Skocz do zawartości

Światła dzienne


maras78

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, od maja 2009 światła dzienne mogą świecić bez tylnych pozycyjnych. Auta wyprodukowane w 2010 tak mają czyli świeci tylko przód. U mnie w aucie też tak mam zrobione, ale nie jestem pewien jak wygląda jazda z przyczepą. Też wystarczy tylko przód czy w takim zestawie ma świecić wszystko?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 53
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Zdając sobie sprawę z różnych interpretacji przepisów dotyczących świateł dziennych, podłączyłem swoje tak, że świecą po przekręceniu kluczyka w stacyjce, świecą również z światłami pozycyjnymi a gasną po włączeniu świateł mijania. Według schematu podłączenia, jaki dołączony był do lamp które kupiłem, powinny się wyłączać w momencie zapalenia świateł pozycyjnych (takie zasady obowiązują w UE). Ponieważ przepisy UE są nadrzędne nad naszymi więc spokojnie można jeździć z zapalonymi tylko przednimi, dziennymi. Ale, podczas ostatniego przeglądu rejestracyjnego pan sprawdzający mój samochód stwierdził, że mam źle podłączone światła dzienne, ponieważ przepisy o tych światłach dotyczą tylko samochodów wyprodukowanych po, chyba 2009 roku. Żeby nie wdawać się w dyskusję i nie tracić czasu włączyłem światła pozycyjne i pan stwierdził, że jest ok. Z taką interpretacją możemy się też spotkać gdzieś na trasie i moim zdaniem szkoda czasu na dyskusję z policjantem i ewentualnym dochodzeniem swoich racji przed sądami. Jak się ktoś przyczepi, że powinienem mieć światła tylne, włączę pozycyjne i po sprawie, chyba że będzie chciał dać mi mandat, wtedy jeszcze nie wiem co zrobię.

Może jest ktoś na forum zajmujący się zawodowo tymi sprawami i nam to wyjaśni.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale przepis mówi że auta po 2009 muszą mieć tak żeby się palił tylko przód (automatycznie po uruchomieniu silnika), a starsze mogą mieć "po nowemu" lub też po staremu czyli razem z pozycjami - moim zdaniem właśnie najlepszy układ jest taki jak przytoczył kolega Jurek by podpiąć je pod wyłącznik krótkich dopiero. Dobre jest też zrobienie że się zapalą razem z zapaleniem silnika by w zimie nie ciągły prądu podczas gdy akumulator nie pracuje.

Spotkałem się też jeszcze z interpretacją iż trzeba je włączyć jak staniemy przy drodze i wyłączymy silnik...wówczas albo zapalić pozycje albo je wyłączyć...bo światłą dzienne mówią o tym iż auto jest w ruchu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U siebie mam tak podłączone że dzienne zapalają się jak silnik odpali i gasną po włączeniu mijania jak włącze pozycyjne to nadal świecą, więc moge też oświetlić przyczepe bez włączania mijania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę poszukałem po necie

 

http://dadrl.pl/?page=dzienne

 

http://www.nettax.pl/dzienniki/du/2009/75/poz.639.htm

 

i tabela do rozporządzenia, punkt 45 opisu wyjaśnia sprawę

 

http://www.nettax.pl/serwis/imgpub/du/2009/75/poz639f.pdf

 

i w sumie jedno zaprzecza drugiemu.

W naszych przepisach obowiązują światła tylne przy włączonych dziennych, w pojazdach wyprodukowanych przed 2009 rokiem w przepisach unijnych nie.

I bądź tu mądry do których mamy się stosować.

Czyli mamy następny bubel prawny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Witam,

Jak obecne przepisy, mają się do ciągnięcia przyczepy. Czy można ciągnąć przyczepkę kempingową, na samych światłach dziennych, z przodu (oczywiście w dzień, i przy dobrej widocznoości).

Pytam ponieważ przeczytałem gdzieś w necie, że z przyczepką to jest już zespół pojazdów, i powinny świecić się w przyczepce pozycyjne. Nie mogę znaleźć w sieci, jednoznacznej odpowiedzi, czy można na samych dziennych...

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

norvik ja wymyśliłem sobie coś takiego: po uruchomieniu silnika załanczają się światła dzienne. Jak będę ciągnął przyczepkę to włączam postojowe które działają razem z dziennymi a gdy włączę mijania to gasną mi dzienne.

 

Niestety tylko czasu brak aby je zamontować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

norvik ja wymyśliłem sobie coś takiego: po uruchomieniu silnika załanczają się światła dzienne. Jak będę ciągnął przyczepkę to włączam postojowe które działają razem z dziennymi a gdy włączę mijania to gasną mi dzienne.

 

Niestety tylko czasu brak aby je zamontować.

 

 

 

 

Fakt, można i tak.

Ale, po co przedobrzyć, jeśli można ciągnąć na samych dziennych, to mi osobiście wystarczy...

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Serwis zamontował mi światła dzienne. Moduł sterujący pozwalał na zmniejszenie intensywności świecenia w czasie używania świateł mijania. I tak też zrobiono.

Teraz pytanie;     Czy światła dzienne mogą się palić ze zmniejszoną intensywnością ( 50% ) razem ze światłami mijania, czy mają być bezwzględnie wyłączone???

Pozdrawiam

AdamH

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zeszłym tygodniu montowałem dzienne. Podłączyłem je bezpośrednio po stacyjce i tak aby gasły po załączeniu świateł pozycyjnych. Pamiętać trzeba, że muszą być one również odpowiednio zamontowane. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.