Skocz do zawartości

Prośba o rozszyfrowanie schematu


voice

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...
  • Odpowiedzi 114
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

W dniu 4.11.2021 o 16:05, lbuster napisał:

Dopiero teraz się wczytałem we wcześniejsze posty :) 

Jeżeli nie chcesz przekaźników, to podłaczasz to tak, jak na wcześniejszym schemacie czyli w S41:

sterownik_ośw_Hobby spr dla wer 1.JPG

Oczywiście w tym przypadku możesz zastosować po dwa przewody "+" 2,5mm2 i po dwa przewody "-" 2,5mm2 bez łączenia ich w jeden kabel 6mm2.

Sorki, że wcześniej tego nie doczytałem.

Dzięki chłopaki !!

Jako że nie planuje wyjeżdżać nigdzie w tym roku podłączyłem teraz jakiś wygrzebany akumulator w garażu, 54 ah i podłączyłem tak jak na schemacie do złącza S41.

Obecnie zależało mi żeby mieć tylko albo aż światło.

 

@peja76 jak u Siebie rozwiązałeś wpięcie , bo ja teraz wypiąłem to co było z złączu i do energobloku wpiąłem AKU, ale chciałbym mieć tak jak Ty, bez przekaźnika o którym pisali chłopacy

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Ventyl napisał:

 

@peja76 jak u Siebie rozwiązałeś wpięcie , bo ja teraz wypiąłem to co było z złączu i do energobloku wpiąłem AKU, ale chciałbym mieć tak jak Ty, bez przekaźnika o którym pisali chłopacy

 

Ja mam hebel między akumulatorem przyczepy a Energoblokiem. Tak zrobiłem w mojej przyczepie a wzorowałem się na rozwiązaniu jakie zrobił Diler też w Hobby 545KMF, tylko ja zastosowałem hebel a diler zastosował przekażnik który jak dla mnie jest zbędny, bo może mało ale zawsze pobiera prąd.

post-8228-0-95429500-1418064555.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Jakoś tego nie kumam ??

Swoje kable masz dołączone do tych które już wchodzą w s41 czy są wpięte zamiast tego co jest oryginalnie.

Pisałeś że w czasie jazdy akumulator Twojej przyczepy ładuje się z auta.

W jaki sposób ?

W wątku przewinął się również schemat z przekaźnikiem.

W przypadku przekaźnika po podpięci samochodu przekaźnik przepina się na przewody z wtyczki s41

W takim razie kable które oryginalnie wchodzą w S41 do czego służą i co tracimy gdy je odepniemy i w ich miejsce wepniemy akumulator ?

 

 

 

 

Edytowane przez Ventyl (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Ventyl napisał:

To co tracimy przez odpięcie przewodów gniazda s41 ?

Z czego tam są wpięte kable ?

Ja pod gniazdo S41 mam podpięte jeszcze przewody które idą od samochodu, jak mam naładowany akumulator w przyczepie to heblem rozłączam ten aku, żeby nie obciążać dodatkowo auta, jak jest rozładowany to załączam i podczas jazdy ładuje mi się aku w przyczepie, jak stoi nie używana rozłączam heblem i mam pewność że wszystko w przyczepie rozłączone i nic nie rozładuje mi aku na amen.

Tak miałem w poprzedniej przyczepie Hobby 2016r i żyło oraz miało się dobrze, tak mam teraz i też jest ok.

Edytowane przez peja76 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, peja76 napisał:

Ja pod gniazdo S41 mam podpięte jeszcze przewody które idą od samochodu, jak mam naładowany akumulator w przyczepie to heblem rozłączam ten aku, żeby nie obciążać dodatkowo auta, jak jest rozładowany to załączam i podczas jazdy ładuje mi się aku w przyczepie, jak stoi nie używana rozłączam heblem i mam pewność że wszystko w przyczepie rozłączone i nic nie rozładuje mi aku na amen.

Tak miałem w poprzedniej przyczepie Hobby 2016r i żyło oraz miało się dobrze.

Teraz wszystko jasne

Akurat posta pisałem jak odpowiadałeś :)

 

Czyli podsumowując opcja z przekaźnikiem - to cięcie kabli oryginalnych i przepuszczenie ich przez przekaźnik razem z kablami z akumulatora, przekaźnik decyduje z czego idzie prąd z auta czy aku.

Opcja Twoja to po prostu kable z akumulatora spięte razem z oryginalnymi kablami bez cięcia czego kol wiek, po drodze hebel aby ewentualnie rozłączyć całość :)

Jakby iść na bogato to zamiast hebla można by dać separator akumulatorów taki jak ludzie dają w kamperach i wtedy będzie to działać automatycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Ventyl napisał:

Teraz wszystko jasne

Akurat posta pisałem jak odpowiadałeś :)

 

Czyli podsumowując opcja z przekaźnikiem - to cięcie kabli oryginalnych i przepuszczenie ich przez przekaźnik razem z kablami z akumulatora, przekaźnik decyduje z czego idzie prąd z auta czy aku.

Opcja Twoja to po prostu kable z akumulatora spięte razem z oryginalnymi kablami bez cięcia czego kol wiek, po drodze hebel aby ewentualnie rozłączyć całość :)

Jakby iść na bogato to zamiast hebla można by dać separator akumulatorów taki jak ludzie dają w kamperach i wtedy będzie to działać automatycznie.

Czyli podsumowując opcja z przekaźnikiem - to cięcie kabli oryginalnych i przepuszczenie ich przez przekaźnik razem z kablami z akumulatora, przekaźnik decyduje z czego idzie prąd z auta czy aku.

- TAK, ale hebel ma to samo zadanie.

Opcja Twoja to po prostu kable z akumulatora spięte razem z oryginalnymi kablami bez cięcia czego kol wiek, po drodze hebel aby ewentualnie rozłączyć całość :)

Nie całość tylko rozłączyć akumulator przyczepy, narysowałem ci teraz

Jakby iść na bogato to zamiast hebla można by dać separator akumulatorów taki jak ludzie dają w kamperach i wtedy będzie to działać automatycznie.

Nie do końca bo i tak będziesz musiał mieć coś co rozłączy aku z przyczepy jak będziesz chciał ją zostawić na dłużej.

 

post-8228-0-95429500-1418064555.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.11.2021 o 22:18, peja76 napisał:

Czyli podsumowując opcja z przekaźnikiem - to cięcie kabli oryginalnych i przepuszczenie ich przez przekaźnik razem z kablami z akumulatora, przekaźnik decyduje z czego idzie prąd z auta czy aku.

- TAK, ale hebel ma to samo zadanie.

Opcja Twoja to po prostu kable z akumulatora spięte razem z oryginalnymi kablami bez cięcia czego kol wiek, po drodze hebel aby ewentualnie rozłączyć całość :)

Nie całość tylko rozłączyć akumulator przyczepy, narysowałem ci teraz

Jakby iść na bogato to zamiast hebla można by dać separator akumulatorów taki jak ludzie dają w kamperach i wtedy będzie to działać automatycznie.

Nie do końca bo i tak będziesz musiał mieć coś co rozłączy aku z przyczepy jak będziesz chciał ją zostawić na dłużej.

 

post-8228-0-95429500-1418064555.jpg

Próbowałeś może szukać dokąd idą te kable z wtyczki S41 ?

Idą bezpośrednio do haka czy gdzieś indziej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Ventyl napisał:

Idą bezpośrednio do haka czy gdzieś indziej ?

U mnie w starszym Hobby idą do przodu pod łóżko (przy bakiście) do skrzyneczki (w której rozdziela się wiązka z haka wychodząca z podłogi).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, lbuster napisał:

U mnie w starszym Hobby idą do przodu pod łóżko (przy bakiście) do skrzyneczki (w której rozdziela się wiązka z haka wychodząca z podłogi).

Czyli jest tam pewnie jakaś podejrzewam kostka...która łapie wszystkie kable

Zamiast kombinować przy energobloku i z wtyczką S41 to można by tam wpiąć aku ??

Akumulator chce dać koło szafy z energoblokiem pod łóżkiem,  z tego co widziałem to pod tym samym łóżkiem jest też duża skrzynka przy bakiście kable będą miały taką samą odległość i tu i tu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Ventyl napisał:

Czyli jest tam pewnie jakaś podejrzewam kostka...która łapie wszystkie kable

Zamiast kombinować przy energobloku i z wtyczką S41 to można by tam wpiąć aku ??

Akumulator chce dać koło szafy z energoblokiem pod łóżkiem,  z tego co widziałem to pod tym samym łóżkiem jest też duża skrzynka przy bakiście kable będą miały taką samą odległość i tu i tu.

To może być to miejsce - jak tam wchodzi dużo wiązek to na 90% to będzie to. U mnie to jest taka biała skrzyneczka o wymiarach jakieś 20cm/20cm/10cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, lbuster napisał:

U mnie w starszym Hobby idą do przodu pod łóżko (przy bakiście) do skrzyneczki (w której rozdziela się wiązka z haka wychodząca z podłogi).

Tak sprawdzałem i idą te kable jak powyżej opisane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Dzień dobry

To i ja pomarudzę bo nie umiem tego rozgryźć. Pacjent Hobby 400 z 2010 roku. Chciałbym dołożyć solar z akumulatorem ale w tej budce to jak dla mnie trochę skomplikowane ( poprzednia miała prosty system zasilania).

Na zdj. Podpiąłem aku pod batt bo było wolne i cisza.IMG20220527185424.thumb.jpg.c019764f385c19b760c514ef1eaf68f6.jpg

No i pytanie gdzie go podpiąć?

IMG20220527200519.thumb.jpg.e1b586d9132e1c265d06db07da480c48.jpg

Czy w S 41 tak jak gdzieś już na forum było ??

Poproszę łopatologicznie bo z elektryką słabo sobie radzę.

Z góry dziękuję za pomoc.

 

 

Edytowane przez RobiBona (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głównie chodzi mi oto, czy trzeba dokładać przekaźniki? Zawsze po odłączeniu zasilania i podłączeniu na nowo muszę wzbudzić układ z panelu sterowania. Skoro są w s41 dwa + i dwa - , to w oba się wpinam ?

Edytowane przez RobiBona (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.