Skocz do zawartości

Prośba o rozszyfrowanie schematu


voice

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 114
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Jednak zdecydowałem się założyć termometr.

Kristofer powiedz mi gdzie mogę dostać te przekaźniki PEM 01/230 jest dostępny na allegdrogo, natomiast ten na 12V niestety nigdzie go nie ma.

Byłem dzisiaj w 3 hurtowniach elektrycznych i też powiedzieli mi , że mogą sprowadzić ten na 230V natomiast problem będzie z tym 12V wysłali jakieś zapytania i mam przyjechac w poniedziałek się dowiedzieć. Może masz propozycje by zainstalować jakieś odpowiedniki ??
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, możesz je zastąpić 2 przekaźnikami samochodowymi, np. taki, jak pierwszy na Twojej wcześniejszej  fotce (najlepiej znajdź dwa identyczne) - ten drugi i trzeci, zielony nie nadają się.

Muszą być zestyki "87" "30" "87a" oraz "85" "86"

 

Spojrzałem na All i widzę, że są :skromny:

http://allegro.pl/przekaznik-elektromagnetyczny-pem-01-012-10974-i4999157528.html

 

Zastosuj te, które łatwiej Ci zdobyć, samochodowe będą znacznie tańsze.

 

post-8228-0-99894800-1422049014_thumb.jpg

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kristofer dzięki za link - przekaźniki dotarły, jednak na schemacie mam każdy oznaczony jako PR1, PR2 mógłbyś sprecyzować które są na 230 a które na 12V

Montuje wersję schematu nr 1.

Ponadto czy mógłbyś polecić jakąś sprawdzoną przetwornicę oraz ładowarkę do tego kompletu bo te rzeczy jeszcze muszę zakupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, to mnie trochę zaskoczyłeś, ponieważ wcześniej pytałeś o przekaźniki 12 V oraz 230 V, co wskazywało na wariant nr 2. (post #36, pytałeś o 4 przekaźniki, a cztery występują tylko w wer. nr2).

Teraz piszesz, że będzie jednak w/g wersji nr 1, a w niej są tylko dwa przekaźniki 230 V  :hmm: opisane w ramce tego rysunku (górny, prawy róg).

 

W kwestii przetwornicy: podaj moc, jakiej potrzebujesz, do czego głównie ma służyć (jakie urządzenia, ponieważ nie wiem, czy potrzebujesz np. pełny sinus) i przypomnij mi, bo nie pamiętam, jaki akumulator ma być ładowany ładowarką :hmm:

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, to mnie trochę zaskoczyłeś, ponieważ wcześniej pytałeś o przekaźniki 12 V oraz 230 V, co wskazywało na wariant nr 2. (post #36, pytałeś o 4 przekaźniki, a cztery występują tylko w wer. nr2).

Teraz piszesz, że będzie jednak w/g wersji nr 1, a w niej są tylko dwa przekaźniki 230 V  :hmm: opisane w ramce tego rysunku (górny, prawy róg).

Ale ze mnie matoł heheheh ja odczytałem, że te PR1, PR2 oznaczone  jako wejścia 11, 12 , 14 to właśnie są na 12V. No cóż przekaźniki na 12V odłożę na półkę.

Edytowane przez voice (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, o czym teraz piszesz, to są tylko oznaczone zestawy zestyków, aby było wiadomo, do którego przekaźnika należą :skromny:

Na rysunku są wyraźnie dwa przekaźniki (cewki połączone są równolegle).

Podaj dane, o które pytam (post #51), to pomyślę o przetwornicy iładowarce.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, o czym teraz piszesz, to są tylko oznaczone zestawy zestyków, aby było wiadomo, do którego przekaźnika należą :skromny:

Na rysunku są wyraźnie dwa przekaźniki (cewki połączone są równolegle).

Jeszcze jedno pytanko Czy faza ma być podpięta na A1 a neutralny na A2 - czy jest to bez znaczenia ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla cewki jest to bez znaczenia. Aby zachować jakiś logiczny porządek, podłącz obydwie cewki w taki sam sposób.

Zajrzyj jeszcze do tego tematu, post #1. Zaznaczyłem tam na rysunkach, gdzie w/g normy powinien być podłączony przewód fazowy, neutralny itd., zarówno dla gniazdek w przyczepie, jak i przyłącza zewnętrznego.

 

P.S.

Po wykonaniu instalacji, sprawdź jej działanie bez podłączania w układ przetwornicy, choćby miernikiem, czy wszystkie zestyki przełączają odpowiednio obwody, bo gdybyś coś pomylił, to wykończysz przetwornicę. Dopiero, gdy będziesz miał pewność, że obwody się przełączają, to możesz podłączyć do układu przetwornicę.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączona instrukcja pokazuje, że faza na A1 połączona jest ze stykiem 14, Neutral na A2 i podłączone przez odbiorniki na 11.

Czy ma to się jakoś do naszego schematu czy tym się nie sugerować ?? Teraz już wolę zapytać.

7226145400_1335079442.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest tak, jak na naszym rysunku, co do zasady, ale nie widzę tu nigdzie zaznaczenia, ze faza ma być na A1, chyba, ze już śpiący jestem :hmm:  Jak już wspomniałem, w tym przypadku, dla cewki przekaźnika jest to bez znaczenia. Napisz, czym się sugerujesz, aby nie wynikły jakieś błędy.

 

Nie sugeruj się tym rysunkiem dołączonym przez producenta, tylko tym, który Ci rysowałem.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kristofer mam jeszcze prosbę mógłbyś dokończyć prowadzenie przewodu neutralnego na stykach przekaźników bo nie ogarniam co i jak.

Na powyższym schemacie sugeruje sie iż wyżej jest oznaczenie  zmienny +

wer1.JPG

Edytowane przez voice (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post-8228-0-41103800-1423176757_thumb.jpg

 

Dobrze rozrysowałeś. Dla przetwornicy jest to bez znaczenia, ale wszystko łącz zgodnie z rysunkiem (znacz sobie jakimiś kolorami na rysunku dane połączenie, abyś nie pomylił). Jeden z przekaźników "zajmuje" się wyłącznie przewodem fazowym, a drugi wyłącznie neutralnym.

Sprawdź, czy rys. jest czytelny.

 

Ten "+" odnosi się do zastosowania przekaźnika innego typu w instalacjach prądu stałego (dołączany rysunek jest uniwersalny dla wielu wersji przekaźnika). Z tego powodu masz tam oznaczenia dla prądu zmiennego "~" "~" oraz stałego "+"  "-"

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Sprawdź, czy rys. jest czytelny.

 

 

Witam ponownie po dość sporej przerwie,

Kristofer wydaje mi się, że w 99% instalację w/g Twojego projektu zastosowałem.

Teraz czy mógłbyś mi wytłumaczyć jak mam ją sprawdzić, czy wszystko funkcjonuje itp... Jak mam sprawdzić czy przekaźniki przełaczają by nie spalić przetwornicy.

Przetwornicę kupiłem 800W pełen sinus mam nadzieję, że starczy na początek. prostownik kupiłem ctek mxs 5.0

przetwornica.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.