w wersji z odcięciem uderzeniowym. ale na zdmuchnięcie płomienia nie da nic

Realnie - wyjeżdżając z Kraka na Hel - pakując zarło z lodówy domowej i wrzucając zamrożone 3-4 wkłady żelowe na Helu jeszcze było w porządku temp w lodówce

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, danielpoz napisał:

Na Helu też są sklepy. Targać żarcie przez całą Polske i to jeszcze bez lodówki... 

Ja jak jadę na 5 dni lub więcej to całą rozpakowaną zawartość lodówki przepakowuję do przyczepy coby się nic nie popsuło i wtedy stabilna temp jest przydatna. 

Ale Panowie,

wątek o 12V odgrzałem w związku z zasilaczem bez separacji. Cały czas nie rozumiem ewentualnych negatywnych konsekwencji użytkowania tego urządzenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.