Skocz do zawartości

ogrzewanie w zimie


NICKT

Rekomendowane odpowiedzi

Wielkie dzięki dla Arka KAKA i jego szybkości ;)

 

ufolz, nagrzewnicę chcę z tyłu pod łóżkiem (patrz post #46) - wejdzie spokojnie - przymierzałem. Nawet będzie dostęp do "bagażnika" obok.

 

Włodek Dunikowski podpowiedział mi, bym wymontował ten wentylator biorący ok. 25W prądu i zamontował taki komputerowy na 12V.

http://allegro.pl/wentylator-komputerowy-120x120-mm-12-wiatrak-i1908415308.html

 

Co Wy na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to za wentylator gdzie nie podają jaki daje spręż i jaką ma wydajność hmm.gifzlosnik.gif . Jeden wentylatorek raczej nie da rady.

Na upartego dało by się to policzyć smirk(1).gif tylko trzeba by było znaleźć notatki z wymiany ciepła spineyes.gif i mieć trochę więcej danych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariusz wentylator musi mieć określoną wydajność bo jak będzie za słaby to będzie się non stop piec się wyłanczał Płyn w układzie uzyska szybko temp a nagrzwnica nie będzie miała jak oddać temp do wnętrza Trzeba by sprawdzić czy taki od kompa da rade :niewiem:

 

 

Druga sprawa że nagrzewnica bedzie bardzo oddalona od pieca przez co musisz bardzo dobrze zaizolować węże bo inaczej będą duże straty ale z drugiej strony nagrzewnica jest chyba spora i usytuowanie jej z tyłu jest najłatwiejsze :hmm: Zreszta pewnie już przymierzałeś wszystko i obadałeś sprawe :ok: by od razu zrobić wszystko na cacy bo po co pózniej przeróbki tworzyć :-]

 

ale to tylko moje sugestie by grzanko było wydajne i oszczędne :thank:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za sugestie :) Przy okazji okazało się, że mój dobry znajomy się na tym zna i zrobi wszystko koło kamperka z sercem. Sam udoskonalał swojego Hobby, którego oglądałem i wiem, że wszystko zrobi tak bym był zadowolony :) Być może nawet BoXerek będzie u niego zimował :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam 20lat jeżdzę tzw tirami więc temat różnej maści ogrzewań postojowych mam dość dobrze obcykany i muszę cię zmartwić kolego ,ale twój wybór jest nie najlepszy :oslabiony: bilans energetyczny będzie minusowy niestety ,awaryjność termo topa na dość wysokim poziomie -ceny napraw lepiej nie pytać:czerwona:,poczytaj sobie o tych urządzeniach na jakim forum np bmw vw itp. W ciężarówkach ogrzewanie mokre to całkiem inne rozwiązanie do kampera musisz miec tak jak już ci koledzy doradzali trumę miejsca nie zajmuje znów tak dużo a działa praktycznie bez poboru prądu ,nawet jeśli zamontujesz wentylator to i tak nic w porównaniu z mokrym webasto .Poza tym piec mokry będzie się co chwila wł/wył z powodu swej mocy 4/5 KW co powoduje zwiększone zapotrzebowanie na ampery :ph34r: gdyż paliwo odpala tam kołek żarowy (świeca żarowa) .Dodatkowo każde zakłócenie kultury spalania powoduje zadymę w stylu IKARUS LATA 80 tak więc wydech pod autem :policja::czerwona::czerwona:Bezgłośna praca też na plus trumy lub trumatica .....

Edytowane przez marcin traker (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin dzięki, ale... to nie mój wybór. Kupiłem auto już z zainstalowanym mokrym webasto, będę potrzebował ogrzewanie ok. 10-15 dni w roku, więc nie chcę inwestować w trumę, czy coś innego. Jak miałbym zbędne kilka tysięcy na ogrzewanie to oczywiście można cuda wymyślać. Na razie chcę wykorzystać to co mam i wolę wydać kilka tysięcy na coś, co mi się przyda podczas wypraw wakacyjnych niż na ogrzewanie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

I jak Mariusz już po feriach? :niewiem: były w kamperku? jak spisało się ogrzewanie? :niewiem:

 

 

 

Gdzieś mi się obiło że Bawarie planujesz ... wyszło coś z tego? będzie relacja? :slina:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem czasu zrobić webasto i nie byłem nigdzie BoXerkiem, bo znów się okazało, że nie działa. Teraz chodzi jak burza - okazało się, że przewód zasilania był uszkodzony i dawał za małe napięcie stąd wyłączanie się webasta. Teraz plus jest poprowadzony bezpośrednio od aku i wszystko gra.

Pierwsza próba ogrzewania na Smoczym...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Na Smoczym była możliwość podpięcia ogrzewania 230V, więc nie używałem webasto, ale już kilkanaście razy sprawdzałem dogrzewanie zimnego silnika i muszę przyznać, że tu webasto jest niezawodne.

Docelowo jednak w BoXerku będę myślał o Trumie Combi 4 :) Ale to przyszłość...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Smoczym była możliwość podpięcia ogrzewania 230V, więc nie używałem webasto, ale już kilkanaście razy sprawdzałem dogrzewanie zimnego silnika i muszę przyznać, że tu webasto jest niezawodne...

 

jako dogrzewacz to wiem że spisuje się rewelacyjnie,ale ja jestem ciekaw jak spisze się podczas kilkudniowej pracy nocnej :hmm: no i jakie spalanie będzie :niewiem: bo na moje to troszke to pali Bo z moich obserwqacji to przy maksmalnej mocy grzewczej pali napewno więcej niż podaje producent :bzik:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.