Skocz do zawartości

Telewizor


mp-pp

Rekomendowane odpowiedzi

wada raczej nie. Będziesz go jedynie ogladal na polach gdzie jest 230V gdyż na dzikie wypady jedynie przez przetwornice a to straty energii, szukaj takiego na 12V, jest praktyczniejszy jesli chodzi o karawaning

Ja mam Blaupunkta w którym jest na stałe wmontowany kabel zasilający 230V, a obok jest gniazdo do zasilania wpinanym dodatkowo kablem 12V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 407
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

wada raczej nie. Będziesz go jedynie ogladal na polach gdzie jest 230V gdyż na dzikie wypady jedynie przez przetwornice a to straty energii, szukaj takiego na 12V, jest praktyczniejszy jesli chodzi o karawaning

 

Kolego Bartoszu. Nie wiem skąd masz taką wiedzę odnośnie strat z wykorzystaniem przetwornicy. Osobiście zmontowałem zestaw TV z wykorzystaniem monitora komputerowego który zasilany jest 230v. i tunera dvb-t . Koniecznym było dołożenie przetwornicy korzystając z zasilania 12V. Dokonałem szczegółowych pomiarów i z całą stanowczością mogę potwierdzić iż przetwornica nie generuje strat z tytułu przetwarzanej energii .Daje tyle prądu ile potrzebuje odbiornik. Ważne aby odpowiednio dobrać przetwornice do odbiornika tzn (posłużę się swoim przykładem )Mój TV w trakcie pracy wraz z tunerem dvb-t pobiera średnio około 32 W czyli 1.7A prądu .Przetwornica jest 100W więc w zupełności wystarcza. Na sprawnym akumulatorze 74Ah telewizor pracuje około 20h. Przy spadku napięcia poniżej 10,5 V na akumulatorze przetwornica alarmuje pikaniem co zabezpiecza przed niebezpiecznym rozładowaniem akumulatora. Przy odbiornikach zasilanych 12V nie ma dodatkowych zabezpieczeń chroniących akumulator ( ta uwaga do kolegi WojtEwa ) pobieranie prądu a akumulatora poniżej 10,5 V bardzo mu szkodzi i można szybko zniszczyć sobie akumulator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wada raczej nie. Będziesz go jedynie ogladal na polach gdzie jest 230V gdyż na dzikie wypady jedynie przez przetwornice a to straty energii, szukaj takiego na 12V, jest praktyczniejszy jesli chodzi o karawaning

 

Nie przesadzajmy z tymi stratami. Już kiedyś o tym pisałem, może nawet w tym temacie - dobrze jest znaleźć pasujący nam TV z zasilaniem 12V, jednak nie jest to niezbędna opcja. Wśród telewizorów zasilanych jedynie napięciem ~230V, jest dużo większy wybór parametrów i możliwości, których często próżno by szukać wśród TV 12V.

Zasilając TV o mocy ok. 20 W przez przetwornicę, mamy większy pobór prądu jedynie o ok. 250 mA. Po czterech godzinach oglądania, to zaledwie 1 Ah. Tak będzie przy dosyć słabej przetwornicy. Gdyby była dobrej klasy, to podana strata zmniejszy się nawet o połowę, czyli zasilając wspomniany  TV z dobrej przetwornicy, mamy większy pobór prądu zaledwie o ok. 0,130 A. Jest to wartość, dla której nie warto rezygnować z markowych telewizorów, tylko dlatego, że trzeba użyć przetwornicy.

IMHO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Bartoszu. Nie wiem skąd masz taką wiedzę odnośnie strat z wykorzystaniem przetwornicy. Osobiście zmontowałem zestaw TV z wykorzystaniem monitora komputerowego który zasilany jest 230v. i tunera dvb-t . Koniecznym było dołożenie przetwornicy korzystając z zasilania 12V. Dokonałem szczegółowych pomiarów i z całą stanowczością mogę potwierdzić iż przetwornica nie generuje strat z tytułu przetwarzanej energii .Daje tyle prądu ile potrzebuje odbiornik. Ważne aby odpowiednio dobrać przetwornice do odbiornika tzn (posłużę się swoim przykładem )Mój TV w trakcie pracy wraz z tunerem dvb-t pobiera średnio około 32 W czyli 1.7A prądu .Przetwornica jest 100W więc w zupełności wystarcza. Na sprawnym akumulatorze 74Ah telewizor pracuje około 20h. Przy spadku napięcia poniżej 10,5 V na akumulatorze przetwornica alarmuje pikaniem co zabezpiecza przed niebezpiecznym rozładowaniem akumulatora. Przy odbiornikach zasilanych 12V nie ma dodatkowych zabezpieczeń chroniących akumulator ( ta uwaga do kolegi WojtEwa ) pobieranie prądu a akumulatora poniżej 10,5 V bardzo mu szkodzi i można szybko zniszczyć sobie akumulator.

Raczej 0,14 A. :oslabiony:

Edytowane przez Port (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drodzy Państwo - na akumulatorze ...

 

- (72Ah) TV do bezpiecznego poziomu akumulatora (wskaźnik diodowo/dziwekowy) piszczy mi przy napięciu 11,0 V) gra przy korzystaniu z 12V okolo 26h, ten sam telewizor na zasilaczu zewnętrznym i przetwornicy 12 na 230V gra okolo 17h 

 

- (26Ah) Modem Tooway - podłączony bezpośrednio pod 12V - działa około 20h, przetwornica plus zasilacz zewnętrzny działa około 15h..

 

Wiec twierdze ze uzywanie przetwornicy jest stratne...

Edytowane przez BartoszK (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, napisałeś własne obserwacje z pracy posiadanego sprzętu, tylko teraz pytanie: o czym to ma świadczyć? :hmm:
Na pewno nie świadczy to o tym, że tak drastyczne straty będą u każdego. To, że są drastyczne, nie ulega wątpliwości, a mając takie straty, nie dziwię się, że masz uprzedzenie do przetwornic.
Nikt nie pisał, że używanie przetwornicy jest bezstratne. Wiadomo, że strata będzie (post #288), ale przy dobrej przetwornicy nie będzie to jakaś straszna wartość, której nie dałoby się zaakceptować. Twoje obserwacje pokazują, że masz wyjątkowo "podłą" przetwornicę i zasilacze.
W pierwszym przypadku sprawność jest tragiczna, bo na poziomie ok. 65 %
W drugim przypadku sprawność jest większa, ale nadal fatalna - ok. 74 %
Jeśli przetwornica jest w każdym przypadku ta sama, to właśnie na Twoich przykładach wyraźnie widać, jaki dodatkowo wpływ na takie porównania może mieć sam akumulator i zewnętrzny zasilacz danego urządzenia.
Twoich obserwacji nie można traktować ogólnie, ponieważ w rachubę wchodzą indywidualne cechy akumulatora i jego stan, plus poziom naładowania w chwili rozpoczęcia testu oraz siła dźwięku telewizora i parametry obrazu (jaskrawość, kontrast, podświetlenie, rodzaj scen oglądanych obrazów) w ciągu tych kilkunastu godzin. Aby wyniki były miarodajne, nawet tylko dla porównań Twojego sprzętu, musiałbyś test powtarzać dla identycznych, wszystkich parametrów, a TV powinien być wtedy wysterowany stałym sygnałem testowym dla obrazu i dźwięku.
Dobrze się złożyło, że podałeś akurat te dwa przykłady, ponieważ obrazują to, o czym wspomniałem.
Reasumując: można przyjąć, że dobra przetwornica ma sprawność ok. 88 - 90 %, a bardzo dobra (górna półka), nawet ok. 92 %.

Niestety, podczas zakupu przetwornicy, większość osób kieruje się na ogół najniższą jej ceną, co później stwarza takie sytuacje, jak opisane przez Ciebie. Chcąc zmniejszyć straty energii, które masz obecnie, do akceptowalnego poziomu, powinieneś zmienić przetwornicę na dużo lepszą (oczywiście, jeśli w ogóle masz taką potrzebę).
IMHO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Przy odbiornikach zasilanych 12V nie ma dodatkowych zabezpieczeń chroniących akumulator ( ta uwaga do kolegi WojtEwa ) pobieranie prądu a akumulatora poniżej 10,5 V bardzo mu szkodzi i można szybko zniszczyć sobie akumulator.

Międzyniaczko kochana lekko jesteś w błędzie :)

Fizyki nie oszukasz, przetwornica musi więcej pobierać od tego co z siebie daje przeliczając to na W - inaczej mamy perpetuum mobile. Mogą to być niewielkie straty/różnice ale być muszą.

Jeśli chodzi o zabezpieczenia, to TV na 12V pracują do dolnego poziomu 10,5-10,7V a poniżej wyłączają się z pracy tak jak przetwornica :)

Aku wobec TV  jest więc  bezpieczny. Silniki, pompki, żarówki, potrafią i bezlitośnie wydoją akumulatory do zera.

Edytowane przez WojtEwa (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Dołącze się do wątku  w temacie przetwornic. Mam także zamiar zakupić przetwornicę do zasilenia Tv LCD 19" i tunera NC+, myślę o produktach Waeco model PP 402 lub MSI 212, czy może ktoś Mi podpowiedzieć któty model wybrać do takich potrzeb?

Pozdrawiam 

MagZyg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do w/w zastosowań, każda z tych dwóch będzie odpowiednia. Jeśli zależy Ci na pełnym sinusie, to kupuj MSI-212, natomiast jeśli przewidujesz, że może być Ci potrzebna wyższa moc, to wtedy PP-402. Sprawność mają na tym samym poziomie (ok. 90 %), to doskonale działające przetwornice - bardzo dobry wybór :ok:

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co innego sprawność, a co innego prąd biegu jałowego - tego się nie sumuje.
Aby przetwornica nie szarpała accu, gdy nie jest potrzebna, należy ją wyłączać.
Są modele, które załącza się zdalnym włącznikiem.
Jaką konkretnie masz przetwornicę? Być może zasilasz 20 watowy TV z przetwornicy 1000 W. :hmm:
Przetwornice również należy dobierać do potrzeb, a nie w/g kryteriów "im większa moc, tym lepiej".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie,nie. Przetwornica 300W. Zależało mi na pełnym sinusie (wentylatory, silniki itp) więc kasy starczyło tylko na chińczyka brandowanego w Polsce jako Blow. Oczywiście, że wyłączam, ale o tym, że się nie sumuje nie wiedziałem. Dzięki za info.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,"to doskonale działające przetwornice  - bardzo dobry wybór  :ok:"-Dzięki  :thank: Kristofer także  Mi się tak wydawało. Myślę że dużej mocy nie potrzebuję ale czy te 150w mimo to nie jest zbty mało Tv-35 wat zasilacz NC+ pewnie z 15wat może coś jeszcze....., niby zapas jest reszta na 12volt oczywiście bez grzania ciepłej wody  :oslabiony: . A czy potrzebna mi pełen sinus????o tym nie mam zielonego pojęcia :unsure: .

Pozdrawiam

MagZyg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy potrzebna mi pełen sinus????o tym nie mam zielonego pojęcia :unsure: .

 

Jak już wcześniej napisałem, do tych zastosowań nie potrzebujesz przetwornicy z pełnym sinusem, więc której z wymienionych nie wybierzesz, to będzie OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.