Skocz do zawartości

Grzanie wody w tt2 ciepłym powietrzem - działa czy nie?


Rekomendowane odpowiedzi

U mnie przepływ powietrza bardzo dobrze ogrzewa wodę. Bojler jest jakieś 1-1,5 metra od pieca, a rura z niego wychodzi dalej i dmucha pod łóżko. Może kluczem jest właśnie brak przepływu skoro koniec jest zaślepiony. Z drugiej strony jak będzie bliżej pieca jego efektywność będzie na pewno lepsza, bo im dalej od pieca tym powietrze z wenta coraz chłodniejsze. Na początek spróbowałbym zdjąć tą zaślepkę i zobaczyć czy to poprawi skuteczność, później można przymknąć inne wyloty żeby więcej "temeperatury" szło na tą rurę z bojlerem. Przeniesienie go to ostateczność. Nigdy nie sprawdzałem temperatury wody, ale nie raz się w niej myłem i musiałem sobie dodawać zimnej, bo parzyła, także może to działać dobrze. 

Dodam jeszcze, że z tego co widać na fotkach to miałem Adrię z takim podobnym układem i piecem zaraz przy drzwiach wejściowych, ale u mnie bojler też był zaraz za piecem a łazienka z przodu przyczepy i też miałem w niej ciepłą wodę. Za to z ostatniego nawiewu pod przednim łóżkiem leciało ledwo ciepłe powietrze. 

Edytowane przez reflexes (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 58
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

28 minut temu, peja76 napisał:
41 minut temu, jacek00 napisał:

Ciepłe powietrze z rozprowadzania niczego Ci nie ogrzeje. To pic na wodę

Jakoś mi ogrzewa, gorąca nie jest ale ciepła, bojler mam daleko od pieca i woda jest ciepła. Sam wiesz że miałem i mam parę wyjazdów zimowych i zawsze piec w trasie jest włączony i myjemy ręce w ciepłej wodzie;), tak samo było w Zielińcu jak staliśmy, ciepła woda ku naszemu zdziwieniu była.

Oczywiście, że ogrzeje bo to nie tylko zwykły przelot a w środku jest aluminiowy wymiennik ciepła.

image.png.659d66a4fba481666932e22d5bc5dabf.png

Grzanie jednak jest zależne od temperatury powietrza i intensywności strumienia przepływu, wiec im dalej od pieca, a po drodze kilka wylotów, tym trudniej.

Edytowane przez filipert (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, filipert napisał:

Oczywiście, że ogrzeje bo to nie tylko zwykły przelot a w środku jest aluminiowy wymiennik ciepła.

 

Ja przed wyjazdem włączam bojler na 230v wtedy powietrze tylko podtrzymuje ciepło, nigdy nie było problemu umyć ręce, zęby, buzię w ciepłej wodzie nawet po 12 godzinach po odłączeniu bojlera od 230v

Edytowane przez peja76 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, filipert napisał:
Oczywiście, że ogrzeje bo to nie tylko zwykły przelot a w środku jest aluminiowy wymiennik ciepła. image.png.659d66a4fba481666932e22d5bc5dabf.png Grzanie jednak jest zależne od temperatury powietrza i intensywności strumienia przepływu, wiec im dalej od pieca, a po drodze kilka wylotów, tym trudniej. 

 

 

Bez żartów. Wiem ci jest w środku, tylko efektywność jest tego praktycznie żadna. Powietrze w wylotach jaką ma temperaturę? Niech to będzie i nawet 25 stopni. To jaka będzie tego efektywność? Wodę podgrzeje do 15 stopni?   

 Max co tym osiągniesz to temperatura ciut niższa od pokojowej. Ale tą osiągniemy po jakimś czasie i bez tego nadmuchu.

48 minut temu, peja76 napisał:

Jakoś mi ogrzewa, gorąca nie jest ale ciepła, bojler mam daleko od pieca i woda jest ciepła. Sam wiesz że miałem i mam parę wyjazdów zimowych i zawsze piec w trasie jest włączony i myjemy ręce w ciepłej wodzie;), tak samo było w Zielińcu jak staliśmy, ciepła woda ku naszemu zdziwieniu była.

Co znaczy, że woda jest ciepła?  To znaczy ile ma stopni? Bo może mamy inne normy ciepłoty ;)  Przecież woda nie może być cieplejsza niż powietrze w rurach od rozprowadzania ciepła. A tam jaką masz temperaturę? 25 stopni na końcu?  

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, jacek00 napisał:

Bez żartów. Powietrze w wylotach jaką ma temperaturę? Niech to będzie i nawet 25 stopni. To jaka będzie tego efektywność? Wodę podgrzeje do 10 stopni?

ma dużo więcej niż 25 stopni, nawet 50-60 bliżej pieca mierzyłem kiedyś kamerą termowizyjną ;)

co nie zmienia faktu że taki bojler nie jest w stanie efektywnie samym powietrzem ogrzać wody.

TZN ogrzeje ale nie przy przepływie więc po kilku godzinach grzania bez poboru wody umyjesz zęby czy ręce w letnio-ciepłej wodzie ale komfortowego prysznicu nie weźmiesz :niewiem: 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Suzu4x4 napisał:

ma dużo więcej niż 25 stopni, nawet 50-60 bliżej pieca mierzyłem kiedyś kamerą termowizyjną ;)

Za piecem czy w okolicach to i owszem. Ale po drugiej stronie przyczepy to powietrze w rurach leci letnie, a nie gorące. 

1 minutę temu, Suzu4x4 napisał:

co nie zmienia faktu że taki bojler nie jest w stanie efektywnie samym powietrzem ogrzać wody.

TZN ogrzeje ale nie przy przepływie więc po kilku godzinach grzania bez poboru wody umyjesz zęby czy ręce w letnio-ciepłej wodzie ale komfortowego prysznicu nie weźmiesz :niewiem: 

 

Ciepła woda wg norm to ok. 60 stopni. Oczywiście wg naszego odczucia to będzie woda gorąca. Czyli powiedzmy, że ciepła woda w naszym odczuciu to ok. 40 stopni. To tym piecem osiągniemy maksymalnie wodę letnią. 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Suzu4x4 napisał:

TZN ogrzeje ale nie przy przepływie więc po kilku godzinach grzania bez poboru wody umyjesz zęby czy ręce w letnio-ciepłej wodzie ale komfortowego prysznicu nie weźmiesz :niewiem: 

 

Dokładnie tak jak piszesz, to jest tylko na przetrwanie, spanie na Mopie itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Misio napisał:

Dokładnie - powietrze w rurach to 40-60stopni, zależnie jaka temperatura jest wewnątrz przyczepy.

Przy piecu owszem. Po drugiej stronie takiej 6 metrowej przyczepy absolutnie nie ma takiej temperatury w rurach i jest IMO nie do osiągnięcia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, jacekzoo napisał:

To nie mów, że powietrze ogrzało

Ale po 12h ba nawet po 24h woda jest ciepła, to co bojler trzyma tak długo według ciebie to ciepło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, peja76 napisał:

Dokładnie tak jak piszesz, to jest tylko na przetrwanie, spanie na Mopie itp.

Czyli wszystko rozbija się o nasze odczucia ;) Dla mnie woda letnia to letnia, a nie ciepła ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, jacek00 napisał:

Przy piecu owszem. Po drugiej stronie takiej 6 metrowej przyczepy absolutnie nie ma takiej temperatury w rurach i jest IMO nie do osiągnięcia. 

Jacek a powiedz Mi sprawdzałeś kiedyś twój bojler w praktyce, spałeś na Mopie, pod kempingiem itp z włączonym piecem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, peja76 napisał:

Ale po 12h ba nawet po 24h woda jest ciepła, to co bojler trzyma tak długo według ciebie to ciepło?

Mi chodzi o co innego, na początku napisałeś, że nadmuch Ci nagrzał wodę 

 

podtrzymanie to zupełnie co innego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.