Skocz do zawartości

Koczownicy z Helu.


adamkwiatek

Rekomendowane odpowiedzi

Ostateczne rozwiązanie kwestii koczowników :(

Odwiedziliśmy w tegoroczne wakacje okolice Władysławowa i nie tylko.

Zauważyliśmy, że w przeciwieństwie do ubiegłych sezonów, praktycznie zniknęli "koczownicy" w samochodach więc bezpłatne parkingi straciły swój koloryt.

Powstaje więc pytanie : co się stało, czy wczorajsi "koczownicy" przesiedli się do kamperów i przyczep, a może wykupili sobie miejsca w wygodniejszych kwaterach/domkach ?

Groteskowo wyglądają puste  miejsca, gdzie niedawno stały budy i autobusy - znaczy kampery , a teraz nie ma tam nikogo jak na parkingu pod Kuźnicą na półwyspie helskim.

Stało się to, czego już dawno się obawiałem - postawiono tam parkometry z przyjaznym komunikatem, że kasują 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu, ewentualnie zamieszczono tablice informacyjne, że biwakować nie wolno, jak w Karwieńskich Błotach.

Groteska polega też na tym, że powstały też nowe parkingi, ale całymi dniami stały puste, bez jakiegokolwiek pojazdu, bo odstraszały potencjalnych gości ,prężącym się jak żandarm - parkometrem, a czasem cieciem w budce .

Ogólnie ludzi było zdecydowanie mniej, co może świadczyć o tym, że albo stopa życiowa wzrosła i wszyscy pojechali za granicę, lub wylądowali na kwaterach, ewentualnie spsiali już tak, że nawet koczowanie w samochodach osobowych stało się sportem zbyt ekskluzywnym.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 81
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

1 godzinę temu, adamkwiatek napisał(a):

albo stopa życiowa wzrosła i wszyscy pojechali za grani

Być może polska Inflacja zeżarła zarobki tak dramatycznie, a polskie januszexy rozdmuchali ceny tak wysoko, że wszyscy pojechali za granicę, gdzie inflacja występuje jedynie w polskich szczekaczkach, albo jest marginalna. Coraz mniej ludzi stać na wakacje w Polsce.. w każdym razie teraz za granicą jest taniej. (Np kawa we Włoszech kosztuje tak samo jak przed pandemią nadal 1-1.20€, pizza jak kosztowała margherita 6.50-7€ przed pandemią, to dalej tyle kosztuje.. a ile chcą restauracje nad PL morzem?), tak samo campingi, przed pandemią było 30-50€ i dalej jest 30-50€ za nasz ekpię. Jedyne co podrożało to paliwo, ale i tak procentowo mniej pdrożało niż w pl.. 

Nadmorskie januszexy kwiczą, że nie ma turystow, bo sami sobie zgotowali ten los.. jak nie odpuszcza cen to mogą zwijać biznesy, Imho.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie...

Poza tym na całej Polsce powstają parkingi, miejsca biwakowe darmowe lub rzadziej max kosztem 20zł... nawet z sanitariatami/prysznicami...

A nad morzem, za parking gdzie nie ma kosza na śmieci czy tojki za to 10m obok jest wycinka lasu, buldożery itd dzień kosztuje 60zł... np jak przyjedziesz przed 20 w piątek to zapłacisz za weekend za takie warunku  180zł...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi ta teoria tez jakos sie nie klei... w tym roku nie placilem wiecej za kemping w PL niz 180zl ( jak patrze na ceny na Alexie to za nasz sklad zaplacilbym niecale 200zl). Na wyjezdzie we Wloszech czy Wegrzech to bylo 250+ (raczej blizej 300zl), gdzie we Wloszech byl to jeszcze sezon niski. W knajpach tez to bylo srednio 100zl drozej. A jeszcze dojazd trzeba doliczyc. Chyba wchodza tutaj inne czynniki, bo jednak ludzi stac na wiekszy wydatek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jest za granicą to niezbyt wiem...bo tam bardzo sporadycznie jadę...

Jednak jeżeli komuś nie jest potrzebny bardzo wysoki standard, to mam wrażenie że za granicą można dość sporo zaoszczędzić...

W Polsce jednak wszystko poszło do góry o 75-100-150 a nawet 200%...

Fajnych miejsc znacznie ubywa...

Jak bym pojechał np do Grecji, Chorwacji czy Włoszech... to pewnie bym przejechał w sumie 2-3-4tyś km, natomiast minimum 2-3tyś robię jadąc nad Polskie morze...

Jak bym chciał stać na kempingu to w Polsce (na wybrzeżu) w 2 osoby i psa to ciężko było by się zmieścić w 20E, a podobno z kartą ACSI za granicą tak...

Edytowane przez Misio (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Misio napisał(a):

W Polsce jednak wszystko poszło do góry o 75-100-150 a nawet 200%...

Rowniez odwazne stwierdzenie, za parcele 70 na Alexie w 2021 placilem w sezonie wysokim 140zl, w tym roku zaplacilbym 160zl. Skad Masz takie dane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wysokim sezonie nie jeżdżę...

Nie tak dawno 2-3lata temu (przed pandemią) tani, ale fajny obiad dla 2 osób max 50zł teraz bez 100 nie dam rady, obiad w fajniejszej restauracji (lepsze jedzenie, fajna lokalizacja itd) było około 70-80zł teraz 150-200zł, wjeżdżałem na kempingi za 30-40zł teraz bez 100 jest już bardzo ciężko (czasem coś za 80zł się znajdzie), parkingi płatne kosztowały 15-20zł...teraz 60-80-100...a gro fajnych miejsc jest z zakazem lub były bezpłatne a teraz kosztują...

Po sezonie w sklepach nad morskich było taniej niż w Krakowie, teraz zawsze jest nad morzem drożej...

W okresie skrajnie po sezonie było nad naszym morzem pusto (co lubię) teraz nigdy nie jest pusto... nie którzy twierdzą że za granicą jest łatwiej o "mniejszy tłok"...

W tamtym roku na kempingach na Węgrzech z basenami "ciepłymi" płaciliśmy za dobę 60-90zł - w Polsce kłopot jest wejść na basen w tej cenie dla 2 osób... nie mówiąc już o kosztach kamerowania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Analog82 napisał(a):

Rowniez odwazne stwierdzenie, za parcele 70 na Alexie w 2021 placilem w sezonie wysokim 140zl, w tym roku zaplacilbym 160zl. Skad Masz takie dane?

 Dane z TVN ?

Moje dzieci są dorosłe więc wszędzie X 4. Najwięcej za kemping zapłaciłem 186 zł z prądem a ten prawie wszędzie 30 zł.  Najmniej 120. Najdroższy obiad w Łebie w smażalni z opinia 4.6 to 230 zł bez napojów.  Pyszny obiad w Olsztynie z 125.  Piwo na placu Zamkowym w Królewskiej 20 zl.

Najtańsze LPG w Ciechocineku... 2.52. Najdroższe w Łebie 2.92. Prawie 2500 km w tym A i S wyszło 135 zł etoll. To gdzie jest taniej... 

Wszystko oczywiście powyżej na 4 osoby 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Commander napisał(a):

Najdroższy obiad w Łebie w smażalni z opinia 4.6 to 230 zł bez napojów.  Pyszny obiad w Olsztynie z 125.  Piwo na placu Zamkowym w Królewskiej 20 zl.

Jeszcze nie tak dawno mówiłeś że spokojnie obiad dla 4 poniżej 100zł...

Rok, dwa lata temu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Commander, otoz to, nie wiem skad takie wzrosty co to media podaja, ale nie zdazylo mi sie placic w PL za obiad z napojami powyzej 200zl ( 2 piwa i 2x cola itp), a we Wloszech ponizej 65eur nie podchodz. Nawet na Wegrzech obiad na poziomie 60eur to byl standard. Wiec nie rozumiem tego narzekania. Jak porownuje wydatki za oba wyjazdy to za 3 tygodnie we Wloszech z Wegrami zaplacilem 2,5r razy wiecej niz za 2 tygodnie w PL. Warto dodac ze za granica nie szczypalem sie z wydatkami, ale w PL to bylo pod korek, czyli zabiegi SPA zony w hotelu obok kempingu, codzienne doplaty do basenow hotelowych, atrakcje typu splyw Dunajcem (dzieki @Wąski P za pomysl) itp

4 minuty temu, Misio napisał(a):

Jeszcze nie tak dawno mówiłeś że spokojnie obiad dla 4 poniżej 100zł...

Rok, dwa lata temu?

Masz gdzies paragony sprzed 2 lat i tegorocznych, gdzie cena wzrosla 3krotnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kebabów czy pierogów nie jem na urlopie nad morzem...

Paragonów nie mam...ale 3lata temu parkingi po 10-15zl Stegna  Katy Rynackie (teraz 80-100), czy np darmowe Mikoszewo czy Lubiatowo, teraz 60 lub40-100 to ile to razy?

Ten obiad w czerwcu kosztował 180zl bez napiwku i bez piwa ?

20230616_145443.thumb.jpg.3e47fd6f83ebf5f40f115f672c737c92.jpg

Poszedłem specjalnie do Kampera, znalazłem 1 paragon z ostatniego wyjazdu...

20230826_210717.thumb.jpg.45f8763379ecddf3d79f12d61a151800.jpg

Na Węgrzech jakimś cudem mieściliśmy się z obiadem w listopadzie 2022 w 100zl...

O jeszcze znalazłem...

Wrzesień 2022

 

20221005_212713.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.