Skocz do zawartości

Jak zamontować tablice wyróżniające?


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 353
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Maciekzal - jakie wymiary mają Twoje tablice?

Moje tablice mają 195x560 , czyli tyle co mówią przepisy .

Miałem kiedyś spotkanie z miśkami i nie chce mi się drugi raz dyskutować .

Przy montażu zwróć uwagę na odległości podane w przepisach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za info. Zamontuję te które mam, uwzględniając parametry montażu. Jak się ktoś przyczepi, to się będę martwił, albo w ostateczności odmówię przyjęcia mandatu. Przyczepa przeszła przegląd z takimi i tego się będę trzymał. :jump:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hello!

Dzisiaj doszukałem się prawidłowego wymiaru tablic wyróżniających na przyczepy kempingowe.

http://www.polskicaravaning.pl/pl/article/show/id/1229

cytat:

 

" Zgodnie z obowiązującymi przepisami, musi Pan umieścić na przyczepie tablice wyróżniające. Dotyczy to osób poruszających się zestawem, który składa się z samochodu i przyczepy, którego długość przekracza 8 metrów. Tablice wyróżniające z tyłu przyczepy umieścić należy także wówczas, gdy waga zestawu przekracza 12 t. Należy pamiętać, że przepisy wyraźnie mówią o tym, że tablice trzeba umieścić w przypadku, gdy nasz zestaw przekracza określoną długość lub wagę. Tablicą odpowiednią dla przyczep kempingowych jest ta o wymiarach 20 x 28 centymetrów.

 

 

 

Podstawą prawną jest obowiązujące od 2003 r. rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz.U. z 2003r. Nr 32, poz. 262). Rozporządzenie to wprowadziło zmiany w stosunku do wymagań obowiązującego wcześniej rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 1 kwietnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. Nr 44, poz. 432 z późn. zm.).

 

Jerzy Berta,kierownik Wydziału Szkoleń i Bezpieczeństwa Drogowego Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie "

 

Nie będę szukał tablic w sklepach. Zamówiłem u gościa który zajmuje się wykonywaniem reklam, wizytówek i takich tam pierdołów. Zrobi je na samoprzylepnej folii odblaskowej, którą przykleję bezpośrednio na tylną ścianę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat:

 

┬ž 5. Zewnętrzne boczne krawędzie tablic wyróżniających powinny być umieszczone nie dalej niż 400 mm od bocznego obrysu pojazdu.

 

┬ž 6. W przypadku zastosowania oznaczenia przewidzianego na rysunkach 1 i 2 przykład 4 - odległość między tablicą umieszczoną poziomo i tablicą umieszczoną pionowo nie może być mniejsza niż 200 mm i nie większa niż 300 mm.

 

┬ž 7. Wymiary oraz zasady rozmieszczania tablic wyróżniających na pojeździe określają rysunki 1 i 2.

post-132206-imported-b1c07edd-303d-49b4-b352-e0081a9224a8_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę szukał tablic w sklepach. Zamówiłem u gościa który zajmuje się wykonywaniem reklam, wizytówek i takich tam pierdołów. Zrobi je na samoprzylepnej folii odblaskowej, którą przykleję bezpośrednio na tylną ścianę.

 

Wszystko OK, ale pamiętaj, że tablice muszą mieć jakiś tam atest - taką pieczątkę potwierdzającą jakość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę mnie oświecić bo coś mi się nie zgadza z tym przepisem .

Czytając artykuł z Polskiego Caravaningu z podanego linku przez Paulos'a wynika , że tablice zakładamy w przypadku jeżeli zestaw przekracza 8 metrów lub 12 ton .

Moje pytanie . Skąd się wzięło owe 8 metrów skoro w google wpisałem podane rozporządzenie z tegoż artykułu http://www.polskicaravaning.pl/pl/article/show/id/1229 . Wpisałem to rozporządzenie i nie zauważyłem tam zapisu o 8-iu metrach tylko o 12 ?

Oto co jest tam napisane - ROZPORZĄDZENIE

MINISTRA INFRASTRUKTURY1)

z dnia 31 grudnia 2002 r.

w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia

(Dz. U. z dnia 26 lutego 2003 r.)

 

 

Rozdział 12

 

 

Warunki dodatkowe dla pojazdu długiego i ciężkiego

 

 

┬ž 42. 1. Pojazd lub zespół pojazdów, którego długość przekracza 12 m albo dopuszczalna masa całkowita przekracza 16 t, z wyłączeniem autobusu i ciągnika siodłowego, oznacza się z tyłu w sposób określony w załączniku nr 10 do rozporządzenia.

2. Przepis ust. 1 stosuje się również do autobusu przegubowego klasy II i III określonej w przepisach o homologacji pojazdów.

 

Nowe -

 

http://www.abc.com.pl/serwis/du/2003/0262.htm

-------------------------------------------------------------

A teraz stary zapis

 

ROZPORZĄDZENIE

MINISTRA TRANSPORTU I GOSPODARKI MORSKIEJ

z dnia 1 kwietnia 1999 r.

w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.

 

 

(Dz. U. z dnia 15 maja 1999 r.)

 

Rozdział 2

pkt.12. Warunki dodatkowe dla pojazdu długiego i ciężkiego

 

 

┬ž 42. Pojazd lub zespół pojazdów, którego długość przekracza 12 m albo dopuszczalna masa całkowita przekracza 16 t, powinien być oznakowany z tyłu w sposób określony w załączniku nr 8 do rozporządzenia; nie dotyczy to autobusu miejskiego i ciągnika siodłowego.

 

Stare -

http://lex.pl/serwis/du/1999/0432.htm

---------------------------------------------------------

Jak widać , w żadnym z tych zapisów nie ma podanej długości 8 metrów tylko 12 .

Napiszcie czy te 8 metrów gdzieś występuje .

Jeżeli czegoś nie doczytałem to proszę o przytoczenie przepisu regulującego tą kwestię .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam i nie zamierzam zakładać.

Jak dostanę mandat to go nie przyjmę.

Skoro na przeglądzie mi tego nie wymagają , to dlaczego mam sobie robić szopę z przyczepy.

W sądzie grodzkim najwyżej zapłacę więcej i potem z przymusu je założę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.