Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

4 minuty temu, Igor napisał(a):

Widziałem gdzieś wpis, że nie opłaca się oszczędzać na winiecie na Słowację ponieważ przejazd od granicy Węgier do Zagrzebia wychodzi bardzo drogo. Mi się to nie zgadza. Według https://winiety-online.pl przejazd na trasie Letenje - KRK dla Kategorii II wychodzi 25,4 Euro, natomiast przejazd na trasie Gornij Macelj - KRK 26,4 Euro.

Ogóle porównanie opłat autostradowych dla zestawu powyżej 3,5 T (auto osobowe do 3,5T) wyszło mi tak:

  Zestaw pow. 3,5T Czechy/Austria Słowacja/Węgry
Czechy 30 dni 440 82,94 82,94  
Węgry 30 dni 8900 107,87   107,87
Słowacja 30 dni 34 153,00   153,00
Słowenia 30 dni 32 144,00 144,00  
Austria 2 x 10 dni 19,8 89,10 89,10  
Letenje - KRK   50,8 228,60   228,60
Gornij Macelj - KRK   52,8 237,60 237,60  
        553,64 489,468

 

Tu się nie kupuje winiet (drogo)tylko bezpośrednio na rządowych stronach .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 746
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Oczywiście, że na rządowych. Na tej stronie znalazłem kalkulator do opłat w CRO (o ile podaje prawidłowe dane).

 

Jeszcze jedno pytanie. Nie jest wykluczone, że będę jechał przez Rzeszów. Przez Słowację wyjdzie wtedy ok. 130km. Google pokazuje, że jeśli wybiorę trasę bez opłat to przejazd będzie o 13 minut dłuższy. Płacić za winiety 153 PLN, żeby zaoszczędzić 2 razy 13 minut za bardzo się nie opłaca. A teraz pytanie: zestaw powyżej 3,5T, czy przejazd drogami innymi niż wymagające winiety jest darmowy, czy też mają jakiś wynalazek w stylu naszego eTolla ?

Edytowane przez Igor (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Igor napisał(a):

Jeszcze jedno pytanie. Nie jest wykluczone, że będę jechał przez Rzeszów. Przez Słowację wyjdzie wtedy ok. 130km. Google pokazuje, że jeśli wybiorę trasę bez opłat to przejazd będzie o 13 minut dłuższy. Płacić za winiety 153 PLN, żeby zaoszczędzić 2 razy 13 minut za bardzo się nie opłaca. A teraz pytanie: zestaw powyżej 3,5T, czy przejazd drogami innymi niż wymagające winiety jest darmowy, czy też mają jakiś wynalazek w stylu naszego eTolla ?

Ja jak jeździłem z przyczepą od Bardejova przez Prešov i Košice na Tornyosnemeti to zawsze oszczędzałem na winietce i jechałem drogą równoległą do autostrady Prešov-Košice i później do granicy równoległą do ekspresówki (też płatna - i tam bardzo często łapią, bo nie wszyscy wiedzą, że ten odcinek jest płatny). Nie dam tylko 100% gwarancji, że ta równoległa do autostrady nie jest czasem do 3,5 t, bo ja miałem holownik i zestaw poniżej 3,5, ale TomTom MyDrive po ustawieniu opcji kampera powyżej 3,5 t wytycza tą trasę i o 15 min. zaledwie dłuższą. Więc 30 min. w obie strony dłużej, za 150 w kieszeni to chyba całkiem niezły wynik...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Zulos napisał(a):

Ja jak jeździłem z przyczepą od Bardejova przez Prešov i Košice na Tornyosnemeti to zawsze oszczędzałem na winietce i jechałem drogą równoległą do autostrady Prešov-Košice i później do granicy równoległą do ekspresówki (też płatna - i tam bardzo często łapią, bo nie wszyscy wiedzą, że ten odcinek jest płatny). Nie dam tylko 100% gwarancji, że ta równoległa do autostrady nie jest czasem do 3,5 t, bo ja miałem holownik i zestaw poniżej 3,5, ale TomTom MyDrive po ustawieniu opcji kampera powyżej 3,5 t wytycza tą trasę i o 15 min. zaledwie dłuższą. Więc 30 min. w obie strony dłużej, za 150 w kieszeni to chyba całkiem niezły wynik...

Da się tak jechać tylko jakość tej drogi jest średnia, co chwile ograniczenia prędkości . Ale fakt faktem można zaoszczędzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Dodi napisał(a):

Da się tak jechać tylko jakość tej drogi jest średnia, co chwile ograniczenia prędkości . Ale fakt faktem można zaoszczędzić.

Dlatego zaznaczyłem, że robiłem tak jak jeździłem z cepką, bo tu różnica prędkości była niewielka. Odkąd jeżdżę kamperem płacę i lecę autostradą i ekspresówką. W sumie to tylko jakieś 30 km, ale jednak...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Zulos napisał(a):

Dlatego zaznaczyłem, że robiłem tak jak jeździłem z cepką, bo tu różnica prędkości była niewielka. Odkąd jeżdżę kamperem płacę i lecę autostradą i ekspresówką. W sumie to tylko jakieś 30 km, ale jednak...

Masz racje, mi jednak szkoda budy na takie dziury ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Zulos napisał(a):

Dlatego zaznaczyłem, że robiłem tak jak jeździłem z cepką, bo tu różnica prędkości była niewielka. Odkąd jeżdżę kamperem płacę i lecę autostradą i ekspresówką. W sumie to tylko jakieś 30 km, ale jednak...

Ale ty masz kamperwana. Powiedz to właścicielom alkow. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Tomiy napisał(a):

Ale ty masz kamperwana. Powiedz to właścicielom alkow. :D

Oj tam, oj tam...:D

Ale fakt - nie wiem z jaką prędkością podróżną autostradową poruszają się alkowy, żeby było komfortowo. Plus kamperwana jest taki, że u mnie ta prędkość to jest w przedziale 120 - 125 km/h. Oczywiście wiatr czy deszcz ją ograniczają, ale to oczywiste. Przy alkowie może to już być za dużo...

Nie wiem jak jest teraz, bo dawno już tamtędy nie jechałem, ale dopóki jeździłem nie było tragedii z jakością asfaltu, poza drobnymi fragmentami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Dodi napisał(a):

Masz racje, mi jednak szkoda budy na takie dziury ?

Przejeżdżam z Preszowa do granicy węgierskiej z przyczepą dwa-trzy razy w roku. Ostatnio jechałem tamtędy na początku czerwca. Nigdy nie kupuję winiety ,omijam autostradę drogami równoległymi, są w dobrym stanie.

Oczywiście jedzie się przez teren zabudowany i są ograniczenia, ale przecież jedziemy na urlop, nie śpieszymy się. 

Węgry to już inna bajka, tylko winieta i autostrada.

Potwierdzam za Koszycami R4 trasa szybkiego ruchu płatna ( winieta ) , rozmawiałem z osobą ,która nieświadomie wjechała na tę drogę bez winiety, niestety było zatrzymanie przez policję i pokuta 100 Euro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Zulos napisał(a):

Oj tam, oj tam...:D

Ale fakt - nie wiem z jaką prędkością podróżną autostradową poruszają się alkowy, żeby było komfortowo. Plus kamperwana jest taki, że u mnie ta prędkość to jest w przedziale 120 - 125 km/h. Oczywiście wiatr czy deszcz ją ograniczają, ale to oczywiste. Przy alkowie może to już być za dużo...

Nie wiem jak jest teraz, bo dawno już tamtędy nie jechałem, ale dopóki jeździłem nie było tragedii z jakością asfaltu, poza drobnymi fragmentami.

Najbardziej ekonomiczna prędkość autostradowa to 96km/h :) i przed Tobą najlepiej Tir z Litwy. Średnie spalanie na 5 tys/km to 7,8l a co najważniejsze jest czas oglądać krajobrazy :). Nasz zestaw i 150km/h da radę ale spalanie wzrasta do 22l wiec raczej tego nie stosujemy :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, rtwppk napisał(a):

Najbardziej ekonomiczna prędkość autostradowa to 96km/h :) i przed Tobą najlepiej Tir z Litwy. Średnie spalanie na 5 tys/km to 7,8l a co najważniejsze jest czas oglądać krajobrazy :). Nasz zestaw i 150km/h da radę ale spalanie wzrasta do 22l wiec raczej tego nie stosujemy :) 

To się zgadza - jak jeździłem z cepką i miałem długi odcinek autostradowy to modliłem się o jadącego 95 km/h TIRa:D

U mnie spalanie rośnie dość równo: do prędkości 100 km/h 9 l, do 110 - 10, do 120 - 11, do 130 - 12. To jest jeszcze akceptowalne biorąc pod uwagę korzyści czasowe z przelotu autostradą, zwłaszcza na długich odcinkach. Wolę autostradą śmigać ile się da, a później luzować się na bocznych drogach. Oczywiście te wartości rosną jak trzeba walczyć z wiatrem. No ale to wciąż jest bus (furgon).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam powoli kończy się tegoroczna Chorwacja, wczoraj odwiedziliśmy kempingową restaurację. Linie 15,5€

1C758995-E83B-4CE6-AE84-17EBD09F1133.thumb.jpeg.b3715f07af4b6c98c1553d3eccc7528c.jpeg

bardzo dobre, choć podobnie jak frytki, mogły jeszcze minutkę w oleju być dopieczone. Natomiast odradzam hamburgera że sprasowanej "wołowiny".

Niestety skreślamy lubianą knajpę w Pagu.

79CEFDD1-1EDB-4FFF-A88A-08EC6880E454.thumb.jpeg.ed165b5366c5548561972b3a4dfd0795.jpeg

Linie przypominały suche chrupki a cordonblu średnio świeży ?

Na szczęście pyszne spaghetti i naleśniki. 

F07145C0-BD05-471D-8547-88A969401978.thumb.jpeg.e66a9250150ef5decd0b6fbf2c59eef0.jpeg

I jeszcze przy rachunku usłyszałem only casch ?

A na dodatek zwinęli kufle z Zatonu ?

D432AF9B-6534-4BED-8AC5-2AD3F9FEAD46.thumb.jpeg.ddb5bd236602a7b08c583e1b7d9ec802.jpeg

Edytowane przez filipert (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, glomir napisał(a):

rtwppk: ..."i przed Tobą najlepiej Tir z Litwy. Średnie spalanie na 5 tys/km to 7,8l a co najważniejsze jest czas oglądać krajobrazy"...

A nie kłóci się to jedno z drugim ;)

Na inteligentnym tempomacie nie :) … auto samo trzyma dystans i samo „hamuje” wiec rozglądanie się na boki jest możliwe. Do tego prędkość dobrego ciągnika rolniczego :) wiec widać dużo  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:brawo:

Tylko, że przy 20 metrach za TIR-em efektu zasysania już żadnego nie ma. A jeszcze większy dystans to już w ogóle nic. Mi aktywny tempomat nie pozwala na bliższą jazdę niż 30 - 50 m. Tę oszczędność masz z samej stałej jazdy na tempomacie z relatywnie niewielką prędkością. Więc po co ten TIR ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.