Skocz do zawartości

ciepła woda


RadekP

Rekomendowane odpowiedzi

Pytałem o to w Elcampie W Krakowie na Zawiłej, ale ceną mnie zabili. Już teraz nie pamiętam ile to było ale na pewno ponad 2000 zł. Może Wojtek Elcamp to przeczyta i się wypowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 83
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

  • 3 tygodnie później...

Mój pomysł na ciepłą wodę:

grzałka podłączona jest przez programator czasowy do osobnego akumulatora ładowanego bateriami słonecznymi (nastawiam sobie godzinę włączenia i wyłączenia ogrzewania wody aby uniknąć nadmiernego rozładowania akumulatora i po powrocie do przyczepki wieczorem mieć zawsze ciepłą wodę ok. 39 - 40 stopni). Rozwiązanie to spokojnie wystarcza na trzy osobową rodzinę. Jeśli mam podpięcie pod 230 to działa inna grzałka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile czasu potrzeba na podgrzanie 35 l wody , grzałką o mocy 75W??

I po co az taki zbiornik 35 l moim zdaniem wystarczyło by 10 l czy też 15 , aby w ciepłej wodzie wziąśc ciepły prysznic nawet dla 3 czy 4 osób.

Czas nagrzania mniejszej ilości wody zdecydowanie krótszy.

To jest tylko moje zdanie , może i Tobie potrzeba az tyle ciepłej wody.

W swojej co prawda mam bojler gazowy 5L , który podgrzewa wodę do temperatury 65 stopni i kraniki z mieszalnikiem ( zimna , ciepła woda) i w miare opróżniania wody w bojlerze się napełnia , wiec zdaje sobie sprawe , że to inne działanie jak u Ciebie . Wydaje mi się , że może być mniejszy zbiornik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik ok. 35l, grzałka 75W, solar 2x 40W = 80W

DZIAłA

Z tego co czytalem o solarach ( zainteresowal mnie temat ) to sprawnosc solara musiala by wynosic okolo 90 % a pogoda taka jak w Grecji lub Wloszech bo w Polsce to chyba trudno o takie sloneczne dni ( ? ) :ok: - mysle ze dla grzalki 75 W potrzeba w naszym klimacie cos okolo 150 W solar czyli dosc duzo i kosztownie - ja proponuje mala pompke ktora bedzie przemieszczac wode ze zbiornika przez wymiennik ( czarny waz za szyba - w sloncu szybko sie nagrzewa ) do zbiornika :ok: - wyjdzie taniej a moc pompki 5 do 10 W szybko uzupelni 20 W solar :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prysznic dla trzech osób w tym dwóch kobiet to spokojnie 25 - 30l.

Oczywiście kiedy mamy mało wody to oszczędzamy.

Czas grzania zależy od temp. otoczenia ale jest to ok 5h.

 

To czas grzania dośc spory , a koszt tej instalacji spory ( cena solarów) , chyba gra nie warta swieczki i jeśli jest pochmurny deszczowy dzień czas grzania może sie zwiększyc i to sporo .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W te wakacje zdało to egzamin a pogoda pozostawiała wiele do życzenia. Mam akumulator 150ah. Przed wlaniem wodę trzymam w czarnym zbiorniku na słońcu.

Czas faktycznie długi ale jak wleję wodę o 16 to ok 21 mogę się kąpać.

Jeśli jestem na kempingu i mam 230 to używam grzałki 600V i to jest super, ale coś za coś.

Za solary dałem 1000zł

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam też że ogrzewanie gazowe jest o wiele lepsze, ale bałem się robić dziury na komin w skorupie a i ten wydatek gazowy chyba trochę droższy. Robiłem też to na raty ucząc się na błędach. Najpierw miałem akumulator i grzałkę, później okazało się że nie zdaje to egzaminu więc kupiłem jeden solar. Też było mało więc dokupiłem drugi i jest OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uhm no to policz 1000 zl solar plus aku 150Ah to już jak na dziko grzałbym wode na kuchence nawet do wrzeniia wlewal do zbiornika , czas zdecydowanie krótszy i koszty tańsze , bo ewentualnie dodatkowa butla z gazem by nie brakło i koszt napełnienia butli. Też posiadam solar , ale jakos mi do głowy nie przyszło by wykorzystać do podgrzewania wody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ekonomicznego punktu widzenia masz całkowitą i bezsprzeczną rację ale nie zawsze o to chodzi. Ja chcę wrócić ze szlaku górskiego (tam jestem najczęściej) i ciepła kąpiel to jedyne o czym mażę. W tym momencie nie zależy mi czy będzie się grzać 5, 4 czy 6 godzin. Akumulator i tak to wytrzyma a ja zaprogramuję aby rozpoczęło się grzać odpowiednio wcześniej.

Solar wykorzystuję w sumie tylko do podgrzewania wody bo resztę mam na Ledach i to prądu raczej dużo nie potrzebuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy robi według swego uznania i potrzeb , pisałem wcześniej , że mój punkt widzenia jest inny , ale sam pomysl podoba mi sie . Zycze powodzenia w użytkowaniu i może do spotkania na szlaku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.