Skocz do zawartości

Grzanie wody w tt2 ciepłym powietrzem - działa czy nie?


Rekomendowane odpowiedzi

Teraz, jacekzoo napisał:

Mi chodzi o co innego, na początku napisałeś, że nadmuch Ci nagrzał wodę 

 

podtrzymanie to zupełnie co innego

No tak ale po 12h/24h/36h według ciebie co będzie podgrzewać wodę? która już była spuszczana w między czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 58
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Po takim czasie woda w baniaku na czystą też już zimna nie będzie bo w budzie masz te 22-23st. Poza tym z tego co kojarzę budę trzymasz w jakiejś hali, jak na dworze jest na minusie to w hali i w budzie masz sporo na plusie, obstawiam te 8-10st. Wszystko zusamen do kupy ma na to wpływ. Zalej do wyziębionej budy zimną wodę i włącz nadmuch… za cholere się nie zagrzeje, chyba że bojler jest bezpośrednio przy piecu i najbardziej gorące powietrze idzie centralnie przez niego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, peja76 napisał:

Jacek a powiedz Mi sprawdzałeś kiedyś twój bojler w praktyce, spałeś na Mopie, pod kempingiem itp z włączonym piecem?

Tak, i pisanie, że ten bojler trzyma ciepło przez 24h (a nawet 36h) to bujda na resorach. Dla porównania - przy bojlerze elektrycznym Trumy 14l producent deklaruje, że temperatura wody spada o 1 stopień na godzinę, a przypominam, że to bojler izolowany w przeciwieństwie do tego z Trumy. Czyli jeśli zagrzejemy wodę do 70 stopni to po 24h będzie w teorii woda o temperaturze 44 stopni. W praktyce mniej, bo jeśli wody będziemy używać, to bojler będzie się uzupełniał o wodę zimną, która będzie się mieszała z ciepłą i temperatura wody w bojlerze będzie spadać. 

Ta Truma nie ma żadnej izolacji, więc temperatura wody będzie spadać szybciej niż 1 stopień na godzinę, przyjmijmy optymistycznie, że są to 2 stopnie na godzinę. Więc po 24h z 65 stopni zrobi Ci się 17 stopni (albo i mniej w zależności od temperatury otoczenia). Więc nie ma fizycznej możliwości aby tam była ciepła woda. Przy włączonym nadmuchy sytuacja się trochę spowolni, ale i tak woda bardzo szybko osiągnie temperaturę pokojową (czyli letnio-zimną), bo ten bojlerek jest maluśki, a efektywnośc nadmuchu marna (pomijam przypadek bojlera przy samym piecu, gdzie efektywność będzie większa).

I może o to się wszystko rozbija, o nasze odczucia. Żeby można było wiarygodnie to ocenić to należałoby zmierzyć po prostu temperaturę wody, a nie opierać się tylko i wyłącznie na naszych subiektywnych odczuciach, gdzie same nasze odczucia temperatury wody będą także zależne od temperatury otoczenia (im zimniej tym będziesz miał wrażenie, że woda jest cieplejsza).  W moim odczuciu woda jest zimna (może letnia dla kogoś innego), ale absolutnie nie jest ciepła (nie ma 40-60 stopni). 

No ale temat o skuteczności tego bojlerka powinniśmy prowadzić gdzieś indziej a nie tutaj, bo tutaj to całkowity OT ;) Może ktoś kiedys pokusi się o jakiś test z termometrem i będzie wszystko czarno na białym.

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, jacek00 napisał:

Tak, i pisanie, że ten bojler trzyma ciepło przez 24h (a nawet 36h) to bujda na resorach. Dla porównania - przy bojlerze elektrycznym Trumy 14l producent deklaruje, że temperatura wody spada o 1 stopień na godzinę, a przypominam, że to bojler izolowany w przeciwieństwie do tego z Trumy. Czyli jeśli zagrzejemy wodę do 70 stopni to po 24h będzie w teorii woda o temperaturze 44 stopni. W praktyce mniej, bo jeśli wody będziemy używać, to bojler będzie się uzupełniał o wodę zimną, która będzie się mieszała z ciepłą i temperatura wody w bojlerze będzie spadać. 

Ta Truma nie ma żadnej izolacji, więc temperatura wody będzie spadać szybciej niż 1 stopień na godzinę, przyjmijmy optymistycznie, że są to 2 stopnie na godzinę. Więc po 24h z 65 stopni zrobi Ci się 17 stopni (albo i mniej w zależności od temperatury otoczenia). Więc nie ma fizycznej możliwości aby tam była ciepła woda. Przy włączonym nadmuchy sytuacja się trochę spowolni, ale i tak woda bardzo szybko osiągnie temperaturę pokojową (czyli letnio-zimną), bo ten bojlerek jest maluśki, a efektywnośc nadmuchu marna (pomijam przypadek bojlera przy samym piecu, gdzie efektywność będzie większa).

I może o to się wszystko rozbija, o nasze odczucia. Żeby można było wiarygodnie to ocenić to należałoby zmierzyć po prostu temperaturę wody, a nie opierać się tylko i wyłącznie na naszych subiektywnych odczuciach, gdzie same nasze odczucia temperatury wody będą także zależne od temperatury otoczenia (im zimniej tym będziesz miał wrażenie, że woda jest cieplejsza).  W moim odczuciu woda jest zimna (może letnia dla kogoś innego), ale absolutnie nie jest ciepła (nie ma 40-60 stopni). 

Czyli wychodzi z tego że praktyki zero, znowu filozofujemy :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  

8 minut temu, jacek00 napisał:

Czyli wszystko rozbija się o nasze odczucia ;) Dla mnie woda letnia to letnia, a nie ciepła ;) 

zagada się.  miałem TT2 zainstalowaną ok 1-2 m od pieca  i z samego powietrza  wg mojego odczucia była zawsze letnia woda.

do gazowego  bojlera B 10 nie ma co porównywać bo tam nawet przy "słabszym" grzaniu (50st.) leci "wrzątek"

oczywiście to moje subiektywne odczucia.

16 minut temu, peja76 napisał:

(...) to jest tylko na przetrwanie, spanie na Mopie itp.

tak jak mówisz  . na dłuższe  bez 230v wyjazdy trzeba zainwestować  w bojler gazowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, peja76 napisał:

Rozumiem że sprawdzałeś?

Tak i to nie raz. Tylko zwróć uwagę gdzie mam piec a gdzie bojler

piec na czerwono, bojler niebiesko (zrzut budy 500, ja mam 560 także odległości jeszcze większe)

 

7F67F8EA-A261-41E7-8852-F2F4AEDEBE7E.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, peja76 napisał:

Czyli wychodzi z tego że praktyki zero, znowu filozofujemy :lol:

Wychodzi z tego jedynie, że jak zwykle masz problemy z czytaniem ze zrozumieniem. Gdybyś pojął tą trudną sztukę, to bez problemu w pierwszym zdaniu znalazłbyś odpowiedź na temat mojej praktyki. 

Dla przypomnienia i specjalnie dla Ciebie, wklejam pierwsze zdanie. Istotny fragment wyboldowałem, aby Ci ułatwić to na czym powinieneś skupić swój wzrok ;)

image.png.a64dfa2ab8d775eace0451afaf312f58.png
 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, jacekzoo napisał:

Tak i to nie raz. Tylko zwróć uwagę gdzie mam piec a gdzie bojler

piec na czerwono, bojler niebiesko (zrzut budy 500, ja mam 560 także odległości jeszcze większe)

 

Zobacz gdzie ma KMF piec i bojler, widzisz w piątek koło południa stwierdziliśmy że po popołudniu robimy wyjazd, raz spakowani wodę zalałem i włączyłem piec na drogę bo wcześniej nie miałem czasu, 4.5h chodził i woda była  ciepła, piec na MAXA, przyczepa stała u kogoś nie podłączona przez dwa dni czyli do niedzieli, używaliśmy tylko to co w przyczepie 12v, ogrzewanie gazowe, mieliśmy nie gorącą ale ciepłą wodę, a kąpaliśmy się u żony siostry

Tak przyczepa stoi w hali ale nie ogrzewanej.

10 minut temu, jacek00 napisał:

 

:hej:

Edytowane przez peja76 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Suzu4x4 napisał:
59 minut temu, jacek00 napisał:

Bez żartów. Powietrze w wylotach jaką ma temperaturę? Niech to będzie i nawet 25 stopni. To jaka będzie tego efektywność? Wodę podgrzeje do 10 stopni?

ma dużo więcej niż 25 stopni, nawet 50-60 bliżej pieca mierzyłem kiedyś kamerą termowizyjną ;)

@jacek00, może praktykowałeś w zbyt ciepłym otoczeniu.

Jak na dworze mróz i ogrzewanie śmiga na full, to tylko kwestia czasu aż woda osiągnie np. 40C a wtedy to temperatura prysznicowa.

Latem można zapomnieć o tej funkcjonalności, bo nawet jak na dworze +15C, to regulator pieca nie puści długo gorącego powietrza.

31 minut temu, jacek00 napisał:

pisanie, że ten bojler trzyma ciepło przez 24h (a nawet 36h) to bujda na resorach. Dla porównania - przy bojlerze elektrycznym Trumy 14l producent deklaruje, że temperatura wody spada o 1 stopień na godzinę, a przypominam, że to bojler izolowany w przeciwieństwie do tego z Trumy. Czyli jeśli zagrzejemy wodę do 70 stopni to po 24h będzie w teorii woda o temperaturze 44 stopni. W praktyce mniej, bo jeśli wody będziemy używać, to bojler będzie się uzupełniał o wodę zimną, która będzie się mieszała z ciepłą i temperatura wody w bojlerze będzie spadać. 

Ta Truma nie ma żadnej izolacji, więc temperatura wody będzie spadać szybciej niż 1 stopień na godzinę, przyjmijmy optymistycznie, że są to 2 stopnie na godzinę. Więc po 24h z 65 stopni zrobi Ci się 17 stopni (albo i mniej w zależności od temperatury otoczenia). Więc nie ma fizycznej możliwości aby tam była ciepła woda. Przy włączonym nadmuchy sytuacja się trochę spowolni, ale i tak woda bardzo szybko osiągnie temperaturę pokojową (czyli letnio-zimną), bo ten bojlerek jest maluśki, a efektywnośc nadmuchu marna (pomijam przypadek bojlera przy samym piecu, gdzie efektywność będzie większa).

Jak do Twojej wypowiedzi dodasz pytanie @peja76

45 minut temu, peja76 napisał:

po 12h/24h/36h według ciebie co będzie podgrzewać wodę?

to właśnie odpowiedzią jest nadmuch z pieca.

Piszecie czasem szybciej niż czytacie ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, filipert napisał:

Jak na dworze mróz i ogrzewanie śmiga na full, to tylko kwestia czasu aż woda osiągnie np. 40C a wtedy to temperatura prysznicowa.

Latem można zapomnieć o tej funkcjonalności, bo nawet jak na dworze +15C, to regulator pieca nie puści długo gorącego powietrza.

Dokładnie tak.

Jacek, my używamy pieca wiosną czy jesienią, gdzie piec działa na minimalnych obrotach, więc ogrzewanie wody jest słabe, według mnie mało zauważalne. Zapewne temperatura powietrza dopływająca do Trumy to ze 30-50 stopni, więc i woda się nie ogrzeje odpowiednio.

Peja jeździ w zimie, gdzie piec chodzi, jak sam to określił, na Full, zapewne nadmuch też mocniejszy, więc temperatura powietrza wpadająca do Trumy to jakieś 70-90 stopni, więc jest szansa, by woda się odpowiednio podgrzała w pewnym okresie czasu.

IMO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, filipert napisał:

@jacek00, może praktykowałeś w zbyt ciepłym otoczeniu.

 

 

1 minutę temu, lbuster napisał:

Dokładnie tak.

Jacek, my używamy pieca wiosną czy jesienią, gdzie piec działa na minimalnych obrotach, więc ogrzewanie wody jest słabe, według mnie mało zauważalne. Zapewne temperatura powietrza dopływająca do Trumy to ze 30-50 stopni, więc i woda się nie ogrzeje odpowiednio.

Peja jeździ w zimie, gdzie piec chodzi, jak sam to określił, na Full, zapewne nadmuch też mocniejszy, więc temperatura powietrza wpadająca do Trumy to jakieś 70-90 stopni, więc jest szansa, by woda się odpowiednio podgrzała w pewnym okresie czasu.

IMO.

Dokładnie tak jest, najlepiej jest to zauważalne w temperaturach poniżej 10C

Też zadawałem pytanie Jackowi czy wie z praktyki ale jak zawsze;)

W przyszłym tygodniu wyjazd, będę miał czas to sprawdzę dokładnie, tylko czym? jakieś podpowiedzi, zwykłym termometrem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, peja76 napisał:

 

eż zadawałem pytanie Jackowi czy wie z praktyki ale jak zawsze;)

A Ty dalej nie przeczytałeś ze zrozumieniem tego co powyżej pisałem? O praktyce już pisałem. 10 stopni to Ty masz w Polsce latem w nocy. Temperatury w okolicy zera czy niższe nie są niczym nienormalnym w okresie marzec-listopad. 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, jacek00 napisał:

A Ty dalej nie przeczytałeś ze zrozumieniem tego co powyżej pisałem? O praktyce już pisałem. 10 stopni to Ty masz w Polsce latem w nocy. Temperatury w okolicy zera czy niższe nie są niczym nienormalnym w okresie marzec-listopad. 

Jacek nie rób ze mnie tępaka, jednak spora część forumowiczów ma rację że Twoje musi być zawszę na wierzchu, chłopaku ogarnij się bo widzę że to Ty masz jakieś dziwne odczucia i to nie tylko wody, przekonałem się w nie jednym temacie:hej:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.