Skocz do zawartości

ogrzewanie w zimie


NICKT

Rekomendowane odpowiedzi

Moi drodzy mam prośbę o Waszą opinię, szczególnie tych, którzy zawodowo siedzą w temacie...

pytałem o webasto mokre, które mam w BoXerku w serwisie webasto i nie pociągnie to na żadnym aku przez całą noc. Wchodzi w grę znalezienie używanego webasto suchego (ok.1500zł) lub pomyślałem o takim czymś:

1. http://allegro.pl/og...1930143945.html , z wentylatorem. Fajna rzecz :) Tylko nie mam pomysłu gdzie by to można zamontować u mnie. I czy się da? i Czy można tego użyć w kamperze?

2. Znalazlem jeszcze takie coś http://allegro.pl/pi...1932865641.html Czy można tego użyć we wnętrzu podczas snu, czy raczej po całej nocy z piecykiem naftowym się nie obudzimy? Co z poborem tlenu, czy musi być dobra wentylacja (np uchylone okna), czy to rozwiązanie w ogóle nie wchodzi w grę? Potrzebuje mieć ogrzewanie zanim kamper "pójdzie spać" bo potem już nie będę miał czasu na montaż, a w ferie chcę nim wyjechać i spać w nim w nocy :)

Pozdrawiam i proszę o pomoc :blagac:

Edytowane przez NICKT (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wiem ale według mnie wszystko będzie dobre byle spaliny będą że tak powiem wydalane na

zewnątrz kamperka, bo jak wiadomo można i wstawić ogrzewanie takie na butle gazową montowaną

z tyłu ale to śmierdzi i jest straszna wilgoć, a jeżeli chodzi o ogrzewanie na naftę to nie należy do

najtańszych, ale wiem to tylko od znajomego.:niewiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, a może coś takiego jak jest w mojej przyczepie na gaz z grzejnikami na płyn i prądu potrzeba 12V/2,5W by to działało http://allegro.pl/ogrzewanie-piec-primus-2450-kemping-nie-trumatic-i1943120665.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacku dzięki, ale nawet nie mam miejsca by to gdzieś zamontować. Potrzebuję coś małego jak te piecyki lub suche webasto. Piecyk naftowy o tyle mi pasuje, że mogę w lecie go wyciągnąć i nie zajmuje miejsca. W zimie na czas jazdy zabezpieczyć, a w nocy włączyć. Problem dla mnie, czy jak przy spalaniu pobiera sobie tlen z otoczenia (czyli ze środka kampera) a spaliny też niejako zostają w środku, czy to nie szkodzi zdrowiu lub nie spowoduje przedwczesnej śmierci (dopiero kupiłem kamperka i chciałbym trochę pojeździć ;) )

Nie znam się na tym, stąd moje pytania. Z drugiej strony w opisie jest, że można używać w pomieszczeniach zamkniętych. Ma kontrolkę wentylacji.

 

a jeżeli chodzi o ogrzewanie na naftę to nie należy do

najtańszych, ale wiem to tylko od znajomego.

 

Podają, że spala ok 0,25l/h, natomiast 20l nafty to ok 150zł, będę używał ogrzewania max 10-20 dni (nocy) w roku to koszt nie jest taki duży. Tylko czy to bezpieczne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, wiem że miejsca jest mało, co do powietrza czy spalin to jakikolwiek piecyk zastosujesz czy to gazowy czy olejowy czy naftowy to w każdym z tych przypadków nie może on zasysać tlenu z wnętrza pojazdu i oddawać spalin do wnętrza. Musi być tak zrobione by tlen do spalania był czerpany z zewnątrz i spaliny oddane na zewnątrz. Ja bym chciał poczytać jeszcze twoje relacje z wypraw :blagac: , a jeśli twoje ogrzewanie będzie spalać tlen z wnętrza i oddawać spaliny również do wnętrza :swiety: to już sobie nie poczytamy twoich relacji beksa.gif , a tego chyba nikt z nas by nie chciał. Pozostaje zamontować jak wspomniałeś suche webasto pod podłogą i tylko ciepły nawiew skierować do środka.

 

Pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariusz zapomnij o tym na nafte, raz że zawsze będzie czuć naftą bo to się wyleje, gdzieś kapnie itd

druga sprawa to spalanie, do spalania musi być tlen, dużo tlenu ... bo jak brakuje tlenu to mamy tlenek węgla :czacha::hej:

 

nigdy w życiu bym nie wsadził czegos z otwartą komorą spalnia do tak małego pomieszczenia jak przyczepa/kamper

 

nie bez powodu truma ma wylot spalin na zewnątrz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariusz ... półśrodki tylko szkodzą . Jestem teraz na jeszcze innym forum gdzie jeden z zapaleńców kamperowych w swoim aucie , blaszaku , zmajstrował trumę , taka jak w kamperach i przyczepach ale przenośna jak kaloryfer w domu ... na nóżkach ... i bez komina ... uważa , że jego auto jest tak nieszczelne , że wystarczy postawić ten piec przy drzwiach gdzie uszczelki są już uszkodzone i wszystko bedzie ok ..... ręce opadają ale co zrobić ... można tylko odradzić a resztę robią dorośli ludzie :niewiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariusz ja bym nie kombinował i nie ładował się w dodatkowe koszty jak masz już świetne ogrzewanie :ok: Kwestia tylko odpowiedniego zastosowania zaworów, doboru pompy obiegowej itd Zainwestuj w dwa dobre akumulatory pokładowe, jeden tylko do zasilenia pieca a drugi do reszty kabiny i da rade :-] no i wyjdzie taniej i bezpieczniej niż jakieś twory z otwartym spalaniem :czacha: Webasto spala 0,25l/h i zuzycie prądu podczas pracy to ok40W a jedo wydajność to 5kW :-]

Edytowane przez kit (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Produktem spalania nafty jest m.in. woda. Wilgoć będzie wszechobecna. Po ścianach będzie kapać woda.

Piecyk naftowy - to bardzo zły pomysł.:czerwona: Znany mi z autopsji.

Pozdrawiam AH

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym też kombinował z istniejącym webasto w aucie ........ tylko trzeba by zrobić drugi obieg do tylnej kabiny na tej samej zasadzie co proponowany wcześniej primus - grzejniczki aluminiowe i jakieś zawory 3 drożne żeby przełączyć na kabinę a nie na blok silnika - takie rozwiązanie ma ta dodatkową zaletę że można tak pokombinować żeby grzejniki z tyłu w kabinie działały w trakcie jazdy.

 

Sprawdź jeszcze czy w Twoim webasto nie da się dołożyć jakiegoś modułu do ogrzewania tylko powietrznego - w moim (stare z 2002 roku) jest przełącznik w aucie i wtedy chodzi tylko nagrzewnica powietrza a nie nagrzewnica płynu (co ciekawe wtedy nie działa pilot - ale jakoś mi to nie przeszkadza) . Tyle tylko że ja carnivala przywlokłem z Danii a tam wiadomo zimy poważne to i webasto wypasione było :-)

Edytowane przez macieku (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

webasto mokre musi mieć zawór by tylko grzało nagrzewnice bo jesli cały czas grzało by również blok to były by duże straty

 

 

Niewiadomo jaki dokładnie Mariusz ma piec i jakie sterowanie (to drugie jest ważniejsze) :niewiem: ale na 100% jest do zrobienia by spełniał on role porzadnego ogrzewania :ok: może jeszcze dodatkowo grzać wode do prysznicowania :-]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mogę się wypowiedzieć na temat grzejnika na gaz.

 

Świetne urządzenie. Grzeje też super. Bezpieczne.

 

Problem, to gdzie zamontować?

 

Trzeba też robić dziurę na zewnątrz.

 

Patrzę na koszty ale wychodzi podobnie jak webasto ( o którym piszesz). Wydaje mi się że za te same pieniądze, próbował bym wymienić webasto, na właściwe. Koszt byłby wtedy mniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

webasto mokre musi mieć zawór by tylko grzało nagrzewnice bo jesli cały czas grzało by również blok to były by duże straty

 

 

Niewiadomo jaki dokładnie Mariusz ma piec i jakie sterowanie (to drugie jest ważniejsze) :niewiem: ale na 100% jest do zrobienia by spełniał on role porzadnego ogrzewania :ok: może jeszcze dodatkowo grzać wode do prysznicowania :-]

 

kit czy potrafisz to tak przerobić lub znasz kogoś, kto to może zrobić (jakby jeszcze zrobić wodę to byłby luksus)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.