Skocz do zawartości

kamper czy przyczepa


emu52

Rekomendowane odpowiedzi

kamper- jeśli jest zarejestrowany jako pojazd specjalny - max 80km/h

 

Nie znam takiego przepisu , wręcz jestem pewny że czegoś takiego nie ma . Pojazd specjalny to camper , straż pożarna , pogotowie , pogrzebowy itd. itp. O ile przy pogrzebowym to miało by to jakiś sens /przewożonemu już się nie spieszy / to już przy pogotowiu ratunkowym raczej nie.... :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 194
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Tylko ten się nie myli kto nic nie robi . Ja oczywiście też mogę ale na zdrowy rozsądek to taki przepis nie istnieje :ok:

 

 

Art. 20. 1. Prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów na obszarze zabudowanym w godzinach 500-2300 wynosi 50 km/h, z zastrzeżeniem ust. 2.

 

1a. Prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów na obszarze zabudowanym w godzinach 2300-500 wynosi 60 km/h, z zastrzeżeniem ust. 2.

 

2. Prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów w strefie zamieszkania wynosi 20 km/h.

 

3. Prędkość dopuszczalna poza obszarem zabudowanym, z zastrzeżeniem ust. 4 i 5, wynosi w przypadku:

 

 

samochodu osobowego, motocykla lub samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t:

 

na autostradzie - 130 km/h,

na drodze ekspresowej dwujezdniowej - 110 km/h,

na drodze ekspresowej jednojezdniowej oraz na drodze dwujezdniowej co najmniej o dwóch pasach przeznaczonych dla każdego kierunku ruchu - 100 km/h,

na pozostałych drogach - 90 km/h;

 

 

zespołu pojazdów lub pojazdu niewymienionego w pkt 1:

 

na autostradzie, drodze ekspresowej lub drodze dwujezdniowej co najmniej o dwóch pasach przeznaczonych dla każdego kierunku ruchu - 80 km/h,

na pozostałych drogach - 70 km/h.

 

4. Dopuszczalna prędkość autobusu spełniającego dodatkowe warunki techniczne określone w przepisach, o których mowa w art. 66 ust. 5, na autostradzie i drodze ekspresowej wynosi 100 km/h.

 

5. (uchylony).

 

5a. Rada Ministrów na wniosek ministra właściwego do spraw gospodarki może, w drodze rozporządzenia, w przypadkach, o których mowa w art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego oraz zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego państwa i zakłóceń na rynku naftowym (Dz. U. Nr 52, poz. 343), wprowadzić ograniczenia w dopuszczalnej prędkości pojazdów samochodowych.

 

6. Prędkość dopuszczalna niektórych pojazdów, z zastrzeżeniem ust. 2, wynosi:

 

 

ciągnika rolniczego (również z przyczepą) - 30 km/h;

 

 

pojazdu z urządzeniem wystającym do przodu więcej niż 1,5 m od siedzenia dla kierującego - 30 km/h na obszarze zabudowanym i 60 km/h poza obszarem zabudowanym;

 

 

motocykla (również z przyczepą) i motoroweru, którymi przewozi się dziecko w wieku do 7 lat - 40 km/h.

 

Art

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma przepisu który ograniczałby prędkość pojazdu specjalnego do 80 km/h

A co ty taki pewien jesteś?

 

zdrowy rozsądek

takie pojecie nie istnieje w Polskich przepisach

 

za PC

Czytelnicy często piszą do mnie w sprawie dopuszczalnej prędkości, z jaką mogą poruszać się w Polsce kampery. Czy możemy tę sprawę uściślić?

Ważne jest, jak pojazd został zarejestrowany. W ustawie Prawo o Ruchu Drogowym ustawodawca uzależnia dopuszczalną prędkość od rodzaju pojazdu. Poza obszarem zabudowanym pojazd ciężarowy o dmc nieprzekraczającym 3,5 tony: na autostradzie 130 km/h, droga ekspresowa dwujezdniowa 110 km/h, ekspresowa jednojezdniowa oraz na drodze dwujezdniowej o co najmniej dwóch pasach ruchu w tym samym kierunku – 100 km/h, na pozostałych drogach – 90 km/h. W drugim punkcie mamy pojazdy i zespoły pojazdów nie wymienione powyżej, które mogą poruszać się poza obszarem zabudowanym 80 km/h (m.in. drogi ekspresowe, autostrady) oraz na pozostałych drogach – 70 km/h. Kampery zazwyczaj klasyfikuje się jako pojazd specjalny (nie wymieniony w punkcie pierwszym), czyli obowiązują nas te dwie prędkości i nie możemy rozwijać prędkości większej niż 80 km/h, niezależnie do rodzaju drogi.

 

Czy to nie jest niesprawiedliwe?

Zgadzam się. Tym bardziej, że taki sam samochód o takiej samej dmc i takich samych gabarytach, jeśli nie jest kamperem, może poruszać się w zgodzie z przepisami z większą prędkością.

 

Oby nasi ustawodawcy to wreszcie zauważyli, a policja nie musiała egzekwować nieżyciowych przepisów. Bardzo dziękuję za rozmowę.

 

cały tekst tu

 

jest jeszcze tabelka na Wikipedii oraz obrazek:

 

424px-Speedlimitsinpoland.png

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/Ruch_uliczny#Ograniczenie_pr.C4.99dko.C5.9Bci

 

całe zamieszanie przez to, że kamper nie został wymieniony razem z osobówkami czy ciężarówkami do 3,5T

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze zaczyna się wtedy, kiedy sprowadzamy kampera z zagranicy. Jeden z userów forum CT tak napisał:

a interpretacja obowiązujących przepisów zależy od pogody, uroku osobistego interesanta lub tego, co kierownik urzędu jadł dziś na śniadanie.

O akcyzie i opłatach recyklingowych CamperTeam http://www.camperteam.pl/forum/viewtopic.php?t=224&postdays=0&postorder=asc&start=0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W każdym poście gdzie cytuję zawsze podaję źródło.

Ten pochodzi z magazynu Polski Caravaning nr 3 maj-czerwiec 2007. jest to rozmowa przeprowadzona z Podinspektorem Januszem Staniszewskim który jest naczelnikiem Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

Pełny tekst jest dostępny pod tym adresem:

http://www.polskicaravaning.pl/?a=article&section=1&query=&nr=11/2007&nr2=11/2007&id=280&lg=pl&uid=&sid=

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Mam niebywały problem.

 

Pragnę zakupić............................ tylko nie wiem co :bukiet:

 

Albo przyczepe albo kampera.

 

Nie wiem co by było lepsze dla mojej rodzinki. Uważam że kamper byłby dla dzici na pewno lepszy. Zawsze można kości rozprostować, jakiś stolik, łóżko- to frajda dla dzieciaków, itp.

 

Wiem że nie będziemy przemieszczać się non stop, raczej po kilka lub więcej dni w jednym miejscu.

 

Z drugiej strony przyczepa wydaje mi się wygodneijsza w dłuższym biwakowaniu w jednym miejscu.

 

Czy możliwe jest spanie w przyczepie np na stacji benzynowej, parkigach dla kamperów itp?

 

Kwestie finansową na razie pomijamy, jakby co to holownik mam.

 

pomóżcie mi prosze w decyzji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy możliwe jest spanie w przyczepie np na stacji benzynowej, parkigach dla kamperów itp?

 

można i z przyczepą przespać się.

A co wybrać musisz sam zdecydować jeśli zamierzasz mieć dłuższe postoje w jednym miejscu lepsza będzie przyczepa, bo odepniesz i autkiem możesz okolice zwiedzać. Natomiast jeśli chcesz robić tak zwaną przejazdówkę i zatrzymywanie się w jednym miejscu na krótki okres czasu - lepszy kamper.

w zależności jaka formę wypoczynku, turystyki lubisz - taką podejmiesz decyzje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poruszyłeś problem wielu z nas. :bukiet:

Jeśli pytasz na naszym forum, zapewne większość z nas powie, że przyczepa górą a jak zapytasz posiadaczy kampera to będą namawiać do niego właśnie ! Moim zdanie wszystko zależy od tego jak chcesz wykorzystywać swój domek; jeżeli to ma być jedynie urlop i to stacjonarny np. na 2 - 3 kempingach i później odstawisz "na kołki" - to jedynie przyczepa. Natomiast przy założeniu "włóczęgi", co kilka dni zmiana miejsca pobytu, biwakowanie na dziko, zwiedzanie miast, gonitwa za pogodą, wypady weekendowe przez niemal cały rok... to może jednak pomyśl o kamperze. Ze względu na dzieci musisz mieć nie tylko spanie i kuchnię ale też i łazienkę.

Całoroczne utrzymanie kampera jest nieco droższe niż przyczepy (ubezpieczenia, przeglądy) ale moim zdaniem daje więcej możliwości do nocowania na trasie, biwakowania w różnych miejscach, wjeżdżania tam, gdzie nie zawsze można wjechać z ogonkiem.

A tak przy okazji - kamper to nie wyższa forma od przyczepy, to nie są inni ludzie, to tylko inny charakter wolności !!! Mnie dziwią posiadacze kamperów, którzy jadą raz w roku na urlop do Chorwacji czy Włoch i stoją tam na jednym kempingu ! O ile fajniej pojechac tam przyczepą z dużym przedsionkiem i mieć auto na wypady !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koledzy powyżej napisali krótko i na temat wszystko co do wyboru kamper przyczepa i można tylko przytakąć :bukiet: jedno i drugie ma plusy i minusy a jak chcesz spędzać czas i jakie masz plany wyjazdów itp to zależy tylko i wyłącznie od Ciebie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My w tym roku kupiliśmy przyczepkę i ciągle sam prowadzę rozmowy co jest lepsze :)

 

Myślę, że podstawa to ilość wolnych środków płatniczych ... za przykładowe 25tys masz bardzo fajną przyczepkę i do tego całkiem nową, natomiast za tą kwotę kupisz tylko starego kampera.

 

na camperteam.pl jest podobny temat i całkiem fajna standardowa dyskusja nim wywołana :)

 

jeśli chcesz się co chwilę przemieszczać to też przyczepka się sprawdzi, przecież nie trzeba za każdym razem rozbijać przedsionka :jesc: a na campingach masz do dyspozycji swoje auto.

 

Jak się zatrzymasz camperem na campingu to później ruszyć go z miejsca... wypoziomowany, podłączony do prądu itd...

jadąc z przyczepą zostawiasz ją na campingu a później jeździsz autem.

 

Z przyczepą jedziesz wolniej, trudniej się manewruje ... i mimo wszystko cofanie wcale nie jest takie łatwe szczególnie jak się wpakujesz w jakieś wąskie uliczki..

 

Mam przyczepkę, powyższe myśli to tylko własne przemyślenia :yay:

 

jakbym miał wolne środki w nadmiarze to pewno bym miał campera :)

 

a tak u mnie całkowity koszt utrzymania przyczepki to 40zł rocznie (OC)

 

Camper to OC myślę że min. 300zł do tego przy większej wartości jakieś AC do tego coroczny przegląd... i zawsze to dodatkowy samochód w domu... opony, klocki, tarcze, oleje...

 

a więc camper to przede wszystkim większe wydatki :bukiet:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.