Skocz do zawartości

ogrzewanie w zimie


NICKT

Rekomendowane odpowiedzi

Zwróciłem się do jednej z firm zajmujących się dystrybucją piecyków naftowych, opisałem jak chciałbym taki piecyk zastosować i uzyskałem odpowiedź:

 

"W nawiązaniu do Pańskiego zapytania pragniemy poinformować iż w/w urządzenie nie nadaje się do zastosowania w celu jakim opisał Pan w zapytaniu."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kit czy potrafisz to tak przerobić lub znasz kogoś, kto to może zrobić (jakby jeszcze zrobić wodę to byłby luksus)?

 

 

nie potrafie :smirk: ale ma szpecy którzy bez problemu rozwiazali by tą sprawe :ok: jeszcze w tym tygodniu podjade do nich i konkretnie się dowiem co i jak i dam znać na PW :-]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SUPER, to jeszcze nie chowam kamperka na zimę.

Z tego co wiem mam Thermo Top Z/C 12V, panel sterowania taki malutki prostokątny, z prawej pod wyświetlaczem jest nastawianie czasu, od lewej na dole przycisk-płomień do włączania od razu, potem < SET > do ustawiania programu 1 2 3. Powiedzieli mi, że to starszy model, gdzie jak nastawię czas to się nie wyłączy np po 60min tylko będzie pracowało non stop (do wyczerpania aku). Tyle co wiem. Byłbym wdzięczny jeśli dało by się zrobić ogrzewanie wnętrza, a jeszcze bardziej gdyby to szło przez jakis bojlerek na zasadzie wężownicy i ogrzewało też wodę :) Tylko nie wiem co wtedy w zimie? Chyba musiało by iść bez wody... Czekam na wieści :piwo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ile to webasto bierze prądu ? bo w z linków googla wychodzi że między 45-26W ... to nie ma chyba tragedii ?

45W/12V daje jakieś 3,75A, czyli cała noc grzania to niecałe 40A ?

 

pompka chodzi cały czas ?

 

solar podładuje tyle przez dzień :niewiem:, ew doładowanie alternatorem

planujesz dwa aku ?

 

nie wystarczy prądu ?

 

http://www.suremarin...sl17-repair.pdf

tu na stronie 401 jest że 32W przy pełnym obciążeniu, 14W w czuwaniu ?

to już daje 27A/10h

Edytowane przez konrad_b (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widze że temat się rozwija to może wyjaśnie kilka rzeczy bo się troche w temacie orientuje :-]

 

Maq - Eberspehera i Webasto to bardzo podobne konstrukcje i piec jak piec oparty jest na tym samym sposobie działania

 

Teraz może coś o piecach;

każdego z nich na drzwiach od stodoły mozna powiesić i chodził będzie jesli będą spełnione trzy warunki; dostarczenie prądu i paliwa oraz będzie obieg wody (w przypadku mokrego) w moc jaką generuje wystarczyła by do ogrzania średniego mieszkania w bloku Cały bajer polega na odpowiednim sterowniu i zastosowaniu zaworów pompek etc a sam piec to bardzo prosta konstrukcja Piec podczas pracy nie chodzi cały czas i to warto wiedzieć przy wyliczaniu jego zapotrzebowani na prąd Sam piec podczas pracy tj grzania potrzebuje w zalezności od modelu od 40-80W (na pompke paliwa, wody, turbine powietrza) gdy wnetrze jest nagrzane to czuwanie zużywa miedzy 10-20W Do tego zużycia trzeba też doliczyć moc wentylatora nagrzewnicy

 

Tak po krótce na jedną noc (11h) potrzeba by 36Ah (gdyby piec chodził cały czas) ale piec nie rozładuje do końca aku (ma zabezpieczenia) ale jak by zaiwestować tak jak wczesniej pisałem w aku 120Ah to jest taki zapas mocy że można spać spokojnie W dzień aku doładują solary lub alternator i znów na kolejną noc jest prąd W praktyce piec przez noc powinien zużyć ok 25Ah i 2,75l ON

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest przy suchym webasto. Mokre ogrzewa silnik, który jakby oddaje ciepło potem do wnętrza i tu są straty. Wyjaśnili mi, że suche webasto chodziłoby nawet na jednym mocnym aku samochodowym, ale webasto mokre uruchamia też dmuchawy/nagrzewnice samochodowe, a te biorą dużo prądu. W tym problem. Trzeba by odłączyć ogrzewanie silnika i zrobić tylko ogrzewanie wnętrza. Tu potrzebny macher ;)

Webasto suche pobiera zimne powietrze ze środka i wydmuchuje ciepłe i tak w koło. Tu pobór mocy tylko samego urządzenia 26-35W.

To wnioski z tego co mi mówili w warsztacie. Chyba dobrze rozumuję kit?

Edytowane przez NICKT (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eberspehera ala Webasto naprawiałem u gościa z Robakowa http://www.ebac.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=5&Itemid=2 słyszałem że przerabia blaszaki na kampery.

 

Dzwoniłem, nie ma problemu z bojlerem do webasta mokrego = 1400zł, do zasilania webasta/akumulatorów (ogrzewanie kampera z webasto mokrego) proponuje agregat prądotwórczy hondy za ponad 700 euro + robocizna... Hmmm... Za droga inwestycja, żeby tylko na ferie zimowe wyjechać na kilka dni. To już chyba prostsze jest spanie przy włączonym silniku na luzie, który ładuje akumulatory i włączone webasto. Koszt - zero zł :)

Agregat bierze 0,3l paliwa na godzinę (benz) + pobór paliwa przez webasto (ON).

Ile może brać paliwa silnik BoXerka jak chodzi na biegu jałowym + pobór dla webasto?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SUPER, to jeszcze nie chowam kamperka na zimę.

Z tego co wiem mam Thermo Top Z/C 12V, panel sterowania taki malutki prostokątny, z prawej pod wyświetlaczem jest nastawianie czasu, od lewej na dole przycisk-płomień do włączania od razu, potem < SET > do ustawiania programu 1 2 3. Powiedzieli mi, że to starszy model, gdzie jak nastawię czas to się nie wyłączy np po 60min tylko będzie pracowało non stop (do wyczerpania aku).

 

ja mam taki sam panel i wyłącza się po osiągnięciu jakiejś temperatury cieczy w bloku silnika (nie wiem tylko jakiej temperatury). Nawet zimą ustawiam sobie 3 razy o 0500, 0600 i 0700 żebym nie musiał auta odkopywać o 0730 jak dzieci do przedszkola wiozę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

byłem i popytałem co i jak zrobić i jakie są opcje :-] potwierdzili to co pisałem wsześniej :jump: Przy twoim piecu i zastosowaniu jego najlepiej pozostać tak jak jest i zasilić tak jak sugerowałem wcześniej dobrym aku Tu polecają żelówke o jak największej pojemności lub dwie połączone by uzyskaćmin 150Ah Nie ma sensu kombinowanie by podczas nocy nie grzać bloku silnika bo poprostu zysk ciepła i spalania jest tak mały że sie nie opłaca kombinowanie na 10-20 nocek w roku Ważny jest sprawny termostat Sugerują za to podłaczenie pieca i wentylatora nagrzewnicy pod aku pokładowy i to każdy elektryk zrobi Masz dobry piec z bezproblemowym podłaczeniem, wszystko proste i niezawodne Wszelakie kombinacje sa podatne na awarie a w przypadku kampera nieopłacalne bo to kupa elektrozaworów czujników i gąszcz przewodów Mozna za to pomyśleć o wymienniku by grzało wode bo to jest przydatne i uzasadnione rozwiazanie ale to juz kwestia dogadania Na chwile obecną nie zrobią tego bo u nich jest teraz sezon i są zawaleni robotą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mi dałeś nadzieję. Obecnie mam samochodowy kwasowy 91Ah + pokładowy żel 100Ah. Ich pracą steruje energoblok - oba są ładowane w czasie jazdy i oba ładuje solar 130W. Jestem w stanie nawet dokupić jeszcze jeden żel 100Ah i oba połączone zasilałyby wyłącznie webasto :) O ciepłej wodzie pomyślimy po wiosennych dalszych modernizacjach :)

Dzięki stokrotne za szybkie działanie i pomoc :)

Edytowane przez NICKT (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W podobnej cenie do tego pieca gazowego masz sprawdzone przez tysiące urzadzenie : http://allegro.pl/piecyk-gazowy-trumatic-s-3002-truma-ogrzewanie-i1921382877.html nie ma co wyważać otwartych drzwi....;) nowe a idzie kupić za połowę używane z montażem poradzi sobie każdy serwis przyczep lub lepsiejszy mechanik.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.