Skocz do zawartości

Zachciało mi się prawa jazdy B96 - co jak gdzie i po co ... perypetie + fakty


Rekomendowane odpowiedzi

Ja teraz nabywam doświadczenia w sklepach Tesco, i niedawno się dowiedziałem co to znaczy cofanie. :look:

Taki przykład,  dodam że to nie jest najgorzej , raczej taki trudniejszy przypadek

To Ty tak pięknie cofasz? Jeżeli tak to szacun

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

No i w weekend byłem trochę na placyku pośmigać, ogólnie nie jest źle muszę sobie jeszcze wjazd do garażu poćwiczyć bo to nie zawsze mi wychodzi, na tym placyku nie widać już żadnych lini i ciężko wyczuć kiedy się składać do wjazdu. Dziwne jest to że podobno trzeba podjechać w Krakowie pod sam hak (tak mówił instruktor, na forum chyba ktoś pisał coś innego?) bo procedura jest taka że na samym końcu spuszczamy ręczny więc nie ma jak przepchnąć przyczepy :P Procedura wygląda tak

Podjazd pod hak - Linka zabezpieczająca - zaczep - elektryka - hamulec - światła 

Edytowane przez Voku (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest to opisane w WORD Poznań:

"b) sprzęganie przyczepy z pojazdem silnikowym (sytuacja wyjściowa – pojazd silnikowy obok przyczepy) – na wykonanie zadania osoba egzaminowana ma nie więcej niż 15 minut;
Sposób wykonania części zadania określonej w pkt 4 lit. b:
– podjazd pojazdem silnikowym przed przyczepę,
– cofnięcie pojazdem silnikowym w kierunku przyczepy w sposób umożliwiający dokonanie sprzęgnięcia,
– regulacja wysokości zaczepu przyczepy (w przypadku gdy konstrukcja przyczepy to umożliwia),
– dokonanie połączenia zaczepu przyczepy z hakiem lub zaczepu pojazdu silnikowego oraz zabezpieczenie przed rozłączeniem,
– podłączenie do pojazdu silnikowego: przewodów elektrycznych przyczepy (silnik pojazdu wyłączony), przewodów hamulcowych przyczepy, sprawdzenie działania świateł przyczepy, zwolnienie hamulca postojowego, jeżeli przyczepa jest wyposażona w hamulec postojowy;
5) dodatkowo dla kategorii D1, D1+E, D, D+E sprawdzenie nadwozia, drzwi, wyjść awaryjnych, wymaganego wyposażenia: liczby miejsc, liczby wyjść, koła zapasowego, liczby gaśnic, apteczki.W przypadku niewłaściwego wykonania zadania w trakcie drugiej próby sprawdzeniu i ocenie podlegają wyłącznie te elementy zadania, które zostały wykonane nieprawidłowo lub nie zostały wykonane w ogóle."

 

Ja w Poznaniu miałem podjechać na odległość nie dłuższą niż 1m od przyczepy i mogłem ją podciągnąć, nie mogłem natomiast dotknąć samochodem do przyczepy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od egzaminatora...

Jak się zapytałem co i jak to zażartował czy jadłem śniadanie.

Inny komuś tam powiedział ze przyczepa waży 3 tony.

Będziesz zdrowy?

Właśnie bo u nas to wszystko takie rozmyte, myślę, że jest na to wytyczna i warto byłoby zasięgnąć pisemnej opini odpowiedzialnego za decyzję organu. Na takie żarty dotyczące śniadania można zapytać o wagę pilota od movera. W przypadku PJ B96 nie ma mowy o przyczepie 3 tonowej, a więc stresować się nie powinno podciągnięciem cepki do haka w związku z czym podjazd poniżej metra i ręczne podpięcie jest jak najbardziej możliwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zdawałem wczoraj na B96, także z podjazdem nie ma problemu, tym bardziej że możesz wysiadać i oceniać odległość wielokrotnie, tylko musisz wyrobić się w 10 min. pytałem także egzaminatora czy mogę dociągnąć ręcznie, na co on oświadczył że jeżeli nie będzie to zbyt duża odległość, to jak najbardziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ja dołączam do grona posiadaczy B96. Całość ogarnięta właściwie w tydzień:

 

Badania = 200pln (u mnie akurat wymagali)

4h jazd = 320pln (w całej Łodzi są dwie szkoły oferujące B+E... w drugiej była godzina za 60pln, ale 25km dojazdu).

Egzamin = 170pln

Nowe prawko = 100pln

Łącznie 720pln. Dla porównania sam kurs B+E w Łodzi kosztuje 1300pln, czyli wyszło by 1770pln.

 

Egzamin dosyć prosty albo trafiłem na "dobrego" egzaminatora, bo... nie wykonałem ani jednego skrętu w lewo ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ja dołączam do grona posiadaczy B96. Całość ogarnięta właściwie w tydzień:

 

Badania = 200pln (u mnie akurat wymagali)

4h jazd = 320pln (w całej Łodzi są dwie szkoły oferujące B+E... w drugiej była godzina za 60pln, ale 25km dojazdu).

Egzamin = 170pln

Nowe prawko = 100pln

Łącznie 720pln. Dla porównania sam kurs B+E w Łodzi kosztuje 1300pln, czyli wyszło by 1770pln.

 

Egzamin dosyć prosty albo trafiłem na "dobrego" egzaminatora, bo... nie wykonałem ani jednego skrętu w lewo ;)

to  jak widać naciągnęli Cię na 200 zł za badania, w przypadku B96 nie są potrzebne. Ile to by było  :piwko: za te 200 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już się zdążyłem z tym pogodzić, ale jak zaraz po zrobieniu badania wyczytałem tutaj wrzuconą tego samego dnia informację, że nie są potrzebne, to już zdążyłem wyczytać co robić w przypadku, gdy urzędnik wprowadzi człowieka w błąd... (i teoretycznie mógłbym się ubiegać o zwrot poniesionych kosztów, które pokrywa sam urzędnik). W praktyce kwitek od lekarza przyjęli i stwierdzili, że jest niezbędny. Co ciekawe zarówno mój instruktor jak i egzaminator (!) również stwierdzili, że badania były wymagane.

 

Z ciekawostek mam wpisane na arkuszu egzaminacyjnym, że robiłem B+E i jestem ciekaw, co wpiszą w prawie jazdy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie zbliżał, bo w zeszłym roku robiłem A i przedłużyli od razu B :)

 

Nie żebym się wcześniej nie upewnił, czy na pewno jest to potrzebne:

 

 

Starostwo Powiatowe w Radomsku- Wydział Komunikacji w odpowiedzi na maila z dnia 21.02.2017r.,
dotyczącego badań lekarskich do profilu na kategorię B 96, informuję iż badania lekarskie są wymagane do utworzenia profilu kandydata na kierowcę.

 

Pani podpisała się imieniem i nazwiskiem, ale to pominę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Badania lekarskie były wymagane do utworzenia profilu kandydata na kierowcę B96 i zrobiłem je. Dziwna by była ta nie jednolitość przepisów w tej sprawie w Polsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie to jest skandal, ponieważ fizycznie badania dostarczasz do wydziału komunikacji dopiero przy składaniu papierów o wydanie prawa jazdy, a nie wcześniej

Badania są wymagane przy zadawaniu na nową kategorie, a B96 jest tylko adnotacją do B. Jak długo musimy płacić za niewiedzę ludzi pracujących dla nas za nasze pieniądze

Edytowane przez Dpong (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Voku podpiął/eła i odpiął/ęła ten temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.