Skocz do zawartości

Grzanie wody w tt2 ciepłym powietrzem - działa czy nie?


Rekomendowane odpowiedzi

Zakładając temat nie pytałem czy ten bojler nagrzeje wodę czy nie nagrzeje, chodziło mi o sposób w jaki jest podłączony do obiegu powietrza... Piękny Offtop zrobiliście... Dwie strony kłótni, jednemu grzeje drugiemu nie ...

Decyzję podjąłem taką że bojler wylatuje na tył przyczepy gdzie będzie jako pierwszy od strony nadmuchu... Jak będzie słabo grzał to mam już przygotowane Webasto mokre, wtedy TT2 wyleci całkiem z przyczepy, wstawię zbiornik plastikowy 30l a w niego wpuszczę wężownice z elastycznej rurki od podłogówki i podłącze w obieg Webasto. Układ grzania zaleje glikolem...

Webasto już przetestowane, 20l wody do 50 stopni zagrzało w 10 minut (czas liczony z rozruchem) ...

Proszę też o nie poruszanie sprawy "kopcenia" Webasto na kempingu, mam filmik z rozruchu i moje puszcza tyle dymu co jeden "buch" z papierosa... Druga sprawa to przyczepę chce przystosować do wyjazdów na dziko a nie na kempingi gdzie jest pełno dzieciaków i zwierząt domowych...

IMG_20210722_185447.jpg

IMG_20210722_190652.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 58
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

8 minut temu, djandriu napisał:

Zakładając temat nie pytałem czy ten bojler nagrzeje wodę czy nie nagrzeje, chodziło mi o sposób w jaki jest podłączony do obiegu powietrza... Piękny Offtop zrobiliście... Dwie strony kłótni, jednemu grzeje drugiemu nie ...

Decyzję podjąłem taką że bojler wylatuje na tył przyczepy gdzie będzie jako pierwszy od strony nadmuchu... Jak będzie słabo grzał to mam już przygotowane Webasto mokre, wtedy TT2 wyleci całkiem z przyczepy, wstawię zbiornik plastikowy 30l a w niego wpuszczę wężownice z elastycznej rurki od podłogówki i podłącze w obieg Webasto. Układ grzania zaleje glikolem...

Webasto już przetestowane, 20l wody do 50 stopni zagrzało w 10 minut (czas liczony z rozruchem) ...

Proszę też o nie poruszanie sprawy "kopcenia" Webasto na kempingu, mam filmik z rozruchu i moje puszcza tyle dymu co jeden "buch" z papierosa... Druga sprawa to przyczepę chce przystosować do wyjazdów na dziko a nie na kempingi gdzie jest pełno dzieciaków i zwierząt domowych...

IMG_20210722_185447.jpg

IMG_20210722_190652.jpg

Skoro wiesz to po co pytasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, peja76 napisał:

Jacek nie rób ze mnie tępaka,

Nie muszę ;)   Tępaka się nie da z kogoś zrobić. Więc nie wiem skąd Ci się wzięło, że ktoś z Ciebie tępaka robi :blink:

 

EDIT. Ktoś mógby z modów wydzielić dyskusję o odczuciach odnośnie termy Trumy do osobnego tematu?

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, peja76 napisał:

(...)

W przyszłym tygodniu wyjazd, będę miał czas to sprawdzę dokładnie, tylko czym? jakieś podpowiedzi, zwykłym termometrem?

jak masz termometr spożywczy  albo laserowy to OK  bo zwykły to jest pewnie do 40st max.

tyle że jaki cel tego pomiaru ?  bo to że do mycia rąk i zębów  woda jest wystarczająco ciepła to  wiemy bez pomiaru.

jeśli mamy dowieść że TT2 ogrzewany powietrzem nadaje się do normalnego użytku trzeba by spuścić 8-10 litrów wody (mniej więcej tyle ile używamy do "ekonomicznej" kąpieli czy mycia naczyń) i wtedy dokonać pomiaru

Bo to że przez pierwsze kilkanaście sekund leci wręcz gorąca woda wynika w wielu przypadkach z tego że  najczęściej rurki z wodą idą pod rurami z ciepłym powietrzem i mocno się nagrzewają więc dopóki nie zleci z rurek cała woda to pomiar będzie zawyżony mocno ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem już nie raz, że w moim przypadku, w okresie zimowym, gdy piec i nadmuch włączone są cały czas, TT2 bardzo dobrze podgrzewa wodę. Kluczowe jest umiejscowienie względem pieca, u mnie to niecały metr. Po kilku godzinach pracy nadmuchu, woda osiąga temp ok 50-60C. 

Sprawdziliśmy to na kilku kilkudniowych zimowych wyjazdach. Było mycie naczyń, szybkie prysznice i nigdy nam nie zabrakło ciepłej wody (ciepla dla mnie, to więcej niż 40C).

Rację mają wszyscy - u niektórych to działa świetnie - jeśli mają TT2 blisko pieca, a u innych nie będzie nigdy działać, gdy TT2 jest daleko od pieca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To aż muszę z ciekawości sprawdzić bo bojler od podłogówki mam za piecem, rurka od pieca do niego ma 20cm, samym piecem powinna się w takim razie nagrzać ? wtedy miałbym podłogówkę nawet na dzika, bo pompka hula na 12v

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, jacekzoo napisał:

To aż muszę z ciekawości sprawdzić bo bojler od podłogówki mam za piecem, rurka od pieca do niego ma 20cm, samym piecem powinna się w takim razie nagrzać ? wtedy miałbym podłogówkę nawet na dzika, bo pompka hula na 12v

Nie wierzę, że nie sprawdziłeś jeszcze :blink:

4 godziny temu, pjetko napisał:

Rację mają wszyscy - u niektórych to działa świetnie - jeśli mają TT2 blisko pieca, a u innych nie będzie nigdy działać, gdy TT2 jest daleko od pieca.

Nie do końca się zgodzę, jak jest daleko od pieca, to wymaga więcej czasu. Mam wylot nadmuchu w miejscu oddalonym o około 7m od pieca i jak jest minus na dworze, to po odpaleniu leci tam ledwo letnie powietrze, ale po kilku godzinach wygrzania, dmucha gorące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, filipert napisał:

Nie wierzę, że nie sprawdziłeś jeszcze :blink:

Nie do końca się zgodzę, jak jest daleko od pieca, to wymaga więcej czasu. Mam wylot nadmuchu w miejscu oddalonym o około 7m od pieca i jak jest minus na dworze, to po odpaleniu leci tam ledwo letnie powietrze, ale po kilku godzinach wygrzania, dmucha gorące.

to zależy od konkretnej zabudowy.  czasem niektóre rurki idą pod podłogą, niby są zaizolowane ale zawsze z kratek zasilanych taką rurką idzie chłodniejsze powietrze niż z tych co idą wewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Suzu4x4 napisał:

czasem niektóre rurki idą pod podłogą, niby są zaizolowane ale zawsze z kratek zasilanych taką rurką idzie chłodniejsze powietrze niż z tych co idą wewnątrz.

Tego nawet nie brałem pod uwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, ale co innego zagrzać kilka litrów wody w ciągu powiedzmy dwóch - trzech godzin do jakiejś tam niewysokiej temperatury, a co innego ogrzewać w trybie ciągłym czynnik w instalacji podłogowej, który to czynnik w trybie ciągłym oddaje to ciepło dalej. Woda w zbiorniku tez oddaje ciepło na zewnątrz, ale w ograniczonym zakresie. Moim zdaniem w przypadku podłogówki efekt będzie niezauważalny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Piotrekm13 napisał:

Panowie, ale co innego zagrzać kilka litrów wody w ciągu powiedzmy dwóch - trzech godzin do jakiejś tam niewysokiej temperatury, a co innego ogrzewać w trybie ciągłym czynnik w instalacji podłogowej, który to czynnik w trybie ciągłym oddaje to ciepło dalej. Woda w zbiorniku tez oddaje ciepło na zewnątrz, ale w ograniczonym zakresie. Moim zdaniem w przypadku podłogówki efekt będzie niezauważalny. 

Dlatego muszę wytestować, poza tym w układzie podłogówki jest więcej wody niż w samym bojlerze. Ale z drugiej strony plus, że bojler podłogówki jest przy samym piecu. A z trzeciej strony u mnie ogrzewanie nigdy nie idzie na full. Jak ostatnio jechaliśmy do karpacza, było -5 i jak się zatrzymaliśmy na stacji to ustawienie było na 7,5 a w budzie taka sauna, że powietrza nie szło złapać. 
 

@peja76 Ty masz u siebie piec 3002 czy 5002?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.