Skocz do zawartości

ogrzewanie w zimie


NICKT

Rekomendowane odpowiedzi

Przemek dzięki, ale muszę mieć miejsce na taki piecyk i komin. Odpuściłem gaz jak kit dał mi nadzieję na to, że aku pociągną webasto. Auto w dzień będzie w drodze to będzie ładowanie z silnika + solar 130W. Jak kupię jeszcze jeden żel 100Ah to będę miał 91Ah+100Ah+100Ah. To MUSI działać :)

Trochę bezsensowne jest myślenie o innym ogrzewaniu postojowym , jak mam fabrycznie zamontowane ogrzewanie postojowe.

 

PS. Rozmawiałem dziś przez CB z kierowcami TIRów jakie mają webasto do ogrzewania kabiny. Więc pomijając, że 24V to mają niektórzy suche, inni mokre. Mówią, że mokre jest lepsze, ale bierze więcej prądu. Do zasilania mokrego mają aku 250Ah a suchego 180Ah (no ale chyba webasto w TIRach jest mocniejsze niż moje)

Edytowane przez NICKT (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak jest w osobówkach ? bo to webasto co masz, to spotyka się w autach osobowych ... a tam aku większego jak 100Ah ciężko włożyć :niewiem:

może jest założenie że to ma działać tylko chwilę do zagrzania auta ?

 

Mariusz jeszcze jedno pytanie, jaką masz nagrzewnicę ? tylko to co w szoferce ? czy jest coś z tyłu ?

pamiętam ze swojego busa że ciężko było nagrzać tył od samych przednich kratek, zresztą te pseudo busy osobowe co jeżdżą po PL drogach to mają to samo

z przodu kierowca jedzie w krótkim rękawku, a na tyle ludzie w kurtkach marzną :bzik:

 

więc jak to jest u Ciebie ?

 

nie dało by się załozyć takich "grzejników" jak z tego primusa dogrzania tyłu ?

wtedy można zrobić obieg tylko na część pasażerską :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W większości osobówek zamontowane jest webasto suche. Ono pobiera zimne powietrze z wewnątrz i wtłacza ciepłe do wewnątrz. Takie webasto nie uruchamia nagrzewnic samochodowych i pobiera 26-35W. Może pracować non stop.

Obecnie mam wydmuch webasto pod swoim fotelem (o kurcze, teraz sobie uprzytomniłem, że tam się jeszcze jednego aku nie włoży, ale to nie problem, miejsce się znajdzie), ale chcę zrobić nadmuch na tył (tak to jest zrobione w T4) lub nagrzewnicę dodatkową tylko na tył z możliwością włączania obu (w czasie jazdy), tej co jest (jak jadę sam) lub tylnej (noc). To webasto służy w zasadzie do ogrzania silnika w zimie i przy okazji kabiny - włączane ręcznie lub przez programator czasowy o określonej godzinie np. godzinę przed planowanym wyjazdem.

Dobrym rozwiązaniem byłby też montaż suchego tylko na tył, wtedy nie ma problemu z nadmuchem, bo w czasie jazdy ogrzewanie auta ogrzewałoby kabinę, mokre rano silnik, a suche w czasie jazdy i w nocy przestrzeń pasażerską.

Ale tak czy tak już jakaś nadzieja jest, że to ogrzewanie na ferie zimowe będę miał :)

Edytowane przez NICKT (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konrad chcesz przekombinować :bzik: bez sensu sa kombinowania z ogrzewaniami i dodatkowe jak by nie patrzeć duże koszty jak Mariusz ma u siebie gotowca :-] A co do ogrzania całego kapera to też da rade a najwyżej będzie troche chłodniej z tyłu ale wszystko zalezy od izolacji :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzesiu - biorę :)

 

kit - rozmawiałem z moim macherem, co mi fajnie naprawił webasto, że zrobi tak, by webasto dmuchało tylko przez dodatkową nagrzewnicę od Grzesia pomijając silnik :)

 

Coraz bardziej buzia mi się uśmiecha, że pojadę gdzieś w ferie :) :) :) Jak zrobię ten myk z zasilaniem tylko nagrzewnicy, to dopiero eksperymentalnie spędzę noc w kamperze :) Podzielę się potem przeróbką i "nocnym doświadczeniem"

Edytowane przez NICKT (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiecałem i juz się wystraszyłem bo nie mogłem znaleźć :krzykacz: Ale jest. Dane nagrzewnicy:

producent: Spółdzielnia inwalidów PIONIER Prudnik, Batorego 35 :]

napięcie 12 v

Moc 25VA

Masa 5,5 kg

Nr katalogowy ONW-33-1-00. ? ostatnia cyfra niewidoczna

Pochodzenie: wóz strażacki m-ki ŻUK, który kupiłem kiedyś na aukcji WOŚP Jurka Owsiaka :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzesiu wielkie dzięki za już wysłaną do mnie nagrzewnicę. Umawiam się na wtorek na montaż :) Potem test... Jak kamperek zda pozytywnie to może iść spać do ferii ;)

 

trochę Ci zazdroszczę tego zapału w udoskonalaniu :ok:

moja budka zapadła już w sen zimowy ... a i perspektyw udoskonaleń nie widać ... tylko ew naprawy :(:-]

 

muszę coś wymyślić, tylko żeby mnie żona z domu nie wygoniła ... coś co będzie Jej "potrzebne" :lol:

może solar do suszarki do włosów ... hmm

Edytowane przez konrad_b (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konrad... koniecznie ;) no ja sobie nie wyobrażam suszarki do włosów bez solara ;)

 

Co do zapału to chcę mieć kamperka przygotowanego na ferie i maksymalnie przed świętami schowanego pod dach. Myślałem, że zamontowanie aku i naprawienie webasta rozwiąże sytuację, a tu trzeba jeszcze trochę pokombinować ;)

Edytowane przez NICKT (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam, w którym miejscu ją zamontować. Logicznie byłoby na środku tuż za fotelami kabiny z nawiewem do tyłu, ale jak łóżko będzie rozłożone to ona znajdzie się pod łóżkiem... Może pod tylnym łóżkiem z nawiewem do przodu?

 

I jeszcze jedno... przed naprawą webasto miało wylot spalin na lewym boku tuż obok rury wydechowej. Po naprawie panowie tak mi "udogodnili", że rurki w ogóle nie widać, bo jest centralnie na środku pod autem. Boję się, że każda nieszczelność podłogi będzie sprawiać, że tamtędy będą spaliny z webasto wpadać do środka pojazdu. Mylę się, czy przy okazji montowania nagrzewnicy zlecić zamontowanie wydechu na boku tak jak było? Wg mnie bezpieczniej.

Edytowane przez NICKT (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym zamontoał w zaznaczonych miejscach :ok: moim zdaniem to najlepsze miejsca :-]

 

 

a całą "kaste" masz w jakiejśc izolacji? bo szkoda by były straty ciepła

a kabina jest oddzielana w jakis sposób?

 

wydech może być pod auto ale jak będzie coś nie szczelne to możesz czuć spaliny Jak piec daje ostro to spalin jest sporo i mają specyficzny zapach No ale chyba dziur w podłodze nie masz :bzik: Ważne żebyś cały piec, rury, tłumik itp miał schowany w podwozie żeby gdzieś nie uszkodzić czegoś czy nie zahaczyć wężami o jakieś korzenie kamienie itp Na ogół piec jest tak usytułowany że węże idą do góry ale jak będą Tobie zakładać zawór i dodatkowa nagrzewnice to nie wiadomo jak z miejscem będzie itd więc warto na to zwrócic uwage by potem bez problemu nawet w teren wjechać :drive:

post-1137-0-14683900-1321990577_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że to na tyle z boku byłoby OK, tylko nie wiem czy ta nagrzewnica się za bardzo nie nagrzewa, pewnie musiałaby być jakaś blacha na sklejce. Poza tym konstrukcja siedzenia wysuwa się do środka, więc znalazłaby się pod łóżkiem (ramka metalowa, sklejka, materac nad nagrzewnicą). Nagrzewnica jest z wentylatorem, więc nie wiem czy nie bezpieczniej z tyłu lekko pod łóżkiem skierowaną do środka. Byłaby mocowana do podłogi.

Cała buda jest izolowana, ściany, dach (podłoga nie wiem-myślę dać na zimę gruby kawałek wykładziny); kabina oddzielona od reszty zasłoną z dość grubego materiału (ten co jest na zasłonkach i siedzeniach).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, na razie to nie ma co gdybać gdyż nie znacie gabarytów nagrzewnicy. W miejsca, które Tomek wskazał chyba się nie zmieści. Szerokość nagrzewnicy to jakieś 40-45 cm. Druga sprawa to króćce na węże. Muszą przechodzić przez podłogę, więc pod spodem musi być kawałek wolnego miejsca. Konieczna jest zatem wizja lokalna i przymiarka. Wg przysłowia "jak się niema co się lubi, to się lubi co się ma" nagrzewnica będzie umiejscowiona tam gdzie warunki pozwolą a nie tam gdzie by się chciało. Aha i w jakiegoś spraya Mariusz musisz zainwestować, aby trochę estetykę poprawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.