Skocz do zawartości

Karawaningowe (i nie tylko) artykuły i ciekawostki znalezione w sieci


BJoe

Rekomendowane odpowiedzi

10 godzin temu, BUMERANG napisał(a):

obowiązuje => zobacz sobie jakie miały moce i ile spalały silniki do statków budowanych 50, 100 lat temu. (czas życia statku jest nieco dłuższy niż auta, więc raczej musimy patrzeć dekady do tyłu)

i tak najgorsze są samoloty, to jest najbardziej rabunkowa ekologicznie branża - spalić 2 cysterny paliwa, żeby 100 pierdziochów poleciało sobie na łekend 1500km od domu

Edytowane przez Łza Włóczynutka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby tylko dwie

 

Startowa333 390 – 442 253 kg (zależy od wersji)

Zapas paliwa183 380 – 243 120 l     Połowa samolotu to paliwo. Pozdrawiam Hermogenes

Edytowane przez Hermogenes (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Łza Włóczynutka napisał(a):

i tak najgorsze są samoloty, to jest najbardziej rabunkowa ekologicznie branża - spalić 2 cysterny paliwa, żeby 100 pierdziochów poleciało sobie na łekend 1500km od domu

nie wiem . chyba wychodzi podobnie jak samochodem :rolleyes:

Cytat

Z danych podanych przez Airbus wynika, że 100 km lotu Airbusa 380 to ok. 3 litry paliwa na jednego pasażera.

Cytat

Boeingi, takie jak 737-800, spalają średnio około 5 ton paliwa na 1000 km

https://lubielatac.pl/paliwo-lotnicze-koszt-spalanie/

taki 737 - 800 ma 189 miejsc   więc wychodzi 2,65 litra na pasażera na 100 km.

Podróżując kamperem w trzy osoby jesteś mniej ekologiczny , a jeszcze dochodzi pył ze zużytych klocków hamulcowych :-]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Suzu4x4 napisał(a):

nie wiem . chyba wychodzi podobnie jak samochodem

Ile osób by pojechało samochodem >1000 km na 2 dni? Albo nawet na standardowe teraz 7-dniowe urlopy?

Większość z takich wycieczek nigdy by nie miała miejsca, cysterny paliwa nie zostały bybspalone, gdyby nie samoloty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Suzu4x4 napisał(a):

nie wiem . chyba wychodzi podobnie jak samochodem :rolleyes:

https://lubielatac.pl/paliwo-lotnicze-koszt-spalanie/

taki 737 - 800 ma 189 miejsc   więc wychodzi 2,65 litra na pasażera na 100 km.

Podróżując kamperem w trzy osoby jesteś mniej ekologiczny , a jeszcze dochodzi pył ze zużytych klocków hamulcowych :-]

Wczoraj mówili w radio, że ten pył z hamulców oraz pył z opon jest nawet gorszy. Dodać do tego rdzę, gubione płyny, to chyba elektryki nas nie uratują bo niedługo całkowicie samochodów do prywatnego użytku zabronią... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Łza Włóczynutka napisał(a):

Ile osób by pojechało samochodem >1000 km na 2 dni? Albo nawet na standardowe teraz 7-dniowe urlopy?

Większość z takich wycieczek nigdy by nie miała miejsca, cysterny paliwa nie zostały bybspalone, gdyby nie samoloty.

…. 7 dni … wrrr … to nawet szkoda czasu na pakowanie :) … do większości fajnych miejsc w EU jedziemy 7 dni :) … bo tyle jeszcze jest do zobaczenia po drodze :) co za pomysł :) 

10 minut temu, Piotrekm13 napisał(a):

Wczoraj mówili w radio, że ten pył z hamulców oraz pył z opon jest nawet gorszy. Dodać do tego rdzę, gubione płyny, to chyba elektryki nas nie uratują bo niedługo całkowicie samochodów do prywatnego użytku zabronią... 

opowieści na temat pyłu z hamulców …. A czy to trzeba hamować … większość zależy od techniki jazdy :) osobiście znam gościa który tak jeździł maluchem, że pierwszą wymianę szczęk robił przy 60 tys km … i to był wynik … rozpędzał  się tak, że hamowanie było ostatecznością :) … więc ten pył może i jest niebezpieczny dlatego noga z gazu i już jesteśmy 2x eco :) 

Edytowane przez rtwppk (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, rtwppk napisał(a):

opowieści na temat pyłu z hamulców …. A czy to trzeba hamować … większość zależy od techniki jazdy :) osobiście znam gościa który tak jeździł maluchem, że pierwszą wymianę szczęk robił przy 60 tys km … i to był wynik … rozpędzał  się tak, że hamowanie było ostatecznością :) … więc ten pył może i jest niebezpieczny dlatego noga z gazu i już jesteśmy 2x eco :) 

Maluch miał 24-ech koniów... i 600kg wagi.  Tam nie było trzeba hamować bo to się nie rozpędzało oraz samo zatrzymywało po 40-tu metrach 

 

Ale zaraz zaraz... Czy ty sugerujesz, żebyśmy wrócili do maluchów??? Ja nawet ponad dwadzieścia lat temu jak koledzy jeździli maluchami to poszedłem klasę wyżej i miałem Wartburga ;)

Edytowane przez Piotrekm13 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Piotrekm13 napisał(a):

Maluch miał 24-ech koniów... i 600kg wagi.  Tam nie było trzeba hamować bo to się nie rozpędzało oraz samo zatrzymywało po 40-tu metrach 

 

Ale zaraz zaraz... Czy ty sugerujesz, żebyśmy wrócili do maluchów??? Ja nawet ponad dwadzieścia lat temu jak koledzy jeździli maluchami to poszedłem klasę wyżej i miałem Wartburga ;)

Hehehe ja się tylko zastanawiam co trzeba mieć w głowie by na osiedlu z ograniczeniem do 30km/h między leżącymi policjantami rozpędzać się do 60km/k ? Oczywiście przed każdym intensywnie hamować …. A gdzie technika jazdy :) przed taką przeszkodą powinno się dodać gazu a nie hamować :) Ale tego nikt nie mówił … jedź na całym dystansie 20km/h przed policjantem dodaj gazu - zero hamowania, i jeszcze oszczędzamy amortyzatory :) o bezpieczeństwie bąbelków tych co jadą 60 nie wspomnę … a później mówi się o pyle z klocków :) …  nie ma znaczenia moc i waga :) to powiedzą Ci doświadczeni kierowcy samochodów ciężarowych. Liczy się tylko technika jazdy :) … czy masz 24 czy 600 koni jeśli hamulec traktujesz 0…1 i to samo 0,1 z gazem :) nawet ceramikę zajeździsz ;) i nie będziesz eko :) 

Edytowane przez rtwppk
Oczywista pomyłka pisarska :) (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Suzu4x4 napisał(a):

taki 737 - 800 ma 189 miejsc   więc wychodzi 2,65 litra na pasażera na 100 km.

5000 kg/189/10 = 2,65 kg nafty lotniczej (kerozyny) na łebka, co daje 2,65kg/0,8kg/l czyli wprzybliżeniu 3,3 litra/100 km, przy 100% "wypełnienia" paxami. 

 

Edytowane przez czyś (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Piotrekm13 napisał(a):

Wczoraj mówili w radio, że ten pył z hamulców oraz pył z opon jest nawet gorszy. Dodać do tego rdzę, gubione płyny, to chyba elektryki nas nie uratują bo niedługo całkowicie samochodów do prywatnego użytku zabronią... 

A pamiętacie legendę z oltcitami z drewnianymi klockami?  

- I jak tam po wymianie klocków? – Demotywatory.pl

Może w ten desen, jakieś eko-klocki? 

Fakt, już od 2020 się o tym trąbi, ale się nie przebija. 

Pyły z opon i hamulców groźniejsze od spalin? Nikt tego nie sprawdza (auto-swiat.pl)

Jeśli dane tam podane sa prawdziwe, to i elektryki są beee, i nie ma się w sumie co "bić" o czyste spaliny czy brak spalin, bo to - jeśli chodzi o emisję pyłów - jest mały pikuś.

 

Edytowane przez czyś (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, czyś napisał(a):

A pamiętacie legendę z oltcitami z drewnianymi klockami?  

- I jak tam po wymianie klocków? – Demotywatory.pl

Może w ten desen, jakieś eko-klocki? 

Fakt, już od 2020 się o tym trąbi, ale się nie przebija. 

Pyły z opon i hamulców groźniejsze od spalin? Nikt tego nie sprawdza (auto-swiat.pl)

Jeśli dane tam podane sa prawdziwe, to i elektryki są beee, i nie ma się w sumie co "bić" o czyste spaliny czy brak spalin, bo to - jeśli chodzi o emisję pyłów - jest mały pikuś.

 

I teraz zaczynam rozumieć to ograniczenie przez UE mocy odkurzaczów domowych kilka lat temu - o pyły chodziło :mlot:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Piotrekm13 napisał(a):

I teraz zaczynam rozumieć to ograniczenie przez UE mocy odkurzaczów domowych kilka lat temu - o pyły chodziło :mlot:

Powtarzam się, ale prędzej czy później wrócimy chyba do przedszkola (pamiętacie te auta "na dworze", w moim nawet dalo się przetaczać, koła i kierownice się kręciły :)), i tylko to nas uratuje, byle na bosaka, po podeszwy też sie będą ścierać, a tak, to przynajmniej ograniczy się produkcję pumeksów wszelkiej maści, i uniknie przekroczeń prędkości, spełni warunki euro7, ale tylko jeśli źródłem energii będzie owsianka i warzywka a nie stek wołowy:

 Auto Flintstonów na sprzedaż - Joe Monster

BTW, to nie do końca było takie głupie, z powodzeniem używam odkurzacza 700W zamiast 1400W. Równie skuteczne. Dało się?

Do led-ów też przywykłem, w domu też, nie dość że mniej prądu, to jeszcze nie ganiam non stop wymieniać spalone żarówki. Póki co 1-2 ledy/rok, a nie 2 żarówki w miesiącu.

Edytowane przez czyś (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile ideologi aut elektrycznych jestem przeciwnikiem, to trzeba przyznać, że zuzyją mniej kocków hamulcowych, bo tam jest odzysk energii przy hamowaniu, czyli w dużej mierze auto hamuje jakimś rodzajem prądnicy (nie znam szczegółów technicznych, domyślam się, że tak musi być), która ładuje akumulatory. I jest to nawet dosyć skuteczne, bo miałęm okazję wypróbowac w górzystym terenie i bardzo ładnie to hamowało i ładowało akumulator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.