Skocz do zawartości

Problem z bagażnikiem rowerowym na hak


glomir

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, glomir napisał:

Po dostawie samochodu od producenta hak zamontowało ASO. Nie przypominam sobie, czy pytali mnie o typ wiązki: żarówki czy LED.

Skoro tak, to pewnie masz jeszcze gwarancję/rękojmie. Ja bym pojechał do ASO z roszczeniami, że wywala mi błędy. Nie masz obowiązku rozróżniać led od żarówek, w zasadzie jako kierowcę to Cię to powinno walić co tam zzastosowano. Po podpięciu ma działać. To oni są profesjonalistami i powinni przewidzieć, że będziesz podpinał przyczepę/hak wyprodukowany teraz a nie 20 lat temu. Mamy 2023 rok, to jest kpina żeby montować wiązkę nieprzystosowaną do współczesnych źródeł światła, zwłaszcza, że zlecieś usługę w ASO a nie u mietka za 1/3 ceny. Ja bym tak zrobił, chyba że na umowie montażu haka masz zaznaczone, ze  ma być średniowieczna wiązka. Jeśli nie ma to wydruk z netu pisma dot., rękojmi wraz z paragrafami i do widzenia, niech wymieniają na porządną wiązkę, albo zwrot kasy za montaż nirdziałającego haka.

Edytowane przez Łza Włóczynutka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 46
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

15 godzin temu, Łza Włóczynutka napisał:

Skoro tak, to pewnie masz jeszcze gwarancję/rękojmie. Ja bym pojechał do ASO z roszczeniami, że wywala mi błędy. Nie masz obowiązku rozróżniać led od żarówek, w zasadzie jako kierowcę to Cię to powinno walić co tam zzastosowano. Po podpięciu ma działać. To oni są profesjonalistami i powinni przewidzieć, że będziesz podpinał przyczepę/hak wyprodukowany teraz a nie 20 lat temu. Mamy 2023 rok, to jest kpina żeby montować wiązkę nieprzystosowaną do współczesnych źródeł światła, zwłaszcza, że zlecieś usługę w ASO a nie u mietka za 1/3 ceny. Ja bym tak zrobił, chyba że na umowie montażu haka masz zaznaczone, ze  ma być średniowieczna wiązka. Jeśli nie ma to wydruk z netu pisma dot., rękojmi wraz z paragrafami i do widzenia, niech wymieniają na porządną wiązkę, albo zwrot kasy za montaż nirdziałającego haka.

Może i masz rację. Ale to nie dla mnie. Ja jestem jak ten Paweł "co to ani pisnął, wrócił do siebie i czapkę nacisnął" :(

Z drugiej strony Citroen dał mi przy zakupie taki rabat, że aż przysiadłem :bzik:

Podjadę więc tylko do lokalnej firmy montującej haki i zapytam specjalistów, czy mogą coś na to poradzić. Jak nie, to odpuszczam temat i przyzwyczaję się do tej świecącej kontrolki ;)

Dam znać po wizycie u nich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.01.2023 o 14:07, ZdzislawW napisał(a):

Szkoda kasy na te  wynalazki .

Can bus - system sterownika mierzy pobór prądu dla żarówki i jak parametry się nie zgadzają to wysyła sygnał tzw. błąd co nam na szafie sygnalizuje usterkę.

I teraz taka żarówka 21W . System jest tak zaprogramowany ,że dla tej właśnie żarówki  to będzie 1.5 - 1.75 Ampera przy napięciu 12-14 V.

Nie zapominajmy ,że mamy jeszcze żarówki 5W a to będzie  0.41A.

I teraz jak ktoś wierzy w uniwersalny rezystor  jeden do wszystkiego ,który oszuka komputer dla różnych żarówek to jest w błędzie.

Druga sprawa to te chińskie rezystory pewnie mają zapewne  tak połączone kable jak lampki choinkowe gdzie strach zostawić je bez nadzoru. Drugie miejsce nie pewnego połączenia to te szybko złączki .Działają do pewnego czasu.

Patrząc na te rezystory to ich obudowa nie jest przypadkowa bo to są aluminiowe radiatory  ,które mają za zadanie odprowadzić ciepło. 

I tak dla podstawowego oświetlenia ze światłem wstecznym potrzebujemy siedem takich sztuk. Pytanie gdzie my mamy zamiar zamontować tą biżuterię .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można to kupić w rozsądniejszym wydaniu, np. brandowane przez polskiego producenta oświetlenia do przyczep/naczep:

LED moduł 1241-12V: WAŚ – Producent lamp samochodowych i urządzeń odblaskowych (was.eu)

Nie ma przeszkód, żeby to zamontować na bagażniku, jeśli tylko bagażnik by z tym czymś jeździł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, czyś napisał:

Można to kupić w rozsądniejszym wydaniu, np. brandowane przez polskiego producenta oświetlenia do przyczep/naczep:

LED moduł 1241-12V: WAŚ – Producent lamp samochodowych i urządzeń odblaskowych (was.eu)

Nie ma przeszkód, żeby to zamontować na bagażniku, jeśli tylko bagażnik by z tym czymś jeździł.

Czyli  to jest to samo co LCB -Fristoma , cenowo podobnie .  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.01.2023 o 18:44, Maras napisał(a):

Czyli  to jest to samo co LCB -Fristoma , cenowo podobnie .  

 

Hej, przed chwilą byłem w firmie montażowej haki. Potwierdzili oczywistą oczywistość, że moduł wiązki w moim samochodzie jest wyłącznie do bagażnika/przyczepy z oświetleniem żarówkowym. Bez problemu mogą mi wymienić ten moduł na uniwersalny LED/żarówki. Będzie mnie to kosztować 850 PLN. Mają spore obłożenie i zrobią mi to dopiero pod koniec miesiąca. Już się cieszę, bo przyczepa do łódki ma żarówki więc będę mógł wreszcie cieszyć się deską rozdzielczą bez lampki awarii cokolwiek zaczepię na hak :D

Serdecznie dziękuję wszystkim forumowiczom za wsparcie :piwo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, glomir napisał(a):

Hej, przed chwilą byłem w firmie montażowej haki. Potwierdzili oczywistą oczywistość, że moduł wiązki w moim samochodzie jest wyłącznie do bagażnika/przyczepy z oświetleniem żarówkowym. Bez problemu mogą mi wymienić ten moduł na uniwersalny LED/żarówki. Będzie mnie to kosztować 850 PLN. Mają spore obłożenie i zrobią mi to dopiero pod koniec miesiąca. Już się cieszę, bo przyczepa do łódki ma żarówki więc będę mógł wreszcie cieszyć się deską rozdzielczą bez lampki awarii cokolwiek zaczepię na hak :D

Serdecznie dziękuję wszystkim forumowiczom za wsparcie :piwo:

Za 850zł to ja bym sobie taśmą zakleił kontrolkę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie po podłączeniu przyczepy, czy też bagażnika rowerowego, jest z automatu 5 ostrzeżeń o ograniczonym działaniu systemów wspomagania kierowcy itp. Fakt że na biało a nie pomarańczowo, ale trzeba po każdym odpaleniu to odklikać.

Edit

Chociaż tu oczywiście problem jest nie tylko taki że się kontrolka świeci bez sensu, ale że ponieważ swieci się cały czas to nie będzie wiadomo jak już jednak coś będzie nie tak.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Piotrek napisał(a):

U mnie po podłączeniu przyczepy, czy też bagażnika rowerowego, jest z automatu 5 ostrzeżeń o ograniczonym działaniu systemów wspomagania kierowcy itp. Fakt że na biało a nie pomarańczowo, ale trzeba po każdym odpaleniu to odklikać.

Edit

Chociaż tu oczywiście problem jest nie tylko taki że się kontrolka świeci bez sensu, ale że ponieważ swieci się cały czas to nie będzie wiadomo jak już jednak coś będzie nie tak.

 

 

Szkoda Piotrek ,że nie mam tego boxa od Fristoma ( odsprzedałem koledze po tym jak założyłem wiązkę z modułem ) bo bym Ci go wysłał na próbę abyś mógł sprawdzić czy po wpięciu jest ok.

A kolega miał X6 z fabrycznym hakiem ,dodatkową chłodnicą itd. i po podpięciu przyczepy towarowej wyświetlało błędy.  Ale tylko w tej przyczepie w której miał oświetlenie żarówkowo-ledowe !!! ot taka lampa hybryda . Po podpięciu boxa jak ręką odjął :winner: .

A u Ciebie nie ma możliwości zakupu tego LCB ?  i np. w takim stacjonarnym sklepie myślę ,że przed zakupem pozwolili by podłączyć  na próbę czy działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie o to chodzi. Po prostu jak się cokolwiek zapnie na hak to przestaje działąc (lub działa w ograniczonym zakresie) asystent pasa ruchu, ostrzeżenia o pojeździe w martwej strefie itd; i wywalo ostrzeżenia o tym za każdym razem. Światła jako takei działają ok (chociaż nie jestem na 100% pewien czy miałem coś na LED na haku). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Piotrek napisał(a):

To nie o to chodzi. Po prostu jak się cokolwiek zapnie na hak to przestaje działąc (lub działa w ograniczonym zakresie) asystent pasa ruchu, ostrzeżenia o pojeździe w martwej strefie itd; i wywalo ostrzeżenia o tym za każdym razem. Światła jako takei działają ok (chociaż nie jestem na 100% pewien czy miałem coś na LED na haku). 

Tak, to jest wkurzające. Producenci myślą, że hak służy wyłącznie do podpięcia przyczepy, tym samym podpinając bagażnik rowerowy jesteśmy trochę bezpodstawnie  okrojeni np. z asystenta pasa ruchu. Próbowałeś oszukać komputer podpinając wtyk przyczepy na pracującym silniku?

U mnie w takiej sytuacji nie wyłącza sygnalizacji martwego pola.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Piotrekm13 napisał(a):

Za 850zł to ja bym sobie taśmą zakleił kontrolkę...

Bez przesady. Kontrolka jest po to, żebym wiedział, że coś jest nie tak. Jeśli będzie mi się stale świeciła a w międzyczasie jeszcze coś się "spie..y" to skąd będę o tym wiedział ?

Firma zamontuje, sprawdzę działanie i OK. Teraz wiem, że od razu na miejscu trzeba będzie przetestować obie opcje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Marcin T napisał(a):

tym samym podpinając bagażnik rowerowy jesteśmy trochę bezpodstawnie  okrojeni np. z asystenta pasa ruchu.

myślę że nie bezpodstawnie.

asystent pasa ruchu korzysta z kamery i  z czujników radarowych umieszczonych w wielu miejscach, domyślam się że bagażnik z rowerami zamontowany na haku zaburza działanie części czujników.

jestem przekonany ze w dzisiejszych czasach gdzie auta same parkują, pilnują pasa czy wracają na swój pas po wyprzedzeniu nie jest to niedopatrzenie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.