Skocz do zawartości

Koczownicy z Helu.


adamkwiatek

Rekomendowane odpowiedzi

Mam wielki sentyment do klimatów sprzed lat, kiedy na parkingach roiło się od międzynarodowych koczowników w osobówkach i takich że karawaningowców.

Wzajemne ukłony, przyjazne gesty, miłe pogawędki na luzie, czasem ktoś z parkingowych gości beknął po piwie, że zatrzęsło budą, i można się było posikać ze śmiechu - bo takie zakręcone beknięcie wymaga prawdziwego twórczego wysiłku.

Myślę sobie , że część z koczowników w osobówkach , uprawia ten sport nie ze względów finansowych, tylko ideowych - podobnie jak alpinista dynda na linie, zamiast wjechać na górę kolejką.

Panowie mogą czasami odczuć feler, że już nie jest się kawalerem, bo rzadko ale zdarzają się samotnie koczujące dziewczyny .

Właśnie nie wiem, czy ten barwny świat, nie odchodzi gwałtownie w niepamięć.

W tym roku zauważyłem, że przybyło naszych kolegów karawaningowców z Czech - rozmowa z takim, to niby oglądanie bajki dla dzieci z "Krecikiem", o ile dobrze pamiętam. Ich język mógłby prawdopodobnie zstąpić psychoterapię u niejednego lekkiego wariata - mógłbym ich słuchać godzinami, niestety niewiele rozumiejąc :)

Wydaje mi się, że nie tylko nad morzem spadła liczba gości, bo na terenach tzw. "Szwajcarii kaszubskiej" widziałem zdecydowane pustki na kempingach zwykle zatłoczonych, o tej porze roku jeszcze w ubiegłym sezonie.

Trudno mi zinterpretować owo zjawisko, bo z ceny aż tak bardzo nie wzrosły, choćby na przykładzie Władysławowa, a konkretnie smażalni przy drodze prowadzącej do portu, gdzie polecane danie obiadowe dnia czyli zestaw : zupa rybna, dorsz czarny, frytki, sałatka, kosztowały raptem 35 zł.

Obawiam się, że są to symptomy parszywienia naszego świata.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 81
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Raczej niewykonalne ostatnio płaciłem 25-30zł za Krafta, pseudopiwa fabryk gównego ścieku to chyba tak po 15 zeta, nie wiem nie pijamy takich
 
Mówię o czeskich pilsnerach, w każdym barze cena 40-50 koron czeskich. Kofola z nalewaka tak samo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Łza Włóczynutka napisał(a):

Raczej niewykonalne :) ostatnio płaciłem 25-30zł za Krafta, pseudopiwa fabryk gównego ścieku to chyba tak po 15 zeta, nie wiem nie pijamy takich ?

A bedac we Wloszech miales okazje bywac w multitapach albo w sklepie specjalistycznym? Dalej uwazasz ze nasz kraft jest drogi?

54 minuty temu, Wąski P napisał(a):

A wiesz ile wzrosły składki ZUS i o ile wzrosła minimalna? To nie przedsiębiorcy doją, tylko rząd i jego czebole - PGE, Orlen, Azoty, PGNiG, Tauron, Enea itp. 

To nie tylko u nas, sami ekonomisci przyznaja ze w strefie euro za inflacje w 45% odpowiada wzrost zyskow przedsiebiorstw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Commander napisał(a):

Jak przedsiębiorcy przestaną okradać Kowalskiego to będzie taniej... 

oj Jacek…. Gdyby nie chodziło i Ciebie to bym mocniej napisał. A tak napiszę tylko, jak Ty mało wiesz ?‍♂️

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Analog82 napisał(a):
5 godzin temu, Łza Włóczynutka napisał(a):

Raczej niewykonalne :) ostatnio płaciłem 25-30zł za Krafta, pseudopiwa fabryk gównego ścieku to chyba tak po 15 zeta, nie wiem nie pijamy takich ?

A bedac we Wloszech miales okazje bywac w multitapach albo w sklepie specjalistycznym? Dalej uwazasz ze nasz kraft jest drogi?

Nie byłem. Ja dziele kraje na winne i piwne. Zazwyczaj jak jakiś kraj umie w piwo to nie umie w wino i odwrotnie. Albo nie umie ani w to ani w to za to umie w jakieś różne rodzaje wódki czy lokalnego bimbru (np. postsowieckie bałkany).

Włoskiego Krafta spróbowałem kilka razy, tragedii nie ma, ale to nie jest kraj, który umie w piwo. Być może to nie ta wysokość geograficzna, na której piwa fermentują dobrze, może to nie przypadek że najlepsze piwa są w okolicach 50 równoleżnika, dono. Natomiast wina Makaroniatze mają pierwsza klasa. Dlatego we Włoszech głównie pijam wina, co więcej przywiozłem do domu chyba z 15 litrow włoskiego wina :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Wąski P napisał(a):

A wiesz ile wzrosły składki ZUS i o ile wzrosła minimalna? To nie przedsiębiorcy doją, tylko rząd i jego czebole - PGE, Orlen, Azoty, PGNiG, Tauron, Enea itp. 


 

Jakie koszty ma gość który układa płytki na czarno i chce za balkon 8 koła?

Bo bełkotał coś o inflacji drożyznie itd.

Alni 

 

Albo taki co ma w garażu po domem wynianę opon,  po cichu dla znajomych i od zimy podniósł się 25 procent? Tak wiem , prąd drogi...

 

Ok. Odpadam z tematu .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie koszty ma gość który układa płytki na czarno i chce za balkon 8 koła?
Bo bełkotał coś o inflacji drożyznie itd.
Alni 
 
Albo taki co ma w garażu po domem wynianę opon,  po cichu dla znajomych i od zimy podniósł się 25 procent? Tak wiem , prąd drogi...
 
Ok. Odpadam z tematu .
 
Anegdotyczne przypadki mają być potwierdzeniem Twojej tezy? Znajdziesz kafelkarza który wyceni Twój balkon na 1000, drugi na 2000, trzeci na 4000 a czwarty stwierdzi, że mu się nie chce i rzuci 8000 zł. Ale czego to ma dowodzić?

Prowadzisz w ogóle jakikolwiek biznes? Masz koszty jakiekolwiek? Zatrudniasz ludzi?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Analog82 napisał(a):
12 godzin temu, Misio napisał(a):

Ale olej czy inne płyny lejące się z osobówki już nie posprząta (zreszta częściej widze jak "kampery" sprzatają parkingi niż właściciel), tak samo jak zasranych krzaków...A to jest dużo częstsze niż kamper i "szarówka"...

Ale przeciez tak samo jak z osobowki, to i kampera moze olej cieknac, wiec nie rozumiem argumentu. Mowimy o celowym zasmiecaniu terenu. A co do zasranych krzakow to tylko kolejny argument by nie spac na parkingu, bo i muchy musza latac i powietrze raczej ma inny "smak" :) Przyznaje nigdy nie widzialem by ktos koczowal na parkingu w osobowce i walil 2-ke w krzakach na parkingu, ale moze wszystko przede mna. 

Na parking przy plaży przyjeżdżają z 4 kampery i 30 osobówek... pasażerowie z osobówek nie mają się gdzie "załatwić" poza krzaczkami (nie mówię o koczownikach bo to "wymiera"), tak samo nie mają własnego kosza na śmieci i że jutro będą stali 4miejsca dalej wiec tu można wyrzucić śmiecić za okno...

Statystycznie z ilu poleje się "olej" - dodatkowo kampery to jednak najczęściej hobby, wiec najczęściej są w dużo lepszym stanie niż osobówka która jest traktowana jako wozidupa z punktu A do B...

I to Ci z kamperów są tacy niedobrzy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Commander napisał(a):

Jakie koszty ma gość który układa płytki na czarno i chce za balkon 8 koła?

Bo bełkotał coś o inflacji drożyznie itd.

Alni 

 

Albo taki co ma w garażu po domem wynianę opon,  po cichu dla znajomych i od zimy podniósł się 25 procent? Tak wiem , prąd drogi...

 

Ok. Odpadam z tematu .

 

Drożyzna wynika z tego, że prowadzimy wojnę z Putinem "do ostatniego Ukraińca" (to slogan S. Michalkiewicza), jak poszczuł niby nasz , bo polskojęzyczny rząd warszawski Wuj Sam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Commander napisał(a):
11 godzin temu, Wąski P napisał(a):

A wiesz ile wzrosły składki ZUS i o ile wzrosła minimalna? To nie przedsiębiorcy doją, tylko rząd i jego czebole - PGE, Orlen, Azoty, PGNiG, Tauron, Enea itp. 


 

Jakie koszty ma gość który układa płytki na czarno i chce za balkon 8 koła?

Bo bełkotał coś o inflacji drożyznie itd.

Alni 

 

Albo taki co ma w garażu po domem wynianę opon,  po cichu dla znajomych i od zimy podniósł się 25 procent? Tak wiem , prąd drogi...

 

Ok. Odpadam z tematu .

Wolał byś żeby wywalił Ci kwotę 16koła za ten balkon... bo tyle by pewnie wyszło z podatkami.

Nie wszyscy "prywaciarze" prowadzą działalność "na lewo"...

Ale tak myślę - jak zarabiasz tyle że wkurza Cię, to iż tyle bierze fliziarz, to może sam zaczniesz układać - popatrz tydzień roboty i 8koła w kieszeni...bo przecież on nie ma żadnych kosztów - to w cztery tygodnie będzie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam, ze Orlen podwoił zysk R/R. Mimo kampanii stop inflacji i innych prorządowych bzdur. EBIT tez pięknie w górę co kwartał. No ale to chciwy prywaciarz ceny podbija… Otwórz cennik Taurona i popatrz na taryfę C11 i porównaj z latami poprzednimi. Ale nie przetłumaczysz oczywiście…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Łza Włóczynutka napisał(a):

Włoskiego Krafta spróbowałem kilka razy, tragedii nie ma, ale to nie jest kraj, który umie w piwo. Być może to nie ta wysokość geograficzna, na której piwa fermentują dobrze, może to nie przypadek że najlepsze piwa są w okolicach 50 równoleżnika, dono. Natomiast wina Makaroniatze mają pierwsza klasa. Dlatego we Włoszech głównie pijam wina, co więcej przywiozłem do domu chyba z 15 litrow włoskiego wina :)

Ogolnie jesli chodzi o rynek piwa to zgoda, ale kraft jednak rzadzi sie innymi prawami. Kraj moze "stac" winem, a browary kraftowe tez preznie dzialaja. Dla mnie wloskie krafty byly naprawde niezle, ale ceny x2 niz to co u nas.  Rynek zbytu moze nie jest jakis potezny, ale widocznie ich produkcja jest na tyle mala, ze sa w stanie sie jakos utrzymac, bo towar schodzi. A co do tego rownoleznika to dla mnie sie nie sprawdza. Patrzac na USA, Japonie, czy chociazby Skandynawie, to wniosek jest nieco inny. Owszem jak chcesz robic "dzikusy" zgodnie z tradycja to jest to wazne, ale w innym przypadku juz nie. Tankofermentory dbaja o temperature, wiec temp otoczenia nie ma wplywu na jakosc fermentacji. 

32 minuty temu, Misio napisał(a):

Na parking przy plaży przyjeżdżają z 4 kampery i 30 osobówek... pasażerowie z osobówek nie mają się gdzie "załatwić" poza krzaczkami (nie mówię o koczownikach bo to "wymiera"), tak samo nie mają własnego kosza na śmieci i że jutro będą stali 4miejsca dalej wiec tu można wyrzucić śmiecić za okno...

Statystycznie z ilu poleje się "olej" - dodatkowo kampery to jednak najczęściej hobby, wiec najczęściej są w dużo lepszym stanie niż osobówka która jest traktowana jako wozidupa z punktu A do B...

I to Ci z kamperów są tacy niedobrzy...

Tylko taki wlasciciel / zarzadca parkingu nie wie, czy ktos osobowka bedzie robil takie akcje, czy po prostu zostawi auto. A jesli ktos z kamperem wykupuje miejsce na parkingu na dobe to wie, ze ktos tam bedzie spal.  Poza tym slyszalem tez o ludziach z kamperem, bo sobie oprozniali kota na takim parkingu, wiec mowienie ze tamci  z osobowkami, sa be, a ja to mam swoja toalete i jestem "czysty" odnosi sie tylko do CIebie. Fajnie ze dbasz o to, ale nie kazdy tak robi. Jak dla mnie takie parkingi w ogole nie powinny udostepniac opcji nocowania, od tego sa camperparki. Wiem ze nie ma ich za duzo u nas, ale to raczej jedyna opcja by ogarnac taki syf.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja słyszałem o Yeti - a  "śmiecących" osobówek dużo i też dużo sam po nich sprzątałem...

Nie twierdzę że kamperowcy są "idealni", wręcz odwrotnie, tym bardziej podczas mody na kampera...

Ale syf w 90% jak nie w 100 "powstaje w dzień"...

A zabronić jeszcze coś może w tym kraju? np chodzenia w spodniach w kratę, ale tylko we wtorki lub czytanie książek niewydrukowanych na papierze....

 

Na koniec dodam - że np ja zrezygnuje z karawaningu w Polsce jeżeli wszedł by zakaz spania na parkingach - niestety kemping to nie dla mnie, nie ten "klimat", i nie te lokalizacje... ale już uczę się (małymi kroczkami) że karawaning nie musi być w Polsce...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.08.2023 o 20:49, Commander napisał(a):

Moje dzieci są dorosłe więc wszędzie X 4.  Piwo na placu Zamkowym w Królewskiej 20 zl.

Wszystko oczywiście powyżej na 4 osoby 

Rozumiem, że za te 20 zł kupiłeś 4 piwa (po 5 zł za piwo) czy kupiłeś jedno piwo i rozlałeś na 4 osoby?

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.