Skocz do zawartości

Parametry techn.naszych systemów solarnych


Wiesiek7476

Rekomendowane odpowiedzi

Ja nic nie twierdzę. Mówie tylko o opiniach uzytkowników którzy wypowiadali sie na tym forum dość obszernie. Każdy niech robi jak uważa . fabrycznie sa montowane w dachu ale ci co dokładają maja dwie mozliwości : przykleić bezposrednio do dachu lub nieco podnieść. Ja bedę podnosił o 2-4cm jak będę instalował ot i wszystko, a zdjecia pochodzą z serwisu który montuje i też uważa że należy tak zrobić. A fabryczne nie zawsze znaczy najlepsze jak uczy doswiadczenie :ok: inaczej nikt by nie przerabiał lub modernizował przyczep we własnym zakresie. Ci co mają wpuszczone w dach fabrycznie nie mają wyboru i kłopot z głowy , ci co dokładają muszą wybrać jedną z opcji a póxniej wypic :ok::hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 69
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

"Latałem" teraz po różnych stronkach i czytając o różnych systemach solarnych i ich montażach nie znalazłem, żadnej wzmianki by baterie potrzebowały chłodzenia by lepiej pracować. W kolektorach wręcz przeciwnie by nie tracić energii cieplnej nie powinno się robić żadnych przerw.

 

Np. na jachtach również stosuje się w większości panele przyklejane.

 

A fabryczne nie zawsze znaczy najlepsze jak uczy doswiadczenie

 

Ale to co powiedzą 2 czy 3 osoby też nie musi być prawdą :ok: Producent ma jednak tą przewagę, że przed wprowadzeniem jakiegoś systemu musi dostać na to pozwolenie. My zwykli użytkownicy możemy wręcz "czynić cuda" i mówić, że to jest najlepsze :ok:

 

 

Solar podniesiony ma jednak jedną zasadniczą przewagę - można go zdemontować bez zniszczenia. Panela naklejonego raczej już nie zerwe... chyba, że wytne z blachą :ok:

 

PS. Jeszcze będę szukał informacji u producentów i ogólnie w internecie. Po pierwszych poszukiwaniach przed kilkoma minutami mam coraz większe wątpliwości czy podniesienie panela cokolwiek da :hmm:

 

ci co dokładają muszą wybrać jedną z opcji a później wypic

 

W sumie stosując ten sam panel w rance czy bez to różnica w działaniu napewno nie przekroczy kilky % więc użytkownik nie odczuje tego w praktyce. Moje subiektywne odczucia mogły być spowodowane pogodą, a tej nie spamiętuje za każdym razem.

 

Dokłądanie ramki napewno podniesie koszt montażu. Więc czy warto? Kwestia gustu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jeden z przykładów, w tej dyskusji też uczestniczyłeś i argumenty kolegi atlx są przekonujace, zobacz zdjecia affa i dalsze wypowiedzi http://www.forum.karawaning.pl/viewtopic.php?t=455&postdays=0&postorder=asc&start=45

to tyle w tym temacie a jak pisałem ci co będą kupowali maja dwie możliwości i na tym zakonczyłbym tą dyskusję :ok::hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

argumenty kolegi atlx są przekonujace

 

To mogą być argumenty z własntych odczuć... tak jak moje. Kolega nie poparł nic żadnymi dowodami, linkami, wyjaśnieniami. Napisał i tyle. Aczkolwiek również nie mam dowodów, że napisał źle :]

Już przeszło 2h czytałem o różnych solarach i nic takiego nie wyczytałem, że sprawność solara spada wraz z temperaturą :ok:

 

na tym zakonczyłbym tą dyskusję

 

Trzeba rozmawiać :) Może coś mądrego wymyslimy :]

 

:ok::ok::hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szary11 a tak z czystej ciekawości czy u siebie jak masz solar fabryczny w dachu to wewnątrz w suficie lub meblu w pobliżu zamontowanego solara masz jakieś otwory, szczeliny wentylacyjne czy dostęp do solara jest szczelnie zabudowany? Może faktycznie jedynym argumentem montowania na dachu i podniesienia na kątownikach aluminiowych jest tylko możliwość demontażu i np łatwiejszy dostęp do przewodów itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szczeliny wentylacyjne czy dostęp do solara jest szczelnie zabudowany?

 

 

Jest bardzo szczelnie zabudowany i nie widać jakichkolwiek otworów. Kable idą pod powierzchnią blachy prawdopodobnie, bo nic nie widać w okolicy naklejonego panelu.

 

Taki montaż ma jeszcze jedną zaletę - trudniej go uszkodzić. Wystaje nad dach na jakieś 5cm.

 

A jeszcze jak sobie wspomniałęm stary solar - był zamontowany w ceowniku 4cm. Grubość samego ogniwa przecież jest niewielka, a pod nim tez była jakaś blaszana izolacja. I całość była jeszcze około 5 cm nad dachem przyczepy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takim samym korzystaniu (lampki, radio, pompka... nawyki wkońcu te same) kilkakrotnie w avento brakowąło mi prądu.

szary11 czy mi tylko sie wydajemi ale cos tu nie pasuje, bo kiedys na tym forum ale w innym temacie pisales, ze nie brakowalo Tobie nigdy pradu. jak to bylo i o co tu chodzi? :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak to bylo i o co tu chodzi?

 

Przy normalnym użytkowaniu nie brakowało, ale jak nie żałowałem prądu to przygasały światła. Chodziło mi o skrajne korzystanie ze wszystkich odbiorników w tej i tamtej przyczepie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szary11 napisałem do serwisów w sprawie montażu solarów i otrzymałem takie odpowiedzi;

 

CAMP & TRAVEL "My montujemy baterie na podstawkach fabrycznych, które nadają odpowiedni dystans (1-2cm)

Wtedy bateria lepiej się chłodzi i nie pracuje (nie gnie się) razem z dachem."

 

elcamp "witam

w zestawach solaarnych są specjalne "spoilery", jest to podkładka pod baterie solarną bez ktorej nie mam mozliwości zamontowania urzadzenia na dachu pojazdu. Podkładka załatwia sprawę odstepu samej baterii od dachu pojazdu."

 

modernhome "Witam,

 

własciwie mogę powiedzieć, że co klient to inna metoda montażu :lol:. Co do chłodzenia - rzeczywiście w przypadku krzemu im większa temp. tym mniejsza sprawność jednak w przypadku małych instalacji jakie sa montowane na przyczepach nie ma to większego znaczenia. Znacznie większy zysk można uzyskac montując panel tak aby mozna go było zachylic względem choryzontu pod kątem około 25 stopni w lecie i oczywiście starać się aby był skierowany na południe. Równiez zastosowanie dobrego regulatora typu MPPT może dac dodatkowy uzysk rzędu nawet 20-30% energii."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kerad, widać coś w tym jest, że panel potrzebuje chłodzenia. Kurka, mogłem sam napisać też do jakiejś firmy... ale nie pomyślałem. :lol:

 

Niemniej :-]:-]:-] dla Ciebie za wgłębienie sie w temat.

 

To są konkretne argumenty :-]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mimo tych argumentów nie mam zamiary odrywac .

 

Ja też nie mam zamiaru. Ale skoro fachowcy tak mówią to musi coś w tym być.

 

Jednak:

 

jednak w przypadku małych instalacji jakie sa montowane na przyczepach nie ma to większego znaczenia

 

 

więc każde rozwiązanie jest dobre :lol: KIP pewnie wyszedł z tego założenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szary11 oczywiscie nie ma sensu odrywać :-]. jak pisałem wcześniej za montażem z podniesieniem solara przemawiać może własciwie mozliwość łatwiejszego dostepu i ewentualnego demontażu bo to chłodzenie przy tak małych instalacjach nie jest chyba aż tak istotne chodź jak widać nie bez znaczenia :lol::-]:-]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Odświeżam trochę temat .

Ponieważ jestem trochę niedoświadczony w tym temacie koledzy mam pytanie co sądzicie o tych bateriach

http://www.allegro.pl/item518653132_bateria_sloneczna_solar_12v_zestaw_okazja_zimow.html

Czy wystarczy na oświetlenie kempingu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.