Skocz do zawartości

AKS 1300 - jak naprawić samodzielnie


jaw

Rekomendowane odpowiedzi

@kalapan Będę jechał niedługo z cepką w Beskid Żywiecki więc umówiłem się w Goliacie na oględziny zaczepu, bo będę przejeżdzał przez Andrychów. Z tego co wstępnie się dowiedziałem regeneracja może kosztować ok 300 PLN, ale nigdy nie wiadomo ile to przertwa. Zobaczymy na miejscu i napiszę co i jak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 147
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Ty masz pewnie urządzenie najazdowe droższe (pewnie AL-KO 160S).Ja mam mniejszą budkę, więc u mnie jest UN  AL-KO 90S czyli do DMC 1000kg. Mi opłacało się wymienić kompletne urządzenie dopłacając coś lekko ponad stówkę (w porównaniu do regeneracji).Samo urządzenie kupiłem za 545 zł. Ale korzyści miałem więcej, bowiem miałem UN starszego typu czyli np. bez siłownika rączki hamulca postojowego. To nowe urządzenie już ma siłownik więc ręczny zaciąga się teraz o wiele lżej (przy remoncie dalej bym nie miał siłownika). W komplecie była również linka awaryjnego zaciągania hamulca, zawsze to parę złotych. Dodatkowo w komplecie jest nowa guma suwadła, też parę złotych kosztuje. O zaczepie AK160 , najnowszego modelu nie wspomnę, natychmiast sprzedane na drugi dzień za 110 zł, bo mam swój nowy AKS 1300. Podliczając wszystko do kupy nawet nie było co się zastanawiać nad remontem. Ale przy droższych i nowszych najazdach pewnie już remont wchodzi w grę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

@kalapan ja jedna będę wymieniał całe suwadło. Koszt to około 650 złotych a nie chcę mieć niespodzianek podczas jazdy do Grecji czy nawet tutaj po naszych pagórkach. W Goliacie obejrzeli i koszt naprawy to ok 400-500 zł więc to się nie za bardzo opłaca. Luz w osi pionowej jest wyraźnie większy niże tew dopuszczalne 1,5 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.05.2019 o 20:28, pawel1966 napisał:

@kalapan Będę jechał niedługo z cepką w Beskid Żywiecki więc umówiłem się w Goliacie na oględziny zaczepu, bo będę przejeżdzał przez Andrychów. Z tego co wstępnie się dowiedziałem regeneracja może kosztować ok 300 PLN, ale nigdy nie wiadomo ile to przertwa. Zobaczymy na miejscu i napiszę co i jak

Kolego przecież dopiero byłeś na przeglądzie układu jezdnego .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, szwedki napisał:

Kolego przecież dopiero byłeś na przeglądzie układu jezdnego .

no byłem:) ale to się rozleciało podczas wyjazdu na Roztocze. Po przejeździe kilkudzisięciu kilometrów po tamtejszych dróżkach...usłyszałem, że coś stuka, no i wtedy zawuważyłem,  ten luz na wejściu suwadła w tą plastikową tuleję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no byłem:) ale to się rozleciało podczas wyjazdu na Roztocze. Po przejeździe kilkudzisięciu kilometrów po tamtejszych dróżkach...usłyszałem, że coś stuka, no i wtedy zawuważyłem,  ten luz na wejściu suwadła w tą plastikową tuleję.


Cholera myślałam, że przeglądy mają zabezpieczyć przed takimi niespodziankami w sezonie.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, witus napisał:

 


Cholera myślałam, że przeglądy mają zabezpieczyć przed takimi niespodziankami w sezonie.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

no ja też tak myślałem. sam nie wiem co mysleć. Luz jest, stukać stuka.. przyczepa ma 10 lat i wiem, że dużo jeździła. Myslę, że to po prostu warto wymienić żeby mnie nie wkurzało i działało jak trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymienić trzeba ja też bym tak zrobił , ale jakość przeglądu wg. mnie pozostawia coś do życzenia . Poprzednia moja przyczepa była mocno leciwa ale po przeglądzie takich niespodzianek nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, szwedki napisał:

Wymienić trzeba ja też bym tak zrobił , ale jakość przeglądu wg. mnie pozostawia coś do życzenia . Poprzednia moja przyczepa była mocno leciwa ale po przeglądzie takich niespodzianek nie było.

Hmmm. Sam nie wiem co powiedzieć, bo wydawalo mi się, wiedzą co robią a prosilem o dokladny przegląd calego zaczepu. Ale może przyczyna to np. Zastosowanie do tej przyczepy o DMC 1000 kg najazdu o takim wlasnie maksymalnym obciążeniu? Ponizej fotla najazdu. A tak jak pisalem wcześniej wiem, ze to nie byla przyczepa, ktora stala w miejscu tylko jeździła po calej europie i pewnie różnych drogach...czy byla przeciążana...tego nie wiem. A to może mieć przecież decydujący wpływ na stan suwadła. W każdym razie panowie w Goliacie nie stwierdzili wtedy by nadawało się do wymiany lub regeneracji. Podczas piątkowej u nich wizyty już tak. 

 

20190519_102035.jpg

Edytowane przez pawel1966 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że masz jednak taki sam jak mój czyli AL-KO 90S. W takim układzie nawet się nie zastanawiaj tylko wyrwij chwasta i tyle, szkoda nerwów i kasy na remonty. One nie są takie drogie, a jak kupisz w komplecie, to sprzedasz jeszcze zaczep i ze stówka się zwróci. Na koniec wystaw swojego starucha na allegro za stówkę, albo i lepiej (zależnie od stanu) i zejdzie tak jak mój. W sumie kompletne urządzenie kosztowało mnie ok 350 zł.Jaki więc sens regeneracji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
12 godzin temu, witus napisał:

Dzisiaj przy odczepianiu przyczepy od strony grzechotki AKS 1300 wypadło mi z ćwierć tej czarnej gumy ze zdjęcia. Trudno się to wymienia? To cześć zamienna?

Jest zestaw naprawczy-komplet gumek i sprężynka do aks1300. Wrzucałem foto i numer katalogowy alko w tym wątku chyba (na tel. ciężko mi wyszukać). Cena ok. 50zl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.