Skocz do zawartości

ciepła woda


RadekP

Rekomendowane odpowiedzi

napisz jeszcze jakich grzałek używałeś i jak je zabezpieczyłeś przed pracą "na sucho
Nic prostrzego tak umieszczasz pompkę do wody by nie wyciągała całej zawartości zbiornika (powyżej dna) i już masz najprostrze zabezpieczenie. Co do zbiornika to zastosowałem bańkę plastikową o poj.60l. ma ona dwa otwory jeden (mniejszy) z gwintem wew. akurat 1/2 cala więc w niego wkręciłem trójnik a do niego grzałkę z termoststem od grzejnika łazienkowego oraz zawór spustowy. W drugi otwór zamontowałem wlew z krztałtek kanalizacyjnych fi 50mm oraz pompkę. Patent sprawdzony działa jak trzeba. Zdjęcia zamieszczę jak tylko pojadę do przyczepy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 83
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

W swojej przyczepie do pogrzewania wody używam ogrzewania od samochodów tzw. Webasto wodne. Jest to piec na benzynę lub ropę, najczęściej mocy ok. 5kW, który w samochodach wpinany jest w obieg płynu chłodzącego. Ja połączyłem go ze zbiornikiem na 70 l wody. Ogrzanie tej ilości wody do temperatury 40*C zajmuje niecałe 5 minut. Używane urządzenia do kupienia na złomowcach lub allegro. Pobór prądu (U=12V) znikomy, zużycie paliwa ok. 1 l/h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewania postojowe są coraz częściej stosowane w lepszych modelach samochodów osobowych. Jest to agregat grzewczy z wymiennikiem ciepła. Wewnątrz "pieca" spalane jest paliwo, w zewnętrzym płaszczu krąży woda. Popatrz na stronie webasto.pl , zaletą są małe wymiary agregatu, stosunkowo duża moc i niewielka waga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zamontowałem agregat na zewnątrz pod podłogą przyczepy, spaliny odprowadza rurka średnicy 20mm. Ponieważ piec jest wentylatorowy więc nie ma problemu z odprowadzeniem spalin, wentylator tłoczy je na zewnątrz gdzie zechcesz. Podczas pracy urządzenie nie nagrzewa się zbytnio, automatycznie wyłancza się po przekroczeniu temperatury 70*C. Najlepiej zobaczyć to w naturze zamontowane w samochodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pobawiłem się trochę z tym i zrobiłem czujkę poziomu wody oraz termostat. Polecam agregat zasilany benzyną, są trwalsze od tych na ropę i łatwiej odpalają. W niektórych autach występują ogrzewania z zegarem gdzie można nastawiać godziny załanczania, jest również możliwość odpalania urządzenia z pilota, jak i telefonu gsm. Potrzebna jest elektryczna pompka obiegowa wody, może być ta z samochodu z którego pochodzi agregat, pompka paliwa powinna być w komplecie i rurki: doprowadzająca powietrze do pieca i druga odprowadzająca spaliny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przerabiałem taki sobie temat ,ale za bardzo nie na moje nerwy.

 

Miedziane rureczki prosto pod blachą dachu w wacie szklanej połączone ze zbiornikiem wodnym.

Przez dzień woda wrzątek ,a w ciepłe noce nawet rano ciepła woda.

Jest to możliwe ,ale nie dla mnie ,bo mam bojler za gaz i nie zawsze jest potrzebny.

Na kempingu jest prysznic ,na dziko jeziorko ,a do garów używa się jak najmniej wody.

Jedynie do mycia bobaska w brodziku to fajna sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Trafko, w twoim pomyśle moim zdaniem potrzebna była by pompa obiegowa aby zapewnić krążenie( pobiera prąd non stop), może być problem z odpowietrzaniem Twojego układu gdy skończy się zapas wody. Aby układ pracował grawitacyjnie zbiornik musiałby być powyżej wężownicy Nie bardzo widzę zbiornik z wodą na dachu przyczepy ze względu na jego masę. W dni bez słońca tylko zimna woda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.