Skocz do zawartości

opłaty za korzystanie z dróg - wspólne działanie karawaningowców


JacekSz

Rekomendowane odpowiedzi

Wysłałem do

Cezary.Grabarczyk@sejm.pl (taki adres znalazłem na stronie Grabarczyka)

Dorota.Zielinska@sejm.gov.pl (parlamentarny zespół ds. turystyki)

Donald.Tusk@sejm.pl

info@mi.gov.pl

Edytowane przez tadek (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stwórzmy listę adresów mailowych do wysłania protestu. Dopisujcie znalezione kontakty.

Cezary.Grabarczyk@sejm.pl (taki adres znalazłem na stronie Grabarczyka)

Dorota.Zielinska@sejm.gov.pl (parlamentarny zespół ds. turystyki)

Donald.Tusk@sejm.pl

info@mi.gov.pl

Edytowane przez tadek (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypominam o pośle Norbercie Rabie, który obiecał mi, że złoży u ministra interpelację w tej sprawie. Jak ktoś do niego wyśle pismo, proszę dać mi znać. Uruchomię wówczas procedurę w mediach, że poseł dostał pisma, obiecał i co zrobił? Będzie się bał jak ognia złej prasy przed wyborami i słowa z interpelacją dotrzyma.

Jego adres:

Poseł Norbert Raba

ul. Mickiewicza 8

57-100 Strzelin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stwórzmy listę adresów mailowych do wysłania protestu. Dopisujcie znalezione kontakty.

Cezary.Grabarczyk@sejm.pl (taki adres znalazłem na stronie Grabarczyka)

Dorota.Zielinska@sejm.gov.pl (parlamentarny zespół ds. turystyki)

Donald.Tusk@sejm.pl

info@mi.gov.pl

 

poszły- na w/w adresy petycje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stwórzmy listę adresów mailowych do wysłania protestu. Dopisujcie znalezione kontakty.

Cezary.Grabarczyk@sejm.pl (taki adres znalazłem na stronie Grabarczyka)

Donald.Tusk@sejm.pl

info@mi.gov.pl

 

Na wyżej wpisane adresy oczywiście też wysłałem.

Edytowane przez skrool (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykorzystując chwilę wolnego czasu napisałem taki oto list:

 

Szanowny Panie Pośle,

 

zwracam się do Pana w sprawie nowego rozporządzenia o opłacie elektronicznej za przejazd drogami i zasadnością wprowadzenia opłat dla części osób podróżujących samochodami osobowymi z przyczepami kempingowymi i samochodami kempingowymi.

 

W rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 22 marca 2011 r. ÔÇťW sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej” opublikowanym w Dz. Ustaw nr 80 poz. 433 w dn. 15.04.2011 r. a dot. objęcia dodatkowymi opłatami za przejazd drogami krajowymi zestawów składających się z samochodu i przyczepy o łącznym ciężarze powyżej 3,5 t czytamy że opłaty te obejmą wszystkie zestawy pojazdów o DMC powyżej 3500 kg. Jak się okazuje opłata ta dotyczyć będzie w równym stopniu osoby zarobkowo trudniące się przewozem towarów, jak i sporą część osób podróżujących samochodami osobowymi wraz z przyczepą kempingową, przyczepą do przewozu koni czy przyczepą przewożącą sprzęt sportowy taki jak, łódka, kajaki czy motocykl, nie mówiąc już o właścicielach pojazdów kempingowych, których też spora część jest rejestrowana jako pojazdy o DMC powyżej 3500 kg.

 

Z tego co mi wiadomo treść rozporządzenia nie była niestety konsultowana ani z Polskim Związkiem Motorowym ani z Polską Federacją Campingu i Caravaningu, czyli organizacjami, reprezentującymi interesy grupy karawaningowców. Czy tak powinny wyglądać konsultacje społeczne?

 

W sąsiednich nam Państwach, należących również do Unii Europejskiej zestawy samochodu o DMC do 3500 kg i przyczepy kempingowej traktowane są jak pojedynczy samochód osobowy, np.

 

Austria - jedna winieta na auto osobowe bez względu na wagę przyczepy,

 

Czechy - jedna winieta na auto osobowe bez względu na wagę przyczepy,

 

Słowacja - winieta na auto osobowe i winieta na przyczepę,

 

Węgry - opłata elektroniczna, przyczepa kempingowa nie wliczana do wagi pojazdu

 

Pragnę zwrócić uwagę, iż w tych krajach już od dłuższego czasu pobierana jest opłata elektroniczna za przejazd drogami a nie dotyczy ona nie zarobkowych przejazdów z przyczepami.

 

Czy tak powinna wyglądać promocja zdrowego trybu życia, proponowana przez nasz rząd ?

 

Czy bardziej opłaca się ciągnąć przyczepę kempingową mniej bezpiecznym zestawem tj. lżejszym samochodem tak aby suma mas nie przekraczała magicznych 3,5 t?

 

Rozumiem również, że twórcy tego zapisu wzięli pod uwagę koszty utraty części dochodów z turystyki, jakie będzie można odczuć gdy zagraniczni turyści zaczną się zastanawiać czy warto przyjechać do naszego kraju? Z tego co wiem reklamujemy się jako kraj przyjazny dla turystów i zachęcający do odwiedzenia nas i tak chcemy być postrzegani na tle innych europejskich krajów. Brać karawaningowa na całym świecie jest bardzo otwarta i zorganizowana. Jeżeli dowie się o wysokich opłatach za przejazdy turystyczne w naszym kraju, to raczej nie mamy szansy na zwiększenie liczby turystów, przyjeżdżających do naszego kraju.

 

Zwracam się do Pana Posła z żądaniem przedsięwzięcia wszelkich kroków, celem wyjaśnienia tej bulwersującej dla mnie sprawy jak i podjęcia działań celem zniesienia opłat dla przejazdów samochodów osobowych z przyczepami kempingowymi w wysokości jak dla pojazdów ciężarowych.

 

Liczę na szybkie zajęcie się tą sprawą – działanie systemu opłat elektronicznych viaTOLL z opłatami ma ruszyć już 1 lipca tego roku.

 

Proszę o ustosunkowanie się do mojego listu.

 

I tutaj Imię, Nazwisko Adres

 

 

 

 

Rozesłałem to do posłów z mojego okręgu, jaki i do posłów z parlamentarnego zespołu ds turystyki.

 

Nie wiem czy to coś pomoże, ale lepiej zrobić coś niż siedzieć i narzekać - jeśli ktoś ma ochotę to proszę skopiować ewentualnie coś dopisać od siebie i rozesłać do posłów swojego okręgu wyborczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tombr - patrz na ostatnie zdanie w moim poście: >>Nie wiem czy to coś pomoże, ale lepiej zrobić coś niż siedzieć i narzekać - jeśli ktoś ma ochotę to proszę skopiować ewentualnie coś dopisać od siebie i rozesłać do posłów swojego okręgu wyborczego.<<

Także kopiować i wysyłać- posłowie z własnego okręgu wyborczego, zespół parlamentarny ds turystyki i Komisja Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki (KFS).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Propozycja listu przedstawiona przez Miodzia jest zdecydowanie lepsza niż moja - podaje konkretne przykłady z krajów UE (nie miałem za bardzo czasu to zgłębiać). Ja na razie wysłałem "swój list" do Grabarczyka, Tuska, Zielińskiej i ministerstwa infrastruktury. Kolejne wyślę jutro zwykłą pocztą do posłów z podkarpacia - skorzystam ze wzoru Miodzia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koleżanki i Koledzy, moje listy dały już pierwsze odpowiedzi. Jeden poseł skierował już nawet w tej sprawie interpelację poselską. Proszę piszcie do posłów w swoich okręgach, miejmy nadzieję iż o sprawie zrobi się głośniej i ktoś zacznie myśleć na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.