Skocz do zawartości

Koczownicy z Helu.


adamkwiatek

Rekomendowane odpowiedzi

Dopiero co wróciłem z Włoch, to pozwolę sobie przytoczyć ceny, póki pamiętam:

Najdroższy camping zapłaciłem 56€ (w Alpach), najtańszy 29€ - nad Lago Bolsena. (coś koło 100km od Wiecznego Miasta). Najczęściej płacona cena to w granicach 40€ (tyle płaciliśmy w takich punktach masowego rażenia jak Piza, Wenecja, Cinque Terre) [3 osoby dorosłe i jedno dziecko, z prądem]

'area di sosta camper' czyli parking dla kamperów wyposażony w miejsca do serwisu kamperów i toalety od 0 do 15€. Tak, niektóre są darmowe, nawet prąd jest darmowy na tych parkingach; ale to dotyczy tylko jakichś małych gmin, które nie są popularnymi destynacjami i w ten sposób chcą przyciągnąć turystów, przeciętnie 10€ max 15€

ceny w knajpkach:
Kawa 1-1,20€
pizza 6,5-10€
danie typu owoce morza / ryby / makaron z czymśtam / mięso z grila itp: 15€ 
Dzbanek wina 1/2 litra: 5-8€,
Obiad dla 3 osób, zależy co się zamawia wychodzi 30-60€, łącznie z kawą, winem dla nas i kolą dla małej. No ok 60€ drogo, ale spróbujcie zjeść obiad w 3 osoby w PL za 130zł, jak za samą kawę dla 2 osób skroją w restauracji 30-40zeta

gdyby się żywić gotując produkty z marketu, to by było jeszcze taniej. paczka makaronu 0,69€, 10 jajek 1€, bochenek chleba przeciętnie w granicach 1€, wino 1,20€ sikacz 1l w kartonie, 3€ 1,5l słodkiego frizzante. W granicach 3-4€ już ciałkiem normalne pijlane wina.
Wszystkie podstawowe produkty są tam teraz tańsze niż w polskiej biedrze! droższe są jakieś wypasione tamtejsze wędliny typu chorizo/carapachhio itp.

3h rejs statkiem po jeziorze - 7€, dla porównania w PL na Mazurach rejs Augustów - Studzieniczna - Augustów - też 3h - 70zł -  2 razy drożej.

w Alpach karnet na "wszystkie wyciągi w lokalnej galaktyce" 44€ - cały dzień jeżdżenia na okoliczne szczyty o wysokoścach 2.5-3K npm, użylismy łącznie 7 wyciągów góra + dół. (dla porównania w Tatrach pojedynczy wjazd na jakiś pagórek który nawet nie ma 2K (Kasprowy) 120zł, czyli jakieś 26€ - JEDEN PRZEJAZD!!!)

parking koło plaży 7-10€/24h, (przeważnie można stać kamperem w nocy jak ktoś nie chce na kemping)
Paliwo-diesel tankowałem po jakieś 1,81 - 1,85€
nie licząc paliwa, to tydzień na Mazurach w maju kosztował nas nieco więcej niż teraz tydzień we Włoszech.

Poprzednio byłem w I w czasach przed pandemicznych i tam prawie nic nie podrożało od tamtego czasu! Podczas gdy w PL ceny poszły z 50-60 procent przez ostatnie 3 lata. 

Jak dla mnie to w PL jest po prostu drogo w porównaniu z I, szkoda że tak długo się tam jedzie, bo bym nawet na wekendy tam jeździł przy takich cenach.
Nie piszę tego, żeby kogoś przekonywać, czy jest drogo czy tanio, prezentuję tylko moje najświeższe doświadczenia w tej materii - jak widać najgorzej wypadają  usługi/atrakcje typu kolejki czy rejsy, ceny tego typu atrakcji w PL to jakaś miazga..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 81
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Nikt nie pisał o kebabach nad morzem. Ja wolę pełną michę niż widoki znad talerza czy krochmalome obrusy w kantkę.  

Ta kawa w Italii to w kubku na wynos czy w w filiżance? Pizza podobnie?

Edytowane przez Commander (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pełną michę mam zawsze (na tyle pełną bym pojadł)...

A widok czy miłą atmosferę a i owszem...z chęcią też. Niż jeść gdzieś w zakrzyczanej stołówce (gorzej że po sezonie ich jest na prawdę na lekarstwo).

Do tego dodam - nad morzem jestem 4-5 a nawet 7x w roku... minimum na tydzień, najczęściej na dwa ale też czasem i na 4...mimo że mam tam troszkę km...

28 minut temu, Commander napisał(a):

Jakby nie patrzeć dzieci urosly. 

Czyli obiad u Ciebie się zmienił...

U nas nadal te same 2 osoby...które może nawet już mniej jedzą niż te 2-3lata temu...

Kamperem jeżdżę już 8 lat... od 7 tylko w 2osoby...

Kempingi po 40-60zł tyle to kosztowało ...

Teraz by postawić 4koła i nic więcej nie chcieć bez 80zł nie da się na wybrzeżu...chyba że to takie wybrzeże że do plaży mamy 2-3km...

17 minut temu, Łza Włóczynutka napisał(a):

ale spróbujcie zjeść obiad w 3 osoby w PL za 130zł, jak za samą kawę dla 2 osób skroją w restauracji 30-40zeta

my najczęściej mieścimy się w tej kwocie dla 2 osób...a kawa bliżej 20-30 ale właśnie tak...

jeszcze 1 przykład mi wpadł do głowy...

dawniej wodę w zgrzewkach kupowałem nad morzem... teraz potrafię ją przywieźć z Krakowa (albo przynajmniej w 3mieście)...bo 1,5l w wiejskim sklepie nad morzem potrafi kosztować nawet i 4-5zł...dawniej była tańsza niż u nas w Biedronce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed Pandemią nie kojarzę pozycji w cennikach na kempingach - pies...albo było to symboliczne jakieś 2zł w Łebie...

Teraz na co drugim kempingu trzeba płacić 8-15zł za psa...to ile razy podskoczyła ta cena?

 

W jakimś tam wątku były że opłaty za prąd są znacznie wyższe niż 2-3lata temu (tego nie wiem/nie pamiętam/nie rejestruję, bo nie korzystam, nawet jak jest free).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Misio napisał(a):

Teraz by postawić 4koła i nic więcej nie chcieć bez 80zł nie da się na wybrzeżu...chyba że to takie wybrzeże że do plaży mamy 2-3km...

To ja się wtrącę i zaprotestuję - nie masz racji. Da się i to w odległości 30 m od plaży. Tak jest np. w Mechelinkach, gdzie parking przy plaży w tym roku  (początek sierpnia 2023) kosztował 30 zł / doba / auto+przyczepa.  I nawet można chcieć coś więcej, bo woda wodociągowa do woli w cenie.

(piszę o parkingu, bo chciałeś tylko postawić 4 koła i nic więcej)

Kempingi o jakieś 20-30% więcej niż 2 lata temu ( np. na helu 08.2021: 120zł  za nasz spory zestaw,   08.2023: 160zł za taki sam )

34 minuty temu, Misio napisał(a):

dawniej wodę w zgrzewkach kupowałem nad morzem... teraz potrafię ją przywieźć z Krakowa (albo przynajmniej w 3mieście)...bo 1,5l w wiejskim sklepie nad morzem potrafi kosztować nawet i 4-5zł...

W Żabce na Helu ( 08.2023) 5L = 5 czy 6 już nie pamiętam, ale ta sama woda 5L w Polo Markecie 2,40.

Ogólnie, ja zauważyłem wzrost cen względem roku 2021 (czyli już pandemii, ale jeszcze przed drastycznymi podwyżkami) o około 5-30% w zależności od branży.

Pozdrawiam.

7 minut temu, Misio napisał(a):

Przed Pandemią nie kojarzę pozycji w cennikach na kempingach - pies...albo było to symboliczne jakieś 2zł w Łebie...

Były za psa - pamiętam w 2017 choćby na Helkampie, nie pomnę jednak w jakiej kwocie.

Edytowane przez PanSamochodzik (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, PanSamochodzik napisał(a):

Tak jest np. w Mechelinkach, gdzie parking przy plaży w tym roku  (początek sierpnia 2023) kosztował 30 zł /

A jaka była cena 3-4lata temu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile wówczas kosztowały piaski np Duży...

Ile kosztował parking w Lubiatowie?

Notabene w tamtym roku, ostatnie dni sierpnia, kemping Lubiatowo, doba do 11 i cena 92zl (chcieliśmy wjechać o 21)...2 kampery obok siebie nie realne, środek tygodnia...

Stanęliśmy na parkingu na 24h...za 100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Misio napisał(a):
15 minut temu, PanSamochodzik napisał(a):

Tak jest np. w Mechelinkach, gdzie parking przy plaży w tym roku  (początek sierpnia 2023) kosztował 30 zł /

A jaka była cena 3-4lata temu?

Przyznam, że tego nie wiem. Ale wiem np. że na Helu cena dwóch parkingów, które zapamiętałem,  była taka sama jak w 2021. A co mnie zdziwiło, to było na nich mniej aut.

Edytowane przez PanSamochodzik (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.